Пам'ятник Юрію ЛисянськомуНа Арбаті, 9 відбувся ювілейний вечір, присвячений 235-річчю від дня народження видатного російського мореплавця з Чернігівщини

Вечір організовано за участю Московського історико-просвітницького товариства “Російська Америка”, яке представив його президент, член Російського географічного товариства Володимир Количєв. Виступ було присвячено історії становлення російського навколосвітнього мореплавання й постатям Івана Крузенштерна та Юрія Лисянського. Саме вони у 1803 – 1806 рр. на військових кораблях - шлюпах “Надежда” й “Нева” здійснили першу російську навколосвітню експедицію, досягнувши берегів Аляски.

Доктор історичних наук, професор, науковий співробітник Інституту загальної історії РАН Олександр Петров звернув увагу присутніх на те, що Юрій Лисянський народився в місті Ніжині на Чернігівщині й походив із давнього українського козацького роду. Як зазначив він, родом з України й низка інших російських мореплавців та першовідкривачів. На жаль, у нинішній Росії імена багатьох із них, як і Лисянського, маловідомі, значно частіше згадується керівник першої експедиції Іван Крузенштерн.

На його думку, причиною цьому є загальна тенденція в російській історичній науці, у зв’язку з якою теми навколосвітніх експедицій і російського минулого Аляски малопопулярні. Найприкріше в цій ситуації те, що в нових шкільних підручниках з історії цим подіям присвячено лише кілька речень.

З думкою Олександра Петрова погодився й американський історик Аллан Енґстром із Аляски, який займається дослідженням російської присутності в цьому краю. Він представив кілька своїх книг, остання з яких – “Олександр Баранов. Тихоокеанська імперія”.

Цікаво було переглянути уривки з документального фільму “Ім’я Лисянського на карті Аляски”, а також зняті на відео місця Аляски, пов’язані з іменем Лисянського, – мис Юрія й мис Теодора (Федора), поміж якими знаходиться протока Лисянського. Це унікальне сполучення трьох топонімів складає ім’я, по батькові та прізвище видатного українця – Юрія Федоровича Лисянського.

Юрій БЕЗКРОВНИЙ.

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.">Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. 

Капітан 1-го рангу Юрій Лисянський.

На світлинах: Пам'ятник Юрію Лисянському. Капітан 1-го рангу Юрій Лисянський.

Додатково:

Лисянский Юрий Федорович

(1773 — 1837)

Русский мореплаватель, капитан 1-го ранга (1809). В 1786 окончил Морской кадетский корпус. Участвовал в русско-шведской войне 1788—1790. В 1793 произведен в лейтенанты и в числе 16 офицеров послан в Англию волонтером на флот. В течение пяти лет совершил несколько дальних рейдов, неоднократно участовал в сражениях с французами. В 1796 при взятии фрегата «Elizabet» был контужен в голову. Участвовал в боевых действиях британского флота против французских и американских кораблей в Северной Америке, Вест-Индии, Индии, Южной Африке. По возвращении в Россию участвовал в подготовке и осуществлении первой русской кругосветной экспедиции (1803—1806) на кораблях «Надежда» и «Нева» в качестве командира «Невы» (начальником экспедиции и командиром «Надежды» был И. Ф. Крузенштерн). В августе 1803 корабли вышли из Кронштадта и до Гавайских островов следовали одним путем. Далее «Надежда» направилась на Камчатку, а «Нева» — к Аляске, где Лисянский пробыл свыше года. На обратном пути корабли встретились в Кантоне и вместе достигли Южной Африки, затем вновь разошлись. Переход от Кантона до Портсмута Лисянский впервые в истории мореплавания проделал безостановочно. В августе 1806 экспедиция вернулась в Кронштадт. Экспедиция обследовала малоизвестные районы Тихого океана, собрала обширный этнографический материал. После окончания экспедиции Лисянский продолжал службу в Балтийском флоте; в 1809 вышел в отставку.

http://www.philatelia.ru/bonapart/plots/?more=1&id=304

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка