Емблема товариства 'Просвіта'.
Емблема товариства 'Просвіта'.

Про створення українського культурно-духовного центру у Сумах

Для нашої організації, яка не фінансується така співпраця буде дуже важливою, адже погашення боргів за комунальні послуги допоможе нам зберегти приміщення, в якому створюється український культурно-духовний центр, де вже діє постійно діюча виставка юних художників «Україніка», зібрано цікаву бібліотеку, працюють проекти «Український кіноклуб», «Український комп'ютер», створюється «Літопис українського духовного відродження Сумщини» та інше.

Зважаючи на кризу і відповідно обмежені фінансові можливості підприємців, бажаючим взяти участь у розбудові «Світлиці» пропонуємо перераховувати посильний щомісячний внесок на рахунок нашої організації. Допоможуть також одноразові фінансові допомоги та допомога оргтехнікою чи канцприладдям. Сподіваємося, що у Вас буде бажання і можливість підтримати нашу пропозицію.

Зі свого боку ми інформуватимемо Вас та Ваш колектив про різні цікаві українські події, де що і коли відбуватиметься у нашому місті. А саме: концерти, виставки, зустрічі з цікавими людьми, де можна буде духовно збагатити дітей та інше.

Така інформація зможе прислужитися для відпочинку душі та зможе допомогти уникнути щоденної буденності та марноти-марнот, а людині хоч інколи допоможе відчути себе не лише працівником, але і людиною.

У випадку позитивного рішення, кошти просимо перерахувати :

Сумське обласне товариство «Просвіта» імені Тараса Шевченка

Р/р 26007000069579, в ПАТ «Укрсоцбанк»

м. Суми, код 14006905, МФО 300023

На розвиток товариства «Просвіта».

Про стан реалізації проекту «Світлиця»

Один із напрямків діяльності Сумського обласного товариства «Просвіта» - створення в контексті Проекту «Український дім» українського культурно-духовного центру «Світлиця».

Для цього, незважаючи на відсутність будь-якого фінансування, силами ентузіастів, були здійснені ремонт та реконструкція приміщення товариства.

Поточні кошти, які нам вдається знаходити нині витрачаються на оплату комунальних послуг та зв'язку.

Зважаючи на відсутність будь-якого фінансування ми не маємо матеріальної бази для реалізації проекту і звідси проблеми.

А саме:

  1. Зібрали бібліотеку україніки, але не має шаф для книжок.
  2. Створюємо «Українську інформаційну скарбницю - найцікавіші факти про Україну та українців - не маємо потужного комп'ютера.
  3. Зібрана фільмотека українських фільмів, але не має кінопроектора для їх показу.
  4. Є фонотека української музики, але не має музичного центру.
  5. Підготовлено виставкову залу, зібрано картини україніки, зокрема дітей, для постійно діючої виставки але не має рамок для картин.
  6. Товариство «Просвіта» щороку проводить обласний конкурс україніки літераторів та художників школярів «Диво калинове». Назбиралося сотні творів переможців конкурсу на обласному та всеукраїнському рівнях, але не має коштів, щоб видати збірник творів хоч би за підсумками останніх п'яти років
  7. Інші питання.

На випадок, якщо Вас зацікавить якийсь із названих чи не названих напрямків нашої діяльності, готові додати опис та розрахунки.

Олексій ШЕВЧЕНКО

Голова Правління

40030, м. Суми, Червона площа, 6

Телефони: (8 0542) 22-26-63; 8 095 559 64 83; 8 096 838 15 25

Український культурно-духовний центр «Світлиця» - саме так називається один із напрямків проекту «ЛЮБІТЬ УКРАЇНУ»

«Світлиця» планується, як основний елемент «Українського Дому», який зовнішньо і за змістом повинен бутихрамом української культури.

Діяльність «Світлиці» передбачає постійно діючу виставкову залу україніки: картини, вироби народних майстрів, предмети української старовини, книги, бібліотека, читальня, фільмотека та великий екран для перегляду українських фільмів, аудіотека та музичний центр, студія звукозапису, інформаційний центр і видавництво, створення газети та сайту «Українська Сумщина».

«Світлиця» також може служити залою для презентацій, зборів та заняття гуртків. Тут же організаційно-інформаційно-рекламний центр та система оповіщення про різні українські події у Сумах та області, включно про публікації - в пресі, теле- та радіопередачі на патріотичні та державницькі теми, тощо.

Згідно історичного, краєзнавчого та народного календарів постійно готуватимуться матеріали для ЗМІ, державних та інших установ з метою інформування про цікаві події, людей, свята шляхом своєрідних політінформацій на основі спеціально підготовлених нами листівок або брошур.

«Світлиця» може бути центром, який би спеціалізувався на популяризації всього українського: книг, періодики, відеофільмів, музики, сувенірів, комп'ютерних програм, поширенні електронних версій наукової та художньої літератури та інше.

Налагодить мережу розповсюдження такої продукції по області, створить систему поширення українського духовно-патріотичного продукту поштою, проводитиме постійні презентації у тому числі і за активної участі засобів масової інформації. Особливої уваги, на наш погляд, потребує пропаганда творчості місцевих авторів, котрі творили та творять українську культуру.

Ніколи не буде достатньо закладів, які б спеціалізувалися на популяризації знань, котрі б сприяли відродженню українського духу, національної гідності, патріотизму, вихованню хороших естетичних смаків, тому «Світлиці» чи «Українські Доми» дуже потрібні. Чи з'являться вони і чи буде Україна Україною - залежить лише від нас, українців.

У Сумах приміщення «Просвіти», в якому реалізується програма «Світлиця» проекту «Український дім», знаходиться в символічному для українців місці, - поруч з пам'ятником Т. Г. Шевченку. Воно в центрі міста. Поруч Банківська Академія та Палац дітей і юнацтва, що уможливлює за необхідності і за домовленістю, використовувати деякі приміщення цих установ.

У Сумах вже апробовані такі напрямки діяльності проекту «Любіть Україну»:

Система оповіщення про українські культурологічні та державницькі заходи, «Українська родина» - осередок українських родин, які бажають виховати дітей патріотичними та самодостатніми, «Рідні джерела» - осередок популяризації кращих українських творів наших земляків, «Пісня для душі» - для охочих поспівати та знати українські пісні, «Школа захисту українських національних інтересів», «Рада українських патріотичних осередків», «Правові навчання» та інші.

Проекти, які на початковій стадії здійснення: «Український комп'ютер», сайт - «Українська Сумщина», «Книгозбірня україніки», «Інформаційний банк», «Українська фільмотека», «Українська музична скарбниця» та інші.

Не апробовані проекти: газета «Українська Сумщина», «Екологія душі», «Здоров'я та довголіття», «Центр дослідження українських проблем», видавництво «Українські дзвони» та інші.

Коротка інформація з історії створення подібних проектів у Сумах

Проекти, покликані плекати любов до України та український патріотизм у Сумах почали виникати на початку минулого століття.

Декілька прикладів в основному за архівними матеріалами.

На початку минулого століття в найкращому і найпрестижнішому тоді навчальному закладі міста Суми Олександрійській гімназії поліцією був викритий український молодіжний осередок. Школярі видавали українську газету, розповсюджували українські листівки та створювали російсько-український словник. Організував цей підпільний гурток гімназист за прізвищем Соловей. Організація була розгромлена, винуватці одержали різні покарання.

В 1918 році, за гетьмана Скоропадського українцям жилося найкраще за всю історію. «Просвіті» допомагала міська управа. Вона та кооперативна спілка виділяли кошти. Були створені прекрасні українські бібліотека та театр, котрий виступав по містах і селах області. «Український дім» знаходився у розкішному будинку Харченка, який не зберігся.

Радянська влада «Просвіту» та інші українські незалежні організації заборонила, активісти ж були репресовані.

Під час фашистської окупації «Просвіта» відроджується. Тоді в Сумах фактично існував «Український Дім». Він знаходився у великому, мабуть одному із кращих на той час триповерховому будинку за тодішньою адресою: Українська площа, 17, де ще не так давно перебував свій останній час банк «Україна», а зараз КРУ.

У цьому будинку, в самому центрі міста, знаходилася українська гімназія, школа перекладачів, школа вишивки, працювало багато гуртків, часто збиралося багато людей. Це був відомий у місті осередок відродження української духовності та культури.

Дізнавшись про антифашистську діяльність просвітян, активістів цього осередку німецькі окупанти спалили живцем в овочесховищі (нині місце автостоянки по вул. Праці). Там же загинув і Семен Семенович Сапун - директор названої приватної гімназії, організатор та керівник «Просвіти» та ОУН у Сумах. Він колишній вчитель фізики школи № 4 та мученик підвалів НКВД у довоєнний час, які знаходилися тоді у нинішньому старому корпусі «Палацу дітей та юнацтва».

Після проголошення Незалежності, «Просвіті» біля пам'ятника Т. Г. Шевченку було виділено приміщення. Організація фінансувалася і мала ставки для п`яти штатних працівників.

В кінці 1999 року О. Г. Шевченком, як головою Сумського міського товариства «Просвіта», був поданий до Сумської обласної державної адміністрації проект культурно-духовного центру «Український дім», який вже давно реалізовувався ентузіастами без будь-якої допомоги з боку держави чи Всеукраїнського товариства «Просвіта». Суть проекту полягала у створенні «Українського культурно-духовного центру та надання приміщень для українських патріотичних організацій.

Цей проект підтримав своїм Дорученням від 25.10 2000 р за № 38 пунктом 11 колишній голова Сумської обласної державної адміністрації В.П. Щербань та колишній міський голова О. М. Андронов, який своїм листом від 26.09. 2001 року повідомляв, що відділами Сумської міської ради опрацьована можливість розширення існуючих приміщень товариства «Просвіта» в будинку за адресою Червона площа № 6 за рахунок прилеглих приміщень Сумського міського управління земельних ресурсів для створення «Українського дому» та вирішується питання про перенесення відділів цього управління в приміщення іншого будинку…

Після того, як тогочасний голова Сумського обласного товариства «Просвіта» Б.С. Манжела безпричинно зняв з посади голови Сумського міського товариства «Просвіта» та вивів з членів обласного Правління О. Г. Шевченка і той змушений був полишити товариство, просування проекту «Український дім» припинилось.

Після «Помаранчевої» революції цей будинок був розподілений між переможцями, - депутатами міської ради фракцій «Нічний дозор» (власником 153 м. кв. став депутат О. Такул) та фракції БЮТ, (депутат В. Черняк). Але найбільшу площу 220 м. кв., у цьому будинку депутатами Сумської міської ради, в якій більшість становили бютівці, було віддано приватному підприємцю, Є. Положію під редакцію рсоійськомовної газети «Панорама», яка виховала такі «кадри» як Савіна, котрий організував глумління над українськими символами на горі Говерла. Головою Сумської обласної державної адміністрації на цей час був виходець із Західної України П. Качур, а міським головою росіянин Г. Мінаєв. Рішення було прийняте перевагою в один голос. Проти «Українського дому» проголосувала колишня голова ОУН у Сумській області А. Ярова, яка нині працює проректором Банківської Академії у м. Суми та активіст СУМ В. Бобиренко, який на той час займав посаду начальника обласного Управління молоді, спорту та туризму СОДА.

З'ясувалося ще одне. Приміщення, яке «Просвіта» у цьму будинку займала з 1993 року, за правління Б. С. Манжели (колишнього працівника КГБ) раптом не стало зовсім. За «Просвітою» воно вже не числилось.

Понад рік новому голові товариства «Просвіта» О. Г. Шевченку довелося оббивати пороги тодішнього голови міста С. Клочка та його заступника О. Помазана, щоб повернути хоч би частину відібраного у «Просвіти» приміщення.

На відвойованій площі силами ентузіастів ми здійснили реконструкцію та ремонт і створили культурно-духовний центр українців «Світлиця», метою діяльності якого є пропаганда любові до України та виховання патріотизму.

Матеріали підготував

Олексій ШЕВЧЕНКО

Голова Правління

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

На світлині: Емблема товариства «Просвіта»

Від редакції:

Ми продовжуватимемо публікувати матеріали про діяльність громадських організацій міста Сум для того, щоб на прикладі окремого регіону зрозуміти що відбувається в українській провінції в наш непростий для свідомих українців час.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка