Як російська влада позбавляється активістів української діаспори

Гадаємо, немає необхідності представляти  вам Лідію Ковалів (Демай) з Єкатеринбургу  - одну з найактивніших на сьогодні діячок української діаспори Росії, голову «Спілки українок Уралу», а також активну дописувачку сайту «Кобза. Українці Росії». За ініціативою цієї уродженки Львова, зокрема, тільки в цьому році, в умовах шаленої антиукраїнської риторики в РФ,  було проведено свято «Щедрий вечір - Новий рік» (Єкатеринбург) і онлайн-фестиваль «Українська осінь на Уралі», до якого залучилися українці не тільки з Росії, а й з України та Казахстану. Така активність, вочевидь, і не сподобалась російській владі, яка прикладає сьогодні  чимало зусиль, щоб знайти юридичні підстави для депортації  Лідії Ковалів за межі РФ.

Історія така. Спочатку 25 березня 2021 року ГУ МВС Росії по Свердловській області відмовило  у видачі посвідки на тимчасове проживання («вид на жительство») Лідії Ковалів-Демай  та її доньці  Тетяні-Стефанії  Ковалів. Апеляцію на це рішення розглянув Верх-Ісетський райсуд м. Єкатеринбурга і визнав дії ГУ МВС незаконними,  посилаючись на порушення права Л.Ковалів  на повагу до її особистого і сімейного життя.  Суд  визнав, що Лідія Ковалів-Демай та її донька законно перебувають на території Російської Федерації.  Верх-Ісетський суд взяв до уваги те, що Л.Ковалів з 2014 року перебуває у шлюбі з громадянином Російської Федерації та працевлаштована, а її дочка відвідує загальноосвітній заклад.

Тоді ГУ МВС по Свердловській області подає вже свою апеляцію на рішення Верх-Ісетського райсуду.  В апеляції ГУ МВС зазначається, що судом попередньої інстанції  не враховано те, що «при розгляді справ встановлений факт неодноразового  впродовж одного року притягнення до адміністративної відповідальності (Лідії Ковалів – ред.) за скоєння адміністративних правопорушень, пов'язаних із режимом прибуття (проживання) іноземних громадян у Російській Федерації». Апеляцію 17 серпня 2021 р. розглядає  Судова  колегія з адміністративних справ  Свердловського обласного суду. І виносить своє рішення на користь ГУ МВС. Тобто, перебуває, на думку обласного суду,  Л.Ковалів-Демай в Росії незаконно і має повернутися в Україну, хоча і знаходиться вже восьмий рік у законному шлюбі з громадянином РФ.

В чому ж завинила українська активістка Лідії Ковалів, яка ніколи не займалася політикою і чия громадська діяльність в Росії пов’язана виключно з популяризацією українських традицій і української культури? А в тому, що вона, як зазначається в апеляції ГУ МВС, «є членом Межрегіональної громадської організації «Культурно-освітнє об’єднання «Український конгрес», на зборах якого одностайно  прийнято рішення про вступ до Світового конгресу українців (СКУ), основна діяльність, якого полягає  у просуванні антиросійських політичних ініціатив з повернення Кримського півострова  до складу України, посилення санкцій проти Росії, проведення кампанії з перегляду спільної історії Росії та України, підриві підпорядкування канонічного православ’я в Україні». (Кін. цитати). При цьому нагадується, що «СКУ включено в Перелік іноземних та міжнародних недержавних організацій, діяльність яких визнана небажаною на території Російської Федерації». (Кін. цитати).

Тепер стоп! Давайте розбиратися. По-перше, що таке «Культурно-освітнє об'єднання «Український конгрес»? Жодної згадки про нього, про його діяльність, структуру і членів  в Інтернеті ми не знайшли. Відомо лише те, що це об’єднання очолює сумнозвісний у колах діаспори колишній Голова Обласної ревізійної комісії партії «Єдінія Росія» Сергій Винник (м.Омськ), він же колишній регіональний віце-президент Світового Конгресу Українців по Росії і країнам Середньої Азії. Нагадаємо читачам, що ця особа лише у 2014 році вийшла із лав путінської «Єдиної Росії», а до цього вірно служила режиму на високій партійній посаді. Більш того, нам стало відомо, що Сергій Винник, який має зв’язки у Західній діаспорі, рекомендує активістам діаспори не захищати Лідію Ковалів, оскільки «ця справа є приватною, а не політичною, і тому що влада не має юридичних підстав видворити Лідію Ковалів із Росії, оскільки вона перебуває у шлюбі із громадянином Росії». (Ця інформація отримана Василем Коломацьким із особистої розмови із колишнім Президентом СКУ, на якого Сергій Винник має вплив як фахівець діаспори у Росії, і «як юрист»). Подібна позиція Сергія Винник не відповідає дійсності, і є ударом у спину відомій українській активістці та громадянці України.

Кобза відзначає, що втрата легального статусу перебування у Росії фактично означає нестерпні умови для особи – банківська картка відключена, медичний поліс не дійсний, після перевірки документів особу затримують і депортують із країни. Не кажучи про те, що російські суди сприймають політичні аргументи, представлені міграційними властями, тобто фактично – безправ’я у суді.  В такій ситуації єдиний вихід – залишити країну добровільно, до депортації. Саме цю ситуацію юрист Сергій Винник пояснює в діаспорі як таку «що влада не має юридичних підстав видворити Лідію Ковалів із Росії». Доволі ієзуїтська логіка.

Йдемо далі. Коли «Український конгрес» прийняв рішення про вступ до СКУ? До того, як Світовий  Конгрес Українців був визнаний небажаною на території Російської Федерації організацією чи після цього? Це важливо, тим більш, що на сьогодні жодна українська організація в Росії  не є членом СКУ. Але в матеріалах суду про це не йдеться і до уваги це не береться. Так само не йдеться і про те, що ж за адміністративні порушення були скоєні безпосередньо Л.Ковалів, в якому саме році, в чому вони полягали  і т.д. Сама Лідія Ковалів чітко заявила у суді, що вона ніколи не була членом «Українського конгресу», і що не існує жодного документа – заяви чи протоколу -  які б підтвердили протилежне. Фактично власті Росії відкрито фальшують політичну справу проти неї.

Можна робити багато припущень стосовно того, чому влада фальшиво закидає Лідії Ковалів членство в «Українському конгресі», але в той же час не згадує голову цієї міфічної  організації Сергія Винника, дозволяючи йому вільно  їздити за кордон і брати участь в заходах «небажаного» в Росії СКУ. Ми цього робити не будемо, нехай це зроблять самі читачі. Зауважимо, що за Лідію Ковалів заступитися сьогодні нікому. Не заступилися за неї ні юрист Сергій Винник, який міг би чітко заявити, що Лідія Ковалів не була членом його організації, ні Світовий Конгрес Українців (не порадив йому цього робити, як нам відомо, той же Винник). Виглядає що не виявила інтересу до справи Лідії Ковалів і нещодавно відтворена Комісія Людських та Громадянських Прав (КЛГП СКУ), в яку входить все той же Сергій Винник.

Хто ж захистить українську активістку у Росії, яка самотужки відбивається від бездушної юридичної державної машини, намагаючись зберегти свою родину, громадську роботу і добре ім’я? Чи є український правозахист у світі, українська солідарність?

«Кобза» і надалі буде відслідковувати ситуацію з Лідією Ковалів і інформувати читачів про подальший перебіг подій.

Сьогодні, 25 жовтня, понеділок, у Лідії Ковалів у Єкатеринбурзі чергове судове засідання у справі штрафів, які їй виписали міграційні власті за порушення правил перебування на території Росії. Лідія Ковалів намагається їх оскаржити через суд.

Редакція «Кобза - Українці Росії»

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

На світлині: голова «Спілки українок Уралу» Лідія Ковалів

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка