З знагоди зустрічі в Ню Йорку, 24 вересня 2003

Достойний Пане Президенте!

Дозвольте привітати Вас у діяспорі та подякувати Вам за зустріч, яку Ви запропонували. Українська діяспора вважає себе невід'ємною частиною українського народу та цікавиться, радіє чи уболіває всіма його переживаннями.

На тринадцятому році незалежності ми усвідомлюємо собі, що це мабуть найбільш щасливий період нашої історії від часу наших князів, коли наша прадідівська батьківщина, Київська Русь зачислялась до провідних держав тогож світу в духовній, політичній та економічній сферах. Хочемо бачити і теперішню Україну багатою та могутньою, а наш народ щасливим.

Є чимало справ котрі нас турбують та про які ми бажаємо висловитися:

Міжнародні відносини. Ми є дуже стурбовані заключенням угоди про єдиний економічний простір (ЄЕП) України з Російською Федерацією (РФ), Білоруссю та Казахстаном. Цей договір не тільки закриває Україні двері на шляху до повної інтеграції з евро-атлантичними структурами і евентуального членства в Евросоюзі, чи навіть вступу у СОТ, але може дати можливість Росії, найсильнійшому партнерові договору, домінувати в економічній політиці України. Також цей договір має елементи, які можуть загрожувати суверенітету України. Помимо браку чіткого окреслення критерій для України зі сторони США та Европи, Україна повинна дотримуватися обраного курсу в Европу та робити заходи, щоб побороти дотеперішні застереження США та Західної Европи.

Історично-суспільні питання. За дванадцять років незалежності Україна не спромоглась ознайомити суспільство про історію та її творців, і їх вшанування. Що правда, великий поступ зроблено у відміченню найбільшої трагедії нашого народу, Голодомору 1932-33. Одначе навіть в цьому випадку є намагання зменшити важливість цієї події, доповненням других репресій чи спорудженням меморіялу у невідповідному місці, тощо. Світові історики встановили, що впродовж модерного віку жоден народ не терпів стільки як наш, що чисельно найбільшим злочином історії людства є Голодомор в Україні 1932-33 та, що цей злочин був геноцидом українського народу. Вшанування жертв мусить бути пріоритетним, щодо унікальності злочину, та помітним для всіх як для мешканців Києва так і для тих, хто його відвідує.

Подібно, одначе із ще меншим зрозумінням є брак визнання воюючою стороною ОУН-УПА та других формацій ( напр. І Дивізію УНА), котрі боролись за незалежність нашого народу та його землі. Аргумент, що Президент України підтримує це питання, а проблема у Верховній Раді України (ВРУ), уже не оправдує себе, оскільки Президент своїм указом, в ім'я економічної та соціяльної справедливості, міг надати пільги ще живим ветеранам цих формацій. Також з огляду на те, що є наявна про-президентська більшість у ВРУ, вона при піддержці націонал-демократичної фракції може вирішити це питання позитивно.

Врешті, незрозумілим залишається відзначення у наступному році річниці ганебної Переяславської Ради, про що ми писали кількакратно до Вас.

Політичні кривди. На жаль, вбивства та інші ексеси знайшли місце у політичному курсі сьогоднішньої України. Це не обмежується до загально відомої на Заході справи Гонгадзе, але загоструються кожночасно, останньо з вбивством провідного діяча націонал-демократичного руху Івана Гавдиди. Коли б вбивали по обох сторонах політичного спектруму, то можна було зробити висновок, що це вкорінена притаманність суспільства на шляху від тоталітарної до демократичної системи. Одначе гинуть тільки з сторони т. зв. опозиції. Коли додати, що владні структури приховують, перекручують та вкінці дослідження, не доводять обвинувачень та притягнення до кримінальної відповідальності, не лишається інших висновок, хіба, що влада причетна до цих кримінальних вчинків.

Духовні справи. Мовне питання, розвиток української культури і проблеми церковні залишаються актуальними. Зокрема відчувається зі сторони влади протегування російської мови, російської культури, а то і російської церкви яка прикривається під назвою Української Православної Церкви Московського Патріярхату (МП). У владних структурах, навіть чиновники України далі користуються російською мовою. Крім побутової, українська культура мінімально фінансується з державного бюджету. Українське друковане та виголошене слово становить малий відсоток українського ринку у порівнанні з російськими виданнями. Церква МП не являється мирним чи пасивним ягнятком ані в Україні ані в РФ. У РФ, МП активно діє проти українських церков, як Православної Церкви Київського Патріярхату так само проти Української Греко-Католицької Церкви, а влада в Україні активно підтримує та навіть скріплює МП. Для прикладу вказуємо на недавні передачі Києво Печерського Успенського Собору та інших структур для користування МП.

Діяспорні потреби. Закон про статус закордонного українця залишається незреалізованим вже сім років від початку дискусії, програма "Закордонне Українство до 2005 року" невиконується з браку бюджетних асигнацій, Президент України називає громадян України, котрі виїхали до чужих країн на заробітки, напр. в Італію, "людьми легкої поведінки." Зі сторони діяспори ці справи сприймаються болюче оскільки на Україну діяспора покладає великі сподівання.

УІІІ Світовий Конгрес Українців. Місяць тому відбувся у Києві УІІІ Світовий Конгрес Українців. З жалем мусимо ствердити, що згідно з інформацією, яка дійшла до нас, на доручення Адміністрації Президента України, контракт на приміщення "Українського Дому," де мав відбутися Конгрес, був зірваний.

Просимо Вас застановитися над цими питаннями та по можливості детально поінформувати нас про Ваші заходи. Здоровимо Вас з недавнім Вашим ювілеєм шістдесять п'ятих уродин та дванадцятою річницею незалежності України та остаємось з висловом правдивої поваги,

Аскольд Лозинський
Президент

Віктор Педенко
Генеральний Секретар

Михайло Савків мол.
Президент Українського Конгресового Комітету Америки

Ігор Гавдяк
Голова Українсько-Американської Координаційної Ради

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка