Стефан ПАНЯК, професор, директор сайту
Стефан ПАНЯК, професор, директор сайту

УПЦ МП хоче запровадити у школах православну освіту і відкрити у Києві університет

Про це заявив голова синодального інформаційно-просвітницького відділу УПЦ МП Георгій Коваленко, повідомляє Радіо Свобода.

За його словами, московський патріархат ініціює запровадження православних освітніх проектів у загальноосвітніх навчальних закладах України та заснування у Києві Українського православного університету імені Святого Володимира.

З цією метою УПЦ МП ініціює зміни до Конституції України та Закону України "Про освіту", а також хоче внести поправки до закону "Про свободу совісті та релігійні організації" та низки інших законодавчих актів, "пов'язаних з життям релігійних організацій і громад".

За словами Георгія Коваленка, "Конституція України дає можливість вільно сповідувати свою віру, розповсюджувати про неї знання".

Проте, наголосив він, церква досі не має можливості засновувати учбові заклади.

На думку Георгія Коваленка, розмежування церкви з державою та школами, записане у Конституції, тлумачиться неправильно.

"Ми намагаємося не змінити Конституцію, а привернути увагу. Частина про відокремлення школи від держави до сих пір розуміється в радянсько-атеїстичному сенсі, коли це повна заборона церкві мати власні вузи, школи, повноцінно співпрацювати з державою над вихованням і освітою людини", - зазначив Георгій Коваленко.

http://www.pravda.com.ua/news/2011/10/25/6702299/

Коментар:

Православна церква Московського патріархату завжди в минулому була ефективним інструментом імперського поневолення. Політична еліта імперії до деякої міри має властивість до трансформації, її нове покоління змушене сприймати реалії навколишнього світу, хоч споконвічна парадигма «приращения земель» в головах нікуди не ділася. Дехто навіть заявляє, що без такого «приращения» Росія не може існувати. Незалежність України до сих пір видається політичній еліті Москви нонсенсом, тимчасовим недорозумінням, яке викликає постійне подразнення.

Клір Московської церкви в порівнянні з політичною елітою завжди дотримувався більш консервативних поглядів, для нього незалежної України взагалі не існує. В Україну московський патріарх приїздить навіть частіше ніж в російські регіони, а його проповіді наскрізь пронизані політичними неоімперськими ідеями «русского мира». Таких відкритих неоімперських поглядів не дозволяв собі попередній патріарх всія Русі Алексій II.

Для України така ситуація - невизначеність у духовній сфері, міжцерковна боротьба - досить небезпечна, вона приводить до втрати суверенітету гуманітарнрго простору, а далі загрожує незалежності взагалі. Пригадуєте як писав Шевченко:

«Німець скаже: «Ви моголи».

«Моголи! моголи!»

Тобто, як в 19-му столітті ми вчили історію по німецьким підручникам, так і в 21-му нашу історію і духовнісь ми вивчаємо по підручникам Москви, де Україні місця немає. Ось вже й університет у Києві Москва бажає відкрити. (А може все ж краще почати із відкриття української школи у Москві? Адже це точно не протирічить Конституції Росії).

Пригадаймо яку роль грали священики УПЦ МП у воборчих кампаніях, вони відкрито закликали віруючих голосувати за сепаратистські і антиукраїнські партії або за комунистів. Для громадян України роль промосковських священиків очевидна, і тому є надія, що в силу діалектики нашого життя, така відкрито провокативна робота викличе спротив, змусить об'єднатися проукраїнські церкви для створення омріяної поколіннями єдиної Української Помісної церкви як в інших пострадянських державах, а також інших слов'янських державах. А такі тенденції створюються вже сьогодні…

Згадаємо знову Шевченка:

«Якби ви вчились так, як треба,

То й мудрость би була своя».

То ж давайте прагнути саме власної, української, мудрості.

Стефан ПАНЯК

професор, директор сайту

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

На світлині: Директор сайту професор Стефан Паняк.

Додаток:

http://www.nbuv.gov.ua/books/18/stg-imig.html І мертвим, і живим, і ненародженим...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка