Докія ПРИМАКОВА, активістка українського руху м. Балаково Саратовської області
Докія ПРИМАКОВА, активістка українського руху м. Балаково Саратовської області

Українські народні й православні свята - найщедріший ґрунт для збереження й популяризації наших прадідівських звичаїв та обрядів. І це найперше завдання для українських громад, що тривало перебувають на віддалі від нашої прабатьківщини. Не забути, зберегти, передати онукам-правнукам, прищепити і їм святу синівську любов до Отчого краю. Що може бути більш важливим і нагальним? Не останню роль у цій справі відіграють велелюдні свята, коли громада збирається разом, люди спілкуються, влаштовують концерти чи вечорниці, смакують домашні страви національної кухні, а потім, щасливі від теплої ноти щирих розмов, розходяться аж затемна.

Аби народне свято відбулось і відбулося вдало, варто заздалегідь продумати його сценарій. Ми, українці маленького містечка Балаково, пропонуємо наші минулорічні напрацювання. Словом, українська літературно-музична композиція до шанованого в народі свята Спаса…

Святкуйте і ви, до купи єднаючись усією громадою!

 

Кажуть люди: «От і Спас,

Йде вже літечко від нас»...

Та всього залишив Спас

Добрим людям про запас:

Мед, як сонце, золотий,

Дух від яблук запашний,

Мак, волошки, чорнобривці, -

Все на Спаса пригодиться!

Хто працює, той і має,

І про того Спас подбає!

Літо красне, прощавай,

В душах нам тепло лишай!

Ось майже і промайнуло теплеє літечко. Наші жінки із українського фольклорно-етнографічного гурту «Червона калина» міста Балаково все літо працювали на городах, дачах, виховували та пестили онуків. Літні канікули ще не закінчилися, тому вирішили зібратися в Центрі національних культур разом із онуками та відсвяткувати велике свято Преображення Господнього, а в народі його ще називають Другим Спасом Яблучним.

Прикрасили залу рушниками, іконами, квітами, яблуками та іншими фруктами й овочами, зрощеними нашими руками. Запросили на свято батюшку Олександра. А розпочали свято із виконання тропаря «Преображення».

Потім Докія Примакова привітала присутніх зі святом, побажала всім міцного здоров'я, усіх благ, Божого милосердя. Нагадала, що зібралися для того, щоб не забувати традиції наших дідів і батьків. Розповіла біблейську легенду, яка пояснює, чому 19 серпня православні християни відмічають свято Преображення Господнього. А виходить, це свято було започатковано на честь божественного Преображення Ісуса Христа на горі Фавор, коли Спаситель молитви перед своїми учнями. Згідно Євангелії, Ісус Христос відкрив своїм учням, що в кінці шляху земного йому повинно постраждати за людей, померти на хресті, щобі потім воскреснути.

До речі,свято Преображення Господнього має свої символи:

гора-символ Фавор означає чистоту, вона необхідна для усамітнення і молитви.

А ще у народі це свято називають Другим Спасом Яблучним, його із прадавніх літ відмічають як свято врожаю.

Юлія Нудьга розповіла про стіл, що називається "братчина". За традицією, на яблучний Спас стіл накривають ускладчину: фруктами, овочами, стравами, приготованими із яблук.

Ніна Данилевич із раннього ранку ходила до церкви і освятила яблука. Освяченим пригостила усіх присутніх діток та глядачів, а пригощаючи примовляла: «Хто з'їсть у цей день освячене яблучко, той буде дужим і не хворітиме цілий рік».

Наші дітки із гурту «Світлячок» теж взяли участь у святі. Так, дівчатка вбрались у пишнії сукні, на голівоньки одягнули віночки із живих квітів. Аж глядачі зачудовано дивились на них і щиро зазначали: «Та вони ж на янголяток схожі»! Хлопчики ж були одягнені у святкові вишиванки.

І ось розпочинаються дитячі виступи. Спершу Віка Криуліна розповіла вірш «Яблоки»:

С румянцем, золотые, наливные,

Оранжевые, желто-красные,

Такие ароматные, живые

На блюде - яблоки прекрасные.

И губы раскрываются в улыбке,

Вы - райское блаженство для души.

Природа создала вас без ошибки:

Вкус, цвет и форма - чудо хороши!

А коли Діана Аброшина пішла у танок, їй щедро аплодували усі присутні. Діти продовжували радувати дорослих своїми талантами. Ліза Веселова глядацькій залі загадала загадку:

Круглое, румяное,

Я росту на ветке,

Любят меня взрослые

И маленькие детки.

Естафету від дівчаток перейняв Івасик Примаков, котрий розповів народне повір'я про те, чому слов'яни не їли яблук до 19 серпня. Легенда свідчить, що немовлята, які померли до 1 року свого життя, потрапляють у Рай. Там, на Преображення Господнє, Божа Матір роздає усім діткам-ангеликам яблука, а тому немовляті, чия мати з'їла яблуко до 19 серпня, говорить: «А тобі яблучка немає, бо твоя мати вже з'їла його на землі».

Після виступів дитячих - черга за дорослими. Надія Степанівна Калачова розповіла, що за народною традицією, цього дня пригощають яблуками своїх рідних, знайомих, а також сиріт, убогих і поминають померлих.

У старовину пекли пироги із яблуками, варили яблучне варення і пригощали ним одне одного. Ввечері ж виходили в поле і проводжали з піснями захід сонця, а з ним - і літо. Надія Степанівна зварила дуже смачне яблучне варення і пригостила всіх бажаючих.

Тетяна Дементівна Бабяк розповіла, що свято має й філосовське значення: спочатку в природі всі плоди зелені, незрілі, непривабливі, неїстівні, але під Божим сонечком наливаються соком, дозрівають. Так і людина у своєму земному житті може бути непривабливою, гріховною, але переймається Світлом Божим, вдосконалюється і духовно відроджується, ставши на шлях християнської моралі. Адже найголовніший плід нашого земного буття - то наше духовне перетворення.

Любов Іванівна Єгорова нагадала, що в цей день усі християни вдягають білі одежі, йдуть до церкви святити яблука, груші, виноград та сливи. Наша колежанка нагадала серпневі народні прикмети та влучні народні прислів'я. Зокрема: «Прийшов Спас - тримай рукавиці про запас», "Прийшов Другий Спас - всьому час, плоди зріють". З огляду на погоду, яка стояла у день Яблучного Спаса, гадали й про те, якою буде осінь. Скажімо, сухий день на Спаса віщує суху осінь, мокрий - мокру, а ясний - сувору зиму.

Любов Федорівна Філіппова розповіла цікаві факти про яблуню й яблука. Ось слухайте і ви: яблуня - біблейське древо, до плодів якого Творець заборонив доторкатися людям. У слов'ян яблуня символізує достаток, крім того, яблука в тисячолітній народній творчості уособлювали вічну молодість і безсмертя. У народних казках багато сюжетів пов'язано із яблунею та яблуками. Саме на це дерево найчастіше прилітає жар-птиця, щоб подзьобати золоті яблучка. На Руси-Україні дівчата щодо майбутнього кохання ворожили на яблуках. І тоді, дівчина, думаючи про нареченого, примовляла: "Що загадане - то надумане! Що надумане - то збудеться! Що збудеться - не минеться!»

Свято тривало - глядачів прибувало. Дорослі й малеча слухали уважно, активно вболіваючи за «своїх» артистів. Насамкінець свята учасники українського гурту «Червона калина» виконали ліричні й жартівливі народні пісні: «Ішло дівча лучками», «Впали роси на покоси», «Ой, співаночки мої», «На долині туман», «Ой на горі два дубки», «Чом, чом, земле, моя»...

Свято вдалося на славу! Українська громада ще довго не розходилась. Люди обмінювались враженнями, обговорювали спільні справи. Потім за святковим столом пили чай із яблучним варенням, ласували тим, що Бог послав та невтомні руки зростили: виноградом, яблуками, сливами й грушами. Згадували, як за дитячих років, як були живі батьки, відзначали Спас у рідній та дорогій серцю Ненці-Україні.

Докія ПРИМАКОВА

співзасновниця українського гурту 'Червона калина'

м. Балаково, Саратовської області, РФ

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Останні хвилини перед виступом - Діана Аброшина, Ліза Веселова, Ліза Васильєва та Іванко Примаков
Останні хвилини перед виступом - Діана Аброшина, Ліза Веселова, Ліза Васильєва та Іванко Примаков
Іванко Примаков розповідає біблейську легенду про Божу Матір і яблука
Іванко Примаков розповідає біблейську легенду про Божу Матір і яблука
Стіл "братчина" й учасники гурту 'Червона калина', а ще батюшка Олександр, козаки й гості
Стіл "братчина" й учасники гурту 'Червона калина', а ще батюшка Олександр, козаки й гості
Іванко Примаков розповідає легенду про Спаса Нерукотворного
Іванко Примаков розповідає легенду про Спаса Нерукотворного
Зліва направо - художній керівник гурту 'Червона калина' Леонід Коваленко та почесні гості Микола Горюнов, батюшка Олександр, Валерій Єфремов
Зліва направо - художній керівник гурту 'Червона калина' Леонід Коваленко та почесні гості Микола Горюнов, батюшка Олександр, Валерій Єфремов

На світлинах: Докія ПРИМАКОВА, активістка українського руху м. Балаково Саратовської області. Останні хвилини перед виступом: Діана Аброшина, Ліза Веселова, Ліза Васильєва та Іванко Примаков. Іванко Примаков розповідає біблейську легенду про Божу Матір і яблука. Стіл «братчина» й учасники гурту 'Червона калина', а ще батюшка Олександр, козаки й гості. Іванко Примаков розповідає легенду про Спаса Нерукотворного. Зліва направо: художній керівник гурту 'Червона калина' Леонід Коваленко та почесні гості Микола Горюнов, батюшка Олександр, Валерій Єфремов.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка