Василь Коломацький

Про архів електронної спадщини

Ідеї національного відродження, народності та демократизму, що панують в середовищі патріотично настроєної української громадськості, ґрунтуються на історичних документах. В період масштабної інформатизації суспільства новітні технології надають можливість гідно репрезентувати власну багатогранну історичну спадщину України.

Важко переоцінити важливість архівів у зберіганні історичного досвіду попередніх поколінь, у розвитку громадянського суспільства, демократичних прав і свобод.

З давніх часів людству доводилося вирішувати проблеми зберігання інформації, культурних, технічних, наукових та інших цінностей, накопичених багатьма поколіннями.

Змінюється природа інформації та форми її подання. Технічні можливості значно перевищують фізіологічні межі людської здатності сприйняття та використання інформації. Нині існує реальна загроза безповоротної втрати значної частини величезного інформаційного потенціалу України, що створений в електронній формі. Особливо мінливі інформаційні ресурси (веб-сайти, бази даних та ін.), швидше за все, залишаться практично невідомими для нащадків, якщо власник інформації не побажає зберегти її. Але навіть і в цьому випадку навряд чи він зможе зберігати дані досить довго, щоб вони стали представляти інтерес як історичні свідчення.

Центральний державний електронний архів України є першим і єдиним архівом в України, створеним у 2007році для поповнення Національного архівного фонду електронними документами та електронними інформаційними ресурсами постійного зберігання та надання доступу до їхньої інформації.

Архів створює тематичні архівні колекції веб-сайтів, що містять найбільш цінні веб-ресурси – джерела важливої історичної інформації для держави, суспільства та особи. Також архів приймає на постійне зберігання документи особового походження в електронній формі, які утворились упродовж життя, політичної, громадської, наукової, творчої та службової діяльності окремих видатних осіб, сімей як сучасників нашої епохи, а також ті, що зберігаються у їхніх родинних архівах. Зафіксовану такими документами інформацію не можуть замінити інші джерела, і це визначає їхню самодостатність, унікальність та цінність. Документи особових фондів передають особисте ставлення до відчуття часу, історичних подій, свідками та учасниками яких були їх власники. Особовий архів неминуче несе відбиток соціального середовища, до якого належав власник, час, в якому йому довелося жити і працювати. Жоден офіційний документ не зрівняється із записами людини, її особистими спогадами, що фіксують великі та незначні події, радісні та сумні дати, відомі та невідомі імена.

Правове регулювання авторських прав та прав власності на документи архів вирішує шляхом укладення договорів постійного зберігання з власниками, чи надання ними листів-погоджень (при зберіганні веб-ресурсів). Договір визначає права та обов’язки як правовласника, так і ЦДЕА України, зокрема, умови копіювання чи передавання документів, веб-сайтів на зберігання та подальшого користування ним.

Наразі, через небажання власників веб-ресурсів приділити час на укладання договору чи листа-погодження, а для документів особового походження – час на їх упорядкування та передавання до архіву (відбувається дистанційно), більшість Інтернет-спадщини, що нині доступна користувачам Інтернету, та особових документів втрачаються та стають недоступними для прийдешніх поколінь.

У багатьох випадках тільки ініціатива архіву дає можливість приймати та зберігати такі форми документів як веб-сайти, які заслуговують на постійне зберігання та містять важливу суспільно-політичну, соціально-економічну та культурну інформацію, яка через постійні оновлення змістового наповнення інформаційного ресурсу безслідно зникає.

Центральний державний електронний архів України відкритий до співпраці з усіма небайдужими українцями світу для примноження історичної пам’яті нашого народу.

З цього року Центральний державний електронний архів України почав співпрацю з незалежним сайтом діаспори «Кобза - українці Росії»  щодо постійного зберігання повних копій веб-ресурсу.

Зв’язатися з нами за е-mail Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Т.Г. Кручініна,

начальник відділу формування НАФ та діловодства, Київ

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Від редакції:

Ми вітаємо ініціативу архівістів України. Нагадаємо, що загальний пятнадцітирічний бюджет «Кобзи» складає коло 30 тис. амер. дол. Тому дуже важливо, щоб матеріали сайту були збережені для історії, оскільки ми добре знаємо із досвіду, що діаспорні сайти часто зникають, і фактично, зникають у небуття. Саме тому державний бакап діаспорних матеріалів є дуже важливим. Нам приємно, що ініціатива співпраці надійшла із України.

Ми закликаємо діаспорні сайти стати партнерами Центрального державного електронного архіву України. Для написання Заяви про початок архівування вашого сайту потрібно десять хвилин, і він залишиться для історії.

На світлині: Василь Коломацький.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка