Герой України ростовчанин Олексій Берест. Про діяльність громадських організацій українців Ростовської області

У Ростовській області українці, яких, за статистичними даними Всеросійського перепису населення, 2002 року налічувалося близько 230 тисяч, не залишились осторонь процесів самоусвідомлення національної генеалогії. Національна ментальність, розуміння національної цінності своїх традицій і культури та стурбованість долею історичної Батьківщини стали об’єднувальним чинником для українців Дону.

Нині на донських теренах зареєстровано дві громадські організації українців: «Союз українців Ростовської області» під головуванням Олександра Большакова, який діє майже два роки, та «Українська національно-культурна автономія» на чолі з паном Володимиром Макарчуком, що зорганізувалася цього року. Завдання донських українців — зберегти національно-культурну самобутність свого народу за кордоном, всіляко сприяти розвитку української культури та національної свідомості в такому багатонаціональному регіоні, як Ростовська область.

За досить короткий термін свого існування ці дві спілки залучили до своїх рядів велику кількість українців по всій області. Українська діаспора — разом з організаціями «Білоруси Дону», «Слов’яни Дону» та «Полонія Дону» — почала брати активну участь у «Днях слов’янської культури на Дону» і святі Івана Купала. Разом з Ростовським обласним музеєм краєзнавства в рамках днів національних культур народів Дону було організовано виставки «Дон багатонаціональний», «Українці на донській землі», «Ми — українці».

В ознаменування 60-ої річниці Перемоги Генеральне консульство України в ЮФО і Союз українців РО вшанували ветеранів-українців, які мешкають у Ростовській області, і вручили їм нагороди України. Зокрема, вшанували пам’ять нашого славного земляка, який мешкав у м. Ростові, Олексія Береста. За встановлення прапору Перемоги над рейхстагом у травні 1945 року Береста посмертно нагороджено Зіркою Героя України.

Цього року українська діаспора вдруге широко святкувала річницю Великого кобзаря. Серед гостей були не тільки наші земляки та представники Генерального консульства України в ЮФО, а й представники інших діаспор, адміністрація міста та області, фольклорні колективи з Луганщини і Донеччини.

У день міста Ростова-на-Дону українські фольклорні колективи з Мартинівського, Веселівського, Тацинського, Куйбишевського районів Ростовської області та м. Ростова пропагували не тільки українську пісню і танець, а й українську кухню. Від охочих до «духовної і насущної страви» не було відбою.

На запрошення взяти участь у Міжнародному подіумі моди «Fashion 2006» приїжджала з Луганська група студентів Східноукраїнського національного університету ім. Володимира Даля з деканом механічного факультету Володимиром Соколовим. Українська національно-культурна автономія взяла на себе піклування за молодих модельєрів, які приїхали до Ростова. Голова автономії пан Володимир Макарчук посприяв не тільки луганчанам, а й надав матеріальну допомогу ростовським дизайнерам з числа українців. На цьому престижному конкурсі молоді модельєри мали змогу показати свої колекції. До речі, всі показані українцями колекції дістали високу оцінку й дипломи, а колекція Марини Пахомової (родом з Луганська), студентки Художньо-графічного факультету РГПУ, отримала найвищу нагороду конкурсу — «Grand pry».

Піклується діаспора молодим поколінням і навчальними програмами для українців. Нині в кількох школах Ростова створюються українські класи. Цього року стараннями української діаспори, з одного боку, і МАУП — з другого, в містах Ростові та Гукові створено Навчально-консультативні центри МАУП, які в перспективі допоможуть етнічним українцям здобути престижну українську вищу освіту.

Нині свій вільний час українці намагаються проводити в колі діаспори. Вони виїжджають на відпочинок на лівий берег Дону, в музей-заповідник Танаїс чи столицю донського козацтва Старочеркаськ завжди з народною піснею і Шевченковим словом: «Шануйтеся ж, любі, в недобру годину, щоб не довелося москаля шукать».

Віктор КІРМАН, 

заступник голови Ростовської міської української національно-культурної автономії,

«Персонал плюс», http://www.personal-plus.net/204/1662.html

Лейтенант Олексій Берест.

Пам'ятна дошка на ростовському  будинку де жив сумчанин  Олексій Берест.

На світлинах: Герой України ростовчанин Олексій Берест. Лейтенант Олексій Берест. Пам'ятна дошка на ростовському будинку де жив сумчанин Олексій Берест.

Довідка:

Українські громадські товариства Ростовської області

Спілка українців Ростовської області

344019, м. Ростов-на-Дону, вул. Совєтська, 44, офіс 412; 416

Голова – Большаков Олександр Захарович

Тел.: (863) 250-29-57 (сл.), факс: 206-12-33, 226-80-67 (моб.)

Заступник – Кірман Віктор Григорович

Електронна адреса: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.">Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Художній аматорський колектив:

ансамбль пісні і танцю „Барвінок”

Ростовська міська українська національно-культурна автономія

344002, м. Ростов-на-Дону, вул. Берегова, 29

Голова – Макарчук Володимир Петрович

Тел.: (863) 262-00-56 (сл.), 298-56 -71 (моб.)

Заступник – Шмалько Андрій Леонідович

Відділ союзу українців Ростовської області в станиці Шолоховській

Керівник – Шолохова Інна Василівна

Тел.: 8-928-60-19-300 (моб.)

http://www.mfa.gov.ua/russia/ua/publication/content/32307.htm

Додаток:

Берест, Алексей Прокопьевич

Алексей Прокопьевич Берест

9 марта 1921 года3 ноября 1970 года

Место рождения

село Горяйстивка Ахтырского района Сумской области Украинской ССР

Место смерти

Ростов-на-Дону, СССР

Принадлежность

СССР

Род войск

пехота

Годы службы

1939—1948

Звание

лейтенант

Сражения/войны

Советско-финская война,
Великая Отечественная война

Награды

 

 

 

 

 

Берест, Алексей Прокопьевич (9 марта 1921 — 3 ноября 1970) — советский офицер, участник Великой Отечественной войны. Во время штурма рейхстага, совместно с М. А. Егоровым и М. В. Кантария при поддержке автоматчиков роты И. А. Сьянова выполнил боевую задачу по водружению Знамени Победы над рейхстагом.

Содержание

· 1 Биография

· 2 Награды

· 3 Память

· 4 Источники

· 5 Литература

· 6 Примечания

Биография

Родился 9 марта 1921 года в селе Горяйстивка Ахтырского района Сумской области Украинской ССР.

В октябре 1939 года добровольцем пошёл в Красную Армию. Участвовал в Советско-финской войне.

За годы Великой Отечественной войны прошёл путь от рядового до заместителя командира 1-го батальона, 756 стрелкового полка, 150-й стрелковой дивизии, по политической части.

30 апреля 1945 года в соответствии с приказом первого коменданта рейхстага, командира 756 стрелкового полка, полковника Зинченко Ф. М., лейтенант Берест возглавил выполнение боевой задачи по водружению знамени Военного совета 3-й ударной армии на куполе рейхстага.[1] За участие в этой операции был награждён Орденом Красного Знамени.

В ночь на 2 мая по заданию командования, переодевшись в форму советского полковника, Алексей Прокопьевич Берест лично вёл переговоры с остатками гарнизона рейхстага и принудил их к капитуляции.[2]

Службу в Вооружённых силах закончил в 1948 году в Севастополе. Затем переехал в Ростов-на-Дону и работал на заводе «Ростсельмаш».

Погиб 3 ноября 1970 года, спасая ребёнка из под колёс поезда.

6 мая 2005 года за боевую отвагу в Великой Отечественной войне 1941—1945 годов, личное мужество и героизм, проявленные в Берлинской операции, и водружение Знамени Победы над рейхстагом, указом Президента Украины № 753/2005 Алексею Бересту присвоено звание Герой Украины (посмертно).[3]

Награды

· Орден Красного Знамени

· Орден Отечественной войны I степени

· Орден Красной Звезды

· Орден «Золотая Звезда» Героя Украины (посмертно)

Память

· В Ростове-на-Дону именем Алексея Береста названа улица

· Мемориальная доска в Ростове-на-Дону

· Памятник в г.Ахтырка Сумской области.

Источники

· Берлинский Маринеско

· Шатилов В. М. Знамя над рейхстагом. 3-е изд. М.: Воениздат, 1975

· Зинченко Ф. М. Герои штурма рейхстага. М.: Воениздат, 1983

Литература

· И.Бондаренко «Он брал рейхстаг» журнал «Дон», № 6, 1961

· И.Бондаренко «Он штурмовал рейхстаг» в книге «Нам дороги эти позабыть нельзя». Ростиздат, 1975

· И.Бондаренко «Судьба Алексея Береста» в книге «Березовый сок». Ростиздат, 1976

Примечания

1. ^ Зинченко Ф. М. Герои штурма рейхстага. М.: Воениздат, 1983.

2. ^ Неустроев С. А. Путь к рейхстагу. — Свердловск: Средне-Уральское книжное издательство, 1986

3. ^ Указ Президента Украины

http://dic.academic.ru/dic.nsf/ruwiki/368641

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка