Валентина Сінельнікова
Валентина Сінельнікова

Українська народна музика і пісня підкоряє кордони

Непрості сучасні соціокультурні обставини підштовхують суспільство до пошуку шляхів подолання кризових явищ у соціальній сфері, у духовному житті, у культурі. Вагоме місце в цьому напрямку займає звернення до традицій, звичаїв та обрядів національної культури. Суспільство починає усвідомлювати, що без знання змістовної сторони традиційної культури неможливе зміцнення основ духовного життя, відновлення зв'язків між поколіннями, виховання й навчання гармонійної особистості.

В сучасних соціокультурних умовах, коли природній механізм спадкоємності традиційного досвіду від покоління до покоління зруйновано, актуальним є питання залучення молоді до найкращих зразків фольклорної традиції свого народу, рідного краю. У зв’язку з цим нагальною стала потреба у створенні фольклорних колективів та показі автентичного музичного матеріалу в сучасних сценічних, аудиторних умовах, а також участь цих колективів у фольклорних фестивалях

Головним творчим завданням таких колективів має бути повернення пісні, танцю, музики в побут. У такому напрямку ведеться робота у фольклорному ансамблі «Кралиця» Інституту мистецтв Київського національного університету культури і мистецтв. Своєрідний репертуар та манера виконання, а також стабільна, продуктивна майже 20-річна творча діяльність, дали колективу можливість створити свій власний імідж і своє, відоме вже далеко за межами України, ім’я. Учасники ансамблю, яких за роки його існування було понад 50 осіб, ставлять за мету оволодіння певним співочим стилем, манерою виконання, вокальною технологією (прийомами видобування звуку).

Ансамбль «Кралиця» був заснований у 1991 році на кафедрі фольклористики, народного пісенного та інструментального виконавства тоді ще Київського інституту культури і мистецтв. За час свого інсування колектив дав безліч концертів, неодноразово виступав на центральних концертних площадках м. Києва. Гастрольні маршрути ансамблю “Кралиця” окрім багатьох областей, міст і сіл України пролягли по містах Росії (Москва, Волгоград, Владивосток, Брянськ, Губкин, Сочі), Азербайджану (Баку), Чехії (Козловіце, Острава), Естонії (Сєлламяє, Таллін), Литві (Клайпеда), Німеччини тощо.

Основу репертуару колективу складають пісні, записані його беззмінним керівником – Заслуженим працівником культури України, професором Іваном Григоровичем Сінельніковим – та учасниками ансамблю в Рівненській, Житомирській та Чернігівській областях, а також пісні Київщини, Волині, Гуцульщини, Наддніпрянщини. На фольклорному матеріалі підготовлені концертні програми: “Щедрий вечір”, “Весняночка - паняночка”, “Уберемо куста”, ”Сьогодні Купала", “Просили батько, просили мати – на хліб, на сіль, на весілля”, а також “Російські карагоди” (цей музичний матеріал записано від росіян-старообрядців с. Російські Пилипи Житомирської області) та багато ін.

Колектив є частим гостем на Національному радіо та телебаченні України: у 1994 р. на Першому каналі українського телебачення було записано програми “За Віфлеємською зорею”, “Весняні хороводи”; у 2004 – «Проведу я русалочки», «Сьогодні Купала», у 2008 р. відбулися зйомки циклу музично-гумористичних програм «Спотикач», у 2009 р. – «Різдвяні зустрічі». Крім цього – «Зустрічі для Вас» на ТРК «Київ», цикл телепередач на Житомирському та Чернігівському обласному телебаченні. До фондів Національної радіокомпанії України за роки існування ансамблю записано понад 100 пісенних та інструментальних зразків народної музичної творчості, що складає більше чотирьох годин ефірного часу; вийшло чотири CD з піснями у виконанні ансамблю "Кралиця": "Літо" (2002 р.), "Ой у Києві" (2004 р.), "Ходила пава" (2006 р.), та в форматі МР -3 «Ой, у лузі калина стояла».

Колектив є Лауреатом багатьох Всеукраїнських та Міжнародних фестивалів – конкурсів, що є свідченням незмінно високої планки у творчості. Назвемо деякі з них: у 1994 р. ансамбль був нагороджений міжнародною премією “Дружба” за популяризацію традиційного пісенного мистецтва України; у 1995 р. «Кралиця» була учасником і стала лауреатом Міжнародного фольклорно-етнографічного фестивалю «Дни мира на Тихом океане», що був присвячений 50-річчю великої Перемоги і відбувався у м. Владивостоці. 2001 рік приніс колективу “Гран-Прі“ Всеукраїнського фестивалю-конкурсу хорових колективів імені Порфирія Демуцького у номінації «Фольклорний ансамбль» (м. Київ) і особисту подяку від голови цього престижного на Україні конкурсу, Героя України, художнього керівника славетного хору ім. Г. Верьовки Анатолія Тимофійовича Авдієвського за високий рівень виконання і збереження автентичної вокальної традиції. У 2002 році цієї ж думки були члени журі Міжнародного фестивалю-конкурсу молодіжних фольклорних колективів «Красная горка» (м. Брянськ, Росія), на чолі з відомим російським фольклористом В’ячеславом Михайловичем Щуровим – «Кралиця» стала Лауреатом І премії. У 2007р. ансамбль здобув престижне “Гран-Прі“ Міжнародного конкурсу фольклорних записів EBU – Grand Prix Світозара Страчини (м. Братислава, Словаччина): за свідченнями представників Національної радіокомпанії України, закінчення пісні «Ой, у лузі калина стояла» у виконанні «Кралиці» на цьому конкурсі зал сприйняв стоячи та бурхливими оплесками.

Однак, концертна та конкурсна діяльність колективу – це тільки вершина айсберга. Фольклорний ансамбль «Кралиця» - студентський колектив, тобто є фактично навчальною лабораторією для майбутніх керівників фольклорних колективів. Щоб досягнути творчих вершин, в колективі систематично проводиться збирацько-дослідницька робота – фольклорні експедиції, які надають можливість ознайомитися не тільки з пісенним матеріалом, але з прикладним мистецтвом, архітектурою та побутом населення тощо. Необхідною складовою творчого процесу в ансамблі є обов’язкове прослуховування експедиційного матеріалу, відбір пісень для поповнення репертуару колективу, та їх розшифровка. Найважчою й найважливішою роботою є опанування манерою виконання, дикцією, артикуляцією, звуковидобуванням, притаманним тому регіону, звідки походить музичний твір.

Створення концертної програми – одна з пріоритетних ділянок у роботі з колективом. Оскільки не кожен пересічний слухач може сприймати автентичний спів більше 20-30-ти хвилин, доводиться шукати різні форми подачі фольклорного матеріалу, включаючи до програми не тільки побутові та обрядові пісні та хороводи, а й народні танці: «Гречаники», «Крутак» тощо. Вагоме місце у репертуарі колективу посідає інструментальна музика. Яскравими постатями виступають у цьому напрямку виконавці на народних інструментах: випускники Олена Асталош (скрипка, 1996 р.), Володимир Короленко (народні духові інструменти, 1998 р.), Микола Тотовицький (гармошка та народні духові інструменти, 2001 р.); Максим Бережнюк (народні духові інструменти, 2010 р.), Олександр Міщенко (гармошка, студент У курсу) та ін.

Слід назвати також вокалістів, які залишили яскравий слід в історії ансамблю «Кралиця»: музичний редактор НРКУ Тетяна Шнуренко (випускниця 1994 р.), директори Київського та Чернігівського обласних центрів народної творчості Тіна Гресько та Олександр Левочко (випуск 1998 р.), солістка Національної філармонії України Тетяна Школьна (2001 р.), засновники та учасники відомої вже далеко за межами України етно-фолькгрупи «Даха-Браха» Олена Цибульська (2003 р.), Ірина Коваленко (2004 р.), Ніна Гаранецька та Олександра Гарбузова (2005 р.), швидко прогресуючий у творчості етно-дует "Астарта" - Інна Шаркова та Юлія Маляренко (2007, 2008 рр.), випускниці 2010 року – Аліна Князікевич та Євгенія Степанушко. Навчання у студентському фольклорному ансамблі «Кралиця» стало для всіх його учасників відправним кроком у майбутнє творче та професійне життя.

На жаль "Кралиця" не є постійно діючим професійним колективом. Тут щороку випускаються і набираються нові учасники, з якими доводиться розпочинати роботу практично з нуля: від фольклорних експедицій, прослуховування записів, оволодіння манерою виконання. Однак, за п’ять років навчання у колективі, кожен з його учасників отримує той необхідний багаж знань і вмінь, який дозволяє їм реалізовуватися у подальшому творчому житті: за це свідчить той факт, що більшість випускників «Кралиці» (у наші скрутні часи) залишилися у професії, працюють у власних групах, ансамблях, з дитячими колективами, - тобто не дають перерватися народній музичній традиції.

Окремо розповімо про те, як у 2008-му році на прохання голови Руднянського муніципального району Волгоградської області Федора Буткова та голови районної ради депутатів Володимира Гончарова ансамбль «Кралиця» брав участь у заходах до 80-річчя Руднянського району - цей регіон є територією найдавніших у Нижньому Поволжі українських поселень к. ХУІІ – поч. ХУІІІ ст. (селище міського типу Рудня (колишня слобода Успенська), село Ільмень (слобода Богословська), села Осички, Лемешкино та ін.). «Кралиця» не вперше гостювала в Рудні – у 2000-му році Іван Григорович Сінельніков з студентами-фольклористами вже здійснювали фольклорно-етнографічну експедиційну подорож та концерти по українським селам району – Ільмень, Козлівка, Лемешкино, Рудня. Деякі з пісень записаних від українців Руднянського району,  увійшли в «золотий фонд» ансамблю, а пісня «Ой по-під гаєм, гаєм» («Гуртоправці»), записана в с. Ільмень від Тетяни Гребєннік, у виконанні  «Кралиці» тепер є у фондах Національної радіокомпанії України.

У 2008-му році колектив зустрічали українські села Осички, Новокрасіно, Козлівка і Рудня. Літні люди плакали, слухаючи спів та гру на народних інструментах молодих хлопців і дівчат з Києва, просили: «Балакайте по-нашому, ми все розуміємо!» Рад зустрічі з «Кралицей» був також губернатор (на той час) Волгоградської області Микола Максюта – етнічний українець з Кіровоградщини: співав з нами українських пісень, танцював етнічні танці, куштував національні блюда.

Історія зв’язків та співпраці ансамблю «Кралиця» та його керівника з українською діаспорою Росії цим не обмежується. Іван Григорович Сінельніков є постійним учасником - консультантом Международного фестивалю–лабораторії традиційної української культури «Роде наш красний» пам’яти Василя Скуратівського, що традиційно відбувається в Українському культурному центрі п. Лазаревське (г. Сочи); ансамбль «Кралиця» у 2009 році також брав участь в роботі цього мистецького форуму: на його базі відбувалися майстер-класи професора Сінельнікова для керівників українських фольклорних колективів Росії. «Ансамбль відкриває, особливо для кубанців, традиційний спів наших давніх предків. В Україні він зберігся в поліських хащах і на гірських полонинах. На Кубані його, можливо, в бурях переселень і бойових змагань забули», - відмічає Микола Сергієнко, голова Товариства українців Кубані (див.: http://kobza.com.ua/content/view/2224/42).

Весна та літо 2010-го року також були плідними для «Кралиці». Колектив, як один з найяскравіших представників молодіжного фольклорного руху України, на запрошення Президента Туркменістана Гурбангули Бердимухамедова побував в Ашхабаді, де став лауреатом Міжнародного фольклорно-етнографічного фестивалю «Духовна скарбниця людства» і отримав незабутні враження від краси столиці Туркменістану й гостинності її мешканців. У травні цього року «Кралиця» знов підтвердила свій незмінно високий рівень творчої майстерності і здобула І премію ювілейного Х-ого Міжнародного конкурсу молодіжних фольклорних колективів «Красная горка» ім. В.В. Гаврілова у Брянську. Червень подарував ансамблю подорож до Естонії й участь у фольклорно-етнографічному фестивалі української діаспори «Квіти України – 2010» у Талліні. Перемога у конкурсі фольклорних записів Європейської мовної спілки у 2007 році допомогла «Кралиці» здійснити подорож до Німеччини наприкінці червня цього року: ансамбль був запрошений до участі у фольклорному фестивалі «Рудольштадт – 2010», гідно представляв Україну на цьому престижному європейському Етно-форумі.

Керівник та учасники фольклорного ансамблю «Кралиця» - одного з представників молодіжного українського фольклорного руху - усвідомили для себе істину історії культури: ми не тільки творимо “себе в мистецтві”, але намагаємося зберегти в недоторканості неоцінені духовні скарби, - і йдуть шляхом делікатного музичного збереження автентичної української культури, послідовно дотримуючись концепції найменшого втручання в природу автентичної народної музики. Систематична збирацька й активна концертно-пропагандистська діяльність молодіжного ансамблю «Кралиця» у сільських регіонах та в українській діаспорі сприяє пробудженню й підтримці інтересу до традиційної культури у середовищі сільської молоді, а також не дозволяє перерватися етнічному корінню. Це допомагає з певною мірою оптимізму дивитися на процеси збереження та розвитку народного мистецтва.

Для всіх, хто зацікавився творчим доробком фольклорного ансамблю «Кралиця» - чекаємо на Вас «ВКонтакте»: на сторінці Івана Григоровича Сінельнікова розміщено багато фото- й відео матеріалів.

Валентина СІНЕЛЬНИКОВА.

завідувач лабораторією Київського національного університету культури і мистецтв,

здобувач ІМФЕ ім. М.Т. Рильського НАН України.

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Кралиця біля водоспаду в Естонії неподалік Талліну
Кралиця біля водоспаду в Естонії неподалік Талліну
У весняному саду в Брянську солістки ансамблю Кралиця Євгенія Степанушко, Аліна Князікевич, Світлана Машук і Оксана Кушина
У весняному саду в Брянську солістки ансамблю Кралиця Євгенія Степанушко, Аліна Князікевич, Світлана Машук і Оксана Кушина
Фольклорний фестиваль Рудольштадт - 2010 - наш український прапор серед прапорів країн-учасниць цього етно-форуму
Фольклорний фестиваль Рудольштадт - 2010 - наш український прапор серед прапорів країн-учасниць цього етно-форуму
Під час перепочинку між виступами
Під час перепочинку між виступами
Кралиця на фестивальній сцені
Кралиця на фестивальній сцені

На світлинах: Валентина Сінельнікова. "Кралиця" біля водоспаду в Естонії неподалік Талліну. У весняному саду в Брянську солістки ансамблю "Кралиця" Євгенія Степанушко, Аліна Князікевич, Світлана Машук і Оксана Кушина. Фольклорний фестиваль "Рудольштадт - 2010" - наш український прапор серед прапорів країн-учасниць цього етно-форуму. "Кралиця" на фестивальній сцені. Під час перепочинку між виступами. Кралиця на фестивальній сцені.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка