Виступає дослідник творчості «українського соловейка» Євген Савенко. До дня народження Оксани Петрусенко його було вперше проведено в Казані

В Казані в Будинку дружби народів 8 лютого було проведено урочистий музичний вечір до дня народження видатної українськох співачки Оксани Андріївни Петрусенко (1900-1940). Ведучім вечора був голова Нижнєкамської української організації "Вербиченька" Євген Вікторович Савенко. Він більше семи років він займається вивченням життєвого шляху Оксани Петрусенко, популяризацією її імені та дослідженням її діяльності в Поволжі.

Літературно-музичні вечори, присвячені цій видатній постаті українського мистецтва було проведено товариством „Вербиченька” в Нижнєкамську, Димитровграді, Тольятті, Іжевську, Москві, Чернігові.

Нині вечір було проведено для казанської української громади, а тому саме казанський період життя Петрусенко було висвітлено більш детально. В травні 2008 року в Казані на фасаді драматичного театру ім. Каріма Тінчуріна, в якому Оксана Петрусенко починала кар’єру оперної співачки в 1927-1929рр., було урочисто встановлено меморіальну дошку на її честь. В Казані досі живе колишній актор (пізніше тетральний художник-декоратор) Віктор Іванович Селюк, якому нещодавно виповнилося 91 рік, але він досі пам’ятає, як в 1938 році брав участь в одному спектаклі з легендарною співачкою в Україні. Вдячні казанці ласкаво називали Оксану „українським соловейком”, і це „почесне звання” збереглося за нею назавжди.

Хтось вже знав, для когось було в новину все почуте, але під час біографічної лекції мешканці міста по новому побачили вулички Казані, знайомі будинки й споруди, які бережуть пам’ять про чарівний голос видатної українки. Через кожні 5-7 хвилин виступ Євгена Вікторовича перемежався музичним супроводом, лунали аудіозаписи унікального голосу Петрусенко. Він і через стільки років хвилював і збуджував почуття!

До уваги слухачів було запропоновано численні фото Оксани Андріївни в ролях, книги й унікальні архівні матеріали, ретельно зібрані Савенком за довгі роки. Деякі матеріали люб’язно були предоставлені родичкою Оксани - Світланою Петрусенко, деякі подарував дослідник життя і творчості Петрусенко, великий прихильник її таланту Микола Кагарлицький. З ними Савенко довгі роки підтримує теплі стосунки. Напередодні вечора він телефонував до Києва, спілкувався з Світланою Власівною та Миколою Федосовичем, вони передали теплі вітання учасникам заходу, й щиро подякували Євгену Вікторовичу за багаторічну клопітку працю по вшануванню імені Петрусенко серед широкого кола зацікавленого людства.

На завершення зустрічі було представлено 30-хвилинний документальний відеофільм про Оксану Петрусено з проникливим коментарем народного артиста СРСР Богдана Сільвестровича Ступки, який нікого не залишив байдужим. У фільмі йдеться про нелегкий творчій шлях співачки, злети й падіння, щирість і заздрість, любов і зраду, які занадто часто зустрічалися їй на такому короткому віку. Безглузда смерть рано відібрала життя, але пісня Оксани продовжує лунати і в наші часи, бо тільки людська пам’ять здатна її берегти.

Марина ВАСИЛЕНКО.

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.">Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Могила Оксани Петрусенко на Байковому цвинтарі Києва.

Ведучий літературно-музичного вечора Євген Савенко та голова міської української національно-культурної автономії міста Казані Володимир Любченко.

Український літературно-музичний вечір в столиці Татарстану.

Учасникам казанського вечора памяті Оксани Петрусенко було представлено багато матеріалів про творчість «українського соловейка».

Проникливе слово Богдана Сільвестровича Ступки.

Спогади про Оксану Петрусенко ветерана драматичного театру ім. Каріма Тінчуріна Віктора Івановича Селюка.

На світлинах: Виступає дослідник творчості «українського соловейка» Євген Савенко. Могила Оксани Петрусенко на Байковому цвинтарі Києва. Ведучий літературно-музичного вечора Євген Савенко та голова міської української національно-культурної автономії міста Казані Володимир Любченко. Український літературно-музичний вечір в столиці Татарстану. Учасникам казанського вечора памяті Оксани Петрусенко було представлено багато матеріалів про творчість «українського соловейка». Проникливе слово Богдана Сільвестровича Ступки. Спогади про Оксану Петрусенко ветерана драматичного театру ім. Каріма Тінчуріна Віктора Івановича Селюка.

Оксана Петрусенко - Пісня Наталки-Полтавки.mp3 [1.7 Мб]

Додаток:

Оксана Петрусенко: Чтобы помнили

В 2007 году исполнилось восемьдесят лет с начала артистической деятельности в Казани выдающейся украинской певицы Оксаны Андреевны Петрусенко (Ксении Андреевны Бородавкиной) (1900-1940), чьё имя глубоко чтят и неустанно популяризируют украинцы Татарстана. В ознаменование этого события Кабинет Министров Республики Татарстан издал Постановление № 589 от 24 октября 2007 года «Об установлении мемориальной доски на здании дома № 13 по ул. Горького в г. Казани». А за полгода до того – 20-22 апреля 2007 года – в городе Нижнекамске прошёл Первый открытый женский вокальный конкурс имени Оксаны Петрусенко.

Ксения Бородавкина родилась в Севастополе 5 (18) февраля 1900 года. Её молодость пришлась на бурные годы революции и гражданской войны. Несмотря на сложности того времени, талантливую девушку не могли не заметить. Постигая богатейший духовно-художественный мир украинского народа, она впитала в себя необъятную украинскую степную ширь, неизбывную вековую грусть и лукавую прелесть народного юмора, передав всё это в своих песнях.

Оксана Петрусенко выступала в театрах Херсона, Харькова, Киева, более семи лет она посвятила работе в Поволжье. В 1927-1929 годах Оксана Петрусенко пела в Казани – в здании, где сейчас располагается Татарский государственный театр драмы и комедии имени Карима Тинчурина. Именно здесь благодарные слушатели дали ей прозвище «наш український соловейко» («наш украинский соловушка»), которое закрепилось за ней навсегда. Сохранились воспоминания преподавателя Казанского химико-технологического института А.Мастаченко о её выступлении: «Оксана пела в бывшем Доме офицеров, окна были открыты настежь, и прохожие слушали её, стоя на улице. Прохожих было столько, что трамвай по улице К.Маркса не мог проехать. Хочу подчеркнуть, что пела она без микрофона».

Добрые отношения связывали Оксану Петрусенко с деятелями татарской культуры. Гай Тагиров (впоследствии главный хореограф Татарстана, а тогда – молодой  актёр) вспоминал о встречах с ней, во время которых он с удовольствием слушал, как живо и образно Оксана рассказывала об Украине. Салих Сайдашев аранжировал татарские народные песни для её уникального голоса, которые Оксана Петрусенко с удовольствием исполняла и включала в свои концерты. Жила Оксана Андреевна с мужем Василием Москаленко на улице Проломной, недалеко от Кремля. В те годы было принято перед киносеансами устраивать выступления артистов в фойе, и она тоже выступала в кинотеатрах «Электра» и «Унион» (впоследствии – «Татарстан» и «Родина»).

С годами совершенствовался дар драматической актрисы, шлифовался звонкий, чистый, сильный голос с изумительным богатством тембральных оттенков. Оксана Петрусенко освоила огромный оперный репертуар отечественной и западно-европейской классики, с блеском выступая в таких сложнейших операх, как «Аида», «Кармен», «Тоска», «Евгений Онегин», «Царская невеста»... В 1939 году она была удостоена звания Народной артистки Украинской ССР. Скончалась Оксана Петрусенко 15 июля 1940 года в Киеве, вскоре после родов. Неповторимый, удивительной красоты и тембра голос очаровывал серебряными переливами многочисленных слушателей минувшего века и продолжает радовать нас и по сей день.

ПОСТАНОВЛЕНИЕ КАБИНЕТА МИНИСТРОВ РЕСПУБЛИКИ ТАТАРСТАН

24.10.2007 № 589 г. Казань

Об установлении мемориальной доски на здании дома № 13 по ул. Горького в г. Казани

В целях увековечения памяти народной артистки Украины Оксаны Андреевны Петрусенко Кабинет Министров Республики Татарстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:

1. Принять предложение Министерства культуры Республики Татарстан, исполнительного комитета муниципального образования г. Казани, Нижнекамской городской национально-культурной автономии «Вербиченька» об установлении мемориальной доски на фасаде здания Татарского государственного театра драмы и комедии им. К.Тинчурина со следующим текстом на татарском, русском и украинском языках:

«Бу бинада 1927 – 1929 елларда Украинаның халык артисткасы Оксана Петрусенко җырлады

В этом здании в 1927 – 1929 гг. пела народная артистка Украины Оксана Петрусенко

В цьому будинку в 1927 – 1929 рр. співала народна артистка Украiни Оксана Петрусенко»

2. Установить, что финансирование работ по изготовлению и установке мемориальной доски О.А.Петрусенко производится за счёт средств, предусмотренных по сводной смете доходов и расходов Министерства культуры Республики Татарстан на 2007 год.

3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство культуры Республики Татарстан.

Премьер-министр Республики Татарстан Р.Н.Минниханов

Евгений САВЕНКО,

председатель Нижнекамской городской национально-культурной автономии «Украинское товарищество «Вербиченька»

Журнал Ассоциации национально культурных объединений Республики Татарстан (АНКО РТ).

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка