Господиня та господарГадання "Андрієвой ночі" в камчатському інтер'єрі

Давній східнослов'янський звичай дівочих ворожінь під ніч в день Святого Андрія Первозванного, такий, що йде ще з дохристиянських Русі, став приводом для чергового вечора в Клубі української культури імені Івана Франка при Камчатській обласній науковій бібліотеці.

Серед зимових свят східних слов'ян один з цікавих, безперечно, День Святого Андрія або по-іншому Калита. Свято випадає на 13 грудня, будучи логічним продовженням молодіжних гулянь, коли хлопці і дівчата шукали собі пару для майбутнього подружнього життя.

У культурному центрі обласної бібліотеки була відтворена атмосфера світлиці української хатини. Господиня (Світлана Крівуца) зустрічала гостей, пригощала стравами української народної кухні, розповідала про народні звичаї, проводила обряд ворожіння.

У імпровізованій "світлиці" знайшлося місце і калиті - круглому пирогу у вигляді сонця, що підвішується в хатині на підвищенні, щоб всі охочі могли відкусити від нього шматочок на щастя. Жартівливий народний ритуал передбачає, що до калити необхідно "під'їхати" верхи на коцюбі - пічному прихваті (рогачі). Той, що під'їжджає, представляється паном Коцюбінським (панною Коцюбінською), а той, хто управляє Калитою за допомогою мотузка, заважаючи укусити пиріг - відповідно, стає паном Калітінським. Остання роль випала авторові цих рядків, а ось в якості Коцюбінських спробувати себе довелося більшості учасників вечора.

Веселий обряд супроводжувався жартами і сміхом. Як завжди, на вечорі українського клубу панувала душевна і тепла атмосфера. Звучало багато українських пісень, які виконував подружній дует Шаповалових - Віктор і Ема, а також бравий моряк дальнього плавання Сергій Котов та інші. Пан Котов по своєму звичаю багато шуткував, дивачив і був душею вечора.

В фінальній частині в процес гадання включилася і ворожка-циганка (Валентина Вишньова). А ворожіння, як повелося, обіцяли молодим дівчатам женихів і щиру любов в осяжному майбутньому.

При всій умовності старовинного обряду в глибині душі дівчини на Русі завжди вірили, що ворожіння "Андрієвої ночі" допоможуть їм дізнатися свою долю.

Дівчата вішають Калиту та співають -У небо Калита, у небо

Сергій Котов  та дівчата

В ролі гадалки - Валентина Вишньова

Гадання на взутті

Співають Віктор і Ема Шаповалови

На пам'ять

На світлинах: Господиня та господар Андріївських вечорниць. Світлана Кривуца. Дівчата вішають Калиту та співають “У небо Калита, у небо”. Сергій Котов та дівчата. В ролі гадалки - Валентина Вишньова. Гадання на взутті. Співають Віктор і Ема Шаповалови. Спільне фото на добру пам'ять.

Олександр КРИШТАЛЬ.

Фото автора та Володимира Бондаренка.

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.">Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка