СиктивкарЗ історії Сиктивкарского відділення національно- культурної автономії українців РК

27 лютого 2005 року на конференції представників національно-культурної автономії українців, що проживають у столиці Республіки Комі місті Сиктивкарі, було створено Сиктивкарське відділення національно-культурної автономії українців "Україна". Обрано правління в складі 5 чоловік Головою правління була обрана Ольга Литкіна, заступником Микола Кобрин., відповідальним секретарем Наталя Напалкова. 2-3 березня 2005 року в м. Сиктивкарі відбувся IV з'їзд українців Республіки Комі. Головою української автономії Республіки Комі був обраний ухтинець Бедрековский Михайло Анатолійович, заступником голови - Литкіна Ольга Леонтіївна. До цієї знаменної події була видана книга трилогії романи-хроніки Наталі Дубской (Напалковой) "Сповідь".

Українське товариство в місті Сиктивкарі почало своє існування із сімейного ансамблю "Ковальчук". Уродженка Івано-Франківської області Марія Іллівна Ковальчук у 1945 році разом зі свекрухою, свекром і однорічною дочкою була вислана з рідного села Липовка в м. Сиктивкар. Після смерті свекра і свекрухи Марія залишилася одна в чужому краї з дочкою на руках. Але ні важка робота на лісосплаві, ні тяготи побуту, хвороби не зломили, не озлобили її. До кінця своїх днів вона залишалася доброї, чуйної, гостинної, веселої і життєрадісний. Любов її до України, українським пісням і традиціям були дивними. У будинку завжди звучали українські пісні й у 1989 році з'явився під її посібником сімейний ансамбль " Ковальчук", що об'їздив з гастролями міста, райони, віддалені селища республіки. Концерти проходили в переповнених залах, люди плакали чуючи пісні не тільки своєї молодості, але і їхніх батьків, пісні які не звучали ні на радіо, ні на телебаченні. Незабаром виникла думка про створення товариства українців, щоб люди могли розмовляти на своїй мові, пекти пісні своїх предків.

У 1991 році відбулася перша зустріч українців м. Сиктивкара, яких зібрала Марія Іллівна Ковальчук і Марія Климівна Лихачова. Було їхніх 8 чоловік, але зустріч ця була незабутня. Так почалася історія створення українського суспільства. А в 1992 році в Будинку Дружби зібралися вже 36 чоловік. Святкування Різдва і Святого Великодня проходило в кінотеатрі "Металіст" де зібралося багато українців. Із сімейного ансамблю " Ковальчук" бере свій початок і знаменитий сьогодні ансамбль " Україна". Товариство " Україна" має безліч відділень у містах і районах республіки. З 1991 по 2005 рік його очолювала Ольга Петрівна Шевчук.

У 1997 році на другому з'їзді українців Республіки Комі була утворена національно-культурна автономія "Україна" і Сиктивкарське товариство припинило своє існування. Як показала практика, цей крок був необґрунтований. Не стало близького спілкування людей, заходу в місті проводилися рідко, у роботі суспільства переважав глобализм, погоня за великими заходами, спроби вирішити питання, що не під силу навіть уряду РК.

От чому 27 лютого 2005 року на міській конференції українців було прийняте рішення створити Сиктивкарське товариство. Головою його була обрана Литкіна Ольга Леонтіївна - дочка нині покійної М.И. Ковальчук. У правління Сиктивкарського товариства війшли гідні люди, що боліють душею за громаду. Серед них Юлія Василівна Лешко, голова ради ветеранської громади, Напалкова Наталя Василівна - невгамовна жінка, що переживає всією душею за справи організації. Вийшла у світло її друга книга " Сповідь" українською мовою, у якій описана трагічне життя її родини в республіці.

У правління громади великі плани. З'явилася думка написати книгу про українців Сиктивкара й інших регіонів республіки, що внесли вагомий внесок в економіку і культуру республіки. У планах - створення хору ветеранів, молодіжного українського ансамблю, різних кружків ( вишивки) і т.д. Чекаємо всіх бажаючих у суспільство, а також пропозиції по поліпшенні роботи товариства.

Адреса: м. Сиктивкар, вул. Першотравнева, 78, каб. 19, тел. 44-68-67, e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.. Сайт http://ukrajinci.kominet.ru

Голова правління - Литкіна Ольга Леонтіївна. Заступник  голови - Кобрін Микола Андрійович

Секретар - Напалкова Наталя Василівна

Члени правління: - Лешко Ю. У, Шевчук Н. А. Активну допомогу правлінню почали робити Миколайчук П.А., Заболотный К.В., Шевченко М.А., Ященко В.А. і інші.

Сайт Сыктывкарского відділення національно-культурної автономії українців "Україна"http://ukrajinci.kominet.ru. Веб-мастеринг і підтримка: Yuri Shevchuk.  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка