Почесний голова  КРГТ 'Калина' Лариса Скрипникова
Почесний голова КРГТ 'Калина' Лариса Скрипникова

…о Львів, о Львів! Пісне моя, місто моє дороге…

Я дуже щаслива людина, дякую за це Господу Богу, дякую за це свою долю та ще дякую колективу нашого улюбленого МІОКу за тиждень абсолютного щастя мого перебування у Львові…

Отже, МІОК запросив делегацію із Карелії на Академію, присвячену сумній даті, трагедії - 75-річчя Великого Терору. В складі делегації, крім мене, були пан Юрій Дмитрієв - історик-дослідник та директор Медвежегорського краєзнавчого музею пан Сергій Колтирін.

Сумна, трагічна, дата… Роковини страченого сталінськими катами Українського Відродження та ще тисяч людей усіх національностей, що мали нещастя бути у складі Радянської імперії.

Кожен з нас мав свою тему, свою доповідь.

(Л.Скрипникова - Вшанування світлої пам'яті українців, страчених сталінськими катами на теренах Республіки - справа честі українців Карелії"

Ю. Дмитрієв - "Трудопоселенцы Украины на территории Карелии в 30-и годы"

С.Колтырин - "Сохранение памяти жертв политических репрессий в 30-е годы на территории Медвежьегорского рапйона РК")

Ми дуже хвилювались, тому що виступати в прекрасній залі Львівського Національного університету «Львівська політехніка» ? то є і велика честь, і велика відповідальність. Мої колеги, росіяни, вперше приїхали до Львова, не володіли українською і цей факт також їх хвилював.

Та з першої хвилини, як тільки ми вийшли з вагону, побачили привітні, лагідні усмішки зустрічаючих нас працівників МІОКу - пана Ярослав Литвина та пана Остапа Кендзьора - і де поділось те хвилювання! Відразу ми зрозуміли, що на нас чекали, нам раді, як рідним!

Відвезли до готелю (в центрі міста!!!), смачно нагодували і в той же вечір ми вже мали екскурсію по вечірньому прекрасному Львову.

Другий день був найбільш відповідальним - робота Академії. В цей же день нас прийняв голова обласної ради пан Олег Панькевич та ректор національного університету «Львівська політехніка» пан Юрій Бобало.

На цих зустрічах нам виказали пошану і подяку за збереження пам'яті на теренах Карелії всіх невинно убієнних в роки страшного терору 1937- 1938 років. Я, зі свого боку, передала вітальні листи вдячності від уряду Карелії голові обласної ради та ректорові. В листах висловлювалася подяка за всі їх добрі справи, за увагу та допомогу українцям Республіки.

Директор музею пан Сергій Колтирін подарував вишиті карельські рушники, до цього подарунку приєднали ми інші сувеніри. Зустрічі пройшли щиро, по родинному тепло.

Сам захід - Академія, присвячена 75-річчю Великого Терору, пройшов на найвищому змістовому та організаційному рівні. Все було передбачено, все було спокійно, зважено і інтелігентно.

На вході до великої зали грав струнний квартет, чудове, зворушливе виконання Народним хором «Орфей» пісні «Коли ви вмирали» та ін.; вірші Василя Стуса у виконанні студентів; переповнена зала, яка «жила» і дихала разом з нами; виступи ректора пана Бобало, голови львівської обласної ради пана Панькевича…

Свічки висвітлювали трагічне число - 75, на великому плакаті були імена страченого Українського Відродження….

Було відчуття тої страшної трагедії, але разом з тим була світла надія на те, що це не забудеться, що ми на довгі роки збережемо пам'ять про наших українських мучеників та зуміємо передати свою пам'ять, свою біль наступним поколінням. Саме це і стало темою моєї доповіді.

Відкрила роботу Академії директор МІОКу пані Ірина Ключковська, яка надала слово голові обласної ради пану та ректору пану В своїй доповіді пані Ірина Ключковська ще раз підкреслила, як важливо і на сьогодні, і в майбутньому пам'ятати про цей комуністичний злочин, задля того, щоб ніколи подібне не повторилося!

Пан Юрій Дмитрієв висвітлив тему українських трудопоселенців на теренах Карелії, а пан Сергій Колтирін розповів про те, як у Медвежегорському районі РК зберігають пам'ять про ті страшні роки. На трибуні він так розхвилювався, що декілька хвилин не міг промовити жодного слова, зала завмерла - це було так зворушливо, було видно, що він не байдужий до горя та страждань, котрі випали на долю страчених…Коли він закінчив свою доповідь, присутні дуже тепло йому дякували.

Після закінчення нас ще довго не відпускали присутні, ми ділились враженнями, нас вітали, дарували книжки, розпитували про життя у Карелії...

А потім були ще два дні, були чудово організовані екскурсії по Львову, в старовинне місто Жовкла та чоловічий монастир. Мої колеги мали щастя послухати оперу «Севільський цирульник» у чудовому Львівському опереному театрі (у мене саме в той час було інтерв'ю на телебаченні). І де б ми не були, нас не залишали без уваги працівники МІОКу та робили все можливе і неможливе, аби нам було добре! В першу чергу це, звичайно, директор пані Ірина Ключковська та її заступник пані Магрія Галік. Це чудові наші екскурсоводи молоді панове Богдан, Андрій, Остап, це пан Ярослав Литвин та пані Люба Литвин, це пані Наталя Гумницька

Мабуть не вистачить слів подяки усім тим, з ким ми спілкувалися, всім тим хто нам траплявся в дорозі. Навіть мої колеги-росіяни залишились в повному захваті від самого міста та людей. А що до мене, то я купалась, ніжилась у Львові, бо, (Господи, спасибі тобі!) навколо мене, СКРІЗЬ розмовляли УКРАЇНСЬКОЮ!!!

І це майже щастя, тому насамкінець процитую декілька слів із пісні 50-х років (автора не пам'ятаю):

« …Зелень кленова, вулиці Львова. Замок високий - сторож віків.

Можна по світу ходить, шукати і ніби казку міста стрічати,

але єдиний на світі Львів!..»

Мені хотілось передати саму атмосферу, сам настрій на цій конференції, я навмисно упустила змістову частину тому, що в ЗМІ вже пройшли матеріали, зауважу та підкреслю лиш ще одне: Національний університет «Львівська політехніка» (МІОК) - єдина державна установа, яка на сьогодні достойно відзначила трагічну дату - 75-ті роковини розстрілу Українського Відродження. Низький уклін, щира подяка патріоту України, ректорові пану Бобало.

Почесний голова КРГТ «Калина»

Лариса СКРИПНИКОВА

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Президія Академії - пан Ю.Бобало, панО.Панькевич, пані Л.Скрипникова, пан Ю.Дмитрієв, пан С.Колтирін
Президія Академії - пан Ю.Бобало, панО.Панькевич, пані Л.Скрипникова, пан Ю.Дмитрієв, пан С.Колтирін
Г. Гайовий, С.Колтирін, Л.Скрипникова, Л.Бовкун, Ю.Дмитрієв
Г. Гайовий, С.Колтирін, Л.Скрипникова, Л.Бовкун, Ю.Дмитрієв
Перші хвилини у Львові на пероні С.Колтирін,Я. Литвин,О. Кендзор,Л.Бовкун, В.Бовкун,О.Слободяник
Перші хвилини у Львові на пероні С.Колтирін,Я. Литвин,О. Кендзор,Л.Бовкун, В.Бовкун,О.Слободяник
Прийом у ректора пана Юрія Бобало
Прийом у ректора пана Юрія Бобало
Екскурсія в Жовклу. В центрі пані Марія Галік
Екскурсія в Жовклу. В центрі пані Марія Галік
Прийом у голови обласної ради пана Олега Данькевича
Прийом у голови обласної ради пана Олега Данькевича
О, Львів!
О, Львів!

На світлинах: Почесний голова КРГТ 'Калина' Лариса Скрипникова. Президія Академії - пан Ю.Бобало, пан О.Панькевич, пані Л.Скрипникова, пан Ю.Дмитрієв, пан С.Колтирін. Г. Гайовий, С.Колтирін, Л.Скрипникова, Л.Бовкун, Ю.Дмитрієв. Перші хвилини у Львові на пероні: С.Колтирін,Я. Литвин,О. Кендзор,Л.Бовкун, В.Бовкун,О.Слободяник. Прийом у ректора пана Юрія Бобало. Екскурсія в Жовклу. В центрі пані Марія Галік. Прийом у голови обласної ради пана Олега Данькевича. О, Львів!

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка