Людмила Найденко розповідає про українське друковане слово в Татарстані

Про черговий літературно-поетичний захід товариства «Вербиченька».

Що значать вірші в нашому житті? Чи часто ми замислюємось над цим? Іноді прочитаєш цілу збірку, й жоден вірш не залишиться в пам’яті, а іноді випадково трапиться може кілька рядків, а вразять до глибини душі, збентежать, заснути не дадуть. Котрісь з них можуть гаслом всього життя стати, котрісь вилікувати, котрісь підштовхнути до дії.

Є вірші – квіти. Вірші – дуби.

Є іграшки – вірші. Є рани.

Є повелителі й раби.

І вірші є – каторжани.

Ліна Костенко

Саме про це йшлося у Нижнєкамську на урочистому літературно-поетичному заході, яке «Вербиченька» традиційно присвячує світлій пам’яті Почесної членкині та однієї з засновників товариства Євгенії Федорівни Риковцевої (в дівоцтві - Добрий-Вечір). Назву наш захід традиційно носить «Добрий-Вечір». Цього року він проводився напередодні її уродин, і співпав з Вербною неділею 28 березня. День був напрочуд сонячний і урочистий!

Приїхали на свято почесні гості, наші друзі з Набережночовнинської громади «Батьківщина». Приїхали з чудовими піснями, новими віршами й, головне, з щирими серцями.

Товариством було підготовлено заквітчані вербовими гілочками інформативні стенди з цікавими віршами й висловами, портретом, збірочкою віршів та особистими речами Євгенії Федорівни, виданнями поетів-аматорів діаспори.

Лунала у вітальні поезія Ігоря Северяніна, Ліни Костенко, великого українського Кобзаря (вірші читали переможці конкурсу на краще читання поезій Тараса Шевченка - діти з недільної школи «Лелеки» Андрій Абрамов, Вікторія Граньонкова, Станіслав Бомштейн).

Твори класиків перемежалися віршами поетів-аматорів, які пишуть за покликом душі, не тому, що можуть писати, а тому, що не можуть не писати. Серед них Валентина Садовнікова та Віктор Бут (поетеса й композитор з Набережних Човнів), творча співдружність яких подарувала українцям діаспори вже чимало чудових пісень, які просто дивовижно виконує колектив «Веснянка» та хор «Батьківщина»! Їх з задоволенням включає до творчіх виступів наша «Вербиченька», та й напевно всі, кому випало щастя з ними познайомитися.

Не менш захоплюючими є вірші нижнєкамського поета й композитора Геннадія Мєщанінова. Їх чимало назбиралося за 40 років, він пише до них музику, виконує соло, разом зі своєю музою Лідією Воробйовою дуетом, хоровими колективами «Надія», «Калінка», «Вербиченька».

Читала кілька своїх віршів я. Нагадала присутнім, переглянувши три видання, про діяльність нашого товариства, серед яких не останнє місце займає й поезія.

Лунали вірші авторів, які лишили нам їх у спадщину, передчасно покинувши цей світ. Це були сер’йозні поезії члена поетичної спілки Сашка Лаврентьєва, серце якого перестало битися в 16 років; вдумливі й розважливі військового прокурора Костянтина Горелікова, який загинув, виконуючи службовий обов’язок в Чечні, ледь переступивши своє 30-річчя; урочисті й задушевні набережночовнинського аматора Леоніда Цибрія, який сягнувши за п’ятий десяток, раптово відійшов у вічність на початку цього березня. Своєрідною даниною пам’яті цім людям і є наш «Добрий-Вечір».

Не могли ми оминути увагою 65-річчя Перемоги. Це не просто ювілейна дата в історії життя народів колишнього Союзу. Для багатьох з нас це дата з життя наших родин, батьків, слави дідівщини. Нещодавно надійшов лист з міста Ізюма (що на Харківщині) від учасниці одного з «Добрих-Вечорів» Раїси Федорової. Вона надіслала свої вірші, які присвятила ветеранам Ізюмщини, їх славному шляху до Перемоги, додала віднайдені «Романси з окопів», що були написані під час недовгих перепочинків між боями, і лише щойно опубліковані.

Голова «Вербиченьки» Євген Вікторович Савенко докладно розповів присутнім про роботу товариства у справі вшанування видатних військових українців, які жили, або працювали на теренах Татарстану. Ним зібрані матеріали про командуючого бронетанковими та механізованими військами Радянської Армії двічі Героя Радянського Союзу, кавалера ордена Богдана Хмельницького 1-го ступеня маршала бронетанкових військ Павла Семеновича Рибалка, що родом з села Малий Вистороп Лебединського району Сумської області. І про уродженця села Вертіївка Ніжинського району Чернігівської області, в 1941 році - командувача Південно-Західним фронтом Героя Радянського Союзу генерал-полковника Михайла Петровича Кирпоноса, у свій час - начальника і військового комісара Казанського військового училища імені Верховної Ради Татарської АРСР. Їх обох досі в Казані згадують лише добрим словом.

Не забуто було добру українську традицію згадувати матерів. Їм присвячені вірші й пісні лунали на завершення свята, що особливо хвилювало душу в такий урочистий день.

Авторам та учасникам на добру згадку від «Вебиченьки» було подаровано ексклюзивні сувеніри - поетичні чорнилки з гусячими перами. Далі було загальне фото та товариське чаювання.

Такі заходи дозволяють ненадовго призупинити плин повсякденного будення, щоб доторкнутися високого мистецтва, звірити свої думки, зазирнути собі в душу, переглянути вчинки, отримати ту крапельку натхнення на подальший позитив.

Людмила НАЙДЕНКО,

заступник голови українського товариства «Вербиченька».

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.">Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Співає хор Батьківщина

Читає Валентина Садовнікова

Як много важить слово

Співає Віктор Бут

Співають Лідія Воробйова та Геннадій Мєщанінов

Співає Валя Пінтєліна з Набережних Човнів

Євген Савенко розповідає про Михайла Кирпоноса

Спільне фото учасників заходу Добрий-Вечір 2010

Добрый Вечер

Добрий Вечір

На світлинах: Людмила Найденко розповідає про українське друковане слово в Татарстані. Співає хор «Батьківщина». Читає Валентина Садовнікова. Як много важить слово... Співає Віктор Бут. Співають Лідія Воробйова та Геннадій Мєщанінов. Співає Валентина Пінтєліна з Набережних Човнів. Євген Савенко розповідає про Михайла Кирпоноса. Спільне фото учасників заходу «Добрий-Вечір 2010».

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка