У Москві відбулися установчі збори "Ради Земляцтв України в Російській Федерації". Їх учасниками стали представники 15 реґіональних земляцтв, у першу чергу московських, які об'єднують вихідців переважно з областей Східної України, а також окремі особи.

Метою зібрання, як було заявлено, є створення координуючого органу "земляцтв, українських товариств, центрів, асоціацій, культурно-національних об'єднань" для "послідовного та наполегливого використання позитивного досвіду в духовній, інтелектуальній та промисловій сферах для таких відносин Росії та України, які відповідали б викликам нашого часу".

Прикро, що на зібранні (на ньому, до речі не пролунало жодного українського слова, за винятком привітань) дуже мало уваги було приділено проблемам національно-культурного розвитку українців Росії, задоволенню їх природних потреб спілкуватися рідною мовою, вивчати її, розвивати українську культуру. Як відомо, лише в одиницях класів на всій території Росії українська мова вивчається як предмет; немає державних культурних центрів, бібліотек. Досі, незважаючи на прийняті рішення, не має власного приміщення Бібліотека української літератури в Москві.

Лише голова Об'єднання українців Росії та Федеральної національно-культурної автономії "Українці Росії" Олександр Руденко-Десняк (слово йому було надано останньому) привернув увагу присутніх до цих питань.

Він докладно розповів про понад десятирічний досвід діяльності українських організацій Росії, яких зараз створено більше шестидесяти майже у всіх реґіонах Росії, проблеми та здобутки у спілкуванні з російською владою, федеральні проекти російських українців, випуск дійсно українських часописів (загалом у останні 15 років видано понад 30 назв газет та журналів, зокрема 3 - на федеральному рівні). О.Руденко-Десняк говорив також про незадовільне виконання затвердженої Президентом України програми "Закордонне українство до 2005 року".

Заступник голови Об'єднання українців Росії Юрій Кононенко при обговоренні резолюції зборів зауважив, що не слід говорити про те, що діяльність українських організацій Росії "належним чином не координується", як було зазначено у проекті. Земляцтва повинні відносити це лише до своїх організацій.

Крім того, це далеко не перша спроба об'єднати так званих "вихідців" з України: ще на початку 1990-х років було створено товариство дружби народів Росії та України, а у 2000 році - після проведення "З'їзду вихідців з України" (так і називався!) - Громадську раду російського-українського співробітництва (ОСУРС), які мають ті ж самі завдання, що й новостворена організація.

Членам українських організацій, які були присутні на зібранні, прикро було чути у доповіді голови оргкомітету зборів Миколи Челомбитька слова про те, що "ми належним чином не відзначили 350-річчя возз'єднання України з Росією" (здається, така подія існувала лише в писаннях компартійних ідеологів та радянських істориків минулого вже назавжди часу), а також ремствування з посиланням на відомого російського економіста, що "ніде у світі не обшукують так, як українські митники на російсько-українському кордоні". (Автор цих рядків багато разів на рік перетинає цей кордон, але подібного не бачив. Як й зі сторони російських митників також).

У той же час багато хто з українців підписалися б під словами Надзвичайного та Повноважного Посла України в Росії Миколи Білоблоцького: "українцям Росії не слід цуратися того, що вони українці, треба протистояти асиміляції, розвивати та підтримувати українську культуру".

Більшість учасників зібрання саме цих слів, здається, не почула.

Юрій Мороз

27 січня 2004 р.

Об'єднана прес-служба Федеральної національно-культурної

автономії "Українці Росії", Об'єднання українців Росії і

Бібліотеки української літератури в Москві

E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Тел. +7 095 737-8834

Тел./факс +7 095 118-9192

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка