Патріарх Філарет у програмі 'Відверто з Віталієм Портніковим'
Патріарх Філарет у програмі 'Відверто з Віталієм Портніковим'

Інтерв'ю зі Святійшим Патріархом Київським і всієї Руси-України Філаретом

Чи можна вважати запрошення перших персон Росії на київські святкування шантажем Заходу з боку українського президента? Чи справді візит російського духовно-політичного тандему до Києва свідчить про спроби Кремля протистояти євроінтеграції України? Чи справді десятки мільйонів віруючих УПЦ Московського Патріархату - дуже вагомий важіль впливу на президента Януковича, особливо напередодні старту президентської кампанії 2015 року? Чи є російське православ'я синонімом самодержавства? Чи вдасться все-таки президенту Януковичу продемонструвати, хто в домі господар, притлумивши амбіції Путіна запрошенням молдовського та сербського президентів?

Про ці та багато інших питань Віталій Портников говорив з гостем студії (телеканалу ТВі - ред.) - Святійшим Патріархом Київським і всієї Руси-України Філаретом.

Віталій Портников: Вітаю. Ви були одним із організаторів святкування 1000-ліття Хрещення Русі. Тоді центром святкових заходів був Свято-Данилів монастир у Москві. Чи можете порівняти хоча б для себе, які настрої були у людей тоді і зараз у 1025-ту річницю? До прикладу я пригадую, що навіть у людей далеких від віри і релігії було неймовірне піднесення, бо вперше можна було говорити відкрито про те, як пов'язана історія Русі з православ'ям, християнством, духовністю, моральністю - тобто з багатьма матеріями, які раніше були просто забороненими, маргінальними. Люди, які ходили до церкви, були маргіналами в суспільстві. Коли я був на тих святкуваннях 1000-ліття і бачив людей, які були такими піднесеними, випромінювали повагу до священиків, якісь очікування, то було відчуття, що я присутній справді на історичній події. Скажу чесно, про політику тоді навіть не думав. А тепер, коли говоримо про ювілей хрещення, то обговорюємо політичні матерії.

Патріарх Філарет: Дійсно, святкування 1000-ліття було незвичайним, тому що святкували його в атеїстичній державі. Пригадую, коли ми порушували питання про святкування 1000-ліття, то в Раді у справах релігії Радянського Союзу до цього заходу поставились обережно. Чому? Тому що розуміли, якщо ми святкуватимемо 1000-ліття Хрещення, то обов'язково скажемо, що дало християнство нашим народам упродовж тисячоліття. Тобто ми говорили б про освіту, архітектуру, музику, сім'ю, мораль - позитивні речі. Адже атеїзм говорив, що релігія - це темрява, опіум для народу. Тому це був великий підрив самої марксистської ідеології. Тому й боялися святкування цього ювілею. Але оскільки за кордоном почали теж готуватися до цього святкування, то Радянському Союзу було незручно відмовити Церкві. Адже це свідчило би, що свободи релігії в державі немає. Але ж Радянський Союз заявляв навпаки - свобода релігії є. От і виходило: якщо є свобода, отже, треба святкувати. Таким чином, навіть не бажаючи, Політбюро КПРС змушене було дати дозвіл на проведення урочистостей.

Проте держава участі в святкуванні не брала. Урочистості заходам надавало те, що це було незвичайне святкування Церквою свого ювілею, тисячоліття, в атеїстичній державі. Люди, яких раніше не допускали до Церкви, тепер могли прийти, могли говорити про тисячолітню історію. Тим паче, що напередодні цього свята відбулися конференції - історична конференція пройшла в Києві, потім у Москві, Ленінграді, за кордоном, з участю Лютеранської Євангелістської Церкви в Німеччині, Римсько-Католицької Церкви. У Сполучених Штатах Православна Церква також проводила конференції.

Тема тисячоліття набула широкого світового розголосу. Тепер, коли ми святкували і 1020-ліття, і зараз 1025-ліття, - мета зовсім інша. Ми живемо в умовах свободи, отже, Церква ставить перед суспільством відповідні питання. Перше питання - ви християни? Майже всі є християнами. Ви живете як християни чи як невіруючі? Чим ваше життя як християн відрізняється від життя нехристиян?

Віталій Портников: Може, тим, що деякі невіруючі живуть власне по-християнськи, і навпаки…

Патріарх Філарет: Буває, що атеїсти, нехристияни поводяться краще, ніж християни. Тому 1025-ліття має одну мету - нагадати вірянам про християнські цінності, про вічні цінності. Знаємо з історії, що князь Володимир прийняв християнство 988 року. Проте на наших землях християнство було набагато раніше. Ще в І столітті апостол Андрій проповідував і в Криму, і на Кавказі, і на Київських горах був, піднімався по Дніпру вище. Також тут проповідували Кирило і Мефодій. Було хрещення не на державному рівні, а на рівні особистого вибору. Князь Аскольд прийняв християнство, княгиня Ольга. Тобто всі ці історичні приклади свідчать про те, що християнство було задовго до Володимира. Однак за Володимира воно стало державною релігією. Чому князь Володимир прийняв християнство? Він же був противником. Політична причина в тому, що Русь не приймали в християнську Європу. Візантія теж не вступала в добросусідські стосунки з Руссю.

Віталій Портников: Тобто Ви не вірите в чудо? Вважаєте, що це був політичний вибір?

Патріарх Філарет: Я переконаний, що був і політичний вибір, і особистий вибір Володимира. Не може бути політичного вибору без особистого, й навпаки.

Віталій Портников: Ви згадували про 1020-ліття Хрещення, яке ми також святкували. Можна сказати, що ця ідея була пов'язана з вашими пропозиціями, Ви були одним із ініціаторів святкування. Тисячоліття відзначали в Москві, там був центр, справжній центр святкування. Україна тоді була десь на окраїні. Натомість заходи з нагоди 1025-ліття проводили в Києві, тут відбувалися всі урочистості. Сюди приїздили вселенські патріархи, Патріарх Московський. Зараз трішки по-іншому, ці приїзди і те, що заходи проходять і в Москві, і в Києві, і в Мінську, все одно роблять Москву в особі президента Путіна і Патріарха Кирила головним чинником святкувань. Мені видається, що Україна як центр Хрещення Русі знову, незважаючи на те, що географічно все відбувається тут, політично усунута на другий план. У вас не складається таке враження?

Патріарх Філарет: Таке враження складається не тільки в мене, а в усіх українців - Хрещення відбулося в Києві, а центр святкування цього ювілею перебирає на себе Москва. Але ж Москви 988 року не було не просто як столиці, а навіть як поселення, ще півтора століття потому не було населеного пункту такого. Тому це історична неправда - святкувати 1025-ліття Хрещення не там, де воно відбулося. Навіть у царській Росії, коли відзначали 900-ліття, то не святкували ні в Петербурзі, ні в Москві, а всі заходи проходили тільки в Києві. Тому доречно було б проводити святкові урочистості тут, у Києві, саме у нас мав би бути центр, а не в Москві. Москва не має права святкувати 1025-ліття. А чому святкують? Яке політичне підґрунтя цього?

Віталій Портников: Зрозуміло яке - Третій Рим…

Патріарх Філарет: Ні. Не Третій Рим, а "Русский мир". Наш ювілей використовують для утвердження "Русского мира". І тому починають у Москві, приїжджають до Києва, а звідси їдуть у Мінськ - таким чином навколо Москви об'єднують Україну і Білорусь. А ще приєднують Молдову, хоча не розумію, який стосунок до цього ювілею має ця країна. Але Молдову також залучили в "Русский мир". Отже, святкування в Москві - це суто політичне, бо спрямоване на утвердження "Русского мира", якого не приймають в Україні.

Віталій Портников: А у вас немає зараз певного жалю з приводу того, що 5 років тому не було використано цього, хоч і маленького, проте більш-менш реального шансу на домовленості між Українською Православною Церквою Київського патріархату і Вселенським патріархом? І через те, що тоді не вирішили питання про канонічність Церкви?

Патріарх Філарет: У цих питаннях треба знати про інтереси Константинополя і Москви, а також Києва. Інтерес Константинополя - зберегти єдність світового православ'я, на чолі якого стоїть Вселенський патріарх. Москва постійно погрожує Константинополю, що вона може розколоти православ'я, якщо Константинополь визнає Київський Патріархат як автокефальну Церкву. Тому Константинопольська Церква перебуває в дуже делікатному становищі: з одного боку їй вигідно визнати Українську Церкву автокефальною. Чому вигідно? Тому що Московський Патріархат з відокремленням Української Церкви наполовину ослабне. А ослаблений він вже не зможе претендувати на перше місце. Не варто говорити, що Москва - Третій Рим. У разі єдності Української і Російської Церкви Московський патріархат стає найбільшою Церквою у світовому православ'ї, тому й диктує свою волю всім церквам. А Константинополь хоче зберегти за собою першість у світовому православ'ї. Через це і побоявся визнати Київський патріархат як автокефальну церкву 2008 року. Те саме відбувається і тепер, триває внутрішня боротьба за першість. Дякувати Богу, така боротьба не доходить до розриву. Цього не хоче ні Константинополь, ні Москва.

Віталій Портников: От Ви кажете про "Русский мир". А кого вважаєте головним ідеологом "Русского мира" - президента Путіна чи патріарха Кирила?

Патріарх Філарет: Обидвох. Тому що сьогодні Російська Церква пов'язана з державою так само, як вона була пов'язана в царські часи.

Віталій Портников: Але тоді ж було грандіозне майно, а тепер нічого немає. Де воно? Тоді Церква була великим землевласником.

Патріарх Філарет: Та й нині Російська Церква не є бідною. Не випадково зараз лунає стільки критики на адресу Російської Церкви через майно, всі ці багатства.

Віталій Портников: Що, на Вашу думку, сталося з Патріархом Кирилом як з особистістю за роки його керівництва Церквою? Ви знаєте його з молодих років, це була людина, яка завжди жваво розвивалася, бажала якихось реальних змін, відчувала політичний контекст, релігійний. Люди, які думали, що Російська Православна Церква може відповісти на якісь виклики сьогодення, сама, а не в симбіозі з державою, покладали на Кирила свої надії. Це факт. Проте нині це цілком інша людина, по-іншому поводиться. Чому? Тому що він перебуває на троні чи, можливо, відбулися якісь особисті зміни?

Патріарх Філарет: Коли Кирил став патріархом, я сказав тоді, що це людина не духовна. Так, він розумний, освічений, має досвід екуменічної праці, миротворчий досвід. Але що вплинуло на світогляд патріарха Кирила - Католицька Церква.

Віталій Портников: Ви хочете сказати, що вся Католицька Церква не духовна?

Патріарх Філарет: Не духовна. На Кирила вплинула велич Католицької Церкви як структури. Ця структура церковна, де віруючі, хоч і не православні, проте все ж християни.

Віталій Портников: Тобто Кирило будує в Москві Ватикан?

Патріарх Філарет: Будує свій Ватикан. Чому, наприклад, у Московському Патріархаті сьогодні 265 єпископів? Всі установи - на зразок Римсько-Католицької Церкви. Сьогодні Московський Патріархат за кількістю єпископів дорівнює всій Православній Церкві разом узятій. Чи є в цьому потреба? Немає. Я бачив, що призначають єпископів у райони, області ділять на дві-три єпархії. Знову ж таки - немає потреби в цьому. Робиться це для того, щоб показати велич - мовляв, ось у нас близько 300 єпископів, ми найбільша церква серед православних церков. Однак до церкви в Росії ходить дуже мало людей, порівняно з Україною. Наприклад, на Великдень цього року при 140-мільйонному населенні до церков у Росії прийшло 4 млн 600 тис.

Віталій Портников: Але так завжди було, така пропорція.

Патріарх Філарет: В Україні при населенні 46 мільйонів цьогоріч на Пасху прийшло 10 мільйонів 100 тисяч українців. Тому увагу треба звертати на це, а не на кількість єпископів. Бо єпископів можна поставити багато, а от підвищити духовність, відродити її - значно складніше.

Віталій Портников: Скажіть мені як священик: якщо Ви знали, що Кирил не духовна людина, то як Ви його висвятили?

Патріарх Філарет: Так, висвячував. Коли я кажу не духовна людина, то це не означає, що він не православний і не християнин. Однак у нього християнство зовнішнє, а не внутрішнє. А православ'я - це внутрішній подвиг, боротьба зі своїми власними гріхами. Саме цього в Кирила немає.

Віталій Портников: Якщо перейти до Вашого діалогу з українською владою, як він складається в останні три роки? В який бік розвивається - більш позитивний чи негативний?

Патріарх Філарет: Коли президентом став Віктор Федорович Янукович, який є парафіянином Православної Церкви Московського Патріархату, то ми відчули тиск на Київський Патріархат, тиск під впливом патріарха Кирила. Бо Кирил поставив завдання ліквідувати розкол в Україні. А в який спосіб - знищити Київський Патріархат, об'єднати його в одну Церкву і підпорядкувати Московському Патріархату. Такої мети Кирил думав досягнути за допомогою влади, тобто президента Януковича. Проте Київський Патріархат витримав цей тиск, не піддався. І на сьогодні в нас складаються вже кращі стосунки і з президентом, і взагалі з українською владою, щоправда, не в усіх областях. Є області, де в нас є труднощі, але загалом ми задоволені тим, як розвиваються стосунки між Київським патріархатом і державою.

Віталій Портников: У чому саме є задоволення?

Патріарх Філарет: Є певні поступки, нам ідуть назустріч. Немає такого сприяння, як Московському Патріархату, але й перешкод немає. А для нас важливо, щоб не перешкоджали. Ми й самі можемо побудувати свою Церкву. Чому змінилися ці стосунки? Бо побачили, що Київський Патріархат - це велика Церква в Україні, сильна і подолати її неможливо.

Віталій Портников: Ви говорили, що Католицька Церква не є духовною. А от Українська Греко-Католицька Церква завжди є вашим союзником у багатьох екуменічних починаннях. Як це поєднується?

Патріарх Філарет: Коли ми говоримо не духовна, то це означає не православна. Характерною особливістю православ'я є духовність. А характерною особливістю Римсько-Католицької Церкви, а ще більше протестантських церков, є соціальне служіння людям, суспільству і взагалі людству.

Віталій Портников: Це добре?

Патріарх Філарет: Добре, але цього недостатньо. І Православна Церква займається цим, щоправда, меншою мірою, бо зосереджує свою увагу на духовній складовій. Якщо, наприклад, взяти чернецтво римо-католицьке і православне, то вони відрізняються - перше спрямоване на соціальне служіння, друге - на духовне відродження людини.

Віталій Портников: Яка нині ситуація з діалогом між самими православними в країні?

Патріарх Філарет: Є надія на наше об'єднання. Ми твердо віримо, що в Україні Київський і Московський Патріархати об'єднаються. Адже ми маємо державу, яка буде сприяти заради себе і свого зміцнення об'єднанню православ'я в одну Церкву. Це не означає, що держава об'єднає, об'єднаються самі церкви. Нині ми вже бачимо ознаки такого об'єднання в одну Помісну Православну Церкву.

Віталій Портников: Чи немає небезпеки в тому, що вже яке покоління людей виростає в умовах такого розколу, фактично в чотирьох різних Церквах, які притримуються православної традиції?

Патріарх Філарет: Київський Патріархат, Московський Патріархат і Автокефальна Церква.

Віталій Портников: Я сюди зараховую ще Греко-Католицьку Церкву, бо вона має православну традицію. Це доволі багато, погодьтеся?

Патріарх Філарет: Нове покоління вболіває, що Церква в Україні розділена, воно не хоче цього. А оскільки не хоче, то певною мірою сприятиме об'єднанню православних в одну Церкву. Для цього нам насамперед треба припинити будь-яку ворожнечу. Проявлення християнської любові одне до одного сприятиме нашому зближенню. Я до цього закликаю весь свій єпископат, духовенство, віруючих - не ворогувати, не відповідати злом на зло.

Віталій Портников: Думаю, що нашу розмову можемо завершити саме таким закликом, це буде достойне закінчення.

Патріарх Філарет: Достойне, бо саме християнство полягає в любові. Як сказав Христос: по тому будуть пізнавати, що ви мої учні, коли будете мати любов між собою. Це є сутність людського життя - любов.

Передрук: Сайт Свято-Духівського храму УПЦ КП http://svdh.dp.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=901%3A2013-07-30-11-45-50&catid=36%3A2011-12-26-14-58-31&Itemid=9

'Коли Патріарх Кирил став Патріархом, я сказав, що це людина не духовна (...) ' - Патріарх Філарет
'Коли Патріарх Кирил став Патріархом, я сказав, що це людина не духовна (...) ' - Патріарх Філарет
У програмі 'Відверто з Віталієм Портниковим' - розмова про істинні мотиви і прагнення організаторів бучного святкування 1025-річчя хрещення Київської Русі. Фото ефіру
У програмі 'Відверто з Віталієм Портниковим' - розмова про істинні мотиви і прагнення організаторів бучного святкування 1025-річчя хрещення Київської Русі. Фото ефіру

На світлинах: Патріарх Філарет у програмі 'Відверто з Віталієм Портніковим'. 'Коли Патріарх Кирил став Патріархом, я сказав, що це людина не духовна (...) ' - Патріарх Філарет. У програмі 'Відверто з Віталієм Портниковим' - розмова про істинні мотиви і прагнення організаторів бучного святкування 1025-річчя хрещення Київської Русі. Фото ефіру.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка