Евген Чолій
Евген Чолій

Промова Евгена Чолія на відкритті Х Конгресу СКУ у Львові

Преосвященні владики, всечесніші отці, почесні гості, дорогі учасники Х Світового Конгресу Українців, дорогі львів'яни!

Сьогодні ми офіційно відкриваємо Х Конгрес Світового Конгресу Українців, найбільшої міжнародної координаційної надбудови українських громад у діаспорі, яка представляє інтереси більш ніж 20 мільйонів українців!

Майже півстоліття тому, на історичному І Світовому Конгресі Вільних Українців у Нью-Йорку його перший президент, доктор Василь Кушнір, заявив, цитую: «Ми документуємо перед світом непохитну волю українського народу до відновлення його суверенної свобідної держави, маніфестуємо солідарність української спільноти у вільному світі».

Між історичним першим та нинішнім ювілейним Х Світовим Конгресом Українців відбулась найважливіша для всього українства подія ? відновлення незалежності України у '91 році. Щоб збагнути її значення, слід усвідомити, що за понад 70 років тяжкого комуністичного терору український народ пережив:

Голодомор-геноцид '32-33 років та ще два Голодомори;

жорстокі роки «розстріляного Відродження», коли були знищені провідні діячі науки, культури і мистецтва;

страшні часи, коли українські історичні церкви ? православна, греко-католицька ? були заборонені і примушені, як за часів римського цісаря Нерона, піти в катакомби;

безпощадне нищення всякого прояву українського національного духу по ІІ світовій війні та навіть під час та званої «перестройки» ? Чорнобильську трагедію, коли радянський режим віддав перевагу параду 1-го Травня над людським життям та охороною молоді, дітей.

Акт Незалежності України також став визначною подією для багатомільйонної української діаспори, яка є інтегральною частиною українського народу. З відновленням незалежності Захід почав трактувати нас державним українським народом, а не етнічною групою колишньої Австро-Угорської, Польської, Румунської чи Російської Держави.

Відновлення незалежності України мало велике значення не тільки для українців, але і для багатьох інших поневолених народів, бо '91-й рік започаткував нову еру у світовій політиці та спричинив повалення жорстокої імперії, яка розпалась на 15 вільних держав.

У 1992 році колишній Радник президента США з питань національної безпеки Збігнев Бджезинський заявив: «Третьою найважливішою зміною на карті Європи, напевно, є поява України, тому що це означає несподіване виникнення в Європі держави, поява якої, фактично, завершує існування Російської Імперії. І це є тим, що робить цю подію історично і геополітично важливою».

Цілком по-іншому оцінив цю історичну подію президент Росії Владімір Путін. У своєму річному зверненні до нації у 2005 році він назвав розпад Радянського Союзу найбільшою геополітичною катастрофою ХХ століття. І тому сьогодні президент Путін використовує всі можливості і ресурси Росії, щоб вже у 2015 році розпочати діяльність Євразійського економічного союзу. Це має бути не тільки економічний союз, оскільки він передбачає ще й спільні політичні, військові, митні, культурні, гуманітарні простори для його членів, передусім, членів колишніх радянських республік. Критичним кроком для досягнення цієї мети була інтеграція України до Митного союзу. Бо без України Росія перестає бути імперією.

Минулого року державний секретар США Гілларі Клінтон заявила: «Є рух, щоб «ресовєтизувати регіон». Це не буде так називатися. Це буде називатися «Митний союз», це буде називатися «Євразійський союз» чи щось подібне». А за тим вона застерегла: «Але не робімо помилку щодо цього. Ми знаємо, якою є їхня мета».

Щоб досягти тієї мети Росія постійно порушує підписані нею у '94-му році Меморандум про гарантії безпеки у зв'язку із приєднанням України до Договору про розповсюдження ядерної зброї, вживаючи природний газ як політичну зброю. Зокрема, щоб втягнути Україну до Митного союзу. Неважко і здогадатися, що саме було справжньою причиною санкції Росії на продукцію компанії «ROSHEN». А відтак, чому в серпні цього року російська митниця включила до переліку ризикових усіх без винятку українських імпортерів, що практично зупинило весь український імпорт.

Росія також використовує політику м'якої сили, в тому числі і через 84 центри так званого «Руського Міра» у 41 країні світу, для поширення своєї імперської тактики, яка передбачає, щоб Захід сприймав Україну через призму Росії.

Взагалі імперські втручання Росії у внутрішні справи України є настільки явними, що цього місяця заступник голови фракції Партії регіонів дозволив собі публічно заявити, що він може припускати, цитую: «На останній зустрічі президентів у Севастополі Владімір Путін дав зрозуміти, що Росія не зможе підтримувати Віктора Януковича у випадку підписання угоди про асоціацію з ЄС». А також наголосив на можливості, що на наступних президентських виборах Кремль виставить проросійського кандидата.

Х СКУ буде закликати ЄС засудити такий тиск і шантаж з боку Росії і стати на захист України! (гучні оплески ? прим.ред.)

На жаль, нинішні провладні сили України є прихильні до проросійського курсу. Це не повинно дивувати, оскільки в лютому 2012 року соціологічна група «Рейтинг» оприлюднила дані, що європейську інтеграцію України підтримують 40% прихильників Партії регіонів, на відміну від майже 80% прихильників опозиції. Взагалі характерною протягом останніх трьох років стала проросійська позиція нинішніх владних структур у таких діях:

Харківська угода, яка на чверть століття продовжила перебування імперського російського війська у Криму всупереч статті 17 Конституції України;

Закон «Про засади державної мовної політики», який, всупереч статті 10 Конституції України, юридично підносить російську мову до рівня другої державної, незважаючи на те, що російська, як колишня імперська мова, упродовж століть придушувала рідну мову українського народу;

ганебне встановлення в Україні пам'ятників Сталіну, найбільшому кату українського народу, тоді коли європейське співтовариство офіційно засудило сталінізм, прирівнявши його до нацизму;

та демонстративне вивищення чужої церкви ? церкви Московського патріархату.

Зокрема сьогодні, напередодні запланованого підписання угоди про асоціацію між ЄС та Україною проросійські сили всіляко стараються зашкодити цьому процесу та втягнути Україну в Євразійський простір, що мабуть найбільш явно демонструють наступні чотири факти:

Перший ? це підписання 30 травня цього року Меморандуму про поглиблення взаємодії між Україною та Євразійською економічною комісією. Цей документ, який представляють як угоду про одержання Україною статусу спостерігача, своїм третім пунктом зобов'язує Україну дотримуватися принципів Митного союзу і Єдиного економічного простору, і утримуватися від дій, спрямованих проти інтересів Митного союзу і Єдиного економічного простору.

Другий факт ? це неймовірний заклик 148 депутатів від Партій регіонів та комуністів до Польського Сейму визнати Волинську трагедію геноцидом польського народу. За цією заявою стоїть ще більш небезпечна політична гра. А саме: розпалити ворожнечу між Україною та Польщею, яка нині є чи не найбільш впливовим союзником щодо євроінтеграції України, і тим самим перешкодити підписанню угоди про асоціацію між ЄС та Україною та спрямувати Україну в цілком протилежний євразійський бік.

Ця антинаціональна акція стає ще більш виразною, коли згадати, що на початку цього року ці самі сили проголосували проти розгляду у Верховній Раді України Постанови про 80-ті роковини Голодомору в Україні та вшанування пам'яті жертв геноциду українського народу. Рівно ж, під час вшанування жертв Голодомору хвилиною мовчання комуністи зухвало не піднялися разом із депутатами ВР.

Третій факт ? це недавня заява заступника голови Фракції Партії регіонів про шість пунктів угоди про асоціацію між ЄС та Україною, які суперечать Конституції України і що Конституційний суд це так визнає.

Четвертий факт ? це використання 1025-ліття Хрещення Київської держави для поширення в Україні ідеології «Руського Міра». Суть цієї ідеології дуже чітко озвучив під час урочистостей президент Путін, заявивши, що, цитую: «Разом ми пережили найтяжчі випробування, потрясіння, трагедії. Разом будували і захищали Велику Русь. Ми всі духовні спадкоємці того, що тут сталося 1025 років тому. Спадкоємці духовних цінностей Дніпровської київської купелі. І в цьому сенсі ми, безумовно, один народ».

Саме тому СКУ твердо переконаний, що якнайшвидша інтеграція України до Європи є вкрай необхідною! Головне тому, що вона є найкращою запорукою незалежності України, яка сьогодні є під загрозою. Разом з цим євроінтеграція допоможе Україні встановити більш збалансовані та рівноправні стосунки з Росією. У цей критичний час вирішується, чи Україна повернеться до радянських часів, чи буде йти вперед ? до інтеграції з демократичною Європою. І в такий час ніхто не може стояти осторонь. Тому сьогодні СКУ хоче чітко заявити, що буде робити все можливе, щоб Україна НІКОЛИ не повернулась до авторитарних радянських часів. (гучні оплески ? прим.ред.)

СКУ також свідомо та глибоко вболіває тим:

що в Україні здійснюється тиск на опозицію та відбувається вибіркове правосуддя за політичні рішення на підставі застарілого законодавства ще з радянських часів;

що тут порушується свобода слова та робиться тиск на ЗМІ;

що в Україні збільшується втручання у життя громадянського суспільства та його залякування з боку спецслужб;

що за даними Associated Press середня тривалість життя в У становить 59 років, і за цим показником вона займає передостаннє місце серед європейських держав, тоді як у країнах Західної Європи цей вік є 70 років;

що за інформацією УНІАН Україна посідає 136 місце у світі за рівнем доходу на душу населення;

що представники влади в Україні, їхні родичі та близькі з неймовірними темпами накопичують багатства та вплив, як подає «Гімн Свободи», який навіть окреслює це спеціальним терміном «фамілізація корупції»;

що за даними антикорупційної неурядової організації «Міжнародна прозорість», 87% респондентів в Україні стверджують, що судова система корумпована, а 84% респондентів так само охарактеризували міліцію та що правоохоронні органи України, що здійснюють злочинні дії проти тих, кого вони мали б захищати (у тому числі і жахливий випадок у селищі Врадіївка у Миколаївської області).

Українські громадяни заслуговують на краще! Українська діаспора, на чолі з СКУ, буде сприяти тому, щоб Україні ДІЙСНО стало краще! (оплески ? прим.ред.)

У зв'язку з цим можна пригадати, що задля допомоги своїм рідним та близьким зарубіжні українці офіційно через банківські системи передали в Україну 7,5 мільярдів доларів цього року. 7 мільярдів ? протягом 2011 року та подібні суми раніше. А якщо брати до уваги і ніші шляхи передачі грошей, то за розрахунками експертів Нацбанку України, щорічні вливання трудових мігрантів доходять до 23 мільярдів доларів. Хоча нам часто закидають, що ми тільки здатні до критики, ця статистика вказує, що саме українська діаспора є найбільшим інвестором до економіки України, а не різні офшорні зони, куди спрямовують мільярди доларів олігархи З України. (гучні оплески ? прим.ред.)

СКУ переконаний, що євроінтеграція України буде сприяти її демократизації, точно піднесе рівень життя українського народу, оскільки дозволить йому одержати підтримку у сфері енергетики та її модернізації, та підвищення ефективності, долучитися до європейських економічних та соціальних програм, наблизити системи освіти та охорони здоров'я до європейських стандартів, вільно пересуватися по країнах ЄС та мати доступ до найбільшої в світі економіки. Для порівняння: сукупна економіка ЄС становить понад 17 трильйонів доларів, у той час як сукупний валовий внутрішній продукт Митного союзу становить біля 2 трильйонів доларів.

Однак, все це стане можливим тільки тоді, коли владні структури України стануть не лише декларативно, але і на дії викорінювати корупцію, та втілювати у життя необхідні реформи. З огляну на всі ці переваги, СКУ спрямував значні зусилля на просування євроінтеграції України серед європейської та міжнародної спільноти. Напередодні 16-го самміту ЄС-Україна у Брюсселі, 17 січня цього року, СКУ прийняв стратегічне рішення закликати провідників ЄС прийняти рішення щодо підписання угоди про асоціацію не на підставі дій нинішніх владних структур України, а скоріше на основі довгострокових інтересів Європи, України та регіональної безпеки, стабільності і добробуту, та впровадити на європейських теренах більш ефективних заходів проти тих, хто грубо порушує людські права, подібно до американського «закону Магнитського», який передбачає відмову у видачі віз, заборону фінансових трансакцій та замороження активів таких осіб.

Цей заклик СКУ підтримали наші складові організації та українські громади 19 країн світу. Рівно ж, впродовж останніх двох років, під час зустрічей із високопосадовцями Європейського Союзу та 26 країн проживання української діаспори, а зокрема з президентом Польщі та прем'єр-міністром Литви, яка нині очолює ЄС, я наголошував, що підписання угоди про асоціацію є в найкращих інтересах Європи та України, яка є найбільшою за територією та шостою за кількістю населення державою Європи. У іншому ж випадку Україна і далі буде коливатись між полюсами Європи та Росії, та отримувати в регіоні нестабільність з усіма її негативними наслідками. Або ще гірше: вона може стати членом домінованого Росією Митного союзу і це значно б підірвало суверенітет країни і призвело б до подальшого погіршення ситуації щодо прав людини, зашкодило геополітичній рівновазі Європи та піднесло імперські амбіції Росії.

Зі свого боку європейські високопосадовці запевнили мене, що підтримують процес євроінтеграції України, у тому числі, і підписання угоди про асоціацію.

Нашим великим спільним успіхом стало укладання 30 березня минулого року Угоди про асоціацію між ЄС та Україною, що включає зону вільної торгівлі. Ще одним успіхом було спрощення від 1 липня цього року візового режиму для громадян України, які подорожують до країн ЄС. Це стане суттєвим фактором для зміцнення процесу євроінтеграції України та є чітким сигналом про те, що ЄС дійсно вітає українських громадян у європейському співтоваристві. І тепер вже тільки від сьогоднішньої влади в Україні буде залежати те, чи угода про асоціацію між ЄС та Україною буде підписана цього року під час ІІІ самміту країн Східного партнерства у Вільнюсі. Оскільки голосною вимогою ЄС є те, щоб владні структури України продемонстрували, що повертаються від авторитарного до демократичного способу правління. Якщо ж нинішні владні структури України втратять цю нагоду, вони змушені будуть за це відповісти перед українським народом. (тривалі оплески ? прим.ред.)

Тому СКУ ще раз закликає президента та владні структури України виконати ключові вимоги ЄС, а саме:

звільнити лідера опозиції Юлію Тимошенко;

здійснити реформи правової та судової системи, включно і щодо Головної прокуратури;

пристосувати виборче законодавство для європейських стандартів та припинити рух України до будь-якого членства до домінованого Росією Митного союзу, а відтак, до Євразійського союзу, який є прямою дорогою до відновлення Російської Імперії.

Рівно ж, СКУ звертається до всіх національно-демократичних сил, а особливо до української опозиції: надати пріоритет підписанню угоди про асоціацію між ЄС та Україною та для цього сприяти необхідним реформам.

У свою чергу 20-мільйонна українська діаспора на чолі з СКУ хоче сьогодні запевнити вас словами Великого Тараса Шевченка, що нам не однаково «…як Україну злії люди Присплять, лукаві, і в огні Її, окраденую, збудять». Так, нам не однаково!

І тому ми будемо підтримувати наш народ на його шляху до ствердження української державності через євроінтеграцію та підписання у листопаді цього року угоди про асоціацію.

Протягом останніх 5-ти років, як президент СКУ, я відвідав українські громади 32 країн світу. Це дало мені унікальну нагоду відчути як українська діаспора розбудувала церковне і громадське життя, у тому числі різні молодіжні та спортивні організації, освітні заклади, культурно-мистецькі колективи, зокрема хори, танцювальні ансамблі та драматичні гуртки. Я також ознайомився із творчими здобутками українців у різних сферах життєдіяльності та переконався у силі їхнього голосу на державному рівні країн проживання. На власні очі я побачив чудові українські церкви, школи, музеї, культурні та інформаційні центри, кредитові спілки, і пам'ятники на честь видатних українців та історичних подій в Україні. Всі ці здобутки ще більше переконали мене у величезному потенціалі світового українства.

Ряд всеукраїнських акцій міжнародного масштабу підтвердив цей потенціал. Як приклад можна назвати міжнародну акцію «Незгасима свічка», яку СКУ провів у 2008 році, в сумну 75-ту річницю Голодомору. Ця акція пройшла у 33 країнах світу та стала визначним чинником у інформуванні світового суспільства про Голодомор на у його визнанні геноцидом українського народу. А в 2010 році представники українських організацій з 12 країн світу зібрались на річних загальних зборах СКУ у Перемишлі в Польщі, щоб дати відчути, що не тільки українці Польщі, але все світове українство вболіває за якнайшвидше повернення Народного дому українській громаді, який у неї було конфісковано 65 років тому під час антиукраїнської акції «Вісла». Під час тих зборів мер Перемишля запевнив, що це питання буде полагоджено протягом наступних місяців. І дійсно, за 7 місяців після наших зборів, у березні 2011 року, польська влада офіційно передала Народний дім у власність Об'єднання українців Польщі.

У 2012 році СКУ взяв участь у спостереженні за парламентськими виборами в Україні. Наша місія із числа українців з 20 країн світу була найбільшою із неурядових міжнародних місій, що діяла без жодного державного фінансування, та мабуть єдиною, яка вела спостереження у багатьох країнах проживання українців. Ця місія допомогла зменшити виборчі порушення.

Важливо також відзначити також відзначити, що протягом останніх двох років молодіжна комісія СКУ змогла зібрати українську молодь з-понад 20 країнах світу на чотирьох Форумах української молоді, а також на семінарах у різних європейських країнах.

Всі ці наші спільні успіхи явно підтверджують велику силу організованого світового українства. Я тому закликаю вас зміцнювати зв'язки з українцями всього світу та активно реагувати на заклики СКУ, більшість з яких зараз спрямована на євроінтеграцію, демократизацію і українізацію України та на захист людських прав українців незалежно від місця їхнього проживання. (оплески ? прим.ред.)

На жаль, через постійні негативні та пригноблюючі новини багато людей в Україні зневірились та почали відчужуватись від важливих для України та українства тем, а таке збайдужіння тільки на руку противникам України та тим олігархам, які й далі хочуть панувати на українській землі. Пригадуючи, яким важким та жертовним шляхом йшов наш народ до незалежності, нині, на її 22-му році, ми просто не маємо жодного права втрачати надію і опускати руки. (оплески ? прим.ред.)

Тому своїм гаслом на Х СКУ у 2013 році ми обрали такі, слова добре відомої вам української поетеси Лесі Українки «Contra spem spero» ? «Без надії сподіваюсь». Цим гаслом ми хочемо явно заявити, що незважаючи на всі труднощі, українська діаспора таки твердо вірить в український народ та в його краще майбутнє. А своєю присутністю саме тут, на своїй духовній Батьківщині, а не в іншому місці, українці з 30 країн світу ? Австралії, Аргентини, Бельгії, Білорусі, Болгарії, Боснії і Герцеговини, Бразилії, Великої Британії, Вірменії, Греції, Естонії, Іспанії, Італії, Канади, Латвії, Молдови, Нідерландів, Німеччини, Парагваю, Польщі, Португалії, Росії, Румунії, Сербії, Словаччини, Словенії, США, Угорщини, Франції та Хорватії ? хочуть запевнити вас, що багатомільйонна українська діаспора солідарна із українським народом, та як і в минулому, простягає йому свою руку підтримки і готова до активної співпраці.

І в тому, щасти нам Боже!

Евген ЧОЛІЙ

Фото М. ГРАЧА

Виступ президента СКУ під час другого дня Х Конгресу СКУ
Виступ президента СКУ під час другого дня Х Конгресу СКУ

На світлинах: Евген Чолій. Виступ президента СКУ під час другого дня Х Конгресу СКУ.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка