Докія Примакова - керівник гурту 'Червона калина'
Докія Примакова - керівник гурту 'Червона калина'

Українські традиції святкування християнських торжеств - у Саратовському краї

Весна цього року для нас, учасників українського фольклорного гурту «Червона калина» міста Балаково Саратовської області, була насичена творчими виступами. Ось і до 7 квітня, до дня Благовіщення Пресвятої Богородиці - одного із православних свят, що відзначають у всьому християнському світі, ми підготували музично-просвітницьку програму.

А відповідний настрій задала пісня… Трохи раніш, і зовсім випадково я натрапила на слова, вони запали у душу, ніжним променем зігріли серце.

Благовіщення Пресвятої Богородиці

Дві матері у кожного із нас
У золоті ікони - Божа Матір,
У хусточці біленькій без прикрас -
Та друга, що чекає біля хати.


Простіть синів Небесна і Земна
За болі, за гріхи, за непокору.
Які й до покуті застільного вікна
Стають в молитві тихо на коліна.

Як рідко син привозив квіти вам,
Як рідко в храмі свічі золотавив.
Цілуйте руки рідним матерям
Допоки не вознеслись Божій Славі.

Свіча горить, а матері крильми
В молитві плачуть за всіма синами.
І образи святі
у  рушниках
Скрапляють вісті сивими сльозами.

Відтак, до свята, на яке запросили і нашу українську громаду, й інших небайдужих до християнської (і народної) культури людей. Наші майстрині-українки для учасниць гурту «Червона калина» вишили гарні сорочки, кожній - до лиця і смаку. Жодна жіноча вишивана одіж не повторювалась: різнилась і кроєм, і вишуканим гаптування. Тож до глядачів ми вийшли у білих вишиваних «льолях» (саме у такі довгі сорочки - вишивані обереги одягались наші предки слов'яни), - і найперше побажали присутнім щастя, здоров'я та гарного врожаю.

Опісля познайомили глядачів із євангельською легендою про свято Благовіщення Пресвятої Богородиці.

До слова. Благовіщення Пресвятої Богородиці - велике дванадесяте свято, третє за значенням народно-релігійне свято після Великодня і Різдва Христового. Християни східного обряду відзначають Благовіщення 7 квітня, західного - 25 березня.

За християнським свідченнями, саме у цей день архангел Гавриїл провістив Діві Марії «благую вість» (звідси і Благовіщення) про народження у неї божественного немовляти, Спасителя роду людського. Сюжет євангельської легенди про Благовіщення широко використовували художники і поети, починаючи з епохи Відродження - аж по наші дні. Скажімо, видатний український поет Тарас Шевченко образ Діви Марії змалював як образ матері-страдниці (поема «Марія»).

Наше свято триває - триває і знайомство із українськими народними звичаями, зокрема, що стусуються православних свят. У народі спрадавна вірували, що на Благовіщення, яке знаменувало початок весни і нового сільськогосподарського року, сам Господь благословляє землю на родючість. Існував навіть обряд "освітлення" посівного зерна: селянин клав у діжку з зерном благовіщенську ікону і говорив: "Мати Божа, Архангел Гавриїл, благословіть нас урожаєм".

Серед благовіщенських звичаїв побутували і стародавні язичницькі ритуали, в яких відображалась віра в очисну силу вогню: спалювалися старі речі, солом'яна постіль, взуття, одяг; щоб захистити себе і скотину від хвороб, окурювались приміщення будинків і надвірних будівель.

У церкві на Благовіщення святили проскури. А сільські пасічники проскуру кришили і крихти висипали у мед, «щоб бджоли роїлися», а сівачі змішували із землею та сіяли по чотирьох кутах ниви, «щоб дощова хмара ниви не минала». Опісля проскуру заривали у землю, «щоб град посіву не побив». Благовіщенську проскуру, так само, як і богоявленську та стрітенську воду, зберігали «за образами».

Український народ особливо шанував і шанує свято Благовіщення. Цього дня суворо забороняється усіляка праця, бо, кажуть, «на Благовіщення навіть птиця гнізда не в'є, бо - свято».

Ще вранці добрий господар виганяє усю худобу і дріб, і бджіл, і, навіть, пса і кота на сонце, на волю, «щоб почули весну і самі вже про себе дбали».

Існують повір'я: яка погода на Благовіщення, така буде і на Великдень. Якщо на Благовіщення дощ іде, то добре вродить жито. Якщо на Благовіщення вже бузьки сидять на яйцях - весна буде тепла… Вважалося, що пролісок, знайдений на Благовіщення, віщує щастя. А коли на Благовіщення, йдучи по воду, дівчина знайде квітку первоцвіту, цього літа вона вийде заміж. Якщо вмитися водою, в яку покладеш цей пролісок, будеш вродливою.

Згадавши народні звичаї, що знаменують собою Благовіщення, учасниці нашого гурту «Червона калина» взялись читати християнські вірші-славні:

Благая весть сошла с небес,

Архангел Деве возвещает:

Ей - благодати Дар, а нам -

Спасенье грешным обещает.

Спасенье ныне главизна -

Непостижимое явленье.

Сын Божий ныне Девы Сын,

Душа ликует в умиленьи.

И мы смиренно предстоим

Перед Царицею Святою,

Ей "радуйся" мы говорим

И "Благодатная, Господь с Тобою".

Опісля урочистих славнів, заспівали народні веснянки-заклички, скажімо: «Благослови, Мати», «Іди, іди, дощику», «Щебетала пташечка», «Ой минула вже зима»...

Разом із нами свято Благовіщення зустрічали наші гості - творчий пісенний колектив «Балаківський романс». Увазі глядачів були представлені популярні романси російських відомих авторів, а також самодіяльні духовні твори. На фортепіано акомпанувала художній і музичний керівник «Балаківського романсу» пані Клара Никифорівна Снопко.

Ось так, цілком по-домашньому, щиро й задушевно, і відбулось наше свято, а душу і нині сповнює благоговійне тепло. А вже як глядачі були задоволені!..

Докія ПРИМАКОВА,

керівник українського фольклорно-етнографічного гурту 'Червона калина'

м. Балаково, Саратовська обл., РФ

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Учасники гурту 'Червона калина' - Юлія Нудьга, Володимир Примаков, Олена Тужилкіна, Наталка Чамишева, Наталка Бердянова, Леонід Коваленко, Ніна Данилевич
Учасники гурту 'Червона калина' - Юлія Нудьга, Володимир Примаков, Олена Тужилкіна, Наталка Чамишева, Наталка Бердянова, Леонід Коваленко, Ніна Данилевич
Солістки Юлія Нудьга та Наталка Чамишева щойно виконали пісню 'Мамина сорочка'
Солістки Юлія Нудьга та Наталка Чамишева щойно виконали пісню 'Мамина сорочка'
Фото на згадку - гурт 'Червона калина' та ансамбль 'Балаківський романс'
Фото на згадку - гурт 'Червона калина' та ансамбль 'Балаківський романс'
Українські традиції святкування християнських торжеств...
Українські традиції святкування християнських торжеств...
Художник Джон Вільям Вотерхаус, 'Благовіщення'
Художник Джон Вільям Вотерхаус, 'Благовіщення'
Художник Ель Греко, 'Благовіщення'
Художник Ель Греко, 'Благовіщення'

На світлинах: Докія Примакова, керівник гурту 'Червона калина'. Учасники гурту 'Червона калина': Юлія Нудьга, Володимир Примаков, Олена Тужилкіна, Наталка Чамишева, Наталка Бердянова, Леонід Коваленко, Ніна Данилевич. Солістки Юлія Нудьга та Наталка Чамишева щойно виконали пісню 'Мамина сорочка'. Фото на згадку - гурт 'Червона калина' та ансамбль 'Балаківський романс'. Українські традиції святкування християнських торжеств… Світова образотворча класика: художник Джон Вільям Вотерхаус, 'Благовіщення'. Художник Ель Греко, 'Благовіщення'.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка