Будівельники потрібні скрізь
Будівельники потрібні скрізь

Міграція між Україною і Росією: нарешті ми попереду не тільки всієї Європи

За прогнозом експертів, найбільше мігрантів цього року приїде з Мексики в США. Планується, що цим каналом скористається 11,6 млн мексиканців.

А ось коридори міграції „Росія – Україна” і „Україна – Росія” – на другому і третьому місці в світі за масовістю. Через них цього року пройде 3,7 і 3,6 млн. мігрантів відповідно. Окрім Росії, найбільше українці їдуть на заробітки в Білорусь, Казахстан, Узбекистан, Молдову, Азербайджан, Грузію, Вірменію, Таджикистан, Киргизстан.

Україна також посіла одинадцяте місце в списку країн з найбільшою кількістю іммігрантів. За оцінкою Всесвітнього банку, нині за межами країни працює 5,3 млн. українців, що складає 11,6% від загальної кількості населення. Притому серед українських мігрантів частка українських жінок складає 57,2%. За прогнозом аналітиків Всесвітнього банку, обсяг грошових переказів з-за кордону в Україну за підсумками цього року складе $5,3 млрд. Для порівняння, минулого року українці, працюючі за кордоном, переказали в країну $5,1 млрд. Водночас обсяг переказів поки що не досяг докризового показника 2008 року – $5,7 млрд.

Також наша країна зайняла п’яте місце в рейтингу країн з самою великою кількістю емігрантів. Їх кількість складає 6,6 млн. (14,4% від загальної кількості населення країни). Після Росії, найбільш частто українці емігрують в Польщу, США, Казахстан, Ізраїль, Німеччину, Молдову, Італію, Білорусь, Іспанію.

Тим часом, з метою врегулювання міграційних коридорів „Росія – Україна” і „Україна – Росія” обидві країни розглядають питання про те, щоб змінити порядок заповнення міграційних карт. Зокрема, передбачається перебування українців на території РФ без реєстрації протягом 180 днів. Про це заявив Глава Державної прикордонної служби Микола Литвин. „Багато нарікань було на еміграційні карти, – зазначив він. – Ми внесли пропозицію, щоб еміграційна карта заповнювалася один раз під час в’їзду на територію або України або Росії строком на 180 днів. Щодо української сторони, то ті, хто мають закордонні службові паспорти, посвідчення моряків і льотчиків, взагалі не заповнюють еміграційні карти, вже така постанова в Україні прийнята”.

Крім того, з 2011 року Державна митна служба має намір запровадити централізоване відеоспостереження за співробітниками митних пунктів пропуску. В першу чергу така система впроваджуватиметься на митних пунктах пропуску з найбільшим товарообігом.

А в Україні для прискорення перетину україно-російського кордону мають намір упровадити магнітні картки із записаними на них персональними показниками громадян. Як зазначив М. Литвин, експеримент із використання таких карток був успішно проведений в київському аеропорту „Бориспіль”. Така картка – це сходинка до майбутнього біометричного контролю. Вона покликана підвищити безпеку, швидкість оформлення, комфорт для громадян при перетині кордону. Оформлятимуться такі картки органами Держприкордонслужби. Вартість картки складе 18 гривен. Під час їх видачі перевірятиметься інформація в базах даних про одержувача на предмет наявності обставин, які перешкоджають перетину ним кордону. Це має удвічі скоротити час проходження прикордонного контролю.

Глава Державної прикордонної служби також зазначив, що пункти пропуску, через які українці і росіяни зможуть перетинати кордон, з’являться на кожному десятому кілометрі кордону. За його словами, в угоду про безвізовий порядок і в угоду про прикордонний рух були відпрацьовані і внесені необхідні зміни. На думку М. Литвина, це дозволить громадянам усіх прикордонних областей перетинати кордон у будь-якому пункті пропуску, у тому числі і в місцевому. „Це дуже вигідно. Згідно з угодою між Україною і РФ, на україно-російському кордоні має бути облаштовано 145 місцевих пунктів пропуску. Якщо рахувати разом з автомобільними міжнародними, міждержавними пунктами пропуску, то це на 10 кілометрів буде один пункт. Цього вистачає щоб було дуже зручно перетинати кордон”, – підсумував М. Литвин.

Росіяни емігрують в Україну

Економічна міграція населення з Росії в Україну значно перевищує зворотню трудову міграцію

За даними Всесвітнього банку, взаємна економічна міграція населення Росії і України – найактивніший канал світової міграції після каналу імпорту робочої сили з Мексики в США. Мало того, як стверджується в доповіді „Міграція і грошові перекази: статистика на 2011 рік”, трудова міграція з Росії в Україну перевищує зворотний процес. По суті, це єдиний процес обміну громадянами між Росією і Україною. На Росію припадає 5,6% припливу мігрантів у світі. За цим показником (за даними Всесвітнього банку, в Росії проживало в 2010 році 12,2 мільйона мігрантів, або 8,6% населення) Росія – другий у світі імпортер робочої сили після США. Показники України недалекі від світових лідерів: кількість іммігрантів в Україні складає 5,3 млн осіб, притому головним постачальником робочої сили для України Всесвітнійо банк вважає саме Росію.

Те, що трудова міграція з Росії в Україну перевищує зворотний процес, хоча прийнято вважати навпаки, експертів не дивує. Адже така статистика пояснюється багатьма чинниками. Зокрема, як вважає російський політолог Євген Мінченко, Київ – більш компактне і комфортне для проживання місто, порівняно, наприклад, з Москвою. У столиці України – значно менше агресії, і водночас зберігається високий рівень толерантності до росіян.

Не менш важливим є й наявність російськомовного середовища та відсутність засилля кавказців,як у Москві. Крім того, в Україні поки що зберігається конкурентність в політиці та бізнесі. Тому сюди з’їжджається російський мідл-менеджмент – керівники проектів, консультанти, бізнесмени середньої руки. Також для України притаманна затребуваність консалтингу (і бізнесового, і політичного), яка є на порядок вищою, ніж у Росії. Цьому сприяє й ставлення до консультантів з Росії як до професіоналів своєї справи. Крім того, минула мода на американських політтехнологів.

На думку Є. Мінченка, великим плюсом є також те, що в Україні досить легко відкрити власний бізнес, хоча прийняття нового податкового кодексу може змінити ситуацію у зворотний бік. З погляду політолога, не можна також скидати з рахунків українських дівчат: „Наші західні сусіди славляться гарними дівчатами. Серед моїх знайомих – величезна кількість змішаних шлюбів. Навзнак, можу назвати декілька друзів, які одружувалися на киянках”.

А ось відомий політик Олексій Митрофанов упевнений, що усе навпаки – це з України люди масово їдуть на заробітки в Росію. „Люди приїжджають сюди на роки, але, як наслідок, повертаються в Україну. Це, до речі, особливість українців, вони молодці. Росіяни коли від’їжджають з села, вони намагаються його забути. Українці, як і кавказці, татари, повертаються на свою малу батьківщину, люблять її, часто будують там будинки. Їх мета – тут заробити, а там побудувати модний будинок, з басейном. У Росії цього немає – поїхав з села і забув його як страшний сон. Ці люди і потрапляють в таку статистику. Заробила людина в Москві грошей і поїхала у свій Івано-Франківськ”.

Але притому Є. Митрофанов визнає, що певний час в Україну мігрували політологи, політтехнологи, які займалися виборами тощо. „Це чимала кількість, тільки здається, що це п’ять осіб. Ну і менеджмент. Але він їхав не тому, що там умови кращі, а тому що їх посилали у відрядження в Україну. Але таких людей, які рвонули в Україну робити бізнес, тому що там краще, дуже мало”, – упевнений політик, скепсис якого ґрунтується на тому, що бізнес в Україні – це дуже важка тема. Тому що українці – це люди, з якими увечері можна домовитися, а уранці усе буде по-іншому. Митрофанов загалом вважає це особливістю української культури. Тоді як для росіян головне – робити бізнес, для українців процес важливіший за мету. „Для людей може важливо збиратися, пити горілку, спілкуватися, типу бізнес йде. А уранці вони забувають усе, про що увечері домовилися і роблять усе по-іншому, їм просто процес цей подобається. У них там кумівство, родинні зв’язки мають велике значення. Хто не з цього світу, той не зрозуміє, важко буде працювати”, – ділиться досвідом Митрофанов, „любов” якого до українців і всього українського загальновідома.

http://www.uvkr.com.ua/ua/news/za_kordonom_perebuvaye_6_milyoniv_ukrayintsiv.html 

«Гастарбайтер, слава России!»
«Гастарбайтер, слава России!»

На світлинах: Будівельники потрібні скрізь. «Гастарбайтер, слава России!»

Додатково:

З України виїхало 15 відсотків населення

За кордоном перебуває 6,6 мільйонів українців

За даними Світового Банку, Україна на п’ятому місці у світі за кількісними показниками еміграції. Найбільше українців нині перебуває в Російській Федерації, Італії та США. Про це повідомив Світовий Банк у своїй останній доповіді „Міграція і грошові перекази”.

За показниками 2010 року за кордоном перебуває 6,6 млн. українців, які виїхали у різні роки. А це майже 15% від загальної кількості нинішнього населення країни. За кількістю емігрантів ми поступаємося тільки Мексиці (11,9 млн.), Індії (11,4 млн.), Росії і Китаю (11,1 та 8,3 млн. відповідно).

Притому емігрантів з України було б значно більше, якби не візовий режим з багатьма країнами, куди заробітчани виїжджають у пошуках роботи. Зважаючи на це, Естонія прагне, щоб українців пустили без віз у Євросоюз. Мало того, міністр закордонних справ Естонії Урмас Пает вважає, що безвізовий режим з Росією не повинен вводитися Європейським союзом раніше, ніж з країнами СНД, які входять у програму „Східне партнерство”. А це – Вірменія, Азербайджан, Білорусь, Грузія, Молдавія і Україна. „Буде нелогічно, якщо Росія у встановленні безвізового режиму просуватиметься швидше, ніж країни, з якими ЄС співробітничає в рамках програми „Східного партнерства”, у тому числі з Грузією, Україною, Молдавією”, – заявив У. Пает.

З його погляду, політична сторона питання цілком перебуває в руках Європейського союзу.

2010-11-15 http://www.uvkr.com.ua/ua/news/za_kordonom_perebuvaye_6_milyoniv_ukrayintsiv.html 

Правозахисники б'ють на сполох: у РФ знущаються з трудових мігрантів і ситуація тільки погіршується 

Трудові мігранти, що приїжджають до Росії на заробітки, стають жертвами порушення прав як на робочих місцях, так і в повсякденному житті, вважають експерти правозахисної організації Human Rights Watch(HRW), передає Бі-Бі-Сі.

У атмосфері наростаючого насильства відносно мігрантів, посиленого глобальною фінансовою кризою, російська влада не здатна захистити цих робочих від свавілля працедавців, агентств із найму і міліції, мовиться в опублікованій у вівторок доповіді HRW.

У документі під назвою "Вам подобається дурити нас? Експлуатація будівельних робочих-мігрантів в Росії" зафіксовані численні факти затримки зарплат, відсутність трудових договорів і порушення норм безпеки на будівництвах.

У ньому також повідомляється про випадки нелегальної доставки трудових мігрантів до Росії агентствами з найму. Робочим обіцяють заробітки на будівельних майданчиках, проте їх передають працедавцям, які конфіскують паспорти приїжджих і примушують їх працювати безкоштовно. В деяких випадках робочих тримають в ув'язненні і б'ють. Представник Федеральної міграційної служби Росії назвав висновки HRW перебільшеними.

"Трудові мігранти приїжджають до Росії за гідною роботою, а замість цього стикаються з насильством і експлуатацією", - говорить автор доповіді, аналітик відділення HRW у Європі і Центральній Азії Джейн Б'юкенен.

"Росія повинна провести радикальні реформи, щоб захистити трудових мігрантів від серйозних порушень прав людини", - сказала правозахисниця на презентації доповіді в Москві.

HRW опитала більше 140 мігрантів, що працювали на будівництвах у 49 російських містах з 2006 по 2008 рік.

У доповіді мовиться, що понад 40% гастарбайтерів, загальна чисельність яких в Росії, за різним даним, складає від 4 до 9 мільйонів чоловік, зайняті у сфері будівництва. Ця сфера до економічної кризи була головною рушійною силою розвитку Росії.

За даними Федеральної міграційної служби, в Росії дещо менше іммігрантів - близько 3 мільйонів.

Більшість з них приїхала з колишніх республік Радянського Союзу, рятуючись від убогості і безробіття. Громадяни цих держав можуть в'їжджати до Росії без візи.

"Якщо у іноземного трудового мігранта легальний статус в Росії, то у нього такі ж права, як у російського громадянина, звернутися в прокуратуру або до суду з скаргою на порушення своїх прав", - сказав прес-секретар ФМС Костянтин Полторанін.

У доповіді приведені факти порушень прав мігрантів в період економічного розквиіту Росії. В умовах, коли російська економіка опинилася під ударом кризових явищ, трудові мігранти ризикують стати жертвами наростаючої експлуатації, і насильства, попереджають правозахисники.

"Якщо російська влада не прийме термінових заходів, то будівельні робочі-мігранти ще быльше стануть незахищеними до нападок з боку працедавців і всіх, хто захоче зігнати на них незадоволеність з приводу економічних проблем країни", - говорить Б'юкенен.

"Створюється дуже похмура картина. - відреагував Полторанін. - Якби Росія дійсно була країною, де так порушуються права мігрантів і використовується рабська праця, то люди б просто не їхали сюди працювати".

Особливо уразливими для всякого роду порушень, на думку HRW, робить мігрантів відсутність у них трудових угод, яких немає практично у всіх приїжджих.

Відсутність контрактів дозволяє працедавцям порушувати домовленості про розміри оплати праці і обмежує можливості робочих шукати захисту у офіційних органів.

Господарі повсюдно затримують видачу зарплат, роблять невиправдані відрахування, а деколи взагалі відмовляються оплачувати виконану роботу. Будь-який прояв протесту може наштовхнутися на насильство і погрози з боку працедавців, мовиться в доповіді.

Опитані співробітниками HRW мігранти повідомили про численні випадки зловживань з боку міліції. За їх словами, нерідко під час перевірок документів приїжджі піддавалися побоям і приниженням, іноді їх примушували виконувати чорну роботу у відділеннях міліції або інших місцях.

"На жаль, - наголосила Б'юкенен, - насильство стало нормою життя для багатьох трудових мігрантів Росії. Це можуть бути приниження з боку працедавців, грубість міліції під час перевірок і нападу пересічних громадян на ґрунті ненависті".

У доповіді наголошується, що останніми роками міграційне законодавство Росії було переглянуте у бік полегшення процедури оформлення статусу мігрантів. Проте ці, хоч і позитивні, кроки не забезпечують повний захист приїжджих від зловживань, мовиться в документі.

На думку Б'юкенен, "російська влада зобов'язана дотримуватися міжнародного законодавства в області захисту жертв порушень, незалежно від їх міграційного статусу і наявності трудового договору".

"Державі пора припинити відноситися до мігрантів, як до безправних людей, і зробити рішучі дії проти свавілля працедавців і агентств з найму", - вважає правозахисниця.

"Ми вважаємо, що влада країн, з яких до Росії їдуть трудові мігранти, повинні приділяти більше уваги інформуванню своїх громадян, зокрема, про російське законодавство", - прокоментував від імені ФМС Полторанін.

"Бюджети країн, звідки до нас їдуть трудові мігранти, отримують серйозний відсоток ВВП від грошових переказів. Влада цих країн повинна приділяти більше уваги системі підготовки своїх громадян, які збираються працювати в Росії", - додав він.

HRW закликає владу Росії провести ретельну перевірку умов праці мігрантів і присікти протиправні дії в їх адресу, а також виробити ефективні механізми розгляду скарг приїжджих на порушення їх прав.

Спостерігачі зазначають, що в умовах економічної кризи в російському суспільстві посилилися антимігрантські настрої. Все частіше проходять акції націоналістичних рухів, виступаючих за видворення з країни іноземних робочих.

Проти гастарбайтерів останнім часом почали виступати і прокремлівські молодіжні рухи.

Правозахисники указують на збільшене число нападів на мігрантів і попереджають про загрозу подальшого зростання ксенофобії і міжетнічних проблем в умовах економічних потрясінь.

Зазначимо, що Україна посідає друге місце за "поставками" трудових мігрантів до Росії. За даними Федеральної служби державної статистики РФ, в країні офіційно працює 51,5 тисяч українців. Більше тільки вихідців з Узбекистану, на третьому місці - Казахстан.

З з 15 січня 2007 року в Росії вступив в дію закон "Про міграційний облік" і поправки до закону "Про правове положення іноземних громадян". Цими документами був введений "повідомний порядок постановки на міграційний облік" для громадян СНД, що користуються правом безвізового в'їзду.

Тепер іноземцеві, який в'їжджає на територію Росії, видається міграційна карта, а протягом 3-10 днів - дозвіл на працевлаштування. Нові поправки до законодавства негативно позначаться на положенні українських громадян, які перебували в РФ, які стали заручниками непростих політичних відносин між Києвом і Москвою. 

Крім того за даними Міжнародної організація міграції (МОМ) ООН, за роки незалежності України близько 100 тисяч її громадян стали жертвами торгівлі людьми. В основному, українців нелегально переправляють до Росії, Туреччини і Польщі і продають як дешеву робочу силу.

Армія трудових мігрантів з України на сьогодні складає близько 7 млн людей. При цьому офіційний дозвіл на роботу має не більше 500 тисяч осіб. Близько 2 млн українських мігрантів постійно проживають за кордоном, відвідуючи Україну не більше 1 разу за 3-5 років, тоді як основна маса гастарбайтерів зайнята в сезонних роботах на термін від 4 до 10 місяців.

Трудова міграція з України має два виражені вектори напрями, орієнтовані на Росію і країни Євросоюзу. Серед країн ЄС найбільша кількість нелегальних мігрантів проживає в Португалії, Італії, Іспанії, Греції, Ірландії, Німеччині і низці інших країн. Основна маса трудових мігрантів в Росії зосереджена в Москві, Підмосков'ї, Санкт-Петербурзі і нафтогазовидобувних районах Тюмені.

У 2006 році Україна отримала грошові перекази від мігрантів у розмірі 8,4 млрд доларів (таким чином, за цим показником країна посіла шосте місце в світі).

http://www.newsru.ua/arch/world/10feb2009/ksenofoby_print.html

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка