Герб ДніпропетровськаСьогодні місто-побратим на українській ріці Самарі відзначає своє 230-річчя

Українському «брату» 420-літньої Самари, що нині має ім'я Дніпропетровськ – на честь відомого революціонера, усеукраїнського старости Григорія Петровского,  готувалася доля «Південної столиці» Російської імперії. Фаворит Катерини II, генерал-губернатор Новоросії ясновельможний князь Григорій Потьомкін-Тавричеській уміло підігрівав честолюбні задуми російської імператриці, що бачила себе продовжувачкою діла Петра I. Наслідуючи першому російському імператору, що «прорубив вікно в Європу» через Балтику і побудував на Неві нову, «Північну столицю» свого імені – Санкт-Петербург, Катерина бажала подарувати Росії столицю свого імені, побудувавши її на нових землях. Для цього після проведеної по її волі переможної російсько-турецької війни, що «прорубала друге вікно в Європу» - через Азовське і Чорне моря, навесні 1776 року азовський губернатор Василь Чертков був відправлений нею і Потьомкіним на пошук придатного місця. Він оглянув "нічийні" землі розігнаного за рік до цього козачого війська Запорізького і вибрав зручне, з його погляду, місце - на річці Самарі при впаданні річки Кильчень (на окраїні сучасного Новомосковська). Так у 1776 році там і почалося будівництво Південної столиці Росії, названої при народженні «Катеринославом» - містом слави другого після Петра I російського монарха - Катерини II, якій правлячий сенат імперії привласнив почесний титул – «Велика». І 2 лютого 1777 року Катеринослав з'явився на картах імперії.

Правда, після весняних паводків було вирішено перенести центр Новоросії на нове місце – на високі береги Дніпра в устя Самари. І стоїть тут тепер колишня Південна столиця Російської імперії, а сьогодні красивий город-мілльонник, що у 1993 році поріднився з нашою Самарою - «Запасною столицею воєнного часу» у роки Громадянської і Великої Вітчизняної війн. Місто, де як і в нас є Кіровський, Жовтневий, Ленінський і Самарський райони…Де, як і в Самарі, діє свій ракетно-космічний центр - тільки не «ЦСКБ-Прогресс», а «Південний».

У цю суботу в самарському побратимі на витікаючій з Донбасу українській ріці Самарі відзначається День міста, 230-річчя закладки в Причорномор'ї з волі Катерини Великої її «Південної столиці». Щоб передатити атмосферу цього свята, приведу лише два оригінальні пункти його програми: Жителів міста буде чекати площадка "Обличчя з обкладинки", на якій вони зможуть сфотографуватися чи випити чаю з двійниками своїх видатних земляків. Серед них дніпропетровці зустрінуть імператрицю Катерину Велику, ясновельможного князя Григорія Потьомкіна, народного артиста СРСР Йосипа Кобзона, відомого співака і композитора Володимира Кузьмина, генерального секретаря Леоніда Брежнєва. А міська "Газета по-днепровски» виступила організатором у День міста рекорду на самий масовий поцілунок – у суботу очікують понад 5 тисяч його учасників... 

Ми ж сьогодні, на ювілей побратимів, згадаємо про деякі найбільш показові моменти співробітництва і партнерства наших споріднених міст останнього часу. Про відкриття в Самарі дійсних талантів із Січеслава – так сьогодні жителі «Дніпра» нерідко неофіційно називають своє робоче і вузівське місто, що виросло на вільних землях Запорізької Січі. 

“Діамантики” із Січеслава

На початку травня в самарскій середній школі №132 імені Героя Радянського Союзу Георгія Губанова пройшли X Міжнародні Слов'янські читання для учнів 6-11 класів. На них приїхали делегації від слов'янських побратимів Самари - вчителі й учні з українського Дніпропетровська, білоруських Вітебська і Гомеля, болгарської Стара Загори. Місто Дніпропетровськ цього року був представлений двома 10-класниками навчально-виховного комплексу № 139 Індустріального району – Ігорем Посаженніковим і Христиною Шоркіною. Їх у російське місто-побратим на Волгу супроводжувала вчитель історії Наталя В'ячеславівна Родіна. Школярі з Дніпропетровська чудово показали себе на ювілейних Слов'янських читаннях і були відповідно відзначені званнями їх лауреата та дипломанта.

Делегація з Дніпропетровська  на самарських  Слов'янських читаннях

До речі, це вже третє відкриття в Самарі юних талантів із Дніпропетровська. 2 роки тому на 100-річчя самарскої Слов'янської школи до нас приїжджала перша делегація школярів з “Дніпра», очолювана вчителем російської мови і літератури тої ж самої школи № 139 Індустріального району Іриною Василівною Шульженко.. Тоді з великим успіхом пройшли представлення літературознавчої роботи 9-классниц Олени Чернеги "Дніпропетровськ і російські літератори ХХ сторіччя" і Ольги Фісун - "Катеринославська весна Олександра Пушкіна". А виступ 11-классниці Марії Білої з художнім читанням уривку з роману у віршах видатної української поетеси Ліни Костенко "Маруся Чурай" завершився овацією. І тим, що її попросили знову вийти до мікрофону і знову читати і співати пісні її легендарної тезки - "Чураївни".

А вперше дніпропетровського школяра з із прізвищем "Білий" у Самарі відкрили в 2002 році. Тоді міська "Самарская газета" опублікувала на своїх сторінках чудові вірші старшокласника, а нині студента одного з дніпропетровських вузів Руслана Білого, котрі нам передав представник Самарського відділення Товариства "Росія-Україна" у Дніпропетровську Василь Соболєв, колишній директор нашого Сизранського драматичного театру . Він їх вибрав з декількох робіт переможців Міжнародного Єсенінського фестивалю, організованого і проведеного в Дніпропетровську очолюваним ним Російським культурним центром.

Від імені своїх коллег по нашій громадській організації, від керівників Слов'янської школи хочу передати слова подяки і вдячності всім організаторам і спонсорам цих тріумфальних поїздок у Самару дітей із Січеслава. А ще - слова замилування роботою педагогічного колективу навчально-виховного комплексу № 139 Індустріального району міста Дніпропетровська, очолюваного його директором Тамарою Вододимирівною Стеблиної, та безпосередньому організатору відправлення делегацій у Самару завучу школи Зої Василівні Козловій. Можливо, вони зібрали в себе самих здатних, талановитих дітей. Але своєю подвижницькою педагогічною роботою вони з цих "алмазиків роблять справжні блискучі "діамантики".

Буратіно з «Дніпра» на батьківщині його творця

В травні позаминулого року російська «сестра» Дніпропетровська - Самара була всеросійською і всеслов'янською столицею святкування Днів слов'янської писемності і культури. На завершальні культурні заходи, приурочені до Дня міста Самари, сюди були запрошені делегації працівників культури і мистецтв від побратимів чи партнерів із країн Ближнього і Далекого зарубіжжя. У Самарі на День міста побувала на Міжнародному фестивалі "Ми граємо в ляльки" і була зустрінута повним аншлагом трупа Дніпропетровського міського театру ляльок на чолі з головним режисером театру Михайлом Овсянниковым. Її супроводжувала в цій поїздці заступник начальника управління культури міста Дніпропетровська Валентина Слобода. Колектив Дніпропетровського театру вже вдруге брав участь у проведеному в Самарі єдиному на всій території колишнього СРСР Міжнародному ляльковому фестивалі (перший раз днепропетровцы побували тут у 2002 році).

На урочистому відкритті цього міжнародного «іграшкового форуму» в ошатно прикрашеному театральному «ляльковому» будинку на куті вулиць Лева Толстого і Самарської керівник управління з питань культури й організації дозвілля населення міста Самари Галина Рязанова від імені міської влади поздоровила дорослих і малят з новим святом мистецтв. І запропонувала самарським хлопчикам і дівчаткам представлення кукольників із Дніпропетровська.

Делегати з Дніпра - з "лялькового будиночка" по вулиці Героїв, 40А - виступили в Самарі з відмінно поставленим спектаклем "Ай, да Буратіно!" по мотивам чудової, любимої багатьма поколіннями дорослих і дітей казки «Золотий ключик» видатного письменника - самарця графа Олексія Толстого. До повного захвату самої молодої самарськой публіки Михайло Овсянников і 5 його молодих коллег - дніпропетровських акторів, майстрів цього доброго дитячого жанру виступили в Самарі з дивно оптимістичним, барвистим і незвичайним ляльковим спектаклем про пригоди казкового дерев'яного хлопчика із сонячної Італії. Квитки для головних цінителів «живих іграшок» на цьому міжнародному фестивалі були цілком доступні за ціною, а для дітей із соціально-незахищених шарів, вихованців дитячих будинків лялькові представлення були безкоштовними.

Диплом і грамота дніпрян

Як підкреслила автору цих заміток директор Самарського державного театру ляльок Ольга Дикушина, на «круглому столі» за підсумками Фестивалю його організатори й учасники відзначали успіх «чисто самарського» спектаклю дніпропетровцев «Ай, да Буратіно!». Чергове, дуже вдале відвідування творчою делегацією з Дніпропетровська міста-побратима на Волзі було також відмічене представниками місцевої влади і громадськості. Була передана сердечна подяка від глави Самари Георгія Лиманського міському голові «Дніпра» Іванові Куліченку, всім організаторам і спонсорам поїздки сценічної трупи з міста-побратима за гідну участь дніпропетровців у цьому Міжнародному фестивалі. По його підсумкам в. о. керівника департаменту міжнародних і міжрегіональних зв'язків адміністрації міста Самари Сергій Самарцев направив лист директору Дніпропетровського міського лялькового театру Володимиру Фетисову і тепло подякував побратимів-дніпрян за добрий дарунок самарським дітям і їх батькам.

До речі, зараз в Самарі почався черговий ляльковий фестиваль, який присвячений 100-річному ювілею дивної казки “Золотий ключик” самарця Олексія Толстого та його любимого дітьми Росії і України головного героя – Буратіно, і на цей фестиваль знову, вже втретє приїжджають кукольники з “Дніпра”.

Чи будемо дружити Самарськими районами?

Під час своєї серпневої поїздки в Дніпропетровськ автор зустрівся з заступником міського голови по зовнішньоекономічних зв'язкам Володимиром Тюриным. Він відмітив, що за 13 років партнерства з нашим містом “склалося достатньо непогане співробітництво по різних напрямках економіки і культурного обміну. Сьогодні існує й успішно працює Торговий дім “Самара-Дніпропетровськ”, очолюваний відомим дніпропетровським підприємцем Віталієм Тараном. Це стало наслідком підписаного 5 років тому нового Договору про партнерські відносини між містами. Цей Торговий дім займається взаємним постачанням товарів у сфері продуктів харчування, будівельних матеріалів... Причому, відносини будуються на міцній платформі взаємовигідних інтересів бізнесменів з обох міст”. Віце-мер Дніпропетровська висловив і побажання депутатам Самарської міської Думи –  скоріше ратифікувати, нарешті, Договір про партнерство між нашими містами...

А в прес-службі міського голови Івана Куліченка, що, до речі, ще в травні 1993 року у складі першої делегації “дніпрян” займався встановленням партнерських відносин із Самарою, підкинули ідею: більше розповідати і знайомити жителів наших Самарських районів. Вони, ці райони, обидва народилися 50 років тому назад (правда, наш Самарський район був створений у місті Куйбишеві, а нинішній Самарский район Січеслава в 1956 році сам став окремим містом Придніпровськом і тільки через 21 рік перетворився в міський район Дніпропетровська). Сьогодні в нашому Самарському районі живуть близько 40 тисяч жителів, а в дніпропетровському - понад 90. Здається, приволзьким і придніпровської самарцям буде цікаво більше довідатися один про своїх тезок і налагодити більш тісні контакти. І тоді будемо дружити не тільки містами, але і районами... Самарськими.

Андрій БОНДАРЕНКО,

Заслужений журналіст України.

Голова міста Дніпропетровська  Іван КуліченкоВід редакції: Публікуємо листа головному редактору сайту “Кобза-українці Росії”, що надійшов в Самару від міського голови Дніпропетровська п. Івана Івановича Куліченка.

Заступнику голови Товариства дружби і співробітництва

народів Росії і України "Росія - Україна"

панові Бондаренку Андрію Васильовичу

-----------------------------------------------------------------

443013, Росія,. Самара, вул.. Київська, 15 “Б”, кв.36

Шановний Андрію Васильовичу!

Звертаюсь до Вас зi словами сердечної вдячності за плідну діяльність щодо зміцнення зв'язків між містами-побратимами Дніпропетровськом та Самарою, за роботу, яка сприяє розбудові нашого рідного міста.

Саме такі люди, як Ви, справжні патріоти, приумножують славу Дніпропетровська, зміцнюють його авторитет.

Попереду у нас ще багато справ, i ми зможемо їх розв'язати разом, якщо i надалі будемо робити все для того, щоб дружба i партнерство між порідненими містами міцніли i поглиблювались.

Щиро дякую Вам за любов до нашого прекрасного міста, високу професійність, журналістську етику, уміння та добре відношення i повагу до людей.

Бажаю Вам творчого довголітя, особистого щастя, міцного здоров'я, подальших творчих ycnixiв, добробуту i благополуччя в родині.

3 повагою

Дніпропетровський міський голова Іван Куліченко

Дніпропетровськ

5.05. 2006 р. 

На світлинах: Герб Дніпропетровська. Делегація з Січеслава на Слов’янських читаннях в Самарі в школі № 132. Диплом і грамота переможців, завойовані дніпрянами. Голова міста Дніпропетровська Іван Куліченко.

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка