Омська україночка
Омська україночка

По презентацію Омської регіональної громадської організації Сибірський центр української культури

В Національному культурному центрі України в Москві відбулася презентація Омської регіональної громадської організації Сибірський центр української культури «Сірий Клин». Українці Сибіру подарували глядачам цікаву концертну програму творчих колективів Омської області «На щастя, на долю від сибірського роду». Зокрема, було представлено обряд «Весілля батьків», головні ролі в якому зіграли Павлик Микола Петрович, якому невдовзі виповниться 89 років, та Намастирник Марія Федорівна (78 років). У дійстві взяли участь колективи: «Кобза», «Сірий клин», «Калинонька», «Червона калина», «Смерічка», «Фенікс», «Водограй» з різних районів Омської області.

Також презентували яскраву виставку народної творчості (вишиванки, ляльки-мотанки, вироби з дерева тощо), яка уособила традиції мистецтва різних регіонів України в інтерпретації омських майстрів. Серед гостей заходу не знайшлося байдужих до дегустації українського наїдку – сала, привезеного з різних регіонів Омської області 

Про те, яким чином готувалися українці Сибіру до презентації у Москві та про сам «Сірий Клин», ми запитали у голови організації Сергія Олексійовича Винника.

- Приїхати до Москви нам допомогло Міністерство культури Омської області, спонсори, серед яких керівники підприємств та установ нашого регіону (в т. ч. вихідці з України), а ще - ми виграли грант! На початку осені була прийнята постанова уряду Омської області, за якою виділено більше мільйона рублів усім національно-культурним центрам, а їх близько тридцяти в області. На конкурсній основі нашій організації вдалося виграти найбільшу частину гранту, що й стало вирішальним для поїздки.

До Москви ми привезли класичну програму, характерну для української культури кінця XIX - початку XX століття. Адже перші поселенці на територію Омської області прибули за часів Столипіна. У суворому Сибірському краї вихідці з України заснували селища й райцентри, співзвучні рідним: Полтавка, Одеське, Павлоград, Нововаршавка, Таврійське тощо.

В Ісиль-кульському районі є село з назвою Українка, а в Москаленському – село Шевченко, на честь Кобзаря. До речі, представники цього села сьогодні виступали на сцені Українського дому на Арбаті.

Частина українських поселень розмістилася на території нинішнього Північного Казахстану. Всі разом вони і складають так званий «Сірий Клин» - компактне поселення українців на півдні Західного Сибіру і північному Казахстані.

- На одному з сайтів про «Сірий Клин» вміщено спогади напередодні першої світової війни українця з Полтавщини М. Бондаренка: "Сам Омськ виглядає як московське місто, але базар і ярмарок балакають українською мовою". Чи так це на сьогодні?

- Так, більшість людей на півдні Омської області, які мешкають в селах, говорять українською. Мова передається з покоління в покоління, окрім того українською співають, танцюють народні танці, відзначають свята. Традиції збережено і все українське вже «в крові».

- Ваша організація заснована в 1992 році…

- Саме так, силами українців міста Омська. Головою було обрано Вірослава Володимировича Мендзіва. А пізніше, в 2001 році, його змінив я. Весь цей час «Сірий Клин» не переривав свою роботу. За 18 років існування Центрові вдалося не лише зберегти самобутню українську культуру, але й стати організацією, діяльність якої сприяє зміцненню міжнаціональних культурних зв’язків і розвитку міжнаціональної співпраці.  

У його структурі працюють три колективи: народний хор «Сірий Клин», що складається переважно з людей старшого покоління, вокальні ансамблі «Водограй» та «Смерічка», а також юнацький театрально-художній колектив «Цвітень». Двері нашої організації відчинені для людей будь-якого віку, будь-якої національності.

Наші творчі колективи – постійні учасники обласного фестивалю національних культур «Єднання», а також конкурсів, концертів різного рівня. Вони бажані гості в школах, центрах соціального обслуговування, на ювілейних святах інших національно-культурних об’єднань тощо.

З більшістю центрів української культури і творчими колективами в сільських районах наша організація співпрацює впродовж багатьох років, серед них – «Червона калина», «Зіронька», «Калинонька», «Вербиченька» та ін. Їздимо один до одного в гості, організовуємо спільні концерти, свята.

- Така презентація, як у Москві, для вашої організації перша, чи вже був подібний досвід?

- Саме в Москві ми вперше. Проте вже встигли побувати у Тюмені, Новосибірську, Томську та інших регіонах.

- А в Україні?

- В Україні ми були років 7-8 тому, на Конгресі українців. Але хотіли б показати себе на Батьківщині, зокрема в Києві. Колектив сподівається, що така поїздка невдовзі стане можливою.

- Якими планами роботи вашої організації на найближчий час ви б хотіли поділитися?

- Ми поставили собі за мету організувати факультативне вивчення української мови та літератури в школах. Вже досліджували це питання. В Омську подібне зробити неможливо, а от на півдні нашої області українці проживають компактно, зокрема в селах, тому саме там є необхідність і можливість такого нововведення. Для цього потрібне фінансування, підручники, а основне - фахівці, які зможуть дати високий рівень знань, зацікавити дітей і батьків до вивчення рідної мови.

- Такі люди є?

- Так! Ентузіасти знаходяться!

Я вважаю, що саме після цієї презентації такий задум буде наступним кроком у розвитку «Сірого Клину».

- Отже, презентація у Москві для вас знакова подія?

- Ця презентація є для нас певною межею, знаєте, як підготовка до Олімпіади (посміхається). Це можливість підбити підсумки вже зробленого і поставити собі нову вищу мету. Сьогодні ми приїхали у складі 33 чоловік, серед яких молодь і люди поважного віку. Для багатьох з них це велика подія, адже не так часто щастить з поїздками до столиці.

- Скажіть, Сергію Олексійовичу, чи є щось таке, про що б ви хотіли розповісти, а я не запитала?

- Так, є! 20 серпня нинішнього року Президент України підписав Указ про нагородження державними нагородами України громадян іноземних держав за особистий вклад у зміцнення міжнародного авторитету України, популяризацію її історичної спадщини і сучасних досягнень. Серед 12 нагороджених у всьому світі – два представники нашого Центру. Орденом «За заслуги» ІІІ-го ступеню нагороджені: перший керівник «Сірого Клину» Мендзів Вірослав Володимирович та відомий омський скульптор Цимбал Анатолій Андрійович.

- Сердечно дякую Вам за розмову, бажаю здійснення задумів і творчого підйому після перебування в Українському домі на Арбаті.

Розмову вела

Олена МАРЧЕНКО,

відділ інформації і діаспори Національного культурного центру України в Москві.

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.">Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Фото Віктора ГІРЖОВА.

«Весілля батьків» під новорічною ялинкою
«Весілля батьків» під новорічною ялинкою
Пісенний привіт Москві від українців Омської області
Пісенний привіт Москві від українців Омської області
Голова «Українців Москви» Вікторія Скопенко і голова товариства «Сірий клин» Вірослав Мендзів
Голова «Українців Москви» Вікторія Скопенко і голова товариства «Сірий клин» Вірослав Мендзів
Колег з Сибіру вітає Валерій Семененко
Колег з Сибіру вітає Валерій Семененко
Молоді обличчя омських українців
Молоді обличчя омських українців
Омські українці на Арбаті
Омські українці на Арбаті
Під рушником Павлик Микола Петрович та Намастирник Марія Федорівна
Під рушником Павлик Микола Петрович та Намастирник Марія Федорівна
Українські народні пісні добре звучать і через мікрофони
Українські народні пісні добре звучать і через мікрофони
Фінал гала-концерту
Фінал гала-концерту
Хліб для сімейної пари на українському рушнику
Хліб для сімейної пари на українському рушнику

На світлинах: Омська україночка. «Весілля батьків» під новорічною ялинкою. Пісенний привіт Москві від українців Омської області. Голова  «Українців Москви» Вікторія Скопенко і голова товариства «Сірий клин» Вірослав Мендзів. Колег з Сибіру вітає Валерій Семененко. Молоді обличчя омських українців. Омські  українці на Арбаті. Під рушником Павлик Микола Петрович та Намастирник Марія Федорівна. Українські народні пісні добре звучать і через мінкрофони. Фінал гала-концерту. Хліб для  сімейної пари на українському рушнику.

 

Додатково:

Презентация Омской региональной общественной организации «Сибирский центр украинской культуры «Сірий клин»

С 9 по 11 декабря в здании Национального культурного центра в Москве (ул. Арбат, 9) пройдёт презентация Омской региональной общественной организации «Сибирский центр украинской культуры «Сірий клин» (руководитель Сергей Винник). Она состоится в рамках проекта «Диаспора», согласно которого в Москве проходят презентации украинских общественных организаций из разных регионов России. Омичи, четвёртыми из украинских организаций России, покажут свои таланты в Москве.

Среди омских талантов – ансамбль народного хора «Сірий клин», вокальное трио «Смэричка», вокальный ансамбль «Водограй», мужская группа «Кобза» народного фольклорного ансамбля «Червона калына» из р.п. Москаленки, детский ансамбль «Барвинок» и трио фольклорного ансамбля «Калынонька» из Одесского района, образцовый ансамбль танца «Феникс» из р.п. Полтавка. Более 30 человек будут представлять украинскую культуру Омского региона перед столичной публикой.

В программе презентации не только концерт творческих коллективов на сцене Национального культурного центра, но и круглый стол с участием представителей украинских общественных организаций Москвы и Московской области, выставка народно-прикладного творчества, демонстрация украинских праздничных обрядов. 11 декабря омская делегация намерена выехать с концертами в Тулу.

Следует отметить, что впервые за 18 лет украинцы Омской области презентуют свою национальную культуру столь представительной делегацией за пределами региона. Данная поездка стала возможной благодаря поддержке Министерства культуры Омской области. Она будет способствовать укреплению культурных и межнациональных связей между регионами России.

Дата: 03.12.2010

Источник:  Пресс-служба Министерства культуры Омской области 

http://mkrf.ru/news/regions/siberian/detail.php?id=157065

Украинские омичи дадут жару москвичам

Три дня с четверга 9 декабря по субботу 11 декабря в Москве будет проходить презентация Омской региональной общественной организации "Сибирский центр украинской культуры "Сірий клин".

Три дня с четверга 9 декабря по субботу 11 декабря в Москве будет проходить презентация Омской региональной общественной организации "Сибирский центр украинской культуры "Сірий клин".

Мероприятие пройдет в рамках национального проекта "Диаспора, " по которому в Москву съезжаются представители украинских общественных организаций из самых разных уголков Российской Федерации.

Презентация омской украинской диаспоры организации "Сибирский центр украинской культуры "Сірий клин" пройдет в здании Национального культурного центра на ул. Арбат,9.

Омские украинцы будут четвертыми из украинских российских диаспор. Они продемонстрируют москвичам все свои таланты и достижения.

В составе делегации омских украинцев в Москву отправились  участники ансамбля народного хора "Сірий клин". Вокальный ансамбль "Водограй", вокальное трио "Смэричка". Мужской коллектив "Кобза".

Детский ансамбль "Барвинок", народный фольклорный ансамбль из р.п. Москаленки "Червона калына".

Участники  из Одесского района Омской области трио фольклорного ансамбля "Калынонька".

Танцовщики из образцового ансамбля танца "Феникс", живущие в р.п. Полтавка.

Всего в Москву представлять украинскую культуру из Омска отправились более 30 артистов.

Программой презентации запланирован круглый стол, в котором примут участие представители украинских общественных организаций из Московской области и Москвы. Пройдет выставка творчества в народно-прикладном стиле.

11 декабря из Москвы делегация омских украинцев отправится с концертами в Тулу.

Омская региональная общественная организация "Сибирский центр украинской культуры "Сірий клин" существует уже восемнадцать лет. Но за все время своей истории предстоящая московская презентация станет для омских украинцев самым знаменательным и масштабным событием.

Источник: INFOMSK

http://infomsk.ru/buisness/news/1230ukrainskie_omichi_dadut_jaru_moskvicham?print

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка