Коломацький ВасильПропозиції в доповідь керівника федеральних українських організацій РФ на IV Всесвітньому форумі українців

Голові Координаційної ради федеральних українських організацій Росії,

члену Ради Федерації Федеральних Зборів Російської Федерації

панові ДУМІ Василю Михайловичу

Вельмишановний пане Голово!

З Програми IV Всесвітнього форуму українців, надісланої прес-службою УВКР в редакцію сайту “Кобза-українці Росії”, я дізнався, що 18 серпня після урочистого відкриття Форуму  в Палаці “Україна”, Ви, голова Координаційної ради українців Росії, виступаєте з доповіддю від федеральних українських організацій Росії.

Трибуна Форуму є високим місцем, з якого мають прозвучати усьому українському світу як досягнення українців Росії, так і їх проблеми, зокрема, порушення їх прав. Тому важливо, щоб при підготовці виступу були враховані пропозиції і думки рядових членів Об’єднання українців Росії та Федеральної національно-культурної автономії “Українці Росії”.

Оскільки ми особисто не знайомі, дозволю коротко представити себе. В ОУР від самого заснування організації – був одним із організаторів І Конгресу українців Росії (жовтень 1993 року). Член Комітету ОУР по виборах. З 1996 року за дорученням тодішнього Голови ОУР виконував функції представника ОУР при СКУ. З 1997 року член новоствореної Комісії КЛГП (правозахисна група при СКУ). У 2001 році заснував сайт «Кобза – українці Росії». Під моїм керівництвом КЛГП підготувало три Дослідження: «Ногінський документ», «Демографічна карта українців Росії» та «Українська діаспорна преса Росії». До свого активу також заношу мою багаторічну дискусію про демократизацію ОУР, відображену у зверненнях, відкритих листах та інтерв’ю. В силу своїх обов’язків редактора сайту регулярно слідкую за подіями в ОУР, як правозахисник збираю інформацію про порушення прав українців Росії. Можна сказати, що громадською роботою в українській діаспорі Росії займаюся безперервно з 1991 року, при цьому з 1996 року вже перебуваючи у Канаді.

Така вже склалася традиція, що напередодні чергових Конгресів та Форумів я звертався із відкритими листами до попереднього Голови ОУР з проханням включити ті чи інші пункти у його звітну доповідь. Мої звернення завжди знаходили підтримку моїх колег по ОУР. Тому і дане звернення прошу вважати черговим зверненням із довгого ряду.

Як багаторічний член ОУР прошу Вас звернути увагу на наступні моменти:

1)                       Як відомо, у жовтні 1997 року власті влаштували погром у Богоявленському соборі у м. Ногінську, Московської області, коли 100 нетверезих омоновців брутально побили парафіян УПЦ КП, священиків, членів їх родин, на архієпископа Адріана (Старину) наділи наручники. З тих пір парафіяни змушено переселилися до Свято-Троїцького храму у Ногінську. Тут місцева влада продовжувала знущатися над парафією (відключила від приміщення газ, воду та світло), постійно надсилала незаконні вимоги виселитись із приміщень. Зусиллями КЛГП вдалося підключити газ, воду та світло до Свято-Троїцького храму, але місцева влада роками відмовляється передати у власність будівлю храму (фактично старі казарми), що стримує розвиток цієї парафії. КЛГП неодноразово характеризувала дії адміністрації Ногінського району як порушення свободи совісті у Росії, як порушення прав людини.

Прошу включити пункт про порушення прав парафіян Свято-Троїцької парафії УПЦ КП у Ногінську у звітну доповідь. Деталі справи Ви можете знайти у Ногінському документі, опублікованому  на сайті «Кобза-українці Росії».

2)                       У квітні 2004 року у місті Владивосток було убито активіста української громади лікаря Анатолія Криля. Обставини справи вказують на те, що убивство могло бути скоєне на ґрунті міжцерковного конфлікту між УПЦ КП та РПЦ (покійний належав до реєстраційної «двадцятки» парафії УПЦ КП на честь Миколая Чудотворця). Спочатку прокуратура приморського краю взагалі відмовилася розслідувати цю справу. Після втручання МЗС України та КЛГП справу було відкрито. Нині, через 2 роки після вбивства, власті Росії досі не повідомили КЛГП (а через Комісію і всьому світовому українству) про результати розслідування (хоча такі зобов’язання були взяті Генеральною прокуратурою РФ).

Прошу включити вимогу до властей Росії розслідувати вбивство лікаря Анатолія Криля, а також вимогу виділення земельної ділянки парафії УПЦ КП у м. Владивостоці до звітної доповіді.

3)                       Як відомо, у Росії продовжується дискримінація вірних українських церков (УПЦ КП, УГКЦ). Так, у Санкт-Петербурзі місцеві власті роками відмовляються зареєструвати парафію УПЦ КП, у Москві зареєстрованій парафії УПЦ КП лужковські власті роками відмовляються виділити земельну ділянку під будівництво храму. У Челябінську місцеві власті відмовляються зареєструвати місцеву громаду УГКЦ.  Очевидно, подібні приклади є і в інших регіонах.

Прошу включити пункт про порушення прав вірних українських церков у згаданих містах до Вашої доповіді на Форумі.

4)                       У Росії практично відсутня українська преса. Пару десятків регіональних українських видань, що не періодично виходять накладом менше тисячі примірників, не можуть вважатися пресою щодо сучасних стандартів ЗМІ. Приємне виключення складають лише пресові видання «Вісник Товариства українців Кубані» (Краснодар), «Батьківщина» (Петропавловськ-Камчатський) та дайджест української преси “Голос України в Західному Сибіру” (Тюмень), які все ж залишаються регіональними.

Можна констатувати, що ні влада Росії, ні влада України не виділяють хоч скільки-небудь помітних коштів на українську пресу нашої діаспори. В той же час, успіхи згаданих кількох видань та успіхи сайту «Кобза – українці Росії» свідчать про те, що у Росії існує достатня кореспондентська база для створення такого видання, є читацький попит. Справа за фінансами. Прошу включити пункт про потребу створення у Росії української газети федерального рівня на базі однієї із вищезгаданих газет у Вашу доповідь.

5) Як член Редакції сайту «Кобза – українці Росії», що відповідає за збірку бюджету, можу підтвердити, що наш сайт, як очевидно і інші веб-проекти діаспори зіштовхується із значними фінансовими проблемами. Зокрема, «Кобза» не може виконати мінімальний річний бюджет у 5000 доларів США, у той час як наші заявки лежать без руху в МЗС України та інших інституціях України. Подібна ж ситуація і в інших сайтів нашої громади. Через брак фінансів наш сайт протягом 4-х тижнів  в черві-липні ц.р. був відключений, що негативно вплинуло на наші індекси у світовій мережі. Відзначу, що сайти українців Росії “Жовтий клин” (Саратов), Об’єднання українці Москви, “Сірий клин” (Омськ) помірковані в подачі матеріалу і достойно представляють українські громади в Інтернеті.

Прошу включити пункт про потребу фінансової підтримки 2-3 веб-проектів українців Росії з боку урядів двох країн у Вашу доповідь.

6)        Як відомо, в часі між ІІІ та IV Всесвітніми Форумами в Україні відбулася народно-демократична “помаранчева” революція, направлена на демократизацію суспільного ладу в Україні. Об’єднання українців Росії та Федеральна національно-культурна автономія “Українці Росії” на чолі із кандидатом технічних наук Валерієм Семененком та професором Стефаном Паняком підтримали сили демократії в Україні – члени ОУР їздили спостерігачами в Україну, приймали заяви, проводили прес-конференції, у Мурманську відбулася демонстрація в підтримку помаранчевих сил. Сайт «Кобза – українці Росії» оперативно висвітлював події в діаспорі. Зрозуміло, що всі ці дії вимагали громадської мужності від членів нашої організації.

Сподіваюся, що важливо відзначити активну позицію нашої громади в ту доленосну годину у Вашій звітній доповіді.

Хочу повідомити, що виступи на Форумах та Конгресах Вашого попередника викликали багато нарікань з боку членів нашої організації за їх пустопорожність, відсутність інформації, жодної думки чи месседжу. Цей стиль навіть отримав характерну назву «ні про що». Вірю, що Ваш виступ покладе кінець цій сумнівній «традиції» в ОУР-ФНКА “Українці Росії”. Організація чекає на змістовний, енергійний і консолідуючий месседж.

Бажаю Вам і всій численній делегації російських українців успішної участі у Всесвітньому Форумі. Хай вам усім щастить!

З повагою,

Василь КОЛОМАЦЬКИЙ,

редактор сайту “Кобза-українці Росії”, член ОУР

Аврора (Канада)

11 серпня 2006 р.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка