Юрій Луценко. Подвір'я Львівської політехніки.  Х СКУ, Львів.
Юрій Луценко. Подвір'я Львівської політехніки. Х СКУ, Львів.

Виступ Юрія Луценка на відкритті Х Світового Конгресу Українців

Шановні святі отці, шановний пане президент, шановна громадо українців усіх десятків країн світу, які сьогодні зібралися тут, у Львові.

Перш за все, я хотів би подякувати. Бо, чесно кажучи, я не думаю, що сьогоднішня наша зустріч має проходити в режимі, коли українські політики розповідатимуть вам, що треба робити Україні. Мені здається, що нам варто почути від вас, представників вільного світу, які становили себе як українців, почути, що нам тут в Україні треба робити.

І в другу чергу я хотів би подякувати не тільки за приклад, який ви демонструєте всій Україні ? приклад гідності, успішності і свободи ? але я хотів би подякувати персонально за мене. 2,5 років у в'язниці я відчував силу вашої підтримки: я отримував заяви, я отримував листи і передачі ? книжки, журнали, альманахи українців з усього світу. Для мене це було найбільшим подарунком і найбільшою підтримкою. Я відчував тепло ваших молитов. Я відчував енергію вашого бажання бачити Україну і мене, одного з українців, вільним. Щиро дякую вам всім за цю підтримку, яку я і вся моя сім'я шануємо і ніколи не забудемо. Я постараюсь вас не підвести.

Згадуючи про той період мого життя, я розумію, що це було необхідно. Це була моя персональна плата не тільки за перемоги на Майдані, але і за мої помилки у владі.

В тій, ще царської побудови 1851 року, 9-ти квадратних метрів камері, я відчував, що мені дано долею, Господом Богом провести прискіпливу дискусію із самим собою. Аудиторія була маленька, але дуже критична.

Я хотів би не згадувати умови тієї тюрми, в якій ми разом з Юлією Тимошенко знаходилися в той час. Можливо, хтось хотів випробувати нас фізично, але коли дізнаєшся, що в тому самому спецсекторі Лук'янівського СІЗО, в тих самих камерах сиділи такі великі люди як Донцов, як Петлюра, як холодноярські отамани, як радянські дисиденти, ? жодного страху, жодного міліметру прогину не могло бути в жодного політичного в'язня.

Насправді тюрма дала мені ще міцнішу волю і міцніше переконання ніж перед тим як я мав зайти туди. Тут є певна іронія долі до замовника політичної розправи ? пана Януковича ? над своїми політичними опонентами. Він отримав ще сильніших ворогів із ще сильнішими переконаннями.

Там, в тюрмі, мені вдалось відвідати одне приміщення ? воно заборонене для відвідування, давно законсервоване ? це розстрільна кімната, де багато хто з попередніх політичних в'язнів закінчував свій політичний шлях. Я побував у тій кімнаті. Вона являє собою десь 20-ти квадратних метрів приміщення з бетонною підлогою, але підлога, мені здається, до сих пір масна від крові.

Я повертався звідти, з того мороку, що царить під Лук'янівським СІЗО ще з НКВС-них часів, і назустріч мені вели в'язня. І лише через 5 хвилин після того як ми з ним розійшлися, а він був на милицях, я усвідомив, що це мій сусід по Кабінету Міністрів зліва ? виконуючий обов'язки міністра оборони Валерій Іващенко. Звичайно, я відштовхнув охорону, наздогнав його, обійняв, сказав усі необхідні слова, але в камеру потому прийшов у дуже важкому стані. Востаннє я раптом усвідомив, що якщо знести Лук'янівську тюрму, то на її фундаменті неможливо буде збудувати Палац Юстиції, Палац європейського правосуддя. Фундамент не той.

Цей фундамент кривавий і на ньому неможливо збудувати приміщення, яке б слугувало людям. Раптом я згадав, що і Кабінет Міністрів, власне, це приміщення НКВС, та і Адміністрація Президента ? це приміщення ЦК. І тоді, уявивши цілісний образ, я зрозумів, що нинішня Україна ? це просто радянський барак, перефарбований у жовто-блакитні кольори. А ми так і живемо у приміщенні, збудованому на кривавому дефективному фундаменті, яке слугувало проти людей, а не задля них.

Протягом 20-ти років ми, і я в тому числі, намагалися змінити Україну. Це неможливо. Шановні пані і панове, шановні друзі, шановні однодумці, цього разу ми маємо врахувати усі помилки і усвідомити: битва за Україну не зводиться до персональних рішень ? хто буде президентом, прем'єр-міністром чи депутатом ? вона зводиться до того, який фундамент буде для нової української держави. Він мусить бути правовим ? фундаментом, який дасть гарантії особистої та національної гідності кожному, хто почуває себе українцем у своїй рідній державі.

Багато за часів радянської колонізації було зламано хребтів національної гідності, багато збоїв у національному ДНК. Люди сьогодні, під тягарем Голодомору і репресій, революцій, бояться брати відповідальність на себе. У цьому найбільша проблема України ? зневіра у свої особисті сили, зневіра у національний дух. Саме тому, починаючи нову політичну кампанію ? виборчу кампанію президента, компанію входження у європейську сім'ю народів ? ми мусимо за ціль собі ставити не персональні чи якісь технічні законодавчі рішення, а відновлення України, в якій гарантується людська та національна гідність. Я впевнений, що український народ, починаючи від князів Данила, батька Богдана, Степана Бандери та Романа Шухевича, український визвольний рід, слава Богу, ще живий серед нас. Сила в єдності! Україна перемагала тоді, коли об'єднувалась.

Сьогодні перед нами відкрилася нова правда часу. Тепер Україна має можливість вибрати нову цивілізаційну дорогу: повернутися з азіатської тюрми назад до своїх європейських друзів. І сьогодні ця єдність далеко. І нам її бракує. Щодо Партії Регіонів та Януковича я відверто говорив, що це гангстерський режим. Пам'ятаєте, колись говорили, що «Техас повинні грабувати техасці». Так от Україну, враховуючи це, повинні грабувати «межигірські».

Сьогодні, коли стоїть питання можливості заходу у європейську сім'ю народів, ми маємо знайти у собі мужність зробити це разом зі своїм гангстерським режимом. Сьогодні, коли під артилеристським політичним обстрілом знаходиться українська влада, ми, українська опозиція, повинні захистити, хай і бандитську, але українську владу. Заради українського інтересу повернення в Європейський Союз.

Шановні пані та панове, сьогодні тут, перед обличчям Світового Конгресу Українців, об'єднанням українців десятків країн світу, лідери української опозиції, лідери українських громадських організацій мають можливість отримати дуже корисний приклад, що єдність перемагає. Сьогодні СКУ своїми мудрими рішеннями, своїми принциповими рішеннями довів, що він є метрономом України: по ньому можна і потрібно звіряти свої політичні плани українській політичній опозиції.

Я впевнений, що ваш приклад єдності, який символізує сьогоднішній Конгрес у славному Львові, завдасть правильну відповідь кожному українському політику. Ця відповідь сформульована геніальною Ліною Костенко: «Є боротьба за долю України. Все інше ? то велике мискоборство».

Завжди є час для подвигу, завжди є час вибрати між вчинком свободи і вчинком несвободи. В кожну секунду десь на планеті, зокрема і в Україні, 300 спартанців охороняють чергові Фермопіли. Кожний момент десь на планеті, в тому числі і в Україні, кати розпинають нового пророка. Кожний момент, в тому числі і в Україні, хтось, не дивлячись на неправду і суд, шепоче так, що чує вся країна. Я впевнений, що сьогодні є можливість навчити Україну того вчинку, що символізує свої незламні позиції. Юлія Тимошенко ? в тюрмі і лідери української опозиції ? в парламенті. Боже, дай нам єдності, і ми виграємо!

Слава Україні!

Юрій ЛУЦЕНКО

Фото М.Грача.

'Битва за Україну не зводиться до персональних рішень, вона зводиться до того, який фундамент буде для нової української держави,' - Ю.Луценко
'Битва за Україну не зводиться до персональних рішень, вона зводиться до того, який фундамент буде для нової української держави,' - Ю.Луценко

На світлинах: Юрій Луценко. Подвір'я Львівської політехніки. Х СКУ, Львів. 'Битва за Україну не зводиться до персональних рішень, вона зводиться до того, який фундамент буде для нової української держави,' - Ю.Луценко.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка