Мереживна майстерність лозоплетіння відроджується у Воронезькій області

завдяки допомозі майстрів із Закарпатської України

Ще якихось десяток років тому про подібний конкурс-фестиваль у Воронезькій області ми і не мріяли. І справа зовсім не у фінансах на його проведення – просто не набралася б достатня кількість учасників, гідних змагатися на всеросійському рівні. Лозоплетіння вмирало. Навіть в узагальнюючій праці відомого в Росії дослідника Олександра Миловського «Народні промисли» (видання 1994 року) немає ні рядка про це ремесло. І раптом у місті Боброві Воронезької області на базі відомого насамперед випуском гітар ЗАТ «Акорд» пройшов перший усеросійський фестиваль «Золота лоза» . На цьому підприємстві вже більш 4 років займаються і відродженням традиційного для Східної Слобожанщини мистецтва лозоплетіння. До речі, натхненником і організатором конкурсу, разом з Асоціацією народних промислів Росії, став генеральний директор «Акорду» Віктор Самарченко.

Усі творчі змагання проходили в новому цеху, де є місце і для художньої продукції, і обладнані майстерні. А приїхали на фестиваль у Бобрів не тільки майстри з Воронезької області, але і з Кірова, Краснодара, Бєлгорода, Волгограда, Москви, Ярославля, Калуги і навіть Ханти-Мансійська. А от Олександр Тесля, що представляв на фестивалі Розсошанський район Воронезької області, став визнаним майстром лозоплетіння завдяки вчителям з України. От що він говорить:

- Я працюю директором Будинку культури, і давно захоплююся лозоплетінням.  А усе  почалося з того, що в селі вдень з вогнем не можна було знайти простого кошика, так необхідного в побуті.   Старі майстри повмирали, а молодим ремесло не передали. Так мені довелося їхати в Закарпаття, є там таке село Іза, учитися лозоплетінню в тамтешніх майстрів.  Прийняли мене добре, усі «секрети» передали.

Олександр Тесля показав нам фотоальбом своїх виробів. Тонкі, витончені речі, у яких почувається і сам автор - людина доброї душі, веселий, гараздий на вигадки. Більш того, зараз Олександр Тесля навчає майстерності лозоплетіння своїх земляків. Гідне суперництво майстру вже можуть скласти Юлія Жук і Юрій Толкачов.

У Розсошанському районі багато років працює відділення Воронезької регіональної громадської організації «Українське товариство «Перевесло», що очолює Олексій Девятко. Він сам є визнаним у районі майстром різьблення по дереву і ставить у числі головних задач своєї роботи відродження і розвиток декоративно-прикладного мистецтва в середовищі місцевих українців, століттями проживаючих у цьому районі Воронезької області. І Олександр Тесля – у числі активних помічників і соратників у цій справі. Завдяки Олексію Сергійовичу Девятко, у програмі щорічного Фестивалю Слобідської української культури Воронезького краю (який у нинішньому році вже пройде в четвертий раз і намічений проведенням у Розсоші 27 листопада 2004 року) декоративно-прикладне мистецтво виділене в окремий рівнозначний блок. І щорічне збільшення числа учасників експозиції – свідчення зростаючого інтересу до відродження народних промислів у краї.

А переможцями «Золотої лози» у Боброві в різних номінаціях стали Ольга Перетокіна й Олена Мамонтова з Боброва, Світлана Горюнова з Краснодару, Наталя Тупіцина з Кірова, Геннадій Ануфрійов з Ярославлю, Володимир Цукрів і Валентина Колєснікова з Воронежа. Організатори фестивалю заявили, що мають намір зробити його традиційним. Так що готуйтеся до майбутніх конкурсів, майстри лози!

Дмитро ДЕНИСЕНКО, Вороніж.

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

3 жовтня 2004 р.

 

Об’єднана прес-служба Федеральної національно-культурної

автономії “Українці Росії”, Об’єднання українців Росії та

Бібліотеки української літератури в Москві

 

Контакти (керівник служби Юрій Кононенко):

E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Тел. +7 095 737-8834

Тел./факс +7 095 118-9192

 

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка