За словами українського омбудсмена, звільнити політичних в’язнів можна за допомогою політичних переговорів

Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська повідомила, що на сьогодні на території Російської Федерації з різним процесуальним статусом ув’язнено понад 2200 українців. Про це омбудсмен сказала в інтерв’ю "Радіо Свобода".

«На сьогоднішній день українців на території Росії в умовах ув’язнення з різним процесуальним статусом є понад 2200 осіб. Це різні громадяни, і ті, які засуджені або переслідуються у зв’язку зі скоєнням просто кримінального злочину, ті, які стали жертвами торгівлі людьми, але були засуджені, як ті, що вчинили кримінальний злочин, і ті, які засуджені за кримінальний злочин, але ми їх розглядаємо, як політичних», – заявила омбудсмен.

Лутковська також в ефірі "5 каналу" повідомила, що російський омбудсмен ігнорує запити про стан викраденого співробітниками ФСБ українця Павла Гриба. "Я не отримала відповіді на п'ять листів, які були адресовані омбудсману РФ. При цьому йшлося не про суть звинувачення, а про інше... про стан здоров'я, ліки, які необхідні, про умови, в яких перебуває людина, і про можливість допуску родичів, зустрічі з родичами, з лікарями. На жаль, ніякої інформації офіційної досі немає", – сказала вона.

За її словами, шлях звільнення політичних в’язнів – «політичні переговори».

Лутковська повідомила, що продовжує переговори з російським омбудсменом Тетяною Москальковою з приводу можливості провести взаємні відвідини – утримуваних в Росії українських в’язнів, і відвідин російських – на території України. Зазвичай, як повідомила обмудсмен, контакти з російською колегою відбуваються у заочній формі, або безпосередньо на міжнародних зустрічах.

Після анексії українського Криму у виправних закладах на території півострова продовжують перебувати громадяни України, засуджені українськими судами ще до анексії. Крім того, російська влада окупованого Криму затримала й судить 70 громадян України, яких українська влада й правозахисники називають політв'язнями. В Росії також перебувають ті, кого затримали при в'їзді, інкримінуючи їм, переважно, статті про шпигунство.

Найбільш відомий серед кримських політв’язнів – український кінорежисер, сценарист та письменник, громадський активіст, генеральний директор кінокомпанії «Край Кінема», лауреат Шевченківської премії Олег Сенцов. Його разом з іншим громадським активістом Олександром Кольченком затримали співробітники ФСБ РФ у Криму навесні 2014 року. Їх етапували до Росії, де судили за сфабрикованим звинуваченням в організації терактів і підпалів офісів партій на півострові. Російський суд у серпні 2015 року засудив Сенцова і Кольченка до 20 і 10 років ув'язнення відповідно. Обидва провину не визнали.

У травні 2016 року Верховний суд Чечні засудив двох інших українців – журналіста Станіслава Клиха та громадського діяча Миколу Карпюка до 20 і 22,5 років ув'язнення відповідно в колонії суворого режиму за нібито участь у банді, вбивство і замах на вбивство російських військовослужбовців. За версією російського слідства, Клих і Карпюк під час першої чеченської війни створювали в Україні групи для участі в боях проти російських військ за незалежну Чечню. Міністерство юстиції України неодноразово направляло до Росії запити про передачу Карпюка і Клиха. Під час "слідства" до українців для вибивання свідчень застосовували тортури, які, за словами правозахисників, вплинули на психічне здоров'я Клиха. У вересні російський омбудсман Тетяна Москалькова повідомила, що Клиха за згодою утримують у психіатричній лікарні в Магнітогорську.

Багато незаконно затриманих в Росії громадян України перебувають під слідством. Прогресивні люди в усьому світі підтримують зазначених вище та інших політв’язнів, розуміючи всю абсурдність звинувачень російського слідства і судів проти них, розцінюючи це як частину гібридної війни, яку веде Кремль проти України.

Днями в Москві стартує Фестиваль документального кино "Артдокфест", який відкриється фільмом "Процес", присвяченим судовому процесу над режисером Сенцовим. Це російська прем'єра стрічки, яку вже встигли показати в США і Європі, зокрема, на престижному фестивалі Берлінале. Це, хоч і невелика, але перемога організаторів важливого заходу. Адже сьогодні одним із найважливіших завдань – є пробудження російського суспільства, яке має проснутися після летаргічного сну і почати процеси, аналогічні тим, що відбулися в Україні під час Революції Гідності.

За матеріалами ЗМІ


На світлинах: Кримський в’язень – кінорежисер Олег Сенцов. Політв’язень Олександр Кольченко. Політв’язень Микола Карпюк. Політв’язень Станіслав Клих. Український омбудсмен Валерія Лутковська. Російський омбудсмен Тетяна Москалькова. У богині правосуддя Феміди, статуя якої височіє перед Верховним Судом РФ, відсутня пов’язка на очах – символ справедливого суду. Обличчям схожа вона на селянку із відомої скульптури Мухіної «Рабочій і крестьянка». А на щиті – символ Московського князівства. Одним словом – оставь надєжду всяк сюда входящій...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка