Законодавство і права, соціальна адаптація, громадсько-культурне виховання
Міжнародна науково-практична конференція «Громадський активізм українських мігрантів Європи: згуртовані новими викликами», що відбулася у НУ «Львівська політехніка», зібрала провідних науковців та волонтерів не лише з України, а й з-за кордону (Іспанія, Італія, Молдова, Польща, Росія, Франція, Чехія).
Серед представників молодого покоління, небайдужого до долі української діаспори, був і Петро Гаврилишин – кандидат історичних наук, провідний фахівець Центру дослідження Центрально-Східної Європи Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, директор Наукової бібліотеки цього ж закладу. Він є автором монографії «Українська трудова імміграція в Італії (1991–2011 рр.)». Цю книгу автор люб’язно подарував бібліотеці нашого університету та залишив сердечні побажання колегам.
За змістом праця складається з чотирьох розділів: «Стан наукової розробки теми», «Італійське іммігрантське законодавство 1990–2011 рр. та політико-правове становище українських трудових мігрантів», «Соціально-економічна адаптація» та «Громадсько-культурне виховання». Передмову до монографії написав кандидат історичних наук Петро Костючок.
Як зазначає пан Гаврилишин, на сьогодні тема трудової міграції в Італію в 90-х – на початку 2000-х рр. є малодослідженою та досить стереотипізованою. Саме тому він глибоко аналізує життя українських мігрантів з різних аспектів: політико-правового, соціально-економічного та громадсько-культурного. Значну увагу приділено підтвердженню чи спростуванню стереотипів щодо цього питання. У додатках наведено різні статистичні дані, результати опитування та резолюцію Форуму Українців Італії до 2003 року до тодішнього президента Леоніда Кучми. Досить об’ємним та різноманітним є список праць, на які автор покликається у своїй монографії.
Петро Гаврилишин слушно резюмує: якщо економічна ситуація в Україні не зміниться на краще, кількість мігрантів не лише в Італію, а й в інші країни тільки збільшуватиметься. Маємо щирі сподівання, що найближче майбутнє принесе нам зміни на краще.
Ольга Моціяка
Джерело: «Український дім» № 1(99) 2020 р.
На світлині: Обкладинка монографії Петра Гаврилишина