Павло Солодько
Павло Солодько

Ще пару слів навздогін Дню Перемоги

Мені дуже подобаються біографії львів'янина Романа Шухевича і черкащанина Кузьми Дерев'янка – двох активних учасників Другої світової і взагалі яскравих персонажів. Вони народилися і померли майже в один час. Вони жили повним життям.

Я цілком можу уявити, як вони міняються місцями.Шухевич: 1907, гімназія, політех, музика, Пласт, альпінізм, перший теракт (у 19 років!), бойовий референт крайової екзекутиви (як звучить, га?), участь у експропріаціях, тюрма, концтабір, створення рекламної фірми, успішний бізнес, перехід в Закарпаття, бої з угорськими імперіалістами, Краків, організація зв'язку, розкол в ОУН і перехід в "революційну" фракцію, співпраця з німцями, підпілля, створення армії, демократизація, "Свобода народам – свобода людині", в.о. "прем'єр-міністра" в УГВР, створення цілої підпільної держави, генерал-хорунжий, командир УПА, наказ похідним групам відходити на Захід (при цьому сам Шухевич як голова УГВР залишився в Україні до кінця – щоб уникнути емігрантських розборок), лікування в Одесі під оком у радянських спецслужб, смерть у бою ("генерал, коли гинув, був зовсім без війська"), 1950.

Створена Шухевичем УПА втрапила в сибірські концтабори і – за Солженіциним – значно мірою розвалила їх, демократизувавши таки СРСР і знищивши сталінізм.

Дерев'янко: 1904, гімназія, муляр, Харківська школа червоних старшин, японська мова, командир роти, командир взводу, Військова академія (спецфакультет з підготовки розвідників), англійська і польська мови, перевалка зброї для китайців через пустелі Казахстану, війна з Фінляндією, диверсійний підрозділ Особлива лижна бригада, з капітана – в полковники, успішні рейди по тилам німців у 1941-ому, начштаба армій, Курська дуга, битва за Дніпро, звільнення Відня, генерал-лейтенант в 1945-ому, підписує акт про капітуляцію Японії (власне, День перемоги у Другій світовій можна було би святкувати і 3 вересня, в радянські часи навіть свято таке було – "День победы над Японией":)), звіт про Хіросіму й Нагасакі, завкафедрою у військовій академії, променева хвороба і смерть від неї, 1954.

Дипломатичні зусилля Дерев'янка призвели до активної участі УРСР в ООН – і саме наш земляк завершив Другу світову, яка знищила нацизм.

Шухевич і Дерев'янко – як два дзеркальних відображення долі українця у Другій Світовій.

Підкуповує ще й те, що обидва вони – військові, а не політики.

І Шухевич, і Дерев'янко стали Героями України у 2007 році: Роман Йосипович – у жовтні (до Покрови), Кузьма Миколайович – у травні (до Дня Перемоги).

А мені Чаленко з Мірошниченком пропонують обирати – або ти з одного боку, або з іншого. Або "За Сталина!", або "Слава Бандері!"

Вибачте, шановні, але це – нафталін. Що зараз та Японія, капітуляцію якої приймав Дерев'янко? І що США? І що Німеччина?

"Усі народи примирились, а ми далі воюємо між собою. Діти німецьких нацистів виросли і керують Німеччиною, – написав юзер намор у коменті на УП. – Сьогоднішня влада з ними обнімається, цілується, діти мадярських фашистів обнімаються з нами, а свої українці і надалі воюють між собою".

Золоті слова. Для чого досі чіплятися за історичні факти і рубатися один з одним?

Цього хочуть політики, щоб ми замість вимагати від них реформ жили минулим. Але нам риторика маразматичних політиків навіщо? Нам треба або проводити реформи, або будувати альтернативне цьому нафталіну суспільство – Україну 2.0, про яку так класно пише Іхельзон.

Нам треба ставати Громадянами.

А з минулого взяти найкраще.

"Оскільки ми вважаємо невід'ємною частиною минулого України все, що відбувалося на її території, то власне з цієї перспективи пропонуємо розглядати причетність українців до буття відповідних держав, – пояснює концепцію нових шкільних підручників історик Наталя Яковенко. – Це означає, що в категорію "позитивного досвіду" потрапляють усі культурні чи соціальні здобутки українців у складі цих держав, а також внесок українців у їх розвиток або занепад. Приклади такого роду ми вважаємо за один з найпереконливіших доказів успішності та креативності нашої нації".

Мені соромно за Волинську різанину і за напад на Фінляндію – і я прошу пробачення у братів-поляків і братів-фіннів. Я не побачив достатньо доказів того, що Шухевич причетний до знищення євреїв. Якщо ці докази будуть, доведеться просити пробачення і у братів-євреїв.

Але я пишаюся героїзмом Шухевича і Дерев'янка. Пишаюся чотирма Українськими фронтами, які знищили нацизм, і упівським гаслом "Свобода народам – свобода людині", яке знищило сталінізм.

Пишаюся – і дивлюсь у майбутнє. Там багато туману, звичайно:) але там точно нема місця ненависті до таких же громадян, як я.

ПС: У мене є товариш (один із найближчих друзів) дядько якого воював у дивізії "Галичина" (пішов у 18 років добровольцем і не повернувся). Мій дід теж воював під Бродами у 1944-ому, в Червоній армії – можливо, він стріляв у того дядька.

Торік ми з товаришем їздили копати позиції "Галичини". Моє не дуже приязне ставлення до дивізійників як союзників Гітлера не змінилося, але ми зрозуміли головне – у майбутньому нас ніхто не повинен посварити.

Ця тема важлива для мого друга ще й тому, що його дружина – кримчанка. Її дід був у НКВД, воював із бандерівцями і залишився на все життя інвалідом, коли його спецгрупа полізла у криївку і вся підірвалася.

Утрьох ми іноді говоримо про минуле, але без пафосу. Ми будуємо Україну, в якій вистачить місця усім громадянам, які не шукають собі господарів, а самі відповідають за свої вчинки. Я – журналіст, він – туристичний інструктор, вона – науковець. Ми дивимося у майбутнє.

Павло СОЛОДЬКО,

«УП”. Про автора: Народився в 1976 році, закінчив відділення класичної філології Національного університету ім. Шевченка, працював у народній освіті і журналістиці, зараз - редактор. Любить життя у всій його красі.

Генерал Дерев'янко (праворуч) на борту лінкора Міссурі, перед підписанням капітуляції Японії.
Генерал Дерев'янко (праворуч) на борту лінкора Міссурі, перед підписанням капітуляції Японії.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка