lessphp error: variable @inputHeight is undefined: failed at ` margin-bottom: 10px;` /home/kobzaua/kobza.com.ua/www/templates/kobza/less/template.less on line 132 Українське слово (Мурманськ)

Українське слово (Мурманськ)

Українці Мурманська взяли участь у Різдвяних заходах в Заполяр'ї

Народні самодіяльні хори  української пісні «Лелеки» та  «Джерела» з Мурманську взяли участь у передріздвяних та різдвяних заходах «Різдво Христове» у Заполяр'ї.

Зокрема, виступ хору  «Джерела» було включено до програми концерту «Різдвяні зустрічі», що відбувся 11 січня в Мурманському обласному Палаці культури і народної творчості. А «Лелеки»  ГО «Національно-культурна автономія «Українці Мурманської області» 3 січня дали в столиці Заполяр'я новорічний концерт у «Домі Дружби», 4 січня виступили перед жителями Мєждурєченська з концертною програмою «Піснями вишите життя», 7 січня вітали колядками Мурманську Регіональну громадську благодійну організацію багатодітних сімей і інвалідів «Райдуга», а наступного дня приєдналися з своєю програмою до Вечора поморської культури в Мурманську.

Осінній «марафон» Товариства «Українці Мурманської області»

Цьогорічна осінь для Регіональної громадської організації «Національно-культурна автономія «Українці Мурманської області» стала як ніколи насиченою на участь у різноманітних заходах на півострові.  

Так, 1 листопада активісти РГО взяли участь у першому молодіжному  форумі області «Етномурман», покликаному  сприяти розвитку молодіжних ініціатив, гармонізації міжетнічних відносин, підвищенню рівня знань з історії культури і побуту народів, що проживають в Мурманської області. А наступного дня провели дві творчі зустрічі з учнями 1-5 класів середньої загальноосвітньої школи № 42 міста Мурманська, під час яких ознайомили дітей з Україною та  її столицею, розповіли про культуру України, мелодійності української мови, читаючи вірші і виконавши кілька українських народних пісень, а також провели майстер-клас з виготовлення ляльок-мотанок.

До цього,  20 жовтня, народний самодіяльний хор  української пісні РГО «Лелеки» взяв участь в IX відкритому районному фестивалі національних культур в місті  Кола,  який об’єднав представників різних національностей, котрі проживають на Кольському півострові. Україна була представлена на фестивалі не тільки піснями, а й виставкою від майстрів декоративно-прикладної творчості та дегустацією блюд української традиційної кухні.

У Мурманську вiдбувся Фестиваль національних культур «Національні узори на полотні Кольського Заполяр’я»

27 жовтня 2018 року в місті Мурманську пройшов Фестиваль національних культур «Національні узори на полотні Кольського Заполяр’я»

Українську культуру на фестивалі представляли: Регіональна громадська організація «Національно-культурна автономія "Українці Мурманської області"» та вокальна група народного самодіяльного колективу хору української пісні «Лелеки».

У далекому Мурманську, як і в більшості регіонів Росії, українці продовжують плекати рідну культуру

14 квітня 2018 року відбувся звітний концерт «Розкриймо серце для любові» − народного самодіяльного колективу − хору української пісні «Лелеки» м. Мурманськ.

Концерт супроводжували слайд-шоу, які показували культурну спадщину України та творчу діяльність хору за 2017 рік та першу половину 2018 року.

Наталя Литвиненко-Орлова
Наталя Литвиненко-Орлова

Установчий з'їзд УКР успішно завершив свою роботу

24 листопада 2012 року, в Москві, в приміщенні Українського культурного Центру на Арбаті, відбувся з'їзд українців Росії. Метою такого зібрання було бажання створити нову потужну Федеральну організацію українців Росії. Назва її УКРАЇНСЬКИЙ КОНГРЕС РОСІЇ (УКР). До участі в роботі установчого з'їзду зголосилося 58 організацій. До цього числа входило 14 фізичних, юридично зареєстрованих громад Росії, а також 44 новостворені регіональні відділення УКР. До такого новітнього відділення УКР належить і рідний мені «Мурманський Український самодіяльний театр «Лелеча Доля» пам. Леся Курбаса».

Ділюся враженнями про сам з'їзд і його вірогідні перспективи. Зовні все виглядало так, наче й не було отого скасування Мін'юстом Росії двох потужних організацій російських українців, - ОУР та ФНКА «Українці Росії». До Москви прибули люди, які знаються між собою ціленьких 20 літ. За ці роки ми настільки обзнайомилися поміж собою, - опанували безліч спільних творчих проектів, в якості делегатів та почесних гостей зустрічалися на Всесвітніх Форумах українців, - буваючи на всіляких мистецьких форумах в Україні та Міжнародних Конгресах у Львові. Ми виспівали цілу повінь пісень, перетіпали пасікою думок, - часто, гостро суперечливих і спірних. Але все це, вищезгадане, нас зріднило і злучило між собою настільки міцно, що ніякі «циркуляри», або інші «рішення» не владні над нашим ПОГУРТОМ.

Наталка Литвиненко-Орлова, Мурманськ
Наталка Литвиненко-Орлова, Мурманськ

«Бойовим побратимам» по Майдану-2004

Цікаві нині настали часи. Цікаві й бурхливі настільки, що мушу погодитися з думкою, що я таки не дуже вдалий оракул, щодо політики і політичних пророцтв…

2004 рік. Всеукраїнський Майдан охопив спалахом національної свідомості та імпульсом української ідеї все Світове Українство. Не залишилися осторонь і деякі свідомі українці північно - російського Мурманська. Байдуже, що нас було усього четверо. Але і наша четвірка сколихнула заангажовану в пліснявому вакуумі політичну ряску мурманців і мала можливість прослідкувати, як до того, нашого малого страйку сумління, поставляться росіяни Півночі.

Реакції були здебільшого ворожі. Дехто навіть, пригадавши, що один з елементів російської національної культури, кулачні бої, з завзятістю рвався до бійки, дехто стидав нас, дехто жбурив у нас матюками, а були й такі, хто верещав усілякою малограмотною нісенітницею і тікав геть… І тільки один поміркований мужчина голосно сказав: «А чого ви їх сварите? Та на них рівнятися потрібно. Ці люди мали би нам, росіянам, слугувати прикладом, бо вони небайдужі патріоти, щодо майбутньої долі своєї Батьківщини. А що ж ми? Звикли до того, кого нам нагло підсовують, під час отих, кожного разу фальшивих, фарисейських виборів, і мовчимо тупо…» Другого такого промовця-демократа не знайшлося. Хіба що, один військовий, - який хоч і не виявив якогось компліментарного ставлення до нашого міні-майдану, та все ж не допустив бійки, - відрядив п'яного гультяя геть. Ага! Знайшовся і такий собі герой, «приниженої» нами Росії, який визвав міліцію. Далі було декілька-годинне сидіння в буцегарні, але мережить мені думкою на інше.

Наталка Литвиненко-Орлова
Наталка Литвиненко-Орлова

ВФУ та робоче пофорум'я в українських Громадах Росії

На проведення Форуму чекали з нетерпінням, трохи тліли і навіть сварилися, щодо квоти та улаштування організаційних питань. Зрештою, організацію признали поганою, зате належно і позитивно оцінили попередні теж «погані» організації… Так було, так є, і так буде завжди. І це при тому, що всі розуміють, що ідеально улаштувати такий шквал організаційних питань і проблем завжди тяжко. Та цього разу, було, напевно, найтяжче. Бо влада не дуже то й хотіла нашого Форуму, не жадала зустрічі з свідомим українством, але йти на шкандаль також не хотілося, щоб на перспективу, таки потрібно кинути соломки, - для самих же себе. Адже той факт, що діаспорне українство таки має вплив на будь-які вибори, а тим паче, на вибори Президента України, є непересічним і доволі ґрунтовним. Цю аксіому вперто доводить попередній досвід.

Отже, Форум відбувся. Але це вперше так сталося, що на відкриття Всесвітнього Форуму українців не прибув Президент України. Ну що ж… у кожного своя правда і свої міркування.

1 фестиваль національних культур  «На мурманській хвилі»
1 фестиваль національних культур «На мурманській хвилі»

30 січня в Мурманську, в приміщенні будинку культури ім. С.М. Кірова, відбувся фестиваль національних культур під промовистим гаслом: «На мурманській хвилі»

В фестивалі приймали участь понад   20 національно - культурних об’єднань Мурманщини.

Ще задовго до початку заходу представники кожної з національно-культурних Громад мали  можливість облаштувати свій показовий національний куточок в фойє будинку культури. На високих стендах та столах в цей день розкошувала та квітла усіма барвами  культура народів бувшого СРСР та й  навіть таких країн, як Японія тощо.

Під час проведення таких святкових зустрічей завжди приємно спостерігати за парадом національних народних строїв.  Навіть очі і  усмішки у людей, коли вони одягнені у національний костюм свого народу,  віддзеркалюють якісь  рисочки ментальності, притаманні тій, або іншій нації, випромінюють її уподобання і мистецький смак. Відтак і я, автор цих рядків, - яка б не була хвора чи обтяжена якимись особистими негараздами, тільки-но вдягну одну з своїх чудових українських сорочок, як приходять мені на думку слова нашої сучасної письменниці Тетяни Домашенко: «Я не окраїна, я не руїна… Я - Україна..!»

Олена Щербань з ляльками мотанками
Олена Щербань з ляльками мотанками

Ми пишемо – нам відповідають: пропонуємо познайомитися з Оленою Щербань, науковим співробітником Інституту керамології НАН України

Від редакції: Шановні друзі, знову хочу привернути Вашу увагу до цнотливих глибинок нашої  національної української спадщини. На сторінках незалежного сайту українців Росії «Кобза-Українці Росії» багато наших читачів ознайомилося з моїм матеріалом від 22 квітня 2009 року, який називався «Народна пісня як ключ до нашого українського народознавства» Поштовхом до написання цього матеріалу послугувала пісня «Журавка» та зацікавлення щодо ролі світилки в українському весільному обряді, а ще більше до самого букету світилки, який є неодмінним атрибутом весілля. Навіть не сподівалась, але на мою електронну поштову скриньку надійшло досить багато цікавих відгуків та серед них цілі наукові дослідження високоповажних фахівців-етнографів та відповідні статті щодо висвітлення цих досліджень.

Монумент «Оранта Україна» на Майдані Незалежності
Монумент «Оранта Україна» на Майдані Незалежності

Спогади напередодні Дня Незалежності України про зустрічі з деякими видатними людьми

Оновлення незалежної державності України принесло вітри перемін у всі куточки Світу. В Росії, як і по всім іншим країнам, де проживають українці, почали засновуватися українські тромади та товариства. Я довго розшукувала наше мурманське українське Товариство, хоча, як потім виявилося, воно проводило свої зустрічі саме там, куди я звернулася чи не на самому початку моїх пошуків. А там де українське товариство, там і читання газет з України.

Одного разу, коли читала якусь українську газету, відбулося моє заочне знайомство з легендарною людиною, шістдесятником, патріотом України, членом Гельсінської Спілки та бувшим політв'язнем совєтським таборів, Михайлом Горинем. Це було інтерв'ю Михайла Миколайовича для якогось ЗМІ. Та найбільше мене вразила одна з відповідей, яку він дав кореспонденту цього часопису. Йшлося про те, як після першого ув'язнення, йому було запропоновано виїхати за кордон... Та що ж відповів пан Михайло Горинь на таку пропозицію, перебуваючи в стінах відповідного кабінету?! «Ні. Я там вже був...», а коли слідчий здивовано підвів на нього очі, коротко додав: «В Мордовії...» (наводжу по пам'яті)

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка