Пам'ятник на могилі Володимира Івасюка у Львові.Пісні Володимира Івасюка назавжди будуть поміж нас 

Видатному композиторові і поету України, автору легендарних «Червоної рути», «Водограю», «Двох перстенів» Володимирові Івасюку 4 березня виповнилося б 60 років ( див. - http://kobza.com.ua/content/view/2694/1).

Президент України Віктор Ющенко посмертно присвоїв Володимирові Івасюку звання Герой України:за самовіддане служіння Україні на ниві національної музичної культури, створення вершинних зразків української пісенної творчості постановляю:

Коли ми говоримо про Івасюка – ми говоримо не тільки про українську пісню. Через пісню він проявив для багатьох мільйонів забуту, втрачену національну свідомість”, - наголосив Віктор Ющенко.

Також Президент України підписав указ про вшанування пам’яті композитора. Цитуємо документ:

«З метою вшанування пам'яті видатного українського композитора і поета Володимира Михайловича Івасюка, дальшої популяризації його музичної спадщини, ураховуючи його вагомий внесок у розвиток національної культури і мистецтва та з нагоди 60-річчя від дня народження постановляю:

1. Кабінету Міністрів України забезпечити здійснення за участю громадськості заходів із вшанування пам'яті Володимира Івасюка, зокрема:

організацію та проведення у місті Києві, в містах Івано-Франківську, Львові, Чернівцях, інших населених пунктах України, пов'язаних з життям та творчістю Володимира Івасюка, ювілейних мистецьких заходів з нагоди 60-річчя від дня його народження;

проведення у місті Києві Всеукраїнської науково-практичної конференції щодо ролі творчої спадщини Володимира Івасюка в розвитку української культури, естетичному та патріотичному вихованні молоді;

випуск нотних видань і поетичних творів Володимира Івасюка, а також його музичної спадщини на компакт-дисках;

сприяння проведенню Всеукраїнського фестивалю сучасної пісні та популярної музики «Червона рута»;

проведення Міжнародного конкурсу української естрадної пісні імені Володимира Івасюка;

карбування ювілейної монети, випуск в обіг поштової марки та конверта на відзнаку 60-річчя від дня народження Володимира Івасюка, здійснення спецпогашення поштової марки.

2. Кабінету Міністрів України, Чернівецькій обласній державній адміністрації опрацювати питання щодо спорудження протягом 2009-2010 років пам'ятника Володимиру Івасюку у місті Чернівцях та забезпечення ремонту і реставрації Чернівецького обласного меморіального музею Володимира Івасюка, оновлення його матеріально-технічної бази.

3. Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям:

забезпечити проведення тематичних заходів, присвячених життю та творчості Володимира Івасюка, в школах естетичного виховання, вищих навчальних закладах, установах культури і мистецтв;

опрацювати питання та внести в установленому порядку пропозиції щодо присвоєння окремим навчальним закладам та установам культури і мистецтв імені Володимира Івасюка, а також найменування в установленому порядку вулиць і площ у населених пунктах України та встановлення пам'ятних знаків у місцях, пов'язаних із творчістю видатного композитора.

4. Державному комітету телебачення та радіомовлення України забезпечити широке висвітлення заходів, пов'язаних із підготовкою та відзначенням 60-річчя від дня народження Володимира Івасюка».

Видатному українському композитору і поету Володимирові Івасюку судилося прожити всього 30 літ. Почавши творити в застійні брежнєвські часи, коли все національне влада сприймала як вороже, він зазнавав постійних утисків з боку чиновників від культури, що, зрештою, призвело до його трагічної загибелі.

Народився Володимир Івасюк 4 березня 1949 року в Кіцмані Чернівецької області. Як і всі, навчався у школі, але мав у душі таку Божу іскорку, що дається далеко не всім. Для Володі світ змалку був музикою, яка, як джерело, б’є із скрипок та цимбалів. Про своє захоплення музикою говорив так: «Без народного ґрунту — я ніщо. Для мене український фольклор як підручник».

Зима 1968 року минула для України під звуки його пісень. «Я піду в далекі гори», «Мандрівний музикант», «Ти признайся мені…».

13 вересня 1970 року вперше пролунала «Червона рута». Пролунала на всю Україну. Був тоді Володимирові 21 рік.

Молодий композитор пристрасно шукав нові теми, сюжети, образи. Так з’явився незабутній «Водограй».

Його пісні відразу ж стають надзвичайно популярними, западають глибоко в душу. Здається, байдужих не було: поява на сцені Василя Зінкевича, Назарія Яремчука та Володимира Івасюка зривала шквал оплесків. З його піснями на велику естраду вийшла й Софія Ротару. Непідвладні часові «У долі своя весна», «Запроси мене у сни», «Жовтий лист», «Два перстені», «Пісня буде поміж нас», «Я — твоє крило», «Літо пізніх жоржин», «Вернись із спогадів», «Тільки раз цвіте любов» та багато інших творів назавжди ввійшли до золотого фонду української пісні.

Володимир Івасюк – автор 107 пісень, музики до кількох спектаклів, 53 інструментальних творів. Був професійним скрипалем, чудово грав на фортепіано, віолончелі, гітарі. Майстерно виконував свої пісні. Як зазначає відомий музикознавець, професор Університету Кларіон в США Ярополк Ласовський, «поєднання традиційних елементів української народної музики на Заході дали б Івасюкові за інших обставин нагоду конкурувати з такими популярними та майстерними піснярами як Мішель Лєґран у Франції, Ніно Рота в Італії, Джон Леннон і Пол Маккартні у їхній найкращій формі…»

Володимирова доля, немов блискавка, вихопилася раптово, висвітлила його поетичну душу, назавжди залишивши свій відблиск у нашій пам’яті. Гірко й боляче усвідомлювати, що життя молодого талановитого композитора було трагічно коротким. У квітні 1979 року Володимир Івасюк пішов з дому і не повернувся. За три тижні його знайшли повішеним у лісі. Офіційний висновок — самогубство, але цьому ніхто не повірив. Всі знали, що Івасюка було вбито.

У ті скорботні дні, коли Івасюка не стало, у газетах заборонили друкувати некрологи і співчуття родині Івасюків. А в день похорону саме на цей час всюди призначили комсомольські та партійні збори з обов’язковою явкою, навіть були вказівки із погрозою відрахувати з навчальних закладів або звільнити з роботи.

22 травня 1979 року Україна провела у вічність свого сина. Більше ста тисяч людей ішли вулицями Львова на Личаківський цвинтар, щоб віддати останню шану митцеві, який піснями розбудив приспану національну свідомість, ставши символом України.

Його немає в живих, але живуть його пісні, які стали народними. Вони — наше національне багатство. Бережімо їх, бо без них будемо духовними жебраками. Хай водограй пісень Володимира Івасюка піднімає українців над буденною суєтою.

За матеріалами Інтернет-джерел.

На світлині: Пам'ятник на могилі Володимира Івасюка у Львові.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка