Освіта - дошкільна, шкільна і позашкільна - ось важливіші підвалини життя кожного народу, кожної держави, кожної нації. Саме цим керувались сургутські українці, котрі в далекому тепер уже 1992 році вирішили відкрити українську недільну школу. Можливо на якомусь підсвідомому рівні провадилась ця ідея тоді, в час, коли Україна переживала національне самовизначення, національне піднесення духу, відродження державності. Люди, котрі першими тоді заходили до класів, котрі стояли в ті роки перед десятками зацікавленних дитячих оченят і говорили українською мовою, не були професійними вчителями. В свій вільний час, в вихідні дні вони робили благородну і велику справу. Справу пізніше продовжили професійні вчителі. В жовтні цього року школа розпочала свій 14-й навчальний рік.

Освіта – дошкільна, шкільна і позашкільна – ось важливіші підвалини життя кожного народу, кожної держави, кожної нації. Саме цим керувались сургутські українці, котрі в далекому тепер уже 1992 році вирішили відкрити українську недільну школу. Можливо на якомусь підсвідомому рівні провадилась ця ідея тоді, в час, коли Україна переживала національне самовизначення, національне піднесення духу, відродження державності. Люди, котрі першими тоді заходили до класів, котрі стояли в ті роки перед десятками зацікавленних дитячих оченят і говорили українською мовою, не були професійними вчителями. В свій вільний час, в вихідні дні вони робили благородну і велику справу. Справу пізніше продовжили професійні вчителі. В жовтні цього року школа розпочала свій 14-й навчальний рік.   

Поняття „недільна” не зв'язане з релігійним напрямком діяльності цього навчального закладу. Заняття проводяться по неділях, так як проводити їх у другі дні не має можливості. Заняття проводяться в різних вікових групах. Найчисельнішою є на сьогодні старша шкільна група, яка нараховує більше 20 учнів. Трохи менше дітей в молодшій шкільній та дошкільній групах. Середня шкільна та доросла групи не такі чисельні, але стабільні. В школі проводяться заняття з української мови та літератури, історії та географії України, народознавства. Дітям прививається любов до української народної пісні, вивчаються національні традиції, народний побут та ремесла. Традиційними стали в школі за ці роки Шевченківські дні, День матері, свято Миколая, Різдвяний Вертеп, День української поезії. Цікавими та захоплюючими є поїздки в Україну: до Карпатських гір, до Чорного моря, до древнього Києва, у Львів. Учні школи приймають участь у міжнародних фестивалях, дитячих форумах, концертах.

В зв'язку із змінами в законодавстві, з реформами в освітній політиці існування недільної школи у тому виді, в якому вона була і є, стало неможливим. Та і не тільки причина неможливості існування в якихось організаційних та законодавчих формальних моментах. Недільна школа виконала свою функцію. Сьогодні є потреба в іншій школі - в школі денній, стаціонарній. Відкрити таку школу вже наступного року неможливо. Потрібно провести підготовчу роботу: сформувати матеріальну і дидактичну бази, створити педагогічний колектив і, найважливіше, набрати учнів, юних сургутян, бажаючих одержувати освіту на рідній українській мові. Робота по підготовці документальної бази вже ведеться. Одержана принципова згода керівництва міста на відкриття такої школи. Та перші кроки до школи такого типу будуть невеличкими. Зміни, які виведуть українську освіту в нашому місті на інший рівень, вже можливі в 2005 році. Мова йде про теоретичну можливість відкриття  декількох класів в загальноосвітніх  школах Сургуту, в яких будуть вивчатись українська мова та література, історія України. Цілком можливим, наприклад, є відкриття п'ятого та десятого класів в одній із шкіл уже з вересня місяця. В жовтневій розмові з Генеральним консулом України в Тюмені Євгеном Левицьким директор департаменту освіти та науки адміністрації міста Надія Стрельцова, запевнила, що її відомство готове іти назустріч в цьому питанні і зробить все можливе для того, щоб забезпечити етнічних українців міста та їх дітей можливістю одержувати середню освіту українською мовою. Було б бажання у батьків та майбутніх учнів!

І це дійсно одна з проблем, яку треба вирішувати негайно. Звертаюся до всіх, хто зацікавлений в цьому: відгукніться! Звертаюся перш за все до дітей, котрі б хотіли навчатися в таких класах: доля українських класів залежить від вас! Якщо такі класи будуть відкриті,  вони стануть особливими: рівень викладання в них стане досить високим, програмні вимоги ні в якому разі не будуть порушувати тих норм, котрі є в державних російських школах. Випускники таких класів матимуть більшу змогу поступати до вузів України і користуватимуться певними пільгами. Звертаюся до батьків: можу вас запевнити в тому, що двомовність не є перешкодою в оволодінні програмним матеріалом. Навпаки, володіння двома „рідними” мовами тільки збагачує дитину і дає її можливість мобілізувати всі свої здібності. Десятирічний досвід роботи в сургутській школі в якості вчителя російської мови, спостереження за учнями переконали мене в тому, що двомовність, а особливо славянська, тільки сприяє кращим результатам в навчанні. Звертаюся до колег-вчителів, котрі хотіли б працювати в таких класах: то є наш професійний і святий обов'язок  перед  минулим і сьогоденням  нашого народу, і то не високі слова.

В березні місяці буде проведено зібрання всіх, хто виявить бажання навчатись, працювати, допомагати українським класам в Сургуті. А до березня є можливість подумати. Якщо Ви вже однозначно відповіли собі на це питання „Так”, тоді приходьте до недільної української школи. Заняття проводяться щонеділі в приміщені середньої школи №26 (вул. Бахілова, 5) з 12.00 до 17.00. Якщо ж у Вас немає такої можливості, зателефонуйте до Українського культурного центру  за телефоном 75-22-87 (з 10.00 по 18.00 крім вихідних) та залишіть свої дані.

Микола ГАНУЩАК,

вчитель української недільної школи.

 

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка