Митрополит Московсько-Богородський  АдріанНа наші питання відповідає найвищий архієрей Української православної церкви Київського патріархату в РФ митрополит Богородський і Московський Адріан

- Ваше високопреосвященство, скажіть, будь ласка, що зараз Українська православна церква Київського патріархату має в своїх єпархіях на теренах Російської Федерації?

-Та що ми маємо – майже нічого не маємо... Всього шість парафій у нас в Московсько-Богородській єпархії. Є офіційно зареєстрована парафія нашого Богоявленського собору в місті Ногінську Московської області, з якого нас видворили. Але статут парафії є і діє ще до цього часу, і реєстрація її у нас є... Храмів було шість, і всі  вони в основному були у місті Ногінську. Це також Свято-Троїцький храм, храм Святого Олександра Невського і жіночий монастир сестер милосердя і благодійництва в тому ж Ногінську. У Москві один храм –  домова церква на честь Святого великомученика і целителя Пантелеймона, улаштована в Московській міській лікарні N7, і Московський патріархат у 1996 році найняв людей, і вони вночі, просто в лікарні, розбили іконостас, поскидали на підлогу ікони, святині православні, як колись більшовики скидали...

Зараз у нас є священослужителі у Москві, а храмів мер Москви Юрій Лужков не надає. Петропавлівська парафія, яка молилася у квартирі - цю парафію вдруге міська влада не зареєструвала. Я за це боровся 3 роки. І таки не перереєстрували. Сказали, що досить вам однієї парафії Київського патриархату, це Свято-Пантелемоніївська, - хоч у Москві мешкає мільйон українців. Не надають ні приміщення, ні будинків і до цього часу. Уже 9 років тільки відписують, відписують, що нададуть землю то там, то там. Ніде не дають - одні відписки. Повторюю: у Москві у нас є тільки одна реєстрація, а храмів немає. Бо ні мер Москви Юрій Лужков, ні жодні можновладці навіть і слухати не хочуть, щоб надати парафіям Київському патріархату якесь приміщення чи якийсь будинок.

Лужков і слухати не хоче про українську православну церкву. У Ногінську, для того, щоб знищити тут присутність Київського патріархату, а це ж Підмосков'я, це ж 40 кілометрів від Москви. Лужков, даючи вказівку Кулікову - це був начальник управління внутрішніх справ - направив до Ногінська більше 100 омонівців і міліцію. І вони оце з нами і розправилися з 29-го на 30 вересня 1997 року. Приїхали вони і увірвалися у храм? - А там і вриватися не треба було - храм відкритий, ворота відкриті, хвіртки відкриті. І перш за все захопили собор, а потім почали захоплювати інші приміщення. Українців, дружин священиків з дітьми малолітніми - до ночі виганяли на вулицю роздягненими. Дощ, пам'ятаю, був, холодно було. Але не давали ні грошей, ні одягачки якоїсь. Одні виганяли на вулицю, а другі на вулиці підхоплювали і відправляли на 15 діб до міліції. І при цьому казали: "хохлам нема чого робити у Росії"...

- А скільки діючих парафій в Вашій єпархії і хто їх очолює?

-Зараз три парафії маємо діючих. Є у нас ієреї і протоієреї – сотці Євгеній, Петро, Роман, є благочинний, але ж він не має свого будинку. Всі ці священики у Москві перебувають. Їх люди просять то хату освятити, то відслужити під час похорону, але все це діється, так сказати, підпільно. У Ногінську у нас зараз є Святотроїцький храм, розташований у старому триповерховому будинку по вулиці Радянської Конституції, 17. Цей будинок був переданий нам ще у 1991-му році. Його нашому православному Центру «Братство» подарувало правління ВАТ "Глуховский текстиль" міста Ногінська.

Коли нас вигнали з собору, ми всі перейшли до цього будинку і тут молилися. У нас тут же відключили воду, електрику, газ і опалення. Потім завдяки втручанню кореспондентів з Заходу, з Америки, з Канади, з Західної Європи - тоді уже почали підключати. Дали тепло, підключили до електрики, підключили до води і в останній час тільки нам дали газ.

Є у нас священики, які закріплені за Свято-Троїцьким храмом в місті Ногінську. І хоч там служби ведуться щодня, але вони мають багато часу вільного. І тому вони добираються до Москви і там звершують своє служіння Церкві і людям.

В мене 9 священників є в Московсько-Богородській єпархії, а на Пасху навіть 15 перебувають. Бо деякі з них працюють на різних роботах, бо не мають місця, де могли б служити. Бо вигнані, храми у них відібрані. Через те вони працюють на загальних засадах. Проживають вони переважно в місті Ногінську. У нас поки в Московській області два міста і місця служіння – це Москва і Ногінськ, який до 1930 року іменувався містом Богородськом.

-А скільки зараз всього діє єпархій Києвского патріархату в Росії?

-Три єпархії. Це Московсько-Богородська, Курсько-Білгородська і Єнисейсько-Тобольська єпархія у Сибіру.

- А скільки там є парафій?

-Я туди не їздив. Знаю, що в Курсько-Білгородській єпархії є десь 10-15 парафій. Я точно не запитував про це владику Іосафу, бо це біль кожного архієрея, що служить в Росії в таких умовах. Так що там теж хвалитися нема чим - така сама ситуація, як у нас. Знаю, що у Курсько-Білгородській єпархії положення ще гірше, ніж у Московській. Там владиці Іосафу не дуже легко. Те ж саме положення і у Тобольсько-Єнісейській єпархії у владики Варуха. Хоча скільки у нього зараз парафій я не знаю.

- Українська церква і українська діаспора в Росії. Який контакт і результати співпраці ви бачите?

-Є українська діаспора в Росії. Але вона неорганізована, необ’єднана, кожен українець, кожна людина сама за себе відповідає... Скажу так: українська діаспора в Росії залякана. В радянський час – кадебістами, а в цей час – ті ж самі не дають жити, ніякої свободи і ніякої волі українцям Росії.

Ось не так давно прийшли представники місцевої влади міста Ногінська і почали зобов'язувати нас до виселення із Святотроїцького храму і прямо заявили: "Ви цей будинок повинні передати Московському патриархату добровільно". Ми сказали: "Досить з нас знущатися. Ви нас вигнали з нашого комплексу, який ми побудували, ви нас вигнали з нашого собору, який ми відновили з небуття." І зараз вже починають нам говорити: " ми вас попереджаємо, щоб ви добровільно залишили цей будинок". Отакі права української діаспори у Російській Федерації!

- В Росії більш активно почала працювати Українська греко-католицька церква, не зважаючи на те, що в неї теж офіційно зареєстровано лише 4 парафії. Оскільки більшість із них теж не може зареєструватись, то вимушені діяти через римо-католицькі релігійні парафії і українські громадські товариства і роботу вести згромадження своїх вірних...

- Нічого вони там не мають: в Росії ніхто нічого немає. Українські церкви – ні греко-католицька, ні православна – нічого не мають... То єдине тільки – ентузіазм такої української спільноти, яка належить до греко-католицької церкви, ото вони більш організовані і допомагають своїм священикам, щоб якось разом молитися чи в якісь кімнаті провести те чи інше богослужіння...

Скажу Вам, що ми майже безрезультатно звертались з листами до всіх російських можновладців і до двох Президентів Росії Бориса Єльцина і Володимира Путіна включно. А тому віримо, що - тільки тоді буде рівність і повага до української діаспори і української церкви в Російській Федерації, коли сама українська державна влада на це зверне увагу.

Бесіду записав Андрій БОНДАРЕНКО.

Додаток:

З книги - довідника Адміністрації Московської області “Религиозные объединения Московской области” Москва, "Славянский диалог", 1998, стор. 320:

35. Ногинский район

Администрация: 142400, г. Ногинск, ул. Советская, 42.

Факс: 8-251, 4-30-59, тел. 584-97-81.

Центр района — г. Ногинск (до 1930 г. — г. Богородск) известен благодаря упоминанию о нем в духовной грамоте Ивана Калиты в 1339 г. и указу Екатерины II от 1781 г. об образовании на Владимирском тракте Богородского уезда. В современном районе проживают около 240 тыс. человек, занятых производством текстиля, ковров, медицинских препаратов, топливной аппаратуры. В районе широко развита инфраструктура культуры, образования, здравоохранения.

На территории района зарегистрированы религиозные объединения 7 конфессий: Русская Православная Церковь, Украинская Православная Церковь (Киевский Патриархат), ислам, баптизм, адвентизм, пятидесятничество, методизм.

23.       Православный приход Свято-Александро-Невской домовой церкви при Доме-интернате для престарелых и инвалидов г. Ногинска Украинской Православной Церкви Киевского Патриархата.

142400, г. Ногинск.

24.       Православная община сестер милосердия и благотворительности в честь Тихвинской иконы Божией Матери г. Ногинска Украинской Православной Церкви Киевского Патриархата.

142400, г. Ногинск.

25.       Православный приход Свято-Троицкого храма г. Ногинска Украинской Православной Церкви Киевского Патриархата.

142400, г. Ногинск.

26.       Православный приход собора Богоявления г. Ногинска Украинской Православной Церкви Киевского Патриархата. 

142400, г. Ногинск.

Свято-Троїцький храм УПЦ КП в м. Ногінську

Архієрейську службу в Свято-Троїцькому храмі веде владика Адріан

На світлинах: Митрополит Московський і Богородський Адріан. Свято-Троїцький храм УПЦ КП в м. Ногінську. Архієрейську службу в Свято-Троїцькому храмі веде владика Адріан.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка