Які небезпеки приховує в собі видача українцям Донбасу російських паспортів

Сподівання Кремля на те, що тема видачі українським громадянам російських паспортів за спрощеною процедурою  недовго протримається в ЗМІ, як це сталося, зокрема,  із паспортизацією жителів Криму, не справдилися. І в Україні, і в Росії вона залишається темою номер один. Журналісти і політичні оглядачі продовжують не тільки слідкувати за її ходою, а й прогнозувати, які небезпеки ховає в собі путінська ініціатива для громадян  обох країн.

Нагадаємо, 24 квітня президент РФ Володимир Путін підписав указ про спрощене отримання російських паспортів жителями тимчасово окупованого Донбасу. 14 червня Російська Федерація розпочала видачу таких паспортів  у двох центрах Ростовській області. За повідомленням провладних російських медіа, цей процес має організований характер: оскільки процедура має відбуватися на території Росії, влада «народних республік» забезпечує тих, хто бажає отримати паспорти сусідньої країни спеціальним транспортом. Тобто процес видачі паспортів від самого початку не повинен виглядати як виконання бажання окремих громадян. З точки зору російської пропаганди, важливо показати, що отримання паспортів – «колективне прагнення населення».

 

Одразу після підписання Путіним згаданого указу уряд  України ухвалив рішення про визнання незаконними російських паспортів, які будуть видавати жителям окупованих територій. «Подібні дії РФ є юридично нікчемними, вони не мають ніяких правових наслідків і не будуть визнаватись ані українською стороною, ні світом, - йшлося в офіційній заяві українського МЗС.

Про своє неприйняття ініціативи  російської влади заявили і представники багатьох західних країн та  США. Росію навіть попередили про можливість запровадження нових санкцій в разі початку видачі паспортів і про невизнання самих цих паспортів у цивілізованому світі. Так у МЗС Німеччини  заявили: «Спільно з Францією ми засуджуємо російський указ, що має сприяти видачі російського громадянства населенню в районах Сходу України. Значне полегшення порядку видачі паспортних документів громадянам України, які проживають на вказаних територіях, суперечить духові і цілям мінських домовленостей і є важким порушенням суверенітету України» Такої ж думки і голова Євросоюзу Дональд Туск : «ЄС дотримується свого курсу і залишається відданим суверенітету, незалежності і територіальній цілісності України. Ми засуджуємо російські укази щодо надання російського громадянства українцям з Донбасу, або які походять з Криму. Це суперечить Мінській угоді».  «Заступник помічника держсекретаря Джордж Кент запевнив у міцній підтримці США суверенітету і територіальної цілісності України і наголосив, що США засуджують дестабілізуючий крок Росії з надання паспортів громадянам України», – сказано у повідомленні Посольства США в Україні.

Складнощі «спрощеної процедури»

За інформацією незалежного Радіо Донбас. Реалії , на 24  червня вже отримали російські паспорти перші 64 людини з окупованої частини Донбасу. Що чекає тепер «нових росіян»? Про це розповіли  в ефірі Донбас.Реалії  заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб Юрій Гримчак і спеціальна кореспондентка російської «Нової газети» Ірина Тумакова.

Ірина Тумакова звертає увагу на те, що у паспортах, які отримують зараз жителі ОРДЛО, відсутні дані про прописку. «Паспорти без прописки в Росії бувають, - говорить вона, - але  погано мати такий паспорт. Більшість людей, які отримували ці паспорти, сподівалася, що їм дадуть реєстрацію, як вони говорили, десь у Ростовській області. Вони не розуміють, що в Росії це кримінальний злочин – отримати квиточок про тимчасову реєстрацію за місцем, де фактично не проживаєш». Юрій Гримчак зауважує, що через російські паспорти ці люди можуть втратити тепер українське громадянство й українські соцвиплати. «Такий паспорт не дає соціальних виплат, але дає, ймовірно, обов’язок служити в російській армії»,- додає заступник міністра.

Як виявилося, і сам процес «спрощеного» отримання паспортів  всупереч обіцянкам не є таким вже спрощеним. Спочатку для цього потрібно подати документи, і   списки черговиків в окремих пунктах ОРДЛО досягають 600 чоловік, при цьому прийом документів «в єдине вікно» йде як на паспорт РФ, так і на посвідчення «громадянина ДНР чи ЛНР. Черги рухаються дуже повільно - 10-12 чоловік на день.

Державні мита на звичайний і закордонний паспорти Росії становлять 5950 рублів, їх потрібно оплатити через Центральний республіканський банк, переклад кожної сторінки українських документів на російську мову коштує 850 рублів. Всі разом виливається у великі, за мірками українців з Донбасу, гроші. А головне питання місцевих жителів - чи буде в російських паспортах прописка і якщо так, то якого регіону, - залишається без відповіді.

Журналісти Радіо Свобода 14 червня побували в місто Новошахтинськ в Ростовській області, щоб там зустріти перші автобуси з жителями «ЛНР», які їдуть здобувати російські паспорти в місцевому клубі.

Територія навколо клубу, розповідають вони,  тепер огороджена залізним парканом і особливо охороняється. Наряд Росгвардії з автоматами чергує тут цілодобово і перевіряє кожного, хто намагається пройти в міграційне відділення. Зустрічають вже у залізної хвіртки, вимагають документи і запитують про мету візиту.

Бажаючих отримати російські паспорти групи людей привозять в Новошахтинськ на спеціальному автобусі. Вартість квитка - 450 рублів. Добиратися самостійно заборонено, тільки в складі групи.

«Автобус - це сама остання стадія отримання паспорта. А до цього потрібно за місцем проживання зібрати всі документи і відстояти в Луганську чергу на їх здачу, - розповідає Світлана Максимова, яка приїхала в якості супроводжуючого луганчан лікаря. - При подачі документів виникають різні проблеми. Ось, здавалося б, найпростіше - фотографія на паспорт. А вимоги до фотографій наші фотографи не дотримуються, роблять на свій розсуд. І люди теж не знають, як зробити правильно фото. Коли приходять на місце видачі паспорта, то виявляється, що фото не підходить. Зазвичай в нашому паспортному столі чотири черги. Перша - на дактилоскопію, друга - на прописку, третя - на отримання паспорта «ЛНР» тому, що без нього не можна оформляти російський паспорт, і, нарешті, четверта черга - на здачу документів на російське громадянство.

В Новошахтинськ люди їдуть не одні. Разом з ними – так звані «супроводжуючі особи». Це двоє чоловіків в цивільному одязі, одягнених в строгі білі сорочки і темні брюки. З якого вони відомства - невідомо. Вони категорично відмовляються назвати свою посаду і ім'я. Вони - спостерігають за тим, що відбувається в окрузі, «щоб не було провокацій». Супроводжуючі перераховують людей, уважно і швидко вдивляючись в обличчя людини і звіряючи кожне прізвище по довгому списку на папері, роблять перекличку, контролюють переміщення людей.

«Нам довелося приїхати з Підмосков'я, де ми живемо з чоловіком і дитиною, в Луганськ, щоб почати процедуру оформлення російських паспортів», - розповіла перша володарка російського паспорта Тетяна Власенкова  (на світлині). - Я отримала російський паспорт. Але нам довго ще доведеться тут стояти, поки інші не отримають паспорти. Занадто довго триває процедура оформлення. У російській базі даних немає міста Луганська, весь час з'являються інші назви, і мені довелося пояснювати співробітнику міграційного центру, як ввести назву вручну, але все одно нічого не вийшло. Електронна база зависла. Програма, що чи, у них там стара. Ось і доводиться чекати. Плюс ідентифікація особистості довго проходить. Потрібно ще раз прикладати свої пальці до приладу для дактилоскопії».

Дві мети Кремля

У Кремля є дві мети щодо видачі українцям російських паспортів, – тактична і стратегічна, вважає український політичний оглядач  Віталій Портников.

«Тактична – це здійснити тиск на нового президента України Володимира Зеленського, продемонструвати, що українське керівництво має якомога швидше йти на «компроміси» з Москвою і почати серйозне обговорення головного для Кремля питання – визнання особливого статусу «народних республік» і збереження російського контролю над ними.

Зеленському дають зрозуміти, що замість історії з «внутрішнім конфліктом» виникне тема «захисту інтересів громадян Російської Федерації», які проживають на Донбасі.

Стратегічне ж завдання Кремля – запуск процесу паспортизації України, в першу чергу її східних і південно-східних регіонів. Паспортизація окупованих територій – це тільки початок. Чим більше громадян України складе присягу на вірність Росії – тим краще. При цьому у нових громадян не будуть вимагати, щоб вони, як це було ще в недавньому минулому, відмовлялися від громадянства України. Ні, у Москві хотіли б створити інститут подвійної лояльності і постійною видачею російських паспортів підкреслити нікчемність українського громадянства для його власників. Крім того, критична маса «російських громадян» в українських регіонах завжди може стати приводом для захисту їхніх інтересів. За схожою схемою розвивалися події у Придністров'ї, Абхазії, Південній Осетії. У Росії не вигадують нічого нового, а просто переносять на українську територію класичну схему окупації і фактичної анексії регіонів колишніх радянських республік».

У Путіна проста мета, над здійсненням якої він, мабуть, працюватиме найближчим часом. Виборець Володимира Зеленського має стати його власним виборцем, виборцем Володимира Путіна. І коли російський президент говорить про спільне громадянство двох країн, про один народ – він не жартує, навіть не знущається з майбутнього колеги. Він просто викладає програму «тихої анексії» українського сходу, за влучним визначенням міністра закордонних справ Латвії Едгара Рінкевича».

Цю точку зору поділяє і доктор політичних наук, голова правління харківської Експертної групи «Сова»  Михайло Савва.  Він розділяє питання російського громадянства для кримчан і для жителів Донбасу.

«Що стосується паспортів для кримчан, тут немає якоїсь політичної підоснови, таких людей небагато. Путін просто намагається вирішити їхні проблеми, щоб не викликати додаткове невдоволення, бо воно буде прив’язане до проблеми анексії Криму. Набагато значущіша видача російських паспортів жителям (територій Донбасу, захоплених угрупованнями) «ДНР» і «ЛНР», ‒ це вже політичний крок. Демографічна ситуація в Росії дійсно важка, але це ніяк її не покращує. Це крок на шляху до заморожування конфлікту на Донбасі ‒ він уже був випробуваний у Придністров’ї, Абхазії й Південній Осетії. Тобто підвісити Україну політично, створити на її території на тривалий час, на десятиліття такий анклав, таку скалку, яка може бути використана в будь-який момент для масштабної дестабілізації, зокрема, створити перешкоду для вступу України в НАТО», – каже експерт.

Фінансово-кримінальний зашморг

Про наслідки, які відчують найближчим часом  через паспортизацію Донбасу не тільки українці, а й жителі Росії,  пише російський незалежний сайт Gorodovoy, який називає її «фінансово-кримінальним зашморгом на шиї робочих Півдня РФ»:

«Лозунги, транспаранты, флаги, славословие, переходящее в сквернословия – все это части большого политического обмана. В очередной раз представители российского правительства, губернаторы, мэры, главы районных и сельских советов, особенно Юга России, взывают нас к патриотизму, чувству долга, помощи соотечественникам. Нас призывают бороться с «врагами России»…

А может быть это их враги? Может это не наши личные враги? Может это просто наши соседи? И они хотят «сеять и убирать на своем огороде по – своему»?..

Начиная с февраля 2014 – го года никто в России не сказал, что у нас в стране 75% регионов убыточны. Люди из них едут в Москву, Питер, Подмосковье на заработки, бросая свои семьи; спиваясь деградируют. Никто не поднимает эти вопросы в правительстве и на уровне федеральных округов РФ. Но все они говорят о Донбассе, русских на Донбассе, притеснениях на Донбассе и т.д.

Однако, почему никто из них не начинает думать о нас – гражданах и жителях России? Когда это произойдет? Ведь все знают, что территории ДНР и ЛНР обходятся российскому налогоплательщику, только по прямым расходам, в более чем два млрд. дол. США ежегодно. За 5,5 лет – это более 12,5 млрд. дол. США из бюджета РФ. Если мы вспомним, что у нас в России 75 % субъектов убыточны, а пополнение Пенсионного фонда РФ на 90% зависит от цен на нефть, газ, редкоземельные металлы, то количество вопросов к властям резко увеличивается.

И первый из них – почему работающие россияне, которые платят налоги не в оффшоры, как губернатор Василий Голубев, а государству Россия, – должны кому – то «дарить» свои сбережения в Пенсионном Фонде, испытывать дополнительную социальную нагрузку и нагрузку на рынке труда? Иметь ущемления в сфере медицинского страхования и обеспечения льготными лекарствами.

Почему мы должны на грядущие десятилетия ухудшать отношения с Украиной из-за выдачи российских паспортов в ДНР и ЛНР. Что дает это мне и тебе?….. А ведь родственники многих жителей Юга России живут не только в ЛНР и ДНР. Они живут от украинского Ужгорода и Чопа до Петропавловска-Камчатского. И что тогда делать остальным россиянам со своими родственниками в Украине? Ведь многих связывают узы по 60 – 70 лет. И как быть с этим?

В настоящей ситуации простого ответа пока нет. Но в Киеве, в отличие от Москвы, меняются президенты, правительства, парламенты, губернаторы, мэры и руководство местных советов. Российские чиновники и вся бюрократическая элита смотрит на это с ужасом, страхом, но, главное, – что она смотрит на процессы в Украине с ненавистью. Но нам простым россиянам, – нужно ведь не это. Мы хотим жить лучше сегодня, а не тогда, когда «рухнет загнивающий Запад». И, если мы, россияне, и дальше будем идти таким путем, то тогда может рухнуть наш с Вами дом, а не «гнилой Запад».

Но если правительство, губернаторы, миграционная служба РФ и дальше пойдет путем наращивания конфликта с Украиной из-за российской, так называемой, паспортизации в ДНР и ЛНР, то в Ростов, Краснодар, Сочи, Туапсе, Волгоград, Ставрополь, Астрахань, Воронеж, Белгород, Питер – «потечет мощнейший криминальный и военно – криминальный поток» ОПГ из ДНР и ЛНР, а также всех 8 -ми областей юго-востока Украины. Это на 15 – 20 лет увеличит местную преступность в РФ.

В тоже время из российского бюджета будут увеличены выплаты «новым российским гражданам» из ДНЛ и ЛНР на 100%, то есть не «на 2 млрд. дол. США в год», а на реальные – более 4- х млрд. дол. США в год. Это уже серьезная социальная и финансовая проблема для российского бюджета, Пенсионного фонда РФ и большая проблема с занятостью у работающих россиян. То есть бюрократы в Москве, губернаторы и мэры на местах мечтают «повесить на шею россиянам» до 3-х миллионов дополнительных потребителей бюджетных средств РФ, которые они не заработали. А криминал из ДНР и ЛНР и вовсе не думает о простых россиянах. Они будут их грабить, убивать, выстраивать коррупционные связи с местными чиновниками.

Теперь стоп!… Вот это и есть интерес бюрократов к ОПГ из Донбасса! Ведь их клановая замкнутость и жестокость – это возможность местного бюрократа получить «откат» и безнаказанно продолжать грабить российских работающих налогоплательщиков. Вот почему российским чиновникам и бюрократам, на самом верху в Москве и в коридорах власти на Юге России, выгодно дать российские паспорта «нужным категориям» жителей ДНР и ЛНР. Ведь, действительно, хороший специалист из Украины и без российского паспорта может получить хорошую работу в России. А вот криминал и бездельники – нет!… А зачем же тогда, например, губернатору Ростовской области Василию Голубеву бездельники из Донбасса? Да еще и с российскими паспортами. Ответ прост. Губернаторы, мэры, местные советы будут иметь «дополнительную кормушку» из Федерального бюджета РФ – в виде «необходимой помощи» переселенцам из ДНР и ЛНР. Точно ее проконтролировать будет невозможно. Поэтому местные и московские власти в РФ рассматривают процесс паспортизации «неопределенной части жителей» из ДНР и ЛНР в РФ – как «заслуженный дополнительный финансовый бонус» себе любимому.

А как же мы? Те, кто работает, поет гимн России во время хоккейных и футбольных матчей нашей сборной. Нам остается только – патриотизм, борьба с Западом и их ценностями. Получается, что те, кто не знает, что в России есть денежные купюры меньше 5000 рублей, 500 евро и 100 американских долларов – определили мне и тебе социальные ниши патриотов. А себе взяли деньгами.

За их паспортизацию ДНР и ЛНР мы с тобой получим западные санкции, возгласы из телевизора по поводу «страны в окружении врагов», но на этом снова заработают бюрократы по всей управленческой вертикали в России. И по этому поводу каждый из нас должен задуматься над сутью нашей народной мудрости: «что посеешь, то и пожнешь». Что же это будет значить для всех нас в скором будущем?  Скоро ощутим на себе. Все мы».

За матеріалами українських і російських ЗМІ


На світлинах:

  • Із отриманням російських паспортів  українці Донбасу отримують і нові проблеми
  • Непідконтрольний Україні Донецьк. Черга людей, які хочуть отримати російський паспорт, 9 червня 2019 року
  • Нові громадяни Росії Роман і Тетяна Власенкови

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка