Сербія-ПросвітаПредставник української держави зустрівся з українською та русинською діаспорами Сербії

24-го ї 25-го січня з офіційним візитом в нашій країні перебувала делегація Міністерства закордонних справ України очолювана міністром Борисом Тарасюком. Делегація відвідала Косово і Метохію, розмовляла з представниками сербів та албанців та відвідала міжнародні сили безпеки КФОР український миротворчий батальйон та поліцейських у рамках місії ООН.

За словами мiнiстра Тарасюка високу позитивну оцінку отримали українські миротворчі сили як від представників населення так і офіційних представників ООН.

Делегація Міністерства закордонних справ України очолювана міністром Борисом Тарасюком у приміщенні Посольства України зустрілась з українською та русинською діаспорою, з представниками Національних рад та об`єднаннями Товариства української мови, літератури і культури Просвіта та Союзом русинів і українців. Під час розмови міністр Тарасюк наголосиив на подальшій допомозі Украіни як і це була остання профінансування номера газети Рідне слово” та видання творів перекладів на сербську мову Олександра Довженка.

Міністр Tарасюк наголосив на тому, що українську й русинську діаспори бачить у ролі фактичного моста у співробітництві двох країн та народів, а сама допомога діaспорі буде розпланованою у рамках нових уповноважень Міністерства як координатора контактів з діаспорою і активного суб`єкта у підготовці Програми «Закордоне українство до 2010 року» а що буде числитись як бюджетна ставка.

Голова Української національноі ради Василь Небесний, презентуючи активності українців у сферах освіти, культури та інформування, зокрема наголосив на потребі, з метою уповільнення асиміляційних процесів, організувати з боку України Літні школи українознавства тобто міжнародні табори для дітей української діаспори, що українська громада Сербії у себе та інколи в Україні організовує вже понад 15 років. Українська громада котра числить 5,5 тисяч громадян Сербії та невизначено але приблизно декілька сот новопереселених громадян України останніми роками стала організованішою і є школи мови, і літні табори, і передачі по радіо та телебачення і своє власне мале видавництво підтримане державним бюджетом де випускається газета місячник, а також крім існуючих 5-те культурно мистецьких товариств діє і найвищий представницький орган Українська національна рада Сербії і Чорногорії.

Представник Національної ради русинів Йоаким Рац зокрема подякував Україні на дотеперішній допомозі у оможливленні навчатися в Україні за програмою допомоги діаспорі а також на проведеним минулого року спеціалізованих курсах хореографії та музики. Русинська громада числить неповних 14 тисяч і є нащадками переселенців із Закарпаття та східної Словаччини половиною 18 ого століття. Вони кодифікували власну русинську мову і велика частина не визнає Україну як прабатьківщину. У системі освіти, культурної організованості та інформування за допомогою держави осягли найвищі інституціональні рівні.

Українці об’єднанні Українською національною радою та Товариством “Просвіта“ прагнуть щоб відкрити лекторат українськоі мови на Новосадському університеті та щоб у Сербії, приміром у столиці Автономного краю Воєводина Новому Саді відкрити Будинок української культури як репрезентативний суб`єкт підняття вже створеного позитивного іміджу України, а організаційно українська громада й Українська національна рада підтримають цей проект.

Міністр закордонних справ України Борис Тарасюк зустрівся з міністром закордонних справ Сербії і Чорногорії Вуком Драшковичем котрий подякував Україні що міцно підтримує основні принцити територіальної цілісності Сербії і Чорногорії та основні принципи ООН. Драшкович зокрема подякував Українським солдатам у рамках КФОР та поліцейським цивільної місії котрі вже шість з половиною років у важких умовах максимально закладаються захистити сербське населення. Міністр Тарасюк наголосив що Україна закладається за дотримання міжнародного права та Резолюції Ради безпеки ООН 1244 про Косово. Міністри зовнішніх справ згодилися що політичне, культурне та економічне співробітництво є на доброму рівні, але може бути і краще. Блищим часом очікуються і розмови з метою підписання двосторонньоі угоди про вільну торгівлю, а таким чином Сербія і Чорногорія стане єдиною країною у регіоні котра матиме такий торговельний режим і з Російською федерацією і з Україною і буде тією ланкою пов`язування ринків Російської федерації й України з Балканами та Європейськими країнами, наголосив Міністр Драшкович, а очікується і скликання Третього засідання Міжурядової комісії з питань торговельно-економічного співробітництва. Осягнено і договір про постійні консультації двох міністерств на тему європейських та євроатлантичних інтеграційних процесів та про співробітництво по допомозі українській діаспорі у Сербії. 2006 рік буде роком Української культури у Сербії і Чорногорії, а наступний 2007-ий роком Сербії і Чорногорії в Україні.

Міністр Борис Тарасюк зустрівся з Президентом Республіки Сербія Борисом Тадичем.. Під час зустрічі вони обговорили питання двостороннього співробітництва, розглянули питання співпраці двох країн на міжнародному рівні, зокрема співробітництва в контексті європейської та євроатлантичної інтеграції. Президент Тадич відзначив зацікавленість Сербії у розвитку відносин з Україною, яким слід надати стратегічного змісту і висловив вдячність за послідовну позицію України на міжнародному рівні щодо необхідності збереження цілісності Сербії. Міністр.Тарасюк наголосив що Україна і Сербія мають багато спільного не лише у своїй історії, їх зближують не тільки мови і релігії, але й спільні цілі європейської інтеграції.

Міністр Борис Тарасюк також зустрівся з Прем’єр-міністром Республіки Сербія Воїславом Коштуницею. Під час розмови обговорино стан двостороннього політичного, торговельно-економічного  та гуманітарного співробітництва. Відзначино значний прогрес у двосторонніх відносинах та наголошено на необхідності повного використання їх потенціалу. Співрозмовники висловили зацікавленість у подальшій розбудові економічних зв’язків, чому сприятиме проведення Третього засідання міжурядової Комісії з питань торговельно-економічного співробітництва. У ході зустрічі співрозмовники також обговорили питання забезпечення культурно-освітніх потреб української діаспори у СіЧ та домовились активізувати двостороннє співробітництво у гуманітарній сфері.

Василь ДАЦИШИН,

Інфо-служба Товариства Просвітa” 

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.">Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка