Редакція сайту «Кобза» визнала одним з двох переможців  у щорічній номінації за підсумками 2019 року «Українець року в Росії» заступника голови НАК «Українське товариство «Вербиченька» з міста Нижнєкамська (Республіка Татарстан) Людмилу Найденко. Пропонуємо читачам біографію переможниці.

Людмила Валентинівна Найденко народилася 21 жовтня 1959 року в місті Ізюмі на Харківщині. По закінченні школи у 1978 році разом з майбутнім чоловіком Віталієм переїхала до Татарстану на будівництво Камського автомобільного заводу в м. Набережні Човни. У 1980 році перебралися до сусіднього Нижнєкамська, де вирішили оселитися назавжди. Але народжувати дітей, сина Євгена та донечку Яринку, їздила в Україну в Ізюм.

В Нижнєкамську Людмила Валентинівна закінчила з червоним дипломом Енергобудівельний технікум, плануючи присвятити своє життя будівництву. Та педагогіка вабила її завжди. Згодом здобула освіту педагога. Більше 25 років працювала вихователькою в дитячому садку.

До українського товариства «Вербиченька» прийшла невдовзі після його заснування, в січні 1996 року, а вже в лютому відкрила клас недільної школи «Лелеки» для дітей та молоді українського походження. Більше дванадцяти років роботу з українськими дітками вона одночасно пов’язувала з вихованням дітей у дитячому садочку. Згодом цілком віддала себе справі розбудови українства на теренах Татарстану.

Завдяки наполегливій і клопіткій праці Людмили Валентинівни товариством було розбудовано й оздоблено Український культурний центр, обладнані приміщення, зібрано багато методичного матеріалу і  велику бібліотеку. До школи з задоволенням тягнуться діти різних національностей. Вони знають, Людмила Валентинівна навчить чогось цікавого й доброго. До цієї ж школи ходили її діти, ходять зараз онуки. Діти всі дружать, вивчають українську мову, літературу, історію, беруть участь у заходах товариства, співають, танцюють, вчать вірші, виступають зі сцени. Більше 22 років Людмила Валентинівна беззмінно очолювала недільну школу, і хоча з 2018 року школа офіційно припинила своє існування, діти продовжують зустрічатися й проводити заходи.

 Товариство проводить велику культурно-просвітницьку роботу, влаштовуючи фольклорні фестивалі та численні міжнаціональні заходи на рівні міста, Татарстану й сусідніх республік, проводить літературно-музичні, поетичні та історичні вечори й лекції, присвячені видатним постатям і датам української історії, науки, культури. Сценарії майже всіх заходів належать Людмилі Валентинівні. Вона ж є й беззмінною їх ведучою.

 «Вербиченька» також веде велику роботу з ушанування в Татарстані видатних діячів української науки і культури. Товариством встановлено в Казані меморіальні таблиці: на честь першого Президента УНР Михайла Грушевського (2006р.), який перебував там на засланні, видатної співачки Оксани Петрусенко (2008р.), яка починала в Казані кар’єру оперної співачки, художника-футуриста Давида Бурлюка (2009р.), який навчався в Казанській художній школі. Велика частка роботи лягла на плечі Людмили Валентинівни під час збору матеріалів, полагодження справ та церемоній проведення урочистостей.

Понад 18 років Людмила Валентинівна редагувала єдине українське друковане слово в Татарстані – українську сторінку «Вербиченька» в регіональній газеті «Ваша газета», вона ж веде літопис товариства, упорядковує альбоми і фотозвіти, пише статті, веде документацію громади.  Вона є автором і упорядником вже чотирьох книг про діяльність українців Татарстану, та двох тематичних альбомів, виданих до 200-річчя Тараса Шевченка. За безпосередньої участі Людмили Валентинівни товариством проведено більше десятка урочистих заходів з ушанування Т.Г.Шевченка: літературні вітальні, біографічні зустрічі, виставки, статті до газет і журналів.

За ініціативи Людмили Валентинівни з 2012 року запроваджено проведення конкурсів на краще читання творів Кобзаря (в останні роки й татарського класика Габдули Тукая), в яких щорічно бере участь до 200 дошколят, школярів і навіть людей похилого віку різних національностей з усього Поволжя й міст Росії.

Праця Людмили Валентинівни неодноразово відзначалася Почесними грамотами і Подяками.  керівних органів України й Росії. Серед них – почесні грамоти від Української Всесвітньої координаційної Ради (2003 р.), Держкомітету України у справах національностей та міграції (2004 р.), Посольства України в Росії (2006 р.), Асамблеї народів Татарстану (2015 р., 2019 р.), Міністерства освіти Республіки Татарстан(2019 р.), управління освіти і мера м. Нижнєкамська.  У 2009 році президентом України їй присвоєно Почесне звання «Заслужений працівник культури України». У 2010 році вручено Зірку «Патріот України» з занесенням до Книги Пошани «Україна і українці. Цвіт нації, гордість країни».

Завдяки самовідданій праці Людмили Валентинівни, міцний творчий осередок «Вербиченьки» працює над збереженням та плеканням української культури, та підтримує позитивний імідж України поза її межами.

За багаторічне самовіддане служіння українській діаспорі, популяризацію української культури в Росії та розвиток українського шкільництва, активну інформаційну діяльність у несприятливих умовах щодо українських ЗМІ у Росії  Людмила Найденко визнана переможцем в номінації сайту «Кобза – українці Росії» «Українець року в Росії» за 2019 рік.

На світлинах:

1. Людмила Валентинівна Найденко

2.Вручення Л. Найденко нагрудного знаку до  почесного звання «Заслужений працівник культури України», 2009 р.

3. З онуками  на День матері у недільній школі «Лелеки»,  2010 р.

4. 15-річчя українського товариства  Нижнєкамська, 2010 р. З першим числом газети «Вербиченька» за 1997 рік.

5. З переможцями VIII Відкритого конкурсу на краще читання поетичних творів «Слово лунаюче, слово живе», Нижнєкамськ, 2019 р.

6. З головою НАК «УТ «Вербиченька» Є.Савенком на відкритті фестивалю свята української пісні «Калинове гроно», Казань, 2019 р.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка