-          Пане Дорошенко, розкажіть, будь ласка, що у вас,  українців Башкортостану, відбувалося у культурницькому плані за останній час?

-          Важко сказати, що відбувалось щось особливе. Ми маємо вже налагоджену програму заходів, бо нами розроблено і впроваджено в Башкортостані цілу Республіканську програму підтримки української культури, мови та освіти. В ній закладено 52 пункти, над якими зараз працюємо не тільки ми, актив на громадських засадах, але відповідально працюють і всі державні установи нашої багатонаціональної республіки. Єдине, що було неординарне за останні півтора року – це презентація нашого Республіканського національно-культурного центру українців Башкортостану “Кобзар” в Культурного центрі України в Москві. Вона пройшла за підтримки уряду Республіки Башкортостан, а заступник міністра культури республіки Т.Пушкарьова очолювала нашу делегацію. Крім того, у Всеросійському фестивалі-конкурсі хорових колективів ім. Олександра Кошиця узяв участь один із наших колективів – фольклорний ансамбль „Дніпро” з міста Мелеуза. Всі ж інші заходи проходили у нас в межах Республіки Башкортостан. Раз на 2 роки ми проводимо Республіканський фестиваль української культури. В липні  цього року фестиваль української культури пройде в селі Санжарівка Чишмінського району в поєднанні зі святом Івана Купала.  У минулому році вперше був проведений Республіканський дитячо-молодіжний фестиваль української культури. Ми його організували із участю створених нами Союзу українок Башкортостану і Союзу української молоді “Беркут”.

Зараз ми більше уваги стали приділяти дитячим святам, присвяченим пам’яті Тараса Григоровича Шевченка. На них намагаємося збирати учнів усіх шкіл. Ми маємо на сьогодні в республіці 5 загальноосвітніх шкіл та 4 недільні, де викладається українська мова як рідна. При цьому маємо і досить багато проблем з викладанням української мови. Середня загальноосвітня школа №9 міста Уфи у нас є базовою республіканською українською школою. На її базі вже 10 років працює  Недільна українська школа ім.Т.Г.Шевченка. Вже третій рік на філологічному факультеті філії Московського державного відкритого  педагогічного університету  ім. О.М.Шолохова в м.Уфі викладається українська мова та література.

-          Дуже багато розмов ведеться про те, що українська освіта не може розвиватися в Росії через брак підручників і методичної літератури. Ви стикаєтеся з цією  проблемою? Чи офіційно затверджена програма вивчення української мови у Міністерстві освіти республіки?

-          Є певні труднощі, але принципової проблеми немає. Ми самі привозили підручники: дещо купували за рахунок наших районних управлінь освіти, дещо Україна давала безкоштовно. Ми чітко визначилися з початковою школою - викладання йде там за підручниками відомої української вченої-методиста з Академії педагогічних наук України, доктора педагогічних наук, академіка   Ольги  Хорошковської, голови Освітнього центру „Україна – діаспора” . В минулому році з ініціативи Міністерства освіти Російської Федерації, за підтримки та допомоги Міністерства освіти РБ, Міністерства культури  та національної політики РБ, Міністерства друку та масової інформації РБ, Міністерства освіти та науки України, Академії педагогічних наук України, Ніжинського державного педагогічного університету ім. М.В.Гоголя на базі філії МДВПУ ім. М.А.Шолохова в м. Уфі  проводився Міжнародний семінар „Вдосконалення вивчення предметів українознавчого циклу в освітніх закладах Російської Федерації”. В роботі семінару  брала участь  бригада на чолі з самою пані Ольгою Хорошковською, де широко був представлений  Центр гуманітарного співробітництва з українською діаспорою  Ніжинського педагогічного університету імені Миколи Гоголя. Зараз  укладено комюніке між Центром з Ніжина та  філією Московського державного відкритого педагогічного університету імені Михайла Шолохова в м. Уфі, директором якої є добре вам відомий співголова нашого Центру “Кобзар” Василь Бабенко. На факультеті російської філології цього вузу українська мова є другою. Тобто, база у нас є. За указом президента республіки Муртази Рахімова на базі села Золотоноша Стерлітамацького району створюється Історико-культурний центр українців Башкортостану. Там ми проводимо вже вчетверте літні табори на 50  – учнів з шкіл  республіки та студентів філії  МДВПУ ім.О.М.Шолохова. Фінансує цей проект частково республіканське управління у справах молоді, а також допомагають районна та сільська адміністрації.

-          Скажіть, чи зареєстровано в Башкортостані українську національно-культурну автономію?

-          Ні, ми офіційно не маємо автономії. І не підтримували створення автономії з самого початку, бо нас не влаштовує саме словотворення „автономія” в нашій республіці.  Багато хто асоціює національно-культурну автономію з територіальною автономією, хоча в федеральному Законі про національно-культурну автономію чітко написано, що вона має екстериторіальний характер. Але  зараз, у звязку із частковою передачею функцій Міністерства юстиції Республіки Башкортостан  Головному управлінню МЮ РФ, по Башкортостану ситуація змінюється і на  V зїзді українців Башкортостану  ми, напевно, будемо затверджувати статут НКАУ РБ. Місцева влада як підтримувала нас, так і  підтримує. А Москва як не фінансувала, так і не буде фінансувати, хоч Закон про НКА це передбачає.

У нас діє Республіканська програма „Народи Башкортостану”, в якій є окремий розділ „Українці Башкортостану”. За цією програмою нас починають фінансувати і навіть вимагають проведення 2-3 офіційних заходів на рік. Таким чином політика республіканської влади цілком співпадає із інтересами громади, що приємно вирізняє нашу ситуацію від інших регіонів Росії.

-    Дозвольте побажати успіхів особисто Вам та усій українській громаді Башкортостану. Просимо підтримувати контакт з нашою  редакцією, оскільки ваш досвід та успіхи мають позитивний вплив на усе українство Росії.

 Бесіду вів Василь КОЛОМАЦЬКИЙ.

ДОРОШЕНКО Володимир Борисович - голова Республіканського національно-культурного центру українців Башкортостану «Кобзар», народився 15 травня 1946 р., керівник Центру  ТЗН філії  МДВПУ ім.М.О.Шолохова в м. Уфі. , адреса Центру «Кобзар»: 450077, г. Уфа, ул. Ленина, 56, Дом дружбы народов, тел: (3472) 22-66-61.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка