Таня Андреєва придбала черевички не гiршi за тих, якi добував Вакула для своєї примхливої нареченої Оксани! Спогади про перший фестиваль української культури у російській столиці

Майже пiввiку минуло з тих пiр, як на Українi виникла i втiлилась iдея вiдродити Сорочинський ярмарок, так колоритно змальований в одноiменнiй повiстi вiдомого всьому свiту нашого видатного земляка Миколи Васильовича Гоголя.

Про ярмарок у селi Великi Сорочинцi на Полтавщинi - то особлива i iсторична тема, а от що з 18 по 20 вересня 2009 року у столицi Росiї пройшов фестиваль пiд назвою «Сорочинський ярмарок у Москвi» - це сучасне диво.

Народний український хор «Днiпро» міста Тольяттi теж був запрошений на цей унiкальний фестиваль, враження вiд якого - в цiй статтi.

День перший - день вiдкриття фестивалю пройшов в Культурному Центрi України, вул. Арбат, 9. Приємно вразила поява на сценi Миколи Васильовича Гоголя, образ якого талановито втiлив актор Харкiвського театру юного глядача Вiталiй Бондарєв. «Добридень вам, шановне панство! Вiтаю вас на Сорочинськiй ярмарцi!» - звернувся вiн i прочитав уривок iз повiстi про справжнiй Сорочинський ярмарок. Зал заворожено вслухався в рядки невмирущої гоголiвської прози та дивувався, як молодому артисту вдалося створити образ такий близький до того, що живе в нашiй уявi.

Органiзатори фестивалю Вiкторiя Скопенко (голова регiональної громадської органiзацiї «Українцi Москви») та Вiра Федорченко (кiнорежисер) привiтали присутнiх зi святом i познайомили з членами журi: Анатолiй Авдiєвський - художнiй керiвник Нацiонального хору iм. Г.Верьовки, Герой України, Академiк, Народний артист СССР i України (Київ),; Галина Чорноба - солiстка Большого театру Росiї, Заслужена артистка РФ i України (Москва); Алла Кендзера - директор Всесвiтнього конкурсу украинської пiснi (Київ); Богдана Павлишин - Заслужена артистка України (Сургут); Роман Кадіров - Заслужений артист України (Москва); Микола Решетняк - солiст Большого театру Росiї, Лауреат мiжнародних конкурсiв (Москва).

В привiтальному виступі Надзвичайного i Повноважного посла України в Росiї Костянтина Гриценка, між іншим, було сказано: «Ми не повинні забувати все те, що зберегли наші предки. Доторкнувшись до великого надбання нашого народу, ми думаємо про майбутнє і виражаємо вдячність організаторам фестивалю». Гаряче підтримуємо щиру вдячність тим, хто дав нам таку чудову можливість зібратися разом, поспілкуватися і піснею виразити свою українську душу.

Далi розпочався концерт - своєрiдний калейдоскоп виступiв-привiтань запрошених на фестиваль українцiв з усiєї Росiї, а також професiйних артистiв, теж українцiв.

Наш хор, завершуючи програму концерту, вийшов з хлiбом-сiллю на рушнику, i з пiснею:

Добрий вечiр, друзi, добрий вечiр, браття!

Прибули до вас ми з Волзької землi

I вiд українцiв славного Тольяттi

Привезли привiт вам i низький уклiн.

Хай живе, хай живе рiдна Україна!

Хай живуть, хай живуть славнi козаки!

Хай цвiте, хай цвiте червона калина!

Нехай дружба нас єднає на вiчнi вiки!

В фiналi прозвучав шевченкiвський шедевр «Реве та стогне Днiпр широкий» у виконаннi всiх присутнiх на сценi i в залi, а диригував цим iмпровiзованим зведеним хором сам маестро Анатолiй Авдiєвський!

День другий, хвилюючий, конкурсний, проходив у Парадному залi Будинку народiв Росiї Всеросiйського виставочного центру. В залі була розміщена тематична виставка «Мальовнича Україна», в якiй, до речi, прийняла участь талановита вишивальниця iз нашого «Днiпра» Любов Василець. Члени жюрi зайняли свої мiсця i з великою увагою слухали чарівні мелодії українських пісень - то веселих жартiвливих, то сумних та журливих.

Нiхто не залишився байдужим до злагодженого спiву хору «Батькiвська криниця» (м.Хабаровськ, художнiй керiвник Наталка Романенко), нiжного сопрано Галини Бойко в своєму супроводi на бандурi (м. Архангельськ), лiричного чоловiчого трiо (м. Нижнiй Новгород); козацької наснаги Валентина Iващенка (м. Санкт-Петербург), з яким у нас давня творча дружба; неповторних iнтонацiй, що йдуть iз глибин народної творчостi, солiстки iз Тверi; глибокого проникнення в пiсню Нiни Ксюк (м.Ярославль).

Гаряче сприйняли глядачi i тольяттiнцiв: хор «Днiпро» виконував українську народну пiсню на слова Т.Шевченка «По дiбровi вiтер виє» (солiст Ростислав Коляда) та «Пан полковник синьоокий», музика А.Татарченка на слова відомої української спiвачки Раїси Кириченко (солiстка Людмила Афонiна); фольклорний ансамбль вiртуозно виконав українськi народнi пiснi «Ой, гиля, гиля, гусоньки, на став» та «Сяк-так до вечора буду жить»; Нiна Бондаренко - майстер виконання без музичного супроводу - пiсню «Кленова балада» спiвала, як кажуть, серцем; Людмила Степанова була переконлива в пiснi I.Поклада «Тече вода» на слова Ю.Рибчинського; Олександра Бекетова завершила народну жартiвливу пiсню «Заграйте, музики!» запальним танцем. Справедливо буде додати, що була заявка на конкурс i вiд вашої покiрної слуги, але пiдступний фарингiт не дав видати нi звуку. Зате тепер я можу писати про все, що бачила i чула не зi сцени, а iз залу. Нема лиха без добра!

День третiй - урочисте пiдведення пiдсумкiв конкурсу i заключний гала-концерт. Щоб зрозумiти оцiнку самодiяльної творчостi конкурсантiв членами жюрi, досить привести слова Голови жюрi Анатолiя Авдiєвського: «Я не чекав такого високого виконавського рiвня, такого душевного щему, такої внутрiшньої туги... В пiснi, як сказав Микола Гоголь, захована iсторична правда народу. Допоки живе в серцях ваших пiсня ваших батькiв, вашої Батькiвщини, до того часу буде жити Україна! Хай українська пiсня єднає всiх українцiв планети Земля!»

Пiд емоцiйнi аплодисменти глядачiв були оголошенi всi лауреати I, II, III ступенiв. Крiм Дипломiв лауреатiв, директор Всесвiтнього конкурсу української пiснi Алла Кендзера офiцiйно запросила у Київ солiстку Ларису Баглаєнко (м. Кременчуг Полтавської областi) та хор «Батькiвська криниця» (м.Хабаровськ) на конкурс «Український спiв у свiтi».

Головний приз конкурсу одержала Павла Лушина (м. Архангельськ) за неперевнршене виконання своєї власної чудової пiснi про матiр:

«...Мамо моя, сивокоса голубко,

Жди, виглядай, я до тебе вернусь,

Поцілую гарячі натруджені руки,

Винувато і радісно знов усміхнусь...»

Таким свiжим голосом, з такою душевною тугою, з такою чистою сльозою була виконана ця пiсня, що кожна людина в залi вiдчула в своєму серці і бiль безповоротної втрати, i теплий дотик материнської руки.

З великим задоволенням ми сприйняли повідомлення, що всi тольяттiнськi номiнанти одержали Дипломи Лауреатiв: фольклорний ансамбль - I ступеню; хор i солiстка Нiна Бондаренко - II ступеню; солiстки Олександра Бекетова та Людмила Степанова - III ступеню.

Присутнiй тут спiвголова об`єднання українцiв Росiї Валерiй Семененко, користуючись нагодою, вручив подарунки українським органiзацiям Росiї: «Рiдним дiтям вiд матерi України» - так красиво вiн сформулював це дiйство.

А надворi, на широких сходах павiльйону ВВЦ «Центральний» розпочався гала-концерт. Українці із різних куточків Росії розгорнули грандiозний за розмiром, за красою i за глибоким змiстом рушник нацiональної єдностi. Його вишивали представники всiх регiонiв України, наповнюючи символами її славної iсторiї. Автори iдеї цього унiкального рушника - подружжя Тамара та Микола Степаненко. Шана їм!

Тимчасом на головнiй алеї ВВЦ iшла жвава торгiвля. Продавлись мальовничi рушники, тематичнi книги i картини, значки, рiзноманiтнi сувенiри, одяга та взуття. Тут доречно пригадати слова із повісті М.В.Гоголя: «Чого тільки нема на тій ярмарці! Колеса, скло, дьоготь, тютюн, ремінь, цибуля, крамарі всякі... так, що хоч би в кишені було рублів із тридцять, то й тоді б не закупив усієї ярмарки». Звичайно, в наш час за тридцять карбованців взагалі нічого не купиш, але все-таки і ми не пішли з ярмарки без обновок. Наприклад, Таня Андреєва придбала черевички не гiршi за тих, якi добував Вакула для своєї примхливої нареченої Оксани!

Додому поверталися задоволенi. У вагонi, як завжди, лунали пiснi... А на вокзалi в Тольяттi чекав сюрприз: Любов Разiна, яка не змогла поїхати на фестиваль, зустрiла нас в iмпровiзованому костюмi Солохи.

А на рiдному вокзалi Люба Разiна була,

З хлiбом-салом зустрiчала ще й чарчину налила!

Дійсно, по-гоголівськи дотепний фінал нашої подорожі на Сорочинський ярмарок!

Валентина ЛІСНИЧА,

солістка хору «Дніпро» м. Тольятті

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Фото дніпрян з «Миколою Гоголем» - Вiталiєм Бондарєвим під час відкриття Фестивалю на Арбаті, 9.

Заслужена артистка України сургутянка Богдана Павлишин на тлі хору «Дніпро» проникливо виконала пісню-пам'ять про Україну: «Мене забула, мабуть, Україна, яка живе, живе в моїй душi…»

 Реве та стогне Дніпр широкий...

Наші дніпряни з рушником нацiональної єдностi; на першому плані: ведучий гала-концерту заслужений на працівник культури Володимир Прасолов і голова регіональної громадської організації «Українці Москви» Вікторія Скопенко – душа фестивалю.

Микола Гоголь і хор «Дніпро» на ВВЦ.

Спільне фото дніпрян з Анатолієм Авдієвським на сходах Будинку народiв Росiї ВВЦ; можна сказати, що ми подружились: Анатолій Тимофійович – чуйна, добродушна, добра, щира людина.

Художній керівник хору Дніпро Віталій Головко акомпанує хабаровській «Батьківській криниці»

Загальне фото учасників Сорочинського ярмарку у Москві на добру згадку про Фестиваль.

На світлинах: Таня Андреєва придбала черевички не гiршi за тих, якi добував Вакула для своєї примхливої нареченої Оксани! Фото дніпрян з «Миколою Гоголем» - Вiталiєм Бондарєвим під час відкриття Фестивалю на Арбаті, 9. Заслужена артистка України сургутянка Богдана Павлишин на тлі хору «Дніпро» проникливо виконала пісню-пам'ять про Україну: «Мене забула, мабуть, Україна, яка живе, живе в моїй душi...». Реве та стогне Дніпр широкий... Наші дніпряни з рушником нацiональної єдностi; на першому плані: ведучий гала-концерту заслужений на працівник культури Володимир Прасолов і голова регіональної громадської організації «Українці Москви» Вікторія Скопенко - душа фестивалю. Микола Гоголь і хор «Дніпро» на ВВЦ. Спільне фото дніпрян з Анатолієм Авдієвським на сходах Будинку народiв Росiї ВВЦ; можна сказати, що ми подружились: Анатолій Тимофійович - чуйна, добродушна, добра, щира людина. Художній керівник хору Дніпро Віталій Головко акомпанує хабаровській «Батьківській криниці». Загальне фото учасників Сорочинського ярмарку у Москві на добру згадку про Фестиваль.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка