lessphp error: variable @inputHeight is undefined: failed at ` margin-bottom: 10px;` /home/kobzaua/kobza.com.ua/www/templates/kobza/less/template.less on line 132 Заява СКУ з нагоди 55-ліття Акції Вісла (укр.)
12 квітня 2002
В 1947 році уряд Народної Польщі насильно депортував українське населення, понад 140,000 мужчин, жінок, дітей зі східних і південно-східних окраїн Пoльської Держави, а саме Лемківщини, Перемишчини, Холмщини і Підляшшя, де українське населення жило від прадавних літ. Це виселення, яке проходило під назвою Акція Вісла, відбулося без попереднього відома і згоди українського населення. Депортування відбувалося в негуманний спосіб, часто із побоями, а то і вбивствами українського населення та знищенням майна.
Багато українців, зокрема провідних членів громади, священників Греко Католицької і Православної Церков та навіть жінок і дітей, било запроторено до концентраційного табору в Явожні (на місці філіялу бувшого нацистівського концтабору Авшвіц). Українські вязні перебували там в жахливих умовинах, і багато з них там погинуло.
В польських державних документах з того часу сказано, що депортація мала на меті остаточно розвязати українську проблему в Польщі. Тим чином українське населення було вирване із компактних громад в яких воно жило від віків. Воно було насильно розпорошене малими групками серед назагал вороже наставленого польського населення, по території північних і західніх повернутих земель Польщі, з метою його асиміляціїї .
Українське населення Польщі в цей спосіб втратило своє особисте і громадське майно, свої установи, школи, духовну опіку і церкви, та свої прадідні землі. З втратою компактности, українське населення Польщі втратило практичну можливість на нормальний розвиток свого суспільства і своєї культури та можливість на політичну репрезентацію, а тим то і на право захисту своїх інтересів.
З відродженням демократичної Польщі, українська громада нераз намагалася привернути увагу властей до кривд, які були заподіяні українському населенню. Українці сподівалися, що нове польське суспільство і його уряд пічне пороцес виправлення кривд, заподіяних жертвам "Акції Вісла", поверне майно, відшкодує за насильство, забезпечить українцям можливість нормального суспільного та культурного розвитку, політичну репрезентацію в парляменті та уряді, і притягне до відповідальности ініціяторів та виконавців "Акції Вісла".
Нажаль окрім зрозуміння зі сторони Президента Польщі, Сейм та уряд демократичної Польщі до тепер не пошанував звернень українців, громадян Польщі. Але, жертви Акції Вісла та їх нащадки, як і українці по всьому світі, не тратять надії, що польське суспільство та його провідна верства, включно з Римо Католицькою Церквою, вплине на Сейм і уряд Польщі, щоб вибачитися перед своїми українськими співгромадянами та виправити заподіяні їм кривди. Таке поступування було б вирішенням української проблеми в Польщі, гідним народу і держави, що зачисляє себе до толерантних та демократичниx країн світу.
Закликаємо світове українське суспільство гідно відзначити трагічну річницю Акції Вісла, допомогти жертвам цеї насильної депортації та їх нащадкам добитися виправлення заподіяних їм кривд, та подбати про відповідне насвітлення цієї горезвісної події по цілому світу.


Аскольд Лозинський Юрій Даревич
Президент Голова Комісії Людських і Громадянських Прав

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка