Як пройшов Всесвітній день вишиванки в Росії: розповідають учасники акції
Міжнародне свято української вишиванки з кожним роком стає все популярнішим. Про те, як відзначили цей день українці Росії – розповідають самі учасники культурної акції.
Валерій Семененко, Москва
19 травня у центрі Москви з’явилась українська вишиванка. Громадські активісти у вишиванках пройшли вулицею Арбат. Перехожі, іноземні туристи з цікавістю роздивлялися і схвально ставилися до українського національного одягу, в якому закодовано багато символів сили, добра,краси та оберегів.
Відчувається непроста ситуація у ставленні до подібних акцій. У вишиванках вийшло небагато людей, що пояснюється побоюваннями: «як би чого не трапилось»... Тут можна провести паралель з виходом групи сміливців на Червону площу у 1968 р., коли радянські війська окупували Чехословаччину і придушили «празьку весну».
На завершення ходи біля Культурного центру України трапились керівник НКЦУ В. Юрченко та його заступник В. Ухов, котрі якось відсторонено дивилися на вишиванки. На питання: а де ж ваші вишиванки? - відповідали, що вони вже одягали їх разом… з Верховною Радою України?!. Може й так, десь за зачиненими дверима одягли. А може й ні. Ніхто не бачив.
Як би там не було, а вишиванка є українською цінністю і дієвою «м’якою силою» українців.
Андрій Литвин, Петрозаводськ
У вишиванці (дорога пам'ять про маму-майстриню) пройшовся головним проспектом Петрозаводська, який, як і у багатьох інших містах Росії, носить ім'я Леніна. Закликати інших приєднатися - не став. Багато з тих, хто проти політики нинішньої Росії, бояться демонструвати свою українськість. А «кримнашисти» можуть і у вишиванках прогулятися, і пригощати путінців українськими стравами, і співати українські пісні (правда, не будь-які!), і навіть Тараса Шевченка шанувати. Адже вони згодні з Путіним, що росіяни і українці — один народ, що ніякої агресії Росії проти України немає. Тому їм навіть перепадає дещо з панського столу. Хоча в умовах наростання тиску санкцій, крихт стає все менше й менше...
Лідія Блізнова, Омськ
І ми з онуком вже вкотре святкуємо День вишиванки. Пішли до пам’ятника нашому землякові — Сергію Павловичу Корольову. Вишиванку на нього не змогли надіти, а рушничок тільки пристосували. Поклали квіти. зробили, що змогли.
Зі святом, УКРАЇНО ТА УКРАЇНЦІ всього світу! Єднаймося, люба родино, хай наша свята Україна цвіте, як калина!
До речі, всесвітньо відомий художник-імпресіоніст Пабло Пікассо теж любив одягати вишиванку, яку йому подарувала його дружина — українка Ольга Хохлова.
Ольга народилася у Ніжині. Стала балериною. Танцювала у балетній трупі Сергія Дягілєва, з якою весь час гастролювала Європою. Із Пікассо познайомилась у Франції в 1917-ому. Через рік художник запропонував їй одружитися. У подружжя народився син. Втім їхнє сімейне щастя тривало недовго…
Пікассо написав кілька десятків портретів українки у реалістичній манері. Після стосунків із Ольгою до цього стилю художник більше не повертався.
-
Учасники маршу вишиванок на московському Арбаті. Учасники маршу вишиванок на московському Арбаті.
-
Адрій Литвин – учасник одиночного маршу вишиванок у Петроаводську (Карелія). Адрій Литвин – учасник одиночного маршу вишиванок у Петроаводську (Карелія).
-
Омська активістка Лідія Блізнова зі своїм постійним супутником – онуком Грицем біля пам’ятника конструктору ракет з Житомира Сергію Корольову. Омська активістка Лідія Блізнова зі своїм постійним супутником – онуком Грицем біля пам’ятника конструктору ракет з Житомира Сергію Корольову.
-
Художнику Пабло Пікассо вишиванка до лиця. Художнику Пабло Пікассо вишиванка до лиця.
http://www.kobza.com.ua:81/ukrajinci-v-rosiji/5751-nas-malo-ale-my-u-vyshyvankakh.html#sigProGalleria4ae76a48e1
На світлинах: Валерій Семененко розповідає про марш вишиванок у Москві телеканалу «Україна». Учасники маршу вишиванок на московському Арбаті. Адрій Литвин – учасник одиночного маршу вишиванок у Петрозаводську (Карелія). Омська активістка Лідія Блізнова зі своїм постійним супутником – онуком Грицем біля пам’ятника конструктору ракет з Житомира Сергію Корольову. Художнику Пабло Пікассо вишиванка до лиця.