Стефан  ПанякВідбулося традиційне святкування «Днів української культури» в Тюмені і Тобольську

З 24 по 30 вересня в Тюмені і Тобольську пройшло традиційне святкування «Днів української культури». Спочатку в музеї «Дом Машарова» обласного центру відкрилася виставка «Культура і побут українців Тюмені», а вже на наступний день у святковій атмосфері відбулося відкриття «Днів» українськими вечорницями, фотовиставкою про українців Тюменщини, виступами творчих колективів області культури, виставкою страв національної кухні.

У п’ятницю святкове дійство продовжилося у районному центрі – відомому місті Тобольську. В цей день до святкових заходів приєдналася творча група від уральських українців. А у суботу відбулося святкове закриття Днів української культури великою концертною програмою творчих колективів, підводилися підсумки і нагородження.

Стало традицією, що багато років українські громади Єкатеринбургу і Тюмені тісно співпрацюють. Ми проводимо спільні наради, конференції, обмінюємося досвідом, виступаємо в спільній газеті «Голос України у Західному Сибіру».

З сьогоднішніми лідерами тюменських українців приємно працювати. Дуже швидко набирає авторитет Олександр Тирпак – голова громадської організації українців Тюменської області «Батьківщина». Невтомна енергія, весела вдача, природний український гумор, відкрита душа, притаманні його характеру, придають динаміку громадській роботі. Ми переконалися у цьому, коли почули відгуки про нього не тільки від простих людей, але і від представників владних структур міста і області. У пана Олександра природний дар концертмейстера, веселого тамади, гумориста. Ми побачили його вміння знайти спільну мову з дітьми і дорослими, з творчими людьми, чиновниками і бізнесменами. Олександр Тирпак - справжній лідер, які зустрічаються рідко.

Першим заступником у нього - мій давній товариш Микола Свінтицький, головний редактор згаданої вище газети. Він самовіддано працює на користь українців Росії і не дарма Президент України Віктор Ющенко нещодавно нагородив його орденом «За заслуги».

Тирпак і Свінтицький належать до когорти тих російських українців, які працюють не за матеріальні вигоди, не “заради сала”… Мені сподобалась ідея лідерів тюменської діаспори: внести свої кошти в постановку першої української опери в Тюмені. Гроші могли внести багаті меценати, але від їх допомоги відмовилися. Вирішили зібрати кошти всією громадою – а це достойно українських патріотів!

Але повернемося до сцени. Художній рівень самодіяльних колективів росте рік від року. Зростає кількість молодіжних колективів, а це запорука майбутнього. Наймолодшими були діти самого Олександра Тирпака. До речі, одна із його дочок недавно виграла Всеросійський конкурс читців української літератури, що проходив в Культурному центрі України в Москві.

Кожен рік в Тюмені під час свят української культури відкриваються нові і нові таланти. На цей раз, на мій погляд, ми відкрили для себе вокальний талант Віктора Тодосійчука – доктора медичних наук, завідувача відділом Тюменського кардіологічного центру. При близькому спілкуванні виявилося, що музичний дар Віктора проявився ще у Чернівецькому медичному інституті, де він навчався паралельно і майже водночас з відомим композитором, автором «Червоної рути» та “водограю” Володимиром Івасюком.

Після Чорнобильської катастрофи доля занесла сім’ю Тодосійчуків в Тюменську область. Приємно було взнати, що син Тодосійчуків – Антон працює у нашому Єкатеринбурзі заступником керівника місцевого відділу відомого у світі «Сітібанку» і охоче погодився на співпрацю з нашою громадою.

Може не дуже скромно писати про те, що представники уральської діаспори виступили, як завжди, дуже достойно. Признаюсь, що у нашому творчому колективі співають двоє колишніх професіоналів – заслужені артисти України Єгор Славін і Людмила Бойченко. Людмила вже давно не виступала, але я запросив її в Тюмень. Тепла і доброзичлива атмосфера допомогла талановитій співачці вернути впевненість в собі і вона заспівала знов… Та так, що оплески не змовкали… Тюмень стала для Людмили поверненням до своєї професії - тепер її життя заповнене новими проектами…

Повними вражень і планів на майбутнє ми поверталися в Єкатеринбург, а вже починалася неділя 30-го вересня – день історичного вибору українського народу. Ніч на понеділок була для мене безсонною, прояснювалася картина електоральних симпатій в Україні. Вона вселяла оптимізм, загальний тренд суспільного руху вказував на прогрес, рух до більш справедливого суспільства. Але це тема окремої статті.

Ще у Тюмені ми запросили всіх наших друзів у гості в Єкатеринбург на великі урочистості, які організує наша національно-культурна автономія. 18-го жовтня в Єкатеринбургському окружному Будинку офіцерів відбудеться великий концерт, з участю наших хору «Світанок» і ансамблю «Дніпряни». Але головну «партію» будуть співати наші професіонали.

На цей концерт запрошені головні особи області, починаючи від губернатора пана Росселя. До речі, Українська національно-культурна автономія Єкатеринбургу вперше отримала фінансову підтримку від мерії обласного центра. Афіші про концерт висять по всьому місту. Люди приходять, дзвонять. Цікаво відзначити, що міняється на краще відношення росіян до процесів в Україні. І це приємно.

Дівочий хоровод за  хлібом на  рушнику

Танцюють українські дівчата з Тюменщини

Фінал Днів української культури в Тюмені

На світлинах: Стефан Паняк. Дівочий хоровод за  хлібом на рушнику. Танцюють українські дівчата з Тюменщини. Фінал Днів української культури в Тюмені.

Стефан ПАНЯК,

голова Української національно-культурної автономії Екатеринбургу,

член президії УВКР, професор.

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.">Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка