Вітає делегатів та гостей директор МІОК пані Ірина Ключковська
Вітає делегатів та гостей директор МІОК пані Ірина Ключковська

Він проходив під гаслом: «Діаспора як чинник утвердження держави Україна у міжнародній спільноті: сучасний вимір, проекція в майбутнє»

Основним організатором, як і раніше, став Міжнародний інститут освіти,культури та зв’язків з діаспорою з його директором, невтомною Іриною Ключковською. Серед організаторів цього солідного зібрання було Міністерство освіти і науки України, Світовий конгрес українців, Світова федерація українських жіночих організацій, Європейський конгрес українців, а також Національний університет «Львівська політехніка». Суттєву матеріальну і фінансову підтримку проведенню конгресу проявили кілька десятків підприємств Львова. Кворум також був досить солідним, фактично лідери більшості  перечислених організацій були присутніми на зібранні.

Почався конгрес у красивому будинку Львівської опери, де відбулося перше пленарне засідання, а також нагородження багатьох присутніх почесними нагрудними знаками «Патріот України». Кожному нагородженому вручили Книгу пошани під назвою «Україна і українці – цвіт нації, гордість країни». Серед нагороджених представників із РФ були: Василь Бабенко, Денис Чернієнко і Юлія Сіренко з Башкортостану, Лариса Скрипникова з Карелії, Людмила Найденко з Татарстану, Володимир Халімончук з Сургуту та я, Стефан Паняк з Єкатеринбургу. Кожному із нагороджений вручили також диплом «Патріот України» у якому написано «За патріотизм та бездоганне служіння Україні».

Ключовим виступом першого дня конгресу була доповідь президента Світового конгресу українців Євгена Чолія, досвідченого юриста із Канади. В цій доповіді, на мій погляд, розставлені точні акценти сучасного стану в Україні, а також намічена програма дій на майбутнє. Пізніше доповідь Євгена Чолія розповсюдили для широкого загалу, а на завершуючому конгрес засіданні УВКР (Української Всесвітньої Координаційної Ради) Дмитро Павличко запропонував прийняти її як програму дій на найближчий рік до слідуючого Всесвітнього Форуму Українців, який намічено провести у 2011 році. Ця пропозиція була прийнята одностайно.

На засіданнях восьми секцій обговорювалися різні аспекти життя українців у світі. Мене звичайно цікавили умови проживання нашої діаспори в пострадянських державах. Яким було моє здивування, коли ми почули про умови життя українців Казахстану. Про це розказав мій старий колега Михайло Парипса, який має можливість раз на рік зустрітися з президентом країни, а з губернатором раз у місяць. Фактично  у всіх країнах, включаючи і пострадянські, діаспори мають фінансову підтримку держави проживання.

Нам, представникам самої чисельної на пострадянському просторі держави, сумно було усвідомлювати що такої підтримки фактично не маємо, ще й знаходимося у «підвішеному» стані, бо рішенням московського суду робота наших федеральних організацій зупинена. Сьогодні влада у Москві вирішує для себе складне питання. З однієї сторони, вона дуже хотіла б закрити наші громадські організації федерального рівня, бо дехто з керівників сміє мати свої власні погляди на проблеми діаспори. Влада хоче поступити так, як недавно поступила з пресовими виданнями української бібліотеки у Москві, коли одного ранку всі доставлені з Києва «інакомислящі» газети, журнали і книги були вивезені у невідомому напрямку. З іншої сторони, закривати «українське питання» в Росії владі не зовсім зручно, бо у Києві сьогодні новий проросійський президент. Як поступить влада, почекаємо, але тепер ми, російська діаспора, вже не можемо бути «заложниками антиросійської влади у Києві», як про це заявлялося ще зовсім недавно. Будемо плекати надію на краще.

У своєму виступі на засіданні УВКР я сказав що тепер мене більше тривожить ситуація в Україні. До сих пір ніхто з присутніх не сказав про причини роз’єднаності опозиційних сил, бо тільки єдність може бути гарантією подальшого європейського вибору України. Амбіції окремих політиків, так характерні для України, є головною перешкодою до повернення у цивілізаційне поле демократії. Інтереси держави вищі за інтереси окремих політиків!

Як не важко мені, колишньому прихильнику Віктора Ющенка, визнавати своє розчарування екс-президентом, але мушу визнати, що сьогодні саме він являється головним гальмом до єдності опозиційних сил. Він дискредитував ідеї Майдану (пригадуєте гасло: «Злочинців і хабарників у тюрму!»), і навіть після нищівної поразки на виборах не зрозумів, що його політична кар’єра закінчилася, що він не месія для України. Готовий був би не торкатися прізвища колишнього президента, якби і сьогодні він не продовжував руйнувати опозицію, боротися проти БЮТ і її лідера, за яку проголосувало вдесятеро раз більше людей, ніж за нього. Маю можливість спостерігати за дискусіями на українських телеканалах, всі представники БЮТ, навіть з російськими прізвищами, розмовляють виключно українською мовою, послідовно захищають інтереси своєї держави. Не може бути «поганим» лідер такої політичної сили!

Готовий признати, що Юлія Тимошенко мабуть була не кращим прем’єр-міністром, але як особистість, трибун, організатор політичної сили і потенційний президент, вона не має собі рівних в Україні. Це визнає світ. Я написав для Президії УВКР проект звернення до українського народу, у якому мова йшла про необхідність єдності опозиції як гаранта незворотного шляху України до прогресу. Бо нам не все одно у яку країну будемо приїжджати у майбутньому.

На адресу організаторів конгресу прийшло багато привітань, включаючи президента України Віктора Януковича. Власне і наші нагороди вже надійшли від радника нинішнього  президента Валерія Пустовойтенка. Зі зміною президента держави у Львові якихось радикальних змін не спостерігається, люди живуть по-старому: ні обіцяних пенсій, ні зарплат людям не додали. Ця інформація може бути не повною, бо я розпитував лише знайомих і родичів. Люди бояться підвищення цін, нових податків, підвищення пенсійного віку, про це часто ведуться розмови. Життя простих людей не покращилося. Зарплати і пенсії тут менші ніж в Росії, але і ціни значно нижчі, проїзд у транспорті, наприклад, коштує одну гривню, тобто коло 4 рублів. Але Львів завжди жив у державі дещо автономно, адже сьогодні кажуть про 7 мільйонів заробітчан у країнах Європи, які дають третину бюджету.

Конгрес завершив свою роботу 25 червня. Його матеріали – новий науковий внесок в історію України і її численної розпорошеної діаспори. Мені вкотре приходиться нагадувати, що слово діаспори – чисте джерело інформації для можновладців кожної держави, бо її носії не ангажовані економічними чи політичними інтересами. Вони бажають добра державі своїх предків, благополуччя народу. Всі керівники держав приймають участь у таких заходах. Уважно прислуховуються до думки своїх земляків. На жаль це мало відноситься до влади в Україні. А шкода.

Стефан ПАНЯК,

член Президії УВКР.

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Афіша Третього Конгресу української діаспори на фронтоні 
Національного унівеситету Львівська політехніка
Афіша Третього Конгресу української діаспори на фронтоні Національного унівеситету Львівська політехніка
Виступає голова УВКР Дмитро Павличко
Виступає голова УВКР Дмитро Павличко
На 
трибуні Михайло Парипса з Казахстану та президія Конгресу
На трибуні Михайло Парипса з Казахстану та президія Конгресу
Делегати Конгресу Валентин Пилипчук та Лариса Скрипникова
Делегати Конгресу Валентин Пилипчук та Лариса Скрипникова
Доповідає на секції Василь Бабенко з Уфи
Доповідає на секції Василь Бабенко з Уфи

На світлинах: Вітає делегатів та гостей директор МІОК пані Ірина Ключковська. Афіша Третього Конгресу української діаспори на фронтоні Національного університету «Львівська політехніка». Виступає голова УВКР Дмитро Павличко. На трибуні Михайло Парипса з Казахстану та президія Конгресу. Делегати Конгресу Валентин Пилипчук та Лариса Скрипникова. Доповідає на секції Василь Бабенко з Уфи.

Подяка усім учасникам Конґресу

Вельмишановні учасники ІІІ Міжнародного конгресу «Діаспора як чинник утвердження держави Україна у міжнародній спільності: сучасний стан, проекція в майбутнє»

Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету «Львівська політехніка» висловлює Вам сердечну вдячність за Вашу присутність та  активну участь у роботі Конгресу. Увага до Конгресу представників з 28 країн світу та найважливіших інституцій з України є переконливим свідченням глибокого зацікавлення української спільноти за кордоном і в Україні до проблем взаємозв’язків нашої держави і діаспори, яка є потужним ресурсом для розвитку демократичної України та утвердження її доброго імені у світі.

Окрему вдячність за участь у роботі ІІІ Конґресу хочемо висловити Президенту Світового Конґресу Українців Евгену Чолію, Голові Європейського Союзу Українців Ярославі Хортяні, Голові Світової Федерації Українських Жіночих Організацій Марії Шкамбарі.

Ми сердечно дякуємо усім, хто долучився до плідної співпраці та діалогу в роботі Конгресу, висуненні пропозицій та рекомендацій до Ухвали.

Щиро дякуємо за підтримку у підготовці Конґресу Національному університету «Львівська політехніка», Писарчукові Петру Івановичу, Народному депутатові України та Благодійному фонду «Південний», Львівській обласній раді, Львівській обласній державній адміністрації, Львівській міській раді, Всеукраїнському благодійному фонду «Запорука», Unidea-UniCredit Foundation, ВАТ ТФ Готелю «Супутник», мережі автозаправних станцій ОККО, Почесному Консульству Литовської Республіки у Львові, Центру творчості дітей та юнацтва Галичини та багатьом іншим організаціям.

Переконані, що завдяки нашим спільним зусиллям нам вдасться створити відповідну законодавчу базу для реалізації програм підтримки світового українства.

Голова організаційного комітету Конґресу,

Директор Ірина Ключковська

http://www.miok.lviv.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=296:2010-07-02-11-50-13&catid=15:2010-03-10-15-49-51

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка