Богдан Засенко вирішив стартувати

Про подорож із столиці України в гості, польоти на парапланах над сахалінськими горами та зустрічі українцями на далекому острові

Лист в редакцію сайту «Кобза-Українці Росії»: Добридень, друже-брате Андрію! Давненько я не писав, а тут появилась цікава інформація. Син Богдан з невісткою Катрусею, та приятелем - інструктором по парапланеризму Михайлом Кривенцовим з Києва, два тижні відпочивали у нас на Сахаліні.

Якщо вирiшиш публікувати, то подай і адресу сайту клубу парапланеристів Києва www.aero-kiev.com та посилання, де подані фото: http://www.aero-kiev.com/showit.php?inr=1595&razdeli=0&pagei=0, http://picasaweb.google.ru/paraplan2003/1125022010#

З повагою, Микола Засенко,

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.">Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Спогади Михайла Кривенцова

Як ми добиралися до Південно-Сахалінська (12.02.2010) Підійшов до довгоочікуваного завершення наш довгий шлях до кінцевої точки. Друга або найдовша частина нашого шляху проходила в літаку. Трохи зупинюся на самому перельоті. Найголовніше це реєстрація та проходження огляду в аеропорту Шереметьєво. Нас дуже здивувала фраза - знімайте взуття і надягайте целофанові бахіли на ноги. Весь верхній одяг і все, що знаходитися в кишенях попросили покласти у пластмасові лотки. У нашій країні ми такого пильного догляду не проходили. Звичайно, трохи важко і навіть нудно просидіти в кріслі 8 з гаком годин. Шлях звичайно довгий з Москви до острова Сахалін. Та по карті трохи навіть лякає та відстань, що ми подолали. Трохи зупинюся на самому перельоті. Звичайно, розважали відеофільмами і двома «годуваннями» стюардеси просто чудово. З певною періодичністю, я думаю відомою лише організаторам польоту, рухаються візки з їжею і напоями, і всі бажаючі можуть угамувати спрагу соками або мінеральною водою. Хоча в польоті трохи «трусило» і кілька разів оголошували, нагадували по табло - пристебнути ремені, перебуваємо в зоні турбулентності. Трохи важко було уявити, як пролітали-б цю зону турбулентності на іншому типі літака. Хочу нагадати - летіли ми з Москви на «Боїнгу-767». Дивно те, що дуже була смачна їжа, яку нам пропонували два рази. Це і баранина разом зі специфічним пловом, лосось з лимоном і т.д.

По прильоту вирішили сфотографуватися за 50 метрів до виходу з аеропорту, красиву картину сопок і навколишнього пейзажу. Але, зробивши кілька знімків, до нас підійшла служба безпеки аеродрому і попросила під чітким наглядом стерти фотографії. Та не дуже було приємно для початку перебування на сахалінській землі. Але, я думаю - самі винні, замріялися і вирішили, що все нам дозволено. Потім нас чекала тепла зустріч батьків Богдана Засенка та доставка додому. А далі ви самі розумієте. Не стали сидіти довго і стомлено за столом, радісно поговорили, поділилися враженнями і потім прогулялися по вечірньому місту. Майже годинна прогулянка по вечірньому місту при температурі -18 дуже вразила. Ні ми не замерзли, все було чудово. Ходили, блукали, фотографувалися, обговорювали майбутні плани на майбутні заходи за ці два вихідні тижні. Найголовніше нам треба успішно пройти адаптацію 8 часової різниці в часі. Але цю тему торкнемося в наступних оповіданнях.

Перший день відпочинку. (13.02) Погодка на острові дуже специфічна і змінюється дуже швидко. З цим треба рахуватися і обов'язково прислухатися до рекомендацій і порад. Коли будували плани - то основним бажанням було політати в сопких та покататися на лижах. Хоча, чесно кажучи, лижники з нас поки не важні, але траси тут хороші і навіть увечері включають освітлення. Траса обладнана чудовими закритими підйомниками. Вартість підйому коливається до ста п'ятидесяти рублів у вихідний день. У будні дні разовий підйом на самий верх обійдеться всього в сто рублів, причому ціна знижується в залежності від кількості підйомів за день. Та мрія багатьох парапланеристів - не ходити по гірці пішки з обладнанням, а підніматися цивільно, на підйомнику, якщо приземлився внизу. Візуальне вивчення гори та опитування місцевих літаючих колег, намалювало специфіку погодних умов у цій місцевості, тобто з ранку практично завжди сонце і щодо безвітряно. Після обіду по сопках починає проглядатися серпанок і як за розкладом починає йти сніг. Все відбувається дуже послідовно і можна переглянути, навіть деякі закономірні речі в зміну погодних умов. Дуже схожі прогнози щодо коливання температурних діапазонів. Приміром, наш перший льотний день - температура вночі була -24, -15 вранці, в обід - 9, а до вечора майже все повторилося у зворотній хронології.

Небагато можна описати проходження самих польотів. Місце для старту нормальне. Можна в разі осідання приземлитися на схил і, користуючись куполом як вітрилом, піднятися назад на старт і трохи постоявши під крилом, дочекавшись посилення, летіти далі. На відстані приблизно одного кілометра від старту є дуже велика просіка для резервної посадки. І звичайно величезне поле стадіону і практично рівноцінний майданчик за ним, обладнаний чаклуном і має безліч додаткових виходів в місто, які суттєво полегшують життя, коли йдеш з куполом.

І на завершення, як пройшов льотний день. Богдан злетів 2 рази вниз з самої вершини, політав трохи в слабкому динаміку біля гори. Я політав в динаміці біля гори але не злітав вниз, здійснював посадки практично поруч зі стартом. Звичайно, коли пішов пристойний сніг, полетіли разом у бік стадіону. Чи ж не спускатися вниз на підйомнику - коли є параплан? Хочу на останок сказати, що спуск вниз на канатній дорозі безкоштовний.

Свято Масляниці і дня закоханих у Південно-Сахалінську (14.02) Нас запросили в парк де й відбувалися головні заходи в цей день. Місто звичайне, не велике, за нашими мірками, але участь у святкуванні брали багато, судячи з кількості людей, які прийшли на площі біля декількох сцен, на яких проходили виступи народних ансамблів і самодіяльних колективів. Різноманітні конкурси, цікаві виступи, наявність величезної кількості снігу - дуже бадьорило і з'являлося бажання більше приділити час подорожі по парку, у пошуках нових конкурсів і атракціонів. Подивившись на наші фотографії багато оцінять, чи хоча б представлять, який шар снігу був у парку. На дахах будинків, які розташовані поруч з парком, не можна було не запам'ятати снігові козирки, що нависають дуже страшно з краю даху. При цьому, лякаючи своєю висотою перехожих, які дуже часто поглядали вгору, наближаючись або проходячи повз біля таких будинків.

Найцікавіше пропустив, напевно, в своїй розповіді - деякі ансамблі співали українською та російською мовами. Спочатку не повірив свом вухам. А виявляється, що на Сахаліні дуже багато живе українців. Причому не забувають свою мову, багато співають рідною мовою, танцюють народні танці та на свято одягаються в національний одяг. Активістами в цьому відношенні є батьки Богдана Засенка – Микола Іванович і Людмила Петрівна Засенки, до яких ми й прибули на відпочинок. Просто диво - пролетівши на літаку більше 9000 км, знову потрапити практично в Україну. Нагадує нам тільки, що ми в гостях - номери на машинах, російські прапори на будівлях і звичайно гроші, якими при покупках розраховуємося. Після наших гулянь нас чекала лазня, на околиці міста. Дуже приємно було попаритися в російській лазні, дотримуючись послідовно всієї технології цього заходу. Найяскравішим враженням був вихід на вулицю і обтирання снігом. Після обливання холодною водою на етапі завершення банного заходу, вся шкіра як голками поколювала і горіла. Трохи погрівшісь біля печі, розслабившись - дуже приємно поспілкувалися і посміялися. А як спалося після такого заходу? Просто не можна розповісти - напевно як немовлята.

Південно-Сахалінськ (15.02). Не кожен день на Сахаліні можна політати або покататися на лижах. Понеділок у цьому місті практично повністю вихідний або точніше для більшості об'єктів це санітарний день. Не працюють підйомники, базари, музеї. Практично день не плідний і, здається, і діти, і застосувати себе нікуди. Проте, єдиним правильним рішенням було - походити, помандрувати по місту і подивитися визначні пам'ятки. Як Ви розумієте містечко невелике і невеликий сніжок, який практично пішов з нашого початку подорожі, практично не заважав. І звичайно нас бадьорив вислів «бувалих», що це не сильний снігопад за мірками Сахаліну. Коли практично не видно будинку з відстані 50-30 метрів, ось це вважається сильний снігопад. Погуляли півдня по місту, подивилися магазини і звичайно сфотографували написані з гумором рекламні щити. Дуже сподобався специфічний пам'ятник льотчику космонавту. Постараюсь відтворити побачене - на п'єдесталі стоїть космонавт з піднятими руками вгору і за його спиною стоять двоє автоматників. У багатьох кого ми питали - чому присвячений цей пам'ятник, з усмішкою розповідали різні версії. Як пізніше стало відомо - це пам'ятник радянським воїнам прикордонникам.

Південно-Сахалінськ (17.02). Вранці вирішили підніматися раніше. Нашим «флагманом» був Богдан, випередивши мене, як виявилося на півгодини. Він вже з 6.00 був на ногах і бадьоро ходив з чашкою кави по кухні.

Хоча зібралися ми швидко, але вийшли як завжди пізно. Але нічого страшного, адже лижна траса не обмежена так погодними умовами як польоти на параплані.

Взяли лижі на прокат і поїхали на бугелі наверх. Так перший спуск був пробний і розганятися ніхто не збирався по відносно крутій гірці. Потім розкотити, в будній день практично на підйомник нікого не було. Чудовий сніг, дуже добре підготовлена траса з самого ранку і мало людей - все, що потрібно для проведення гарного відпочинку на лижах. Наближаючись до 9-го спуску з гори, відчув в колінах вже не втому а далеке поколювання і навіть ниття в низу. Але вирішив не зупинятися на досягнутому і додав собі ще два спуску. Коли знімав черевики перед здачею спорядження, все відразу зрозумів, що завтра мій день буде відрізнятися самими хворими колінами з нашої компанії. Йшли додому не поспішаючи, наполовину вбиті лижами особистості, у яких перед катанням стояло завдання знайти магазин сантехніки і звичайно запам'ятати його місце розташування. Пройшли весь шлях і нічого не побачили. Яке було наше здивування, коли через день пішли знову по цьому маршруту і вперлися у величезну вивіску магазину, яку просто не можливо пропустити. Значить, ми подумали-день вдався на славу.

Південно-Сахалінськ (18.02). З ранку пішов відносно сильний сніг, хоча сильного вітру не було. Місцеві жителі при спілкуванні - сказали дуже чудовий, пухнастий сніг і нічого в цьому страшного немає. Я поїхав зранку погуляти з батьком Богдана по місту і вирішити деякі робочі проблеми. І правда в місті все було спокійно, люди бадьоро йшли на роботу, трохи пробуксовували колеса маршрутки, коли рушала з зупинки і від світлофорів. Снігу за невеликий проміжок (приблизно 3-4 чосу) випало 10 сантиметрів. Все нормально, звичайна ситуація. Місто на наше здивування дуже швидко і ретельно прибирають і посипають піском. Для цієї місцевості, з їх метеоумовами - повністю ідеальні дороги. Дуже шкода, що у нас не такі, при нашому кліматі. У цей день так і не пішли на гірку кататися на лижах ну і звичайно літати на парапланах. Постійно мінялася погода, то сніг то сонце. Клімат тут мусонний і тому протягом дня все можливо. Як подивився на сопки - сонечко все нормально можна літати, але поки що тільки протягом півгодини. Якщо пішла серпанок з боку моря значить скоро буде сніг. Якщо сопка зникає з поля зору, яка розташована в 3-5 кілометрах, буде дуже хороший сніг, ще не виключений варіант з гарним вітром. Ось таким народними прикметами навчили нас місцеві жителі і пілоти. Літай і радій - але не забувай дивитися по сторонах, інакше «протупила» і сніг з вітром підкрадеться до тебе непомітно через сопки. Внутрішня невелика злість початку переповнювати наше терпіння в очікуванні льотної погоди. І вирішили, що завтра йдемо літати полюбому.

Південно-Сахалінськ (19.02). І так, сказано - зроблено. Їдемо на польоти - полюбому. Зранку вже разів п'ять починав іти сніг, причому такий серйозний і дорослий, при цьому і вітерець додавав свою силу. Ми збираємо обладнання і готуємося до походу до підйомника на турбазу «Гірське повітря». Поки проходив недовгий наш шлях, до турбази - погода мінялася кілька разів. Сумніви нас вже почали турбувати, щодо сприятливих умов, але був один критерій, це звичайно підйомник, який у разі зльоту в низ завжди нас знову підніміть вгору. Йшла вже другий тиждень нашого перебування, а за спиною лише кілька польотів і те зверху вниз. Трохи стала напружувати погода, коли їхали в кабінці підйомника. Коли до нашої компанії додалися декілька лижників на проміжній станції канатки і посміхаючись, задали питання - а для вас парапланеристів зараз льотна погода? У цей час йшов дуже хороший сніг з пристойним вітром. Ми впевнено відповіли, що звичайно, будемо чекати вікна і стартувати, політ щодо тривалий, можна насолодитися красою міста, нормально зробити фотографії і т.д. Але наші надії звалилися, коли ми вийшли на схил - вітер «дув» в спину і причому з пристойною силою. У цей день практично весь час було східний напрямок. Для нашої місцевість це просто мрія, а для цієї повна «труба» коли східний вітер. Ні стартів під схід в цій місцевості. Хоча ми вирішили не зупиняти і трохи пошукати старт під схід. Ну не стояти ж весь час на старті. Знову прийшли до витягу з надією пошукати східний старт. Подивилися на покажчик лижних трас і трохи вивчили інфраструктуру. Потім звернулися до обслуговуючого персоналу підйомника і практично разу отримали негативну відповідь. Ясна річ з парапланах за плечима і плюс при такій глибині снігу ніхто і не збирався шукати міфічний східний старт. Ми знову повернулися до старту і сподіваючись, що наша наполегливість принесе свої плоди - знову залишилися чекати ослаблення вітру та покращення погодних умов. Не буду уточнювати, скільки ми простояли на старті, скільки лижників проїжджаючи повз нас дивилися здивовано на що стоять, на відносно сильному вітрі і ще зі снігом - двох «відморозків». Але здоровий глузд переміг і знову, вже вдруге пішли до підйомника. Може, звичайно і викликав у когось посмішку або сміх, дивлячись на двох чоловіків в масках, які знову з'явилися з сопок, нормально припорошені снігом. І напевно дивлячись з боку, ми виглядали дуже кумедно. Бадьоренько знявши рюкзаки, сіли у вагончик і поїхали вниз. Поки їхали вниз розважалися варіометр, перевіряючи зниження на підйомнику. Прилад практично всі дорогу показував -1,8 м / с. Внизу ми повинні були зустріти Катю, яка пішла, кататися на лижах на проміжній станції канатки.

Приїхавши вниз, пошукавши трохи Катю Засенко, зрозуміли, що вона ще не закінчила свої гірничо-лижні процедури. Звичайно, стоїмо і чекаємо, спостерігаючи, як поруч збиралася школа гірськолижників (середній вік до 5 років). Ці маленькі чоловічки під'їжджали і маневрували так спритно, що наштовхувало на думку - в лижах або з лижами народилися. Раптом виходить Богдан з кафе з величезною посмішкою і в руках тримає склянку з трубочкою. Каже мені - вгадай напій? Відповідаю - чай, фруктовий час, коктейль (але теплий), на морозі йде зі склянкою невеликий пар. Все не правильно. Це глінтвейн. Та трохи мене здивувало. Скрізь йде пропаганда проти алкоголю при катанні на базі - а тут стандартний нагріте спиртний напій. Тобто як скрізь з собою приносити не можна - а на базі все можливо. От і Катя приїхала, накатавшись на лижах. Одразу погодилася спробувати глінтвейн. Поки стояли і розмовляли, побачили на місці посадки піднімаються купола. Звичайно, не роздумуючи, пішли в тому напрямку. Подолавши високі відвали снігу, що залишилися після розчищення стоянки потрапили на полі, де двоє чоловік «смикали» купола, намагаючись їх підняти і утримати над головою. Не виходило у них. Толи вітер був не стабільний, толи навичок не було? Але не будемо заглиблюватися в цю історію. Я постояв трохи і почав напрошуюся спробувати постояти з ух куполом. Свої ми не виймали і рюкзаків на горі і дуже не хотілося сушити їх після цієї процедури. Не відразу але, тим не менше, дозволили. Ось я одягнув підвіску і готовий до підйому купола. І що ви думаєте? Звичайно «вимикається» вітер, а ще й змінює напрямок на протилежне. Тобто в даний момент став потрібний вітер для зльоту з гори. Подякувавши хлопцям за довіру, зняв підвіску і ми пішли додому. Понуро спостерігаючи «правильний» напрям вітру весь наш шлях. Ось такі буваю не зовсім вдалі дні. За, що не берешся все не так. Ну, просто «пороблено» і все.

Південно-Сахалінськ (20.02). Цей день розпочався з ранку як завжди. Трохи пробивалося сонечко з-за хмарок, видимість була відмінна (було видно далекі сопки з вікна квартири) і на вулиці температура була в районі -2. Подивившись погоду, серце не могло натішитися - сьогодні всі прогнози з західної складової, тобто однозначно треба йти на польоти (та я не помилився з з ловом «йти»). Дім батьків Богдана розташований чудово як для парапланеристів - виходиш з парадного, переходиш на інший бік і подивившись на сопку, видимість добра чи видно в повітрі параплани - значить потрібно їхати.

Але дивитися на вулицю в цей раз ми не виходили і відразу бадьоро взяв на плечі наші параплани, на вулицю завантажитися в машину, знайоме подружжя Засенків. Сам голова громадської організації українців «Київська Русь», до речі, офіційно зареєстрованою, підвіз нас прямо до підйомника, нам пощастило, що його син захотів подивитися польоти. Піднялися швиденько на підйомнику наверх. По дорозі зустріли місцевого колегу по польотах. Швиденько переговорили, поділилися погодними умовами.

І ось ми вже на горі. Перед нами просто чудовий краєвид міста, фотографуємося, знімаємо відео. Але зовсім втратив погодні умови - на гірці практично штиль і ще зрідка піддуває схід, тобто попутний вітерець. Розклалися, чекаємо потрібного напрямку вітру, як раз зустрілися і дійшли до старту місцеві парапланеристи. Все йде за планом. Я трохи нагадував в попередніх розповідях про клімат на цьому острові. Поки є пауза в нашому оповіданні і ми чекаємо правильного напряму вітру, дозволимо відволіктися і згадати про мусоном кліматі. Це острів і протягом дня погода може приносити різні сюрпризи. Після невеликої паузи в очікуванні «потрібного» напряму, починає піддувало з півдня, потрібно летіти. Місцевий колега, показуючи в далечінь на сопки, каже, що треба летіти зараз, інакше може «включитися» східний вітер і тоді можна весело і радісно збирати параплан і потім топати по краю засніженій лижній трасі до підйомника. Ми і так готові летіти, а тут ще й такий ділову пораду, злітаємо один за одним і летимо практично на центр схилу, тобто до селища повз якого і проходить лижна траса. У гори не тримає, я трохи перебільшено, що ми злетіли відразу за місцевими пілотами, ми витримали невелику паузу і поспішили до нього, що саме конкретно мали на увазі місцеві пілоти. Нас не дуже вразила фраза - центр схилу.

І так повертаємося до самого польоту. Богдан злетів перший. І при цьому не забув включити фотоапарат в режим відеозйомки. Я за ним з невеликим інтервалом. Пілот, який стартував першим, вже пристойно набрав висоту над стартом і все ближче наближався до міста. Почав набирати і Богдан. Я лечу за ним поки з чітким -1,5. Прилад у мене налаштований на малий поріг, всі зміни відразу чуєш. Долітають до селища прилад затих і почали, з'являються плюсики. Починаю набирати висоту. Обнулив прилад я на старті. І тому орієнтуюся щодо старту. От і рівень схилу, я вже вище схилу на 50 метрів, але підйоми не стабільні, дрібні бульбашки і обкручувать їх немає ніякого сенсу. Починаю розгортати в сторону старту. Дивлюся на гірку до неї вже полетіли - перша злетів пілот і Богдан. Але пролетівши в сторону старту менше хвилини, відчуваю різке просідання і бачу два параплани які полетіли до старту, ще трохи почекав і мене спіткала аналогічна доля. На прилад стабільних -2,5 м / с. Розгортаються в бік посадки, з надією піднабратися висоту над селищем, адже я ще на висоті 500 метрів. Але немає набору, стабільне зниження, то сильне, то слабке. Ось уже пролетіли підйомник, стадіон і виходимо на точку посадки. Запасу ще метрів 200, починаємо дружно зливати висоту, малюю в повітрі кола над посадкою. Внизу ця картина відразу зацікавила ротозіїв. Поруч зі стадіоном розташоване величезне поле, на якому катаються на бігових лижах, снігоходах і собачих упряжках у вихідні дні. Видовище дуже гарне зверху. Але не треба забувати, що ми всі поступово втрачаємо висоту і треба заходити на посадку. Самий нижній від мене місцевий Парапланерист відвертає на посадку на стадіон, Богдан трохи захопившись віражами в повітрі і залетівши трохи далеко, від посадки і втративши висоту, здійснює посадку на дорогу між стадіоном і полем, недалеко від компанії яка тріумфувала від побаченого і запрошувала до їх столу . Я приземлився на центр поля, недалеко від чаклуна і почищеної доріжки, яка вела до посадки Богдана. Швиденько зібрав купол в пучок і не знімаючи підвіски пішов до стадіону. Вирішив не пов'язувати з ротозіямі і роззявами які націлено пішли з різних сторін до місця моєї посадки. Постояли, не поспішаючи зібрали купола і пішли на підйомник. Черга була відносно великою, що в каси, що на підйомник. Богдан мене обскакав - купив оптом підйоми. Але в цьому є свій плюс і мінус. Коли купуєш більше підйомів то вони дешевші, але гроші не повертають за невикористані підйоми і квиток діє тільки один день. А от з лижами взагалі чудово придумали - прокат знаходиться на проміжній станції підйомника. Та ви всі правильно зрозуміли, для того, щоб взяти (лижі, черевики, палиці) потрібно заплатити додатково за один підйом в кабінці. Наш сервіс - найкращий у світі!

Вибачте, трохи відволікся, але не міг не зупинитися на цьому моменті, трохи навіяло сумом.

Богдан вже давно їде в кабінці або вже навіть приїхав, я тільки сідаю простоявши дві відносно великі черги. Закрилися дверки вагончика, починаємо рух як раптом починає йти сніг і посилюватися вітер. За майорінням прапорів на проміжній станції розумію, що напрямок східний і вытер сильний. За себе подумки «зомбую» Богдана - зупинись і не йди на старт, все погано і краще їхати назад на підйомнику вниз. Це повторення вчорашнього дня. Але, напевно, екстрасенс з мене поганий і Богдан пішов на старт. Сніг продовжує йти щільний і по верхівках дерев видно, що вітер сильний. Підходячи до старту звертаю увагу, що ми не одні і до нашої стоячої тусовки додалося два місцевий пілота, які швидше за все побачивши, що на горі літають, швиденько зібралися і приїхали. Постоявши пів години, переконавшись, що поліпшення погодних умов не буде, приймаємо рішення йти до підйомника і їхати вниз. Рішення прийнято було своєчасно і правильно, сніг і заметіль не припинялася до самого вечора. Можу сказати точно, тому як після 18.00 нас чекала лазня, з хорошою парильнею, басейном і цікавими господарями. Чудово ми провели час і другу половину дня. Увечері нам розповіли який сильний снігопад був у 40 км від Південно-Сахалінка і багато іншого, але не будемо заглиблюватися в подробиці.

Південно-Сахалінськ (21.02). Прогноз погоди на Сахаліні завжди залишається загадкою. Багато прикмети розповідали нам, наводили приклади і т.д. Але як не дивно, вгадати або передбачити - шанс дуже маленький. Тим не менше, синоптики будують свої прогнози і вгадують приблизно опади та напрямкок вітру. Як потрібні для нас і важливі ці дві складові погоди. Цей наш день відпочинку не став винятком. З ранку сильний схід, морозно. Звичайно, однозначно збираємося і весело з ранку йдемо покататися на лижах. А що робити? Їхати на гірку і чекати розвороту вітру і його ослаблення? Витівка цікава, але вона трохи набридла, у нас вже є практика протягом кількох днів очікування на старті. Тим не менше, проходячи повз гірки, поглядаємо, обговорюємо погодні умови. Вирішили познімати на відео наші «катання» на лижах. Придумували різні сюжети, позували, як могли, навіть падали (правда не спеціально - так виходило) все виходило весело і цікаво. Дуже швидко йде час у відпустці. Ось і до нас непомітно підкрався обід. А найголовніше і звичайно образливе - це дзвінок колег парапланеристів. Сказали, що вітер стих і поміняв напрямок на південний захід. Можу сказати відверто - сильно звичайно ми засмутилися. Але дістатися на старт швидко не вийде. Почали поки що йти до будинку прораховувати втрату часу на наші збори. Виходить, не встигаємо, на годиннику вже початок четвертого, а темніє в шість. Поки зберемося, дійдемо, піднімаючись на підйомнику і дійдемо до старту - можуть наступити сутінки. Ні в якому разі, може статися така думка, що ми після катання на лижах шукали причину, щоб не поїхати на польоти. На все треба дивитися реально. Звичайно, просто злетіти дуже красиво і тривалість польоту нормальна, але летіти в сутінках і здійснювати посадку в місті, поруч зі стадіоном, де скрізь практично дроти, дерева та інші перешкоди - є ризик потрапити в негарну ситуацію. І так тут зовсім недавно були проблеми, забороняла польоти і займалася пілотами транспортна прокуратура за посадки на високовольтні лінії передач. Ну як, я вас переконав, що ми так хотіли політати і обставини не дозволили (рухи - туди, сюди) - не виходить у нас політати, і все. Більшість слів в попередньому реченні це жарт. І так продовжуємо розповідь про засмучених парапланеристів, які дізналися, що їхні колеги по небу поїхали на гору, а вони сумно йдуть по дорозі «стомлено» тягнучи ноги, трохи «подубиті» лижами. Поки що, я розписував вам наші проблеми і погляди на деякі речі, наша компашка вже пройшла парк відпочинку і пішла паралельно гірці, обговорюючи напрямок вітру по ледве шевелящімся російським прапорам, які прикріпили до стовпів до свята 23 лютого. Не буду точно писати, як правильно цей день називають в Росії, але цей день вихідний. І найголовніше разом з вихідними виходить 4 дні вихідних. І ось ми вже практично навпроти старту. На гірці піднімають один за одним два куполи і практично відразу злітають. Куполи тримає не високо - але все-таки тримає у схилу. Погано, напевно, що нас не знімала камера, дуже хотілося подивитися на обличчя людей, які не байдужі до польотів, що стояли приблизно в 4-й кілометрів від старту протягом півгодини спостерігали за польотами. І так повернемося до польотів. Це перший, на жаль не наш тривалий політ, який ми побачили на Сахаліні. Нічого не звичайного не було, перший пілот, який злетів, весь час літав в верхньому ешелоні і зрідка спускався нижче старту. Другий пілот літав скрізь і йдучи подалі від гори до селища, набирав висоту і знову намагався повернутися до старту. Але такі його експерименти не увінчалися успіхом і повільно, і впевнено, він почав наближатися до стадіону втрачаючи висоту. У підсумку, здійснив посадку на стадіоні, так візуально ми зрозуміли. А колега намагався втриматися і в нього це добре виходило. Треба йти додому і не морозити Катю на вулиці. Це було зрозуміло, коли вона попросила перейти з тіні на сонечко. Хоча під час наших «оглядин» на польоти трималася стійко і не зізнавалася, що їй холодно. Та це перший день, коли сонячно і немає снігу, практично за півтора тижні нашого перебування на острові. Все одно - відпустка це здорово. А ось на завтра обіцяютьсніг на весь день. Це, я так - цитую прогнози. Завтра - буде завтра.

Південно-Сахалінськ (22.02). Ось і прийшов довгоочікуваний понеділок, а з ним сніг і впали всі надії на польоти. Нам місцеві пілоти сказали комплімент - в цей час року нормально політати відносно велика рідкість, можна розраховувати тільки на польоти зверху вниз і то чекати вікна в погоді. Наскільки, я відразу зрозумів, що це був натяк - навіщо ми приїхали з парапланах? Але ми люди одержимі і ніколи не шкодували про скоєне. Коли ще збиралися їхати на Сахалін, відразу вирішили, що їдемо з обладнанням. Поки йшов сніг, займалися пішими прогулянками по місту. Як не дивно в місті дуже мало сувенірів, магнітиків, брелків з сахалінської символікою. Такі невимовні краси на цьому острові, причому в будь-який час року. Великий аеропорт, багато рейсів і немає практично сувенірів. Спасибі батькам Богдана, подбали про нас і допомогли придбати сувеніри, правда при цьому довелося чимало поїздити по місту. Бродить, коли йде сніг, дуже цікаво. Сніг тут іде великими пластівцями і коли немає вітру, можна ходити по місту дуже спокійно, спілкуючись зі знайомими на різні теми. Хочу підкреслити, що якщо випав за ніч сніг 20 см, це цілком нормально, ніякого стихійного лиха немає. Всю ніч працює збиральна техніка, якщо сніг не припиняється і вдень, тоді прибирають цілодобово. Не знаю скільки задіяно техніки, але роботи проводяться практично скрізь про що свідчать проблискові жовті маячки на дахах транспорту. Є ще один незрозумілий момент у комунальних службах. Як вже описувалося у минулих оповіданнях про товщину снігу на тротуарах, але хочу Вам трохи освіжити пам'ять. Хоч сніг і прибирають але шар за шаром сніг потроху на тротуарі залишається. І так як листковий пиріг він потроху піднімається вище і вище. Як розумієте немає межі досконалості. І так отримуємо шар в середньому більше півметра. І тепер кульмінація подій - як ви розумієте у нас по тротуарах йдуть комунікації і звичайно каналізаційні люки. Спочатку складалася думка, що це пожежні люки, але потім сумніви розвіялися коли побачили людей на яких надіті помаранчеві жилети, з написами. Спеціальні бригади приходять і відкопують їх. Наскільки я розумію, не з метою проводити профілактику. Після розкопок сантехнічні «археологи йдуть» залишаючи після себе чарівну півметрову яму. Причому цю яму потрібно об'їжджати транспорту і звичайно обходити пішоходам. Трохи важко уявити, що буде, якщо ви чи машина в неї потрапите. Складається враження, що всі знають і пам'ятають злачні снігові воронки сантехніків. Можу Вас засмутити ні, не все. Ми з Богданом вже згадали мультфільм «Рятувальники вперед», коли виходили покурити то неодноразово з власної ініціативи допомагали людям, а бувало нас випереджали. Тільки ми відкривали двері на вулицю, відразу нас просять про допомогу.

Чергова машина потрапила в пастку. Всі перехожі дружно обліплюють її та проїжджаючі водії пропонують допомогу висмикнути тросом з пастки машину. Погодьтеся зі мною - не описати такі моменти просто не можна. Найцікавіше, що ніяких стрічок або кілочків по периметру ями не закріплюють. Мова йде, в основному, про під'їзди до будинків, де сніговий накат прибрати спецтехнікою просто не встигають.

Південно-Сахалінськ (23.02). Та сьогодні день захисника вітчизни. У Росії це вихідний святковий день і якщо врахувати попередні дні то 4-й вихідний. Що-що, а святкувати у нас вміють з розмахом. На вулиці сонце, ми нервово поглядає у вікно. Прогноз погоди нам твердить, що сьогодні сильний вітер, але напрямок правильний, практично лобове. Що робити - кататися на лижах чи літати? Звичайно, літати, вирішуємо ризикнути і розраховуємо в душі на подарунок природи в цей святковий день. Сказано, зроблено - Катя їде кататися на лижах, а ми на гору літати. Знизу картина дуже привітна і льотна. На місці старту багато людей, але куполів не видно. Правда там буває багато лижників-екстремалів спускається. Піднімаємося на підйомнику, дивимося на проміжній зупинці на прапори - все добре. Коли піднялися наверх, то по маківках дерев не можна було сказати, що вітер стандартний для польотів. За всіма ознаками сила його була достатньою, щоб не проводити польоти. Але все одно раз приїхали, топа на старт. Невелика прогулянка по засніженому красивому лісі. Ноги глибоко провалюються в сніг, вчорашній снігопад вклав у цей процес свою вагому лепту. Спасибо лижникам, що коткують так широко трасу. Доходимо до старту, бачимо цілу юрбу молоді, яка, щось святкує і коли доходимо до старту, розуміємо, що не льотний вітер. Одержимі ідеєю злетіти вниз вирішуємо залишитися на старті, хоч на пів години. З півночі - сходу підходять нормальні снігові хмари, і вітер починає посилюватися. Причому посилення і ми отримуємо вітер з силою 15 - 20 м / с. І ось ми стоїмо в сніговій струмені снігу. Як ви розумієте, снігу немає, але його несе вітер знизу. Постоявши деякий час, ми зрозуміли, що він ще посилився, вирішуємо топати додому. Коли дійшли і сіли у вагончик і почали спускатися вниз, всю дорогу розгойдувало нас з боку в бік. Так вперше за все наше перебування був такої сили вітер. Потім були поздоровлення зі святом від рідних і близьких. Ми намагалися всіх привітати по можливості. І звичайно саме святкування. Всі служили в армії, і відзначити цей день та ще й на Сахаліні дуже хотілося.

Південно-Сахалінськ (16.02). Цей день ми вирішили присвятити мистецтву. Було вирішено відвідати перлину міста Південно-Сахалінська - краєзнавчий музей. Я не обмовився щодо перлини, таких будинків, в якому розташований музей всього три в Росії. Ця будівля колишнього губернаторства острова Карафуто при японцях. Пізніше екскурсовод нас посвятив у всі тонкощі цієї споруди і як сам музей на цьому острові переходив від однієї держави до іншої в часи інтервенцій. Дуже цікава балу екскурсія. Сам музей ділиться на два поверхи та експозиції кожної кімнати зачіпають різні періоди острова Сахалін. Дуже, звичайно, багато дізналися від екскурсовода про каторжників, яких сюди привозили. Наступний зал відкрив перед нами історію з окупацією японцями частини острова. Пройшовши по залах - пройшли з історії до наших днів, і, спустившись на перший поверх потрапили в зал який представляв експозиції з тваринами, птахами і рибами. Дізнавшись про багатства цього острова, до цих пір дивує наявність такої кількості копалин і природних багатств на такому відносно невеликому острові за своїми розмірами. І сьогодні це повністю автономний острів, який годує себе продуктами харчування. І багато експортують за кордон. Це звичайно зріджений газ, на острові побудований один з найбільших заводів зі зрідження газу поруч з містом Корсаков. Контракти підписані на експорт газу більш ніж на 20 років. І звичайно велика кількість морепродуктів - нас вразила своєю різноманітністю. І розглядаючи риб і крабів захотілося сходити на недалеко розташований базар і подивитися наявність морепродуктів в наші дні. Поки дійшли до вокзалу, біля нього розташований базар, подивилися пам'ятки вулиць і площ які ми перетинали і проходили, просуваючись до заповітної мети. І ось ми підійшли до заповітної мети, але до дверей була прикріплена табличка з написом санітарний день. Дуже прикро - хоча весь базар мав таке інтригуюче назву "Новина". Трохи засмутилися, і вже походили по речовому ринку від неробства. Але ідея з морепродуктами нас переслідувала і її треба було матеріалізувати. І ось воно заповітне слово від місцевих продавців - навпроти закритих відділів на ринку, є такі на протилежній стороні. Коли зайшли в магазин звичайно були вражені побаченим. Такого розмаїття, я поки не бачив ніде. Звичайно, завдання номер 1 - купити камчатського краба і його з'їсти. Ще були свіжі спогади від експонатів музею. Звичайно, скуштувати гребінці і прикупити нарізану сушену червону рибку під пиво. Що хотіли, все купили. Тепер можна було йти додому з повними кульками рибних делікатесів і приступати до вечірньої трапези. На фотографіях, які зкинули до альбому можна подивитися морепродукти і навіть ціни на деякі з них, які ми потай сфотографували. Хоча продавці нам і не забороняли знімати, але попередили про наявність біля торгових лотків прихованих камер. Ось так і підійшов до завершення наш ще один день відпустки.

24.02.2010. От і прийшов останній день нашого відпочинку. Завтра вже немає часу ні на що - летимо додому. Подивившись прогноз погоди глибоко зітхнувши, вирішили не йди на гірку. Вітер переважаючий знову східний і сила його на один метр слабкіше ніж у попередній день. Вирішено - йдемо кататися на лижах, хоча за всіма прогнозами відлига і можливо, що почне сніг липнути до лиж. На диво, не поспішаючи, зібралися і пішли на гірку. Поспішати особливо було нікуди, на лижній трасі до 11.00 проводилися змагання. Цю новину нам розповіла Катя, вона вчора як раз каталася на цій трасі. Як скрізь нас вітає місцевий сервіс, я вже згадував кілька разів про нього в попередніх розповідях, але промовчати не можу не висловити своїх збурень. Нам при видачі лиж молода симпатична дівчина сказала, що сьогодні проводяться після обіду друге змагання і в нашому розпорядженні всього 1,5 години, хоча за прокат треба платити практично за два. Все це було піднесено знехотя і з дуже специфічними гонором. Покаталися на лижах ми в останній день на славу. Спуск був порожній, може з-за робочого дня а може, з-за великої кількості свят. Витяг і гірка абсолютно були порожніми. За півтори години встигли спуститися кожен по 10 разів. І намагаючись вкластися у відведений проміжок часу, поспішили здавати обладнання. Прийшли ми вчасно, але все одно почули невдоволені голоси приймальників в прокаті. Я відставав на один спуск від нашої основної групи. Коли під'їхав до дверей для здачі обладнання, після крайнього спуску, то зустрів розстроєного Богдана, який мені розповів про картку яку він викинув зі злості. За неї взагалі ніхто не хотів віддавати заставні гроші і пропонували цей шматок марної пластмаси залишити собі на пам'ять. Звичайно ми відмовилися від такого талісмана. Із великими труднощами нам повернули заставу. Що не роби - хорошим в даному випадку не станеш. Виходить, краще взагалі нічого не робити. Не поспішаючи після лижного катання пройшли по зимовому парку. І потихеньку почали будувати плани на вечір, нам мав бути певний обсяг роботи з укладання обладнання і зважування багажу і ручної поклажі. Все виконували не поспішаючи і практично закінчили пізно вночі упаковку останнього рюкзака. Ну, що? Все готово до відльоту, чекаємо на завтрашній день.

25.02.2010. Ось і прийшов довгоочікуваний день відльоту додому. Не поспішаючи вранці перевіряємо наші речі, які ми поклали практично всі ще вчора. І найголовніше - відразу дивимося прогнози погоди по Південно-Сахалінську, Москві і Києву Летіти довго практично 9 годин потім пересадка в Шереметьєво. Дуже не хочеться просидіти в аеропорту якщо почнуть затримувати рейси. І за розмовою і обговоренням звіту до нас і підкрадається час від'їзду. Відвозять в аеропорт знайомі батьків Богдана, реєструємося, сідаємо в літак все стандартно. Вилітаємо практично за розкладом. Все йде стандартно. Монітори показують, що поки летимо без запізнень і в столиці будемо вчасно. Починаємо знижуватися, я поки перерву, потім постараюся дописати, коли вже будемо летіти рейсом на Київ.

Михайло КРИВЕНЦОВ.

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.">Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її..

Вся делегація з приймаючою стороною

Гості з Києва в небі разом з господарями

Зустрілись два інструктори-парапланеристи - з Києва та Сахаліну

Кияни на сахалінській Масляниці

Киянин Богдан Засенко

Михайло Кривенцов вміє стояти під куполом

Михайло Кривенцов, Богдан Засенко, Людмила Засенко та Катерина Засенко

На світлинах: Богдан Засенко вирішив стартувати. Вся делегація з приймаючою стороною. Гості з Києва в небі разом з господарями. Зустрілись два інструктори-парапланеристи - з Києва та Сахаліну. Кияни на сахалінській Масниці. Киянин Богдан Засенко. Михайло Кривенцов вміє стояти під куполом. Михайло Кривенцов, Богдан Засенко, Людмила Засенко та Катерина Засенко.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка