Лідія Іванівна Кобзар-Шалдуга

Від редакції: Сьогодні, на ювілейний день народження нашої колеги і товаришки Лідії Іванівни Кобзар-Шалдуги, багатої душею, дуже талановитої людини, патріотки України та достойної дочки свого народу, ми публікуємо її звіт за сім років громадської роботи на чолі організованого за її ініціативою та в результаті її самовідданої безкоштовної громадської праці Українського клубу міста Златоусту «Червона калина».

Достойна пані Лідія – не тільки голова українського клуба «Червона калина» , а з 6 жовтня 2006 року - ведучий редактор сторінки «Рушники (Златоуст)» на нашому веб-сайті діаспори «Кобза-Українці Росії».

За фахом вчителька української мови, вона стала професійним поетом-перекладачем, авторкою кількох книжок - збірників українських та російських поезій, веде літературний гурток «Ліра» для молоді.

Члени нашої редакції від усього серця бажають їй доброго здоров’я, великого людського щастя і вдачі, нових сил в її турботах на користь близьких їй людей та української громади, творчої наснаги в літературній роботі!

З 2002 року у приміщенні «Союзу жiнок» мiста Златоуста щосуботи збираються земляки-українцi вiдвести душу: поговорити рiдною мовою, обмiнятись новинами, нотами й дисками, викройками  вишиванок, вiзерунками для вишивок, українськими газетами, книгами, поспiвати українських народних пiсень, пiдготуватися до чергової святкової зустрiчi. Щороку в нашому клубi навеснi вже 7-й раз проводиться традицiйний «Вiнок Кобзаревi», а у серпнi - День України, разом з мiським краєзнавчим Музеєм проходять Днi слов’янської писемности та культури, свято Iвана Купала. Також влаштовуємо рiзнi  творчi й музично-поетичнi вечори, виставки, беремо участь в мiському фестивалi нацiональних культур. I на кожнiй зустрiчi урочисто звучить неофiцiйний гiмн України на слова Кобзаря «Реве та стогне Днiпр», який дружно пiдхоплює весь зал.

З 2004 року у нас проходить цикл зустрiчей «Звичаї нашого народу»: українськi Вечорницi з варениками, Рiздво з кутею, Великдень-Паска, Iвана Купала на озерi. Одним словом, намагаємось відроджувати нашi звичаї, щоб дiти та внуки знали свою прабатькiвщину, своє корiння, мову, iсторiю, культуру – все, що є найбiльш цiнним, вiчним.

Дуже вдячні „Союзу жінок”, де тепер маємо свою кімнату, там над портретом Кобзаря розвiсили свої рушники - символ України, вiнки й свої вишиванки, розмiстили  глечики й куманцi, книги, перiодику, фото й вiдео-матерiали – в цій кімнаті витає наш рiдний дух… Кожної суботи тут зустрiчаються  майже як рiднi люди Галина Парубок-Кремльова, Андрій Беркита з дружиною Тетяною та сином Степанком, Тетяна Лапiна, свекруха якої виготовила для нас кілька національних костюмів, вся родина Раїси Романець з внучкою Лерою, Ніна Кузнєцова-Романуха, Галина Лаврешова, Галина Куцик, Лідія Джум-Подставкіна, Любов Скороходова, Юрій Філонов, Віктор Макієнко, Тетяна Ваганова з 10-річним сином Євгеном, Олександр Супрун з внучкою Сашею, родина Гаврилюк.

З бесідами „Рушники – символ України” та концертами виступали перед ветеранами, їздили в міста Сатку, Єманжелінськ на 15-річчя анс. „Квітка”, традиційно проводимо наші свята не лише при «Союзі жінок», а й у залах Краєзнавчого музею та ЦГБ - Центральної міської бібліотеки, ПК «Перемоги» й ПК «Булат».

На наших зустрічах виступають скрипачка, регент церковного хору Тетяна Резепіна з дочкою Уляною та внучкою Ніною, творча родина Данилевських. На святкові зустрічі до нас приходять росiяни, татари й башкири, вірмени, білоруси та нiмцi, майже усi вони колись бували в Україні, або мають там родичiв, друзiв, усi тут люблять українськi пiснi, наш чудовий край. Вже так переплелись нашi родиннi, сiмейнi коренi, що їх не розірвати.

Надзвичайно важливо, що до нас приходить молодь: студент Олександр Аксьонов (добірка його віршів відкриває книгу «Діти емігрантів про себе» - Львів 2009), школярка Романець Лера, які знають мову, народні пісні. Приходять старшокласники за матеріалами для рефератів про Україну, приміряють наші костюми, даємо майстер-класи з виготовлення костюмів, плетіння вінків, з ліплення вареників, проводимо етнодефіле... Восени група першокласників з гімназії № 10 підготували у нас проект-презентацію „Знайомство з Україною”, отримавши 1-е місце серед інших учасників, а опісля приходили на різні наші свята з вітаннями, також колядували школярі з БДТ «Гайдаровець».

В Інтернеті на сайті „Кобза- українці Росії” з 2006 р. маємо персональну веб-сторінку „Рушники-Златоуст”, на якій щомісяця подаються наші матеріали.

Підготували та надрукували на грант мера Златоусту лiтературно-публiцистичний альманах „Червона Калина: iсторичнi персоналiї й земляки-сучасники, лiтературнi сторiнки – класики української літератури, переклади й авторськi твори, подiї з життя клубу, особливо вагомі розділи „Звичаї нашого народу”, „Наша слава”, улюблені пісні, розділ для дітей – віршики, казки, пісеньки, ігри, гумор. Всього 12 розділів на 172 сторінки – майже мала енциклопедія України, вагомий посібник в роботі українських громад та шкіл в Росії, який отримав високу оцінку багатьох українців Росії та України.

У Москві в Бібліотеці української літератури пройшла його презентація, на яку ми поїхати не змогли через брак коштів та й костюми у нас не для високих гостей… А в Києві директор Всевітньої Служби Радіо Україна п. Олександр Дикий провів цикл радіопередач «Поштова скринька» за матеріалами нашого альманаху, кожна по 50 хв.

Вважаємо, що не лише дипломатiя й економiка, але й отакi невеличкi осередки нацiональних звичаїв та культури змiцнюють знизу дружнi стосунки народiв. Адже нам нiкуди  не подiтись одне вiд одного, все одно треба поруч жити й дружити, йти одне до одного з добром, взаємно поважаючи та збагачуючи одне одного в економiцi й культурi. Простi люди i в Росiї, i в Українi сiють хлiб, спiвають пiсень, ростять своїх дiтей. Їм, як i всім людям на Землi, хочеться дружити й спiвробітничати, жити у свiтi миру й добра.

Отож, тут, в уральському багатонацiональному краї, земляки-українцi, оживляючи й шануючи свої коренi, традицiї, обряди, мистецтво, творять свою духовну Україну, тим самим на своєму рiвнi вкладають цеглини у фундамент добрих вiдносин сусідніх держав, де мають жити нашi діти та внуки, укрiпляють єдинi й вiчнi закони краси, гармонiї та любовi.

Лiдiя КОБЗАР-ШАЛДУГА,

керiвник українського клубу «Червона калина»,

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.">Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її..

П Л А Н

роботи українського клубу "ЧЕРВОНА  КАЛИНА" на 2009 р.

Мета й завдання:

Вивчення й відродження української культури, мови, традицій і звичаїв.

Прилучення до національного коріння дітей, молоді.

Підвищення культури міжнаціонального спілкування.

Напрямки  роботи:

1.         Національні звичаї, свята (Вечорниці, Різдво, Великдень-Паска, Купайла, Шевченківські Дні, День України).

2.         Бібліотечна робота (створення бібліотеки, дні українських діячів, літопис клубу).

3.         Робота з дітьми й молоддю ( літстудія «Ліра», співпраця зі СШ № 10, 25, муз. школою № 2, БДТ "Гайдаровець").

4.         Співробітництво з Музеєм й іншими НКЦ (Дні слов’янської культури й Фестиваль НК «Вінок Дружби»).

5.         Концерти й бесіди "Рушники - символ України" (виступи у ветеранів, школах, дитсадках).

6.         Робота зі ЗМІ: вкладка в міську газету "ЗР", цикл передач на ТВ, радіо.

7.         Веб-сторінка "Рушники" -Златоуст" в Інтернеті на сайті "Українці Росії "Кобза".

8.         Установлення зв'язків з українськими громадами Росії й України (Київ, Львів, Чернігів ).

Творчі колективи:

1. Фольклорна група  "Червона Калина" - музичні керівники - Беркита А. і Супрун А.П.

Учасники: Кобзар-Шалдуга Л, Скороходова Л, Кремлева-Парубок Г.Д., Кузнєцова Н., Лапіна Т. , Лаврешова Г., Романець Р.П., Яковлєва, Л. Джум, Філонов Юрій., Макієнко Віктор.

2. Солісти: Ваганова Т., Філонов Ю., Костін М, Чорнобабенко В. М., Резепіна Т.П. й її дочка Уляна.

3. Гурток етнографії "Скриня" (пошиття костюмів, ляльок, націон. вишивка, інтер'єр) – керівник - Лапіна Любов Павлівна, допомога - Лаврешова Г., Скороходова Л. й інші.

4. "Світлиця" (зустрічі із цікавими українцями Златоуста) – ведучі:  Скороходова Любов, Кремльова- Парубок Галина.

5. Дитячий клуб "Віночок": керівник Л.Кобзар-Шалдуга: 1-й клас із гімназії № 10, старшокласники зі школи № 25; Дитсадок. № 26.

6. Літературний гурток «Ліра» для молоді - керівник Л.Кобзар-Шалдуга.

Члени гуртка - Олександр Аксьонов, Л.Ковшевникова, С. Плотников, Л.Старочкіна, І. Хіленко.

Заходи українського клубу "Червона Калина" на 2009 рік

Головний напрямок роботи клубу - звичаї нашого народу та українська  мова

6.01 - 10-ліття храму св.. Серафима Саровського - Різдвяна виставка, колядки -у ПК "Булат" - 4 ч.

10.01.- Різдво. Святий вечір. - "Союз Жінок" в залі - 33 чол.

04.02. - День української кухні в "Союзі жінок" з клубом "Невтомні серця" 16 +  7 чол.

14.02. - День святого Валентина - про українських жінок та їх кохання - "СЖ - 8 чол.

01.03. - Творчий вечір Ваганової Тані (до 60-річчя Володимира Івасюка) -  ЦГБ, 150 чол.

05.03. -  "Вінок Кобзареві"- 195-річчя Т.Г.Шевченка - "Союз Ж" 38 чол. 01.04. - 200-річчя М.В. Гоголя - "СЖ"

11.04.  -  Концерт національних колективів "Земляки" - ПК "Булат", в залі - 500 чол.

19.04. -  Великдень-Паска  - Центральна міська бібліотека   150 чол.

24.05. - День слов’янської писемності та культури – краєзнавчий музей, в залі, 34 чол.

12.06.  – Участь в міському націон. святі «Сабантуй».

27.06. -  День Конституції України. 300-річчя Полтавської й 350-річчя Конотопської битви

04.07. - Свято Купайла

24.08. - День України

05.09. - День міста Златоусту. Гала-концерт "Здрастуйте, земляки!" – ПК «Булат»

10.09  - 115 р. Олександра Довженка

04.11. - Фестиваль національних культур  - ПК Перемоги

11.11. - День української писемності та мови – Центральна Міська бібліотека

19.12. - Вечорниці. Св.. Миколай. - 7 років  укр..клубу

Про роботу українського клубу "ЧЕРВОНА  КАЛИНА" за 2007-2008 р.

Мета й завдання:

Вивчення й відродження української культури, мови, традицій і звичаїв.

Прилучення до національних коренів дітей, молоді.

Підвищення культури міжнаціонального спілкування.

Напрямки  роботи:

1. Національні звичаї, свята (Вечорниці, Різдво, Великдень, Купайла, Шевченківські Дні,  День України).

2.         Бібліотечна робота (створення бібліотеки, дні укр. діячів, літопис клубу)

3..        Літературно-видавнича робота (укр. альманах «Червона калина» і буклети членів літгуртка «Ліра»)

4.         Робота з дітьми й молоддю (співробітництво з СШ № 10, 25, муз. школою № 2)

5.         Співробітництво з Музеєм та іншими установами.  НКЦ (Дні слов’янської культури й Фестиваль НК «Вінок Дружби»)

6.         Концерти й бесіди "Рушники - символ України" (виступи в Будинку ветеранів, в дитсадку)

7.         Робота зі ЗМІ: вкладка в міську газету "ЗР", цикл передач на ТВ, радіо.

8.         Веб-сторінка "Рушники" (Златоуст)" в Інтернеті на сайті "Кобза - Українці Росії"

9.         Установлення зв'язків з українськими громадами Росії й України (Львів, Київ...)

Не виконано пункти 7 і 9.

Творчі колективи:

1. Фольклорний ансамбль "Червона Калина" - Музичний керівник Беркита А. П.

Учасники: Подставкина Л, Кузнєцова Н, Шалдуга Л, Скороходова Л,  Парубок Г.Д.

Лапіна Т., Лаврешова Г., Яковлева Л., Романец Р.П. і Лера, Філонов Ю., Макієнко В.

2. Солісти: Ваганова Т., Філонов Ю., Костін М, Чорнобабенко В., М., Резепіна Т.П. й її дочка Уля.

3. Гурток етнографії "Скриня" (пошиття костюмів, ляльок, націон. вишивка, інтер'єр) – керівник -  Лапіна Л.П., учасники Лаврешова Г., Скороходова Л. й ін.

4. "Світлиця" (зустрічі із цікавими українцями Златоуста) – ведуча Скороходова Л..

5. Дитячий клуб "Віночок" -  1 клас із гімназії № 10,   Старшокласники зі шк.. № 25;

6 . Літературний гурток «Ліра» для молоді - керівник Л.Кобзар-Шалдуга.

Члени гуртка - Олександр Аксьонов, Л.Ковшевникова, С. Плотніков, Л.Старочкіна, І. Хіленко.

Заходи:

1. Цикл зустрічей з першокласниками школи-гімназії № 10  в "Союзі жінок" 10-29 жовтня 2007 р.

2.Пяти-річчя укр. клубу "Червона калина" - 22 грудня 2007 - "Союз жінок",25 чол.

2008 рік:

3. Різдво українське - 5 січня 2008 р. "Союз жінок" 12 чол.

4. Презентація поетичних збірок  Л.Кобзар-Шалдуги "Вишневий сад" 20 січня в ЦГБ, 53 чол.

5. Шевченківський вечір "Тарасові Музи"  в "Союзі жінок" 16 березня, 13 чол.

6. Великдень й Презентація укр. альманаху "Червона Калина" -15 квітня в ЦГБ, 46 чол.

7. Творчий вечір художника й соліста Філонова Ю. - 18 травня в ЦГБ, 26 чол.

8.  Зустрічі зі старшою групою дитсадка № 26 - червень - "Союз жінок"

9.  Свято Івана Купала  - 6 липня в лісі біля дачі Галини Кремлевой (Парубок) 12 чол.

10. День Незалежності України - 23 серпня в "Союзі Жінок", 17 чол.

11. Свято квітів з башкирським клубом - 20 серпня  в "Союзі Жінок 18 чол.

12. Участь у святкових заходах до 250-річчя міста Сатки - 6 вересня, Сатка, 9 чол.

13. Зустріч в "Світлиці" зі златоустовцем з українським корінням Яловегою В.М. - липень  в  "Союзі Жінок".

14. Участь у дослідженні життя національних меншин м. Златоуста - старшокласниками  шк.. № 25 - 23 вересня 2008 р., 3 чол.

13. Фестиваль національних культур "Вінок дружби" в ПК Перемоги 4 листопада, 19 чол.

14. Вечорниці до Дня народження Клубу  й "Свято Миколая" для дітей 19-22 грудня, 37 чол.

Кожної суботи з 11-ої. до 15 –ої год. Підготовка до фестивалю націон. культур: «Вінок дружби»

-           Фольклорний колектив "Червона Калина" - репетиції пісень і декламації,

-           Етнографічний кружок "Скриня" - підготовка національних костюмів; інших експонатів для виставки.

-           Прикладне мистецтво: картини й вироби з каменю Ю.Филонова;

-           Національна кухня:  вибір й обговорення рецептів блюд.

-           Скласти  родовід родин: Романец і Резепіных.

Наша довідка:

Керівник українського клуба «Червона калина»,вчитель української мови, поет-перекладач Кобзар-Шалдуга Лідія Іванівна народилась 29 липня 1949 року в селі Рогозянка Велико-Бурлуцького району на Харківщині в сім”ї хліборобів Івана  Нестеровича та Анни Іванівни Кобзар. В 1964 р. на відмінно закінчила Андріївську 8-річку, а в 1966 – середню школу № 1 м. Куп’янська.

Після закінчення Полтавського педагогічного інституту (1970) три роки працювала вчителем-словесником 5-10-х класів в СШ № 1 м. Алупки (район Ялти). В 1973 р. вийшла заміж за морського офіцера Шалдугу Анатолія Гавриловича й виїхала до місця його служби в м. Сєвєроморськ за Мурманськом, де через рік народилась дочка Олена (1974). Роботу в закритому місті знайти не могла.

В 1980 році чоловіка перевели на Урал, на великий завод до військового представництва. Там, в Златоусті, в 1981 р. народився син Кость, нині він після закінчення Санкт-Петербургського військово-морського інституту – морський офіцер на Півночі, має дружину Олену Шевченко та доньку Катрусю, їх сім’я – свідомі українці.

В Златоусті Л.Шалдуга з 1982р. по 1985 р. працювала в бібліотечній системі міста, потім – два роки вчителем російської мови та літератури в СШ № 36. Через тяжку хворобу дочки Олени (ДЦП) в 1987 р.довелось залишити роботу.

Лідія Кобзар-Шалдуга – автор віршів, перекладів, літературознавчих статей та нарисів, пише українською та російською мовами. Писати почала ще в 7 класі в шкільний рукописний журнал під керівництвом свого вчителя Савченка Василя Івановича. Перша публікація – в районній газеті „Радянський патріот” (грудень 1988 р.)

Вже на Уралі в сім”ї Шалдуг з 1989 року випускався домашній рукописний журнал „Вулик”. За шість років вийшло двадцять два номери: хроніка сімейного життя, анкети, віршики, загадки та малюнки дітей Оленки, Кості  та їх друзів, а також розповіді про дідусів і бабусь, родословне древо, сторінки шкільних творів сина, листи рідних та друзів з України, сімейний гумор тощо.

Немало статей, віршів та перекладів друкувалось з 90-х років у газетах та журналах Росії та України, в багатьох колективних збірках. 2001 г. в Челябінському видавництві Т.Лурье вийшла авторська збірка віршів та перекладів Лідії Шалдуги «Рушники», а в серії «Библиотечка Лилии» Олега Смирнова – біографічна повість «Детство мое золотое» (2001) та збірка перекладів «Свет вечерней зари не погас» (Челябинск, 2002), в 2007р. в Челябінському видавництві  «Цицеро» ще дві поетичні книжки «Песни ветров» (вірші українською та російською мовою) та «Вишневий сад» (переклади з українських класиків).

Зараз Лідія Кобзар-Шалдуга живе удвох з донькою Оленою. Багато років вона є активістом міського товариства інвалідів, в якому знаходиться її дочка. З 2002 р. вона - організатор та керівник літературного клубу „Ліра” при  Центрі творчої реабілітації інвалідів „Фенікс”. В 2005 році в „Издательском доме Олега Синицина” в Челябінську вийшов літературно-публіцистичний альманах „Ліра”, редактором-укладачем та автором статей якого вона була; а через два роки вийшов і український альманах „Червона Калина - солідний посібник для українських шкіл та громад в Росії.

В 2002 році, в рік України в Росії, за ініціативою Л.Кобзар-Шалдуги в м. Златоусті створено український клуб „Червона Калина”, який бере активну участь в культурному житті міста: цикл зустрічей „Звичаї нашого народу”, співробітництво з краєзнавчим Музеєм, Центр.міською бібліотекою, ПК Перемоги, ПК «Булат»: творчі вечори, робота з молоддю, участь в фестивалях, персональна веб-сторінка „Рушники” на сайті „Кобза-Українці Росії.

В 2007 році Л.Кобзар-Шалдуга здобула перемогу в конкурсі проектів та отримала грант мера на видання українського альманаху „Червона Калина”. Цей посібник має  12 розділів на 170 сторінок  – як   мала енциклопедія України, куди увійшли статті з історії українців у Росії, з життя українського клубу, поетичні сторінки класиків української літератури та багато перекладів; дуже поважні розділи  „Звичаї нашого народу” та „Наша слава”, в розділі „Струни серця” - улюблені пісні народу, а в  розділі для дітей – віршики, казки, пісні, ігри.

Має нагороди: Подяки Генерального консула України в Тюмені, Подяка Законодавчих зборів депутатів Челябінської області, Диплом ІІІ ступеня міського конкурсу "Жінка року-1998", Грамоти й подяки:  Обласного Центру народних культур, обласної організації інвалідів, Комітету з культури та Відділу соціального захисту м. Златоуста.

 Ой я дівчина-полтавка – Ліда Кобзар, 2-й курс.

Зненацька десь з-за лісу...

Члени українського клубу «Червона Калина» зі Златоуста – «Вінок Кобзарю-2008»

Будьмо!

На світлинах: Лідія Іванівна Кобзар-Шалдуга, Ой я дівчина-полтавка – Ліда Кобзар, 2-й курс. Зненацька десь з-за лісу... Члени українського клубу «Червона Калина» зі Златоуста – «Вінок Кобзарю-2008». Будьмо!

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка