Чого очікувати українській діаспорі в Росії від виборів 8 вересня?

8 вересня, в єдиний день голосування, в ряді регіонів Росії, пройдуть вибори різного рівня, включаючи додаткові вибори депутатів Державної Думи, глав 19 суб'єктів федерації, а в 13 суб'єктах РФ - вибори депутатів законодавчих органів державної влади. Відбудуться вони і на Далекому Сході, де за офіційними даними перепису 2010 року,  проживає біля 155 тисяч українців. Чи можна очікувати від результатів голосування, зважаючи на цьогорічні мітинги росіян проти недопущення до виборів опозиційних кандидатів, протести проти бездіяльності влади у приборканні масштабних пожарів в Сибіру, акції за звільнення українських політв’язнів і виведення російських військовиків з Донбасу, змін в політичному курсі російської влади і послаблення тиску на українські громади в Росії? З цими запитаннями ми звернулися до позаштатного кореспондента «Кобзи» на Далекому Сході, члена українського молодіжного клубу «Просвіта» у Владивостоці Олексія Постернака.


- Олексію, ми всі, мабуть, очікуємо, що вибори 8 вересня можуть примусити нинішню владу піти на деякі, якщо не кардинальні, то, принаймні, косметичні демократичні поступки, зокрема, і у відношенні до становища українців в Росії. Між тим, складається враження, що самі українці в РФ, за винятком окремих активістів,  сьогодні припинили свою політичну,  громадську і навіть культурну  діяльність. А як щодо української діаспори на Далекому Сході? Чи підтримала вона акції протестів проти бездіяльності влади щодо пожеж в Сибіру або  відмові у реєстрації незалежних кандидатів в Мосдуму?

- Мені складно говорити за всіх українців Далекого Сходу. Це - звичайні далекосхідники, думка яких не особливо відрізняється від інших народів регіону. Скажімо так, люди реагують по-різному. Багато хто підтримує протести і критикує владу. Я не можу сказати, що чув схвалення поведінки влади у ситуації з лісами Сибіру.

Ситуація з виборами до Мосдуми  також викликала відгук у активної громадськості. У моєму оточенні практично всі підтримують вимогу про допуск всіх кандидатів. Частина моїх друзів навіть виходила в поодинокі пікети. Реакція на пікети була в основному позитивна, хоча частина людей не підтримала московський протест тільки тому, що він московський. Це – відлуння, можна сказати, давнього конфлікту між центром і регіонами. Але все ж багато хто розуміє, що протест не є чисто московським і пов'язаним лише з Мосдумою. Багато людей трактують цей протест ширше.

Чому українські культурні центри в Росії зараз припинили фактично свою діяльність, якщо чесно,  не знаю.  Але можу припустити, що люди стали просто стали боятися зачіпати українську повістку. Навіть в такій політично нейтральній сфері, як культура.

- З іншого боку ми бачимо зростання політичної активності молоді, в т.ч. української. Згадаймо хоча б акції, в яких і Ви, і Ваші друзі  брали безпосередню участь:   «Червоний мак», акції за звільнення українських моряків, за звільнення Івана Голунова та інші. Чи можна це трактувати як  конфлікт «батьків і дітей» в українській діаспорі в Росії?

- Побічно такий конфлікт існує. Але це не тільки питання діаспори, хоча саме в ній він часом виражений досить сильно. Знову ж таки, я можу зараз висловити чисто свою думку. Конфлікт, якщо це можна так назвати, існує. Чому? Старше покоління - більш консервативне. Дуже багато хто підтримує російське керівництво. Багато з цих людей живуть в умовному 2003 році, коли ще не було війни і проводилися спільні заходи, знімалися спільні телемюзикли.

Молодь же більше ліберальна і більш політизована. Вона дивиться фільми-розслідування, ходить на мітинги і більш активно висловлює свою позицію.

Люди у віці більше довіряють телебаченню, яке в Росії практично повністю контролюється. Там мітинг за участю 60 тисяч осіб зменшують до 20 тисяч. Там, вустами Андрія Малахова, пропонують Україні «поговорити». Там розповідають про «страшних бандерівців». І багато людей старшого покоління в це вірять. А молодь же частіше сидить в інтернеті і може багато чого перевірити. Можна, елементарно, вивчати різні джерела інформації. Подивитися і послухати Кисельова, а потім почитати українські новини із самої України. Можна подивитися передачу на російському телебаченні про знищення в  Україні російської мови, а потім  відбір на Євробачення, де українською розмовляють тільки ведучий і Джамала, а двоє інших членів журі  - російською. І щось вони явно не скаржаться на ущемлення…

- Чи можливе повторення торішнього сценарію з виборів, коли влада скасувала  результати перемоги опозиційного політика?

- В  теорії це  можливо. Але тут треба розуміти, що суспільні настрої в Росії зараз все більш радикалізуються. Не факт, що влада піде на такий ризик. До того ж, місцеві вибори не настільки стратегічно важливі для влади. Хоча, я не впевнений.

- Хто протистоїть путинській «Єдиній Росії» і чи  можливе поширення гасла: «Голосуй за кого завгодно, тільки не за єдиноросів»? Чи можливі акції протестів, не тільки у  Москві, в разі недопущення до виборів опозиції або порушень виборчого законодавства?

- Так, можливі, хоча складно щось стверджувати. Багато що залежить від політичних сил, здатних взяти протести до свого порядку денного. Однак все більша кількість людей перестають довіряти всім партіям Держдуми. Дуже багатьом потрібні нові обличчя і нові політичні сили. Тому люди цілком можуть проголосувати і за комуніста, при цьому маючи ненависть до Сталіна і дуже скептично ставлячись до марксизму. В цьому і полягає сьогодні протестне голосування.

Візьмемо хоча б один з округів Владивостока (додаткові вибори в Міську Думу) і вибори в місті Дальнєрєченськ. У першому випадку там беруть участь у виборах єдинорос, комуніст і член ЛДПР.  Нещодавно з'явилася інформація, що єдинорос знімає свою кандидатуру. Цю інформацію  потрібно ще перевіряти, але тенденція цікава.

У Хабаровську ж взагалі ціла низка виборів: міська дума, крайова дума, додаткові вибори в Державну Думу ... І там очікується потужна боротьба. «Єдина Росія» може програти. До слова, губернатор Хабаровського краю Сергій Фургал є членом ЛДПР,  і переміг він  минулого року багато в чому завдяки протестному голосуванню проти губернатора-попередника з «Єдиної Росії».

У колах «думської опозиції» подвійні настрої. Зараз потрібно звернути увагу на те, що скаже Навальний і його політична сила. Потрібно дивитися на реакцію лібертаріанців і лібералів. Ну,  і на думську опозицію, яка теж неоднорідна.

- Ваше бачення нинішньої політичної ситуації в Росії в цілому.  До чого все йде?

- Зараз ще складно говорити про те, до чого все веде. Та й я не є пророком. Однак можна побачити, що суспільне невдоволення зростає. І це вже помітно. Я пам'ятаю минулорічні мітинги проти пенсійної реформи. Вони були абсолютно нудними. Було мало людей, хоча питання стосувалася усіх. Зараз же ситуація стає більш протестною. Восени минулого року вибори губернатора Примор'я викликали стихійних вихід людей до Білого дому – будинку адміністрації краю. Люди просто вийшли відстояти свій вибір. Тоді перемагав опозиціонер Іщенко, притому з відривом. Але потім, з аномальним стрибком і з відривом приблизно в один відсоток переміг єдинорос Тарасенко. І це обурило людей. Після цього вибори були скасовані. Правда, потім все одно були інші вибори, на які Іщенка вже не допустили. Але люди це запам'ятали і невдоволення залишилося.

І таке по всій країні. Знову ж таки, якщо влада буде намагатися залякати молодь, то це викличе тільки відторгнення. Зараз дуже багато людей, в тому числі відомих, засудили абсолютно невиправдано жорстокі затримання людей на мітингах протесту у Москві і деяких інших містах. Думаю, що зараз ми стоїмо на порозі змін. І або Росія перетворитися в ще більш закриту від світу  і агресивну державу, або ж вона стане нормальною європейською державою з правами людини і миролюбною політикою.

Олександр Гвоздик

На світлині:

1. Олексій Постернак

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка