Борис Нємцов, Москва
Борис Нємцов, Москва

Із зустрічі Бориса Нємцова з російськомовною аудиторією Торонто

Сьомого лютого відбулася довгожданна зустріч опозиційного політика Росії Бориса Нємцова із російськомовною аудиторією Торонто. Нагадаємо, подія була запланована на 31 січня, але Москва тоді вирувала демонстраціями опозиції - і зустріч відстрочили на тиждень.

Відтак, центр Bernard Bethel Centre на вулиці Steeles Ave., в районі, де мешкає численна єврейська російськомовна громада. Зал на 300 осіб - повний, люди стоять у проходах.

Борис Нємцов виступає у звичній для нього неформальній манері спілкування, не проголошуючи вступної промови, натомість відразу починає відповідати на репліки аудиторії. Цікаво, що перше питання - про Юлію Тимошенко. Відповідаючи, російський політик зазначив, що хоча пані Тимошенко за характером аферистка, та все ж за ґрати втрапила апріорі не через газову угоду. Головний мотив: високий політичний рейтинг леді Ю, котрий значно перевищує президентський. Власне тому, українську екс-прем'єрку варто вважати політзеком.

Далі політик Борис Нємцов зосередився на двох останніх мітингах, що пройшли у Москві 5 лютого. Перший мітинг - опозиції - і «проти» Путіна. Другий - на Поклонній горі - «за» нього. Політик запевняє: на протестному мітингу було більш як 120 тисяч громадян - прихильників демократії. Офіційна ж влада, лукавлячи, заявляє про якихось 35 (тисяч).

Гасла опозиційного мітингу: «Не пустимо Путіна в Кремль!», «Відмінити результати виборів 4 грудня - і вкрадені 13 мільйонів голосів!», «Відставка голови ЦВК Віталія Чурова!» та «Свободу політзекам!»

Продовжуючи тему мітингу на Поклонній горі, Борис Нємцов заявляє, що на нього зібрались із півсотні тисяч громадян, яких влада організовано й заздалегідь привезла автобусами з кількох реґіонів Росії. Цікаво, що нині діюча російська верхівка відмовилася від вживання символіки їх «кишенькового» провладного руху «Наші», певно, усвідомивши їх «підмочену репутацію» в очах російського суспільства, - відзначає політик Нємцов. Мітинг опозиції став більш потужним, а головне, не «театралізованим», а справжнім. Адже громадяни брали у ньому участь, висловлювали свої політичні погляди й громадянську позицію не з примусу, а з доброї волі. На відміну від примусового провладного мітингу.

Прикметно, що захід опозиції фінансувався за рахунок громадських грошей, через систему пожертв WebMoney, що існує на сервісі Yandex.ru. Тільки на останній із мітингів було зібрано 100 тис. ам. дол., середня ж пожертва -10 ам. дол. За збір коштів у народному русі відповідальна пані Ольга Романова.

Борис Нємцов дав портрет сучасного російського опозиціонера - учасника мітингів. Це представник середнього класу, котрий має незалежний від державного бюджету дохід, квартиру, авто, може собі дозволити відпочинок, скажімо, у Єгипті. До того ж , він є частиною інтернет-товариства. Він людина успішна, задоволена життям, але виступає проти корупції, яку помічає на кожному кроці. Помітний прошарок середнього класу існує лише у двох містах Росії - Москві та Санкт-Петербурзі.

Борис Нємцов також торкнувся порушень під час виборів у Державну Думу, що відбулись 4 грудня. Тоді діяла ціла система фальсифікацій. Спланованих і попередньо детально розроблених. По-перше, урни були непрозорі, а тому опозиція справедливо вважає, що частина бюлетнів могла бути вкинутою ще до початку голосування. По-друге, дані протоколів виборчих дільниць до серверу ЦВК вводилися з порушеннями, і на це - сотні підтверджених фактів. По-третє, суди відмовлялися приймати скарги на порушення виборчих процедур.Так, в Нижньому Новгороді було поцуплено 100 тис. голосів, втім місцеві суди не зареєстрували жодної скарги від спостерігачів.

Чому в Росії знялася хвиля протестів проти Путіна? Та ще й, здається, раптово, на пустому місці? - На ці питання Борис Нємцов відповідає так. За останні роки в російському суспільстві імідж Володимира Путіна змінився на протилежний. Спершу його сприймали як нового прогресивного політика - патріота, енергійного, молодого, активного. Нині цей імідж змінився на імідж «лідера Партії жуліков і воров» («Партії шахраїв та злодіїв»). Таким політичним метаморфозам сприяли, зокрема, оприлюдненні в Інтернеті викривальні документи щодо фактів корупції у близькому оточенні Путіна. Скажімо, такі як: «Путин-итоги», «Путин-коррупция». Загалом, - за словами Бориса Нємцова, - у «путінській Росії» виграли такі «категорії» нувориш. По-перше, члени дачного кооперативу «Озеро», де Путін, будучи чиновником пітерської мерії, мав дачу. По-друге, друзі й колеги з часів «славного» Ленінградського КДБ, зокрема, генерал Чемізов та віце-прем'єр Сєчін, який свого часу був розвідником у Анголі, а також віце-прем'єр Іванов. До речі, у нинішньому керівництві «Газпрому» чекістська «фракція» також помітна. До неї, скажімо, можна віднести олігарха Ковальчука, за яким - і контроль над «Газпромбанком» і над телеканалом «НТВ». І, нарешті, по-третє, це - колишні працівники Санкт-Петербурзької адміністрації, зокрема, голова «Газпрому» пан Олексій Міллер.

На відміну від більшості росіян, - коментує опозиціонер Борис Нємцов, - Прем'єр-міністр Путін разом із Президентом Мєдвєдєвим мають доволі таки непогані статки. Серед яких - двадцять «царських» палаців та п'ять не менш розкішних яхт. Політичне кредо Путіна: друзям - усе, ворогам - закон. Загальні активи клану Путіна - майже 140 млрд. ам. дол.!

На питання, що ж громадянам Росії робити і вже сьогодні, і в недалекому майбутньому, - Борис Нємцов відповідає:

1) добитися нових виборів і провести їх не за правилами чекістів, а за нормами, прийнятими у європейському цивілізованому світі;

2) ніяких захоплень будинків опозицією! діяти виключно законними, конституційними методами; не розв'язувати Путіну руки до репресій;

3) тим часом, нарощувати мирні протести; вже на весну досягнути чисельність мітингів та демонстрацій у Москві до півмільйона громадян! Протести мають бути мирними та конституційними;

4) примусити владу виконувати прописні істини Російської Конституції: зупинити цензуру, повернути чесні вибори та чесну політичну конкуренцію.

До того ж, йдучи етапами політичного процесу, необхідно добиватися круглого столу між владою та опозицією, як це було у Польщі. На цей поступ, - за словами Бориса Нємцова, - піде не менш як 2-3 роки. «Треба націлюватися на марафон», - зазаначає політик.

У опозиційному русі нині - такі політичні сили: «Яблоко», «Лєвий фронт», «Солідарность» тощо. За результатами соціологічних опитувань нині серед симпатиків опозиції переважають такі політичні погляди: 70% - мають ліберальні погляди, 20% - ліві, 6% - націоналісти, громадян фашистських поглядів серед опозиції немає. Взагалі-то, 6% громадян, що підтримують націоналістичні ідей, - то стан речей, характерний і для сучасної Європи, - зазначає Нємцов.

Якщо ж 5 березня, на президентських виборах, ЦВК «намалює» Путіну 75% підтримки, вибух протестів зірве Росію, буде конфронтація суспільства, що не бажано. Взагалі, сценарії революційних змін російською опозицією не підтримуються, оскільки Росія вже вичерпала свій ліміт кривавих революцій, - ділиться пан Нємцов.

На питання: чому мовчить російська провінція? - політик відповідає, що у глибинці ще не визріло розуміння важливості політичного моменту. Але ж спочатку йде авангард, за ним - усі інші. Як протестні події у Москві набиратимуть обертів, провінція також не пастиме задніх.

У відповідь на питання щодо сучасних російських олігархів, Борис Нємцов, як приклад, згадав олігарха Тимченка. Той нині мешкає у Женеві, і податки також платить за кордоном. Наразі пан Тимченко - зі згоди Путіна - на Захід продає 40% російської нафти, а це - 100 млн. тон на рік. Журнал Forbes оцінює статки олігарха у 7-12 млрд. ам. дол. Борис Нємцов згадав, ЯК починав свою кар'єру пан Тимченко. «Звісно», у мерії Санкт-Петербургу, а його начальником тоді був… знайомий вже нам Володимир Путін. У той час, на початку 90-х, Пітер долав часи продовольчих дефіцитів. Аби у місті-мільйоннику вирівняти ситуацію із нестачею продуктів харчування, тодішня мерія доручила В.Путіну продати Заходу запас кольорових металів, а на виручену суму закупити харчі. Панове Путін і Тимченко - і насправді - розпродали цінного кольорового товару на суму 75 млн. дол.. Але ж дивним чином, харчі у Петербург так і не надійшли! Отож, як з'ясовується, «бізнес» Путіна і Тимченка «ефективно працював» від самого початку. Про це у своєму відомому звіті писала депутат Лєнсовєта, професор Марина Сальє.

На запитання із зали, чи, справді, російський бюджет стає дефіцитним за умови ціни на нафту, меншою аніж 120 ам. дол. за барель, Борис Нємцов відповідає, що - справді. І ситуація б була зовсім загрозливою, якби не той факт, що за часів міністра фінансів Кудріна до Стабілізаційного фонду «поклали» 500 млд. ам. дол.. І саме завдяки цьому бюджет Росії - на щастя - може залишатися бездефіцитним ще тривалий час.

На важливе запитання про корупцію у Росії, опозиційний політик навів кілька промовистих цифр. А саме що стосується безсоромного розкрадання Держбюджету. Скажімо, будівництво одного кілометру дороги - на загал - у Москві коштує 100 млн. ам. дол. Олімпіада ж у Сочі обійдеться бюджету в астрономічну суму - 35 млд. ам. дол.! Із цих сочинських грошей, - за словами нині чинної російської влади, - 8 млд. ам. дол. - то кошторис дороги довжиною у 45 км. Іще 1 млд. ам. дол. коштуватиме газопровід до Сочі. Для порівняння: Олімпіада у Ванкувері коштувала 2 млд. ам. дол. «Отож і рахуйте, - сумно жартує російський політик, - що Олімпіада у Ванкувері для вас, канадців, обійшлась майже у безцінь!»

На запитання, який імідж Росії провадить Путін за кордоном, Борис Нємцов відповідає, що особисто у нього багато сумнівів стосовно адекватності антиамериканської риторики російського Президента. А ще - щодо виголошених Президентом Путіним месіджів і щодо підтримки ядерної програми Ірану, і щодо позиції Росії стосовно Сірії. Уся ця риторика наносить шкоду Росії на міжнародній арені.

Одним із інформаційних проектів Путіна названо телеканал 'Russia Today', який, власне, створює викривлений імідж Росії. «Нам потрібні добрі відносини із Україною, Білоруссю, Кавказом та Америкою», - наостанок резюмує політик.

На питання російських громадян, за кого їм голосувати на виборах 4 березня, опозиційний політик, поклавши руку на серце, відповідає, що це - якщо абсолютно чесно - не матиме значення, бо вибори вже на старті є фальшованими! Жодного реального кандидата від опозиції не було зареєстровано, та й сумнозвісний голова ЦВК Віталій Чуров так і не відправлений у відставку!

Що ж тоді робити? Невже ігнорувати вибори? Ні, - рішуче зауважує політик, - на вибори йти обов'язково! І викреслити із списків усіх кандидатів. Стратегічна мета - добиватися Круглого столу та нових чесних виборів, як у Державну Думу, так і на посаду Президента. Лише такий розвиток подій дасть багатостраждальній Росії легітимну владу.

На запитання, яка вірогідність, що Путін розпочне репресії проти опозиціонерів після виборів, Нємцов відповідає, що така вірогідність, насправді, існує, але зауважує, що особисто він за всіх обставин не залишить Росію, і надалі боротиметься за демократію і виступатиме проти революційного сценарію подій.

Варто зазначити, зустріч відбувалась у теплій атмосфері, бажаючих поставити запитання було багато. Наступного дня Борис Нємцов вирушив до Оттави, де в парламенті мав відбутися банкет на його честь.

Головні ж події нас чекають уже найближчим часом. І то - у Росії. Очікувано - 27 лютого - має відбутися чергова масова демонстрація опозиційних сил. Президентські вибори також не за горами - 4 березня. Нагадаємо, російський «підрахуй» недарма отримав в народі ім'я - «волшебнік Чуров». Отже, чекаємо на політичні чудеса!

Василь КОЛОМАЦЬКИЙ

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Борис Нємцов та політолог Уолтер Держко (Торонто) в Економічному клубі Канади, Торонто.
Борис Нємцов та політолог Уолтер Держко (Торонто) в Економічному клубі Канади, Торонто.

На світлинах: Борис Нємцов, Москва. Мирослава Олексюк (Торонто), Борис Нємцов та політолог Уолтер Держко (Торонто) в Економічному клубі Канади, Торонто.

Додатки:

Nemtsov at Economic Club of Canada Feb 7 2012 Part 1-4 http://www.youtube.com/watch? v=pafqyhHAcmY&feature=BFa& list=UU5OztlhRvSGZPVR5GqNgVqg& lf=plcp

Nemtsov at Economic Club of Canada Feb 7 2012 Part 2-4 http://www.youtube.com/watch? v=A-ZW7PJNbUA&feature=related

Nemtsov at Economic Club of Canada Feb 7 2012 Part 3-4 Questions by Shymko, Derzko, http://www.youtube.com/watch? v=j9gpKZ4ajFE&feature=related

Nemtsov at Economic Club of Canada Feb 7 2012 Part 4-4 Question by Aurel Braun, Myroslava Oleksiuk http://www.youtube.com/watch? v=2326vtW9osA&feature=related

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка