Мирослава Філіппова. Та коротка розповідь про розширене засідання членів правлінь ОУР та ФНКА УР з питань української освіти на теренах Російської Федерації

Трапилася нагода зібратися 9-10 березня в Москві представникам регіонів Росії, членам Об’єднання українців Росії та Федеральної національно-культурної автономії «Українці Росії» на 195-річницю Великого Кобзаря. Біля пам’ятника Тарасу Григоровичу Шевченку був проведений мітинг і покладені живі квіти. Москвичі та гості вшанували пам’ять великого поета України, графувалися та спілкувались.

Така нагода стала з приводу запрошення освітянських представників на комісію ОБСЄ з питань освіти. На запрошення Верховного комісара ОБСЄ у справах національних меншин Кнута Воллебека приїхали представники українських громадських організацій російських регіонів, що працюють в освітянських закладах і зберігають українську мову та культуру. В планах Верховного комісара ОБСЄ було заплановано відвідати три суб’єкти Російської Федерації - Москву, Республіку Башкортостан та Воронезьку область. А представники далеких регіонів були запрошені в Москву.

До зустрічі з комісаром було проведено розширене членів правлінь ОУР та ФНКА УР з питань української освіти на теренах Російської Федерації. Голова Комісії Об’єднання українців Росії та Федеральної національно-культурної автономії «Українці Росії» з питань мови та освіти Мирослава Філіппова доповіла колегам про стан української освіти за останні два роки. Аналіз показав, що кількість учбових закладів, де викладались предмети україністики, зменшилась, а в деяких регіонах зовсім зникла. У вищих учбових закладах РФ предмети україністики викладаються у складі блоку слов’янської філології. Ті ж заклади, де ще працюють українські викладачі та вихователі, мають багато організаційних проблем. Попит на збереження української культури в регіонах залишається постійним.

В роботі комісії ОБСЄ в Москві приймали участь Верховний комісар по справах національних меншин Кнут Воллебек, експерти Білл Боурін та Зденка Мачнійкова; з боку регіонів – Валерій Семененко (Москва), Микола Сергіенко (Краснодар), Дмитро Денисенко (Вороніж), Орися Довгань (Сургут), Людмила Найденко (Нижнєкамськ) та ми удвох із Томська - Мирослава Філіппова та Антоніна Макаревич, вчителька Заозерної школи №16 міста Томська, яка викладає предмети україністики в цій школі з 1994 року.

Освітяни підтвердили, що українська освіта проводиться в стані викладання предметів української мови, літератури, фольклору, краєзнавства у складі розкладу школи лише в п’яти загальноосвітніх школах Башкортостану та в Заозерній школі №16 міста Томська. Крім цього діють факультативи (Вороніж та ін.), недільні школи (Петропавловськ-Камчатський, Нижнєкамськ в Татарстані, Сургут та ін.), гуртки додаткового виховання (с. Новорождественка Томської області та інші).

Що стосується виконання державних законів про можливості розвитку та отримання національної освіти, то формально перешкод ніяких нема. Але наявність кризових економічних проблем, політичних міждержавних непорозумінь, агресивних нападів з боку ЗМІ приводять до ускладнення відносин представників національних меншин з населенням. На місцях, де влада йде назустріч потребам національних меншин українська освіта має можливість зберігатись. Всі представники регіонів були спільні в думці, що для освітянської роботи дуже недостатня увага й допомога від влади України.

Мирослава ФІЛІППОВА,

голова Комісії ОУР і ФНКА «Українці Росії» з питань мови та освіти.

Антоніна МАКАРЕВИЧ

вчителька Заозерної школи №16 м. Томська.

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.">Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Вчителька Заозерної школи №16 Антоніна Макаревич разом з дітьми українських класів.

На світлинах: Мирослава Філіппова. Вчителька Заозерної школи №16 Антоніна Макаревич разом з дітьми українських класів.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка