Засновник Катеринодарської картинної галереї Федір КоваленкоПро кубанського козака –живописця з села Крапивни Курмановичської волості, який став кандидатом на премію імені Кобзаря

Дотепер у науковій літературі ніколи не згадувалося про те, що в 1914 р. на Кубані планувалося заснувати Шевченківську стипендію. Ця інформація була виявлена нами в Державному архіві Краснодарського краю серед інших документів школи живопису й малювання Катеринодарського художнього гуртка. У зв'язку з нею називається прізвище учня цього навчального закладу Василя Ковалевського.

«По потребі, що зустрілася, маю честь просити Вас повідомити – чи складається в числі учнів довіреної Вам школи Василь Ковалевський і які його успіхи». Це рядка з листа (від 7.03.1914 р.) голови Катеринодарської міської виконавчої комісії з народного утворення директорові школи живопису й малювання П. С. Краснову. Через вісім місяців Краснов одержав від нього другий лист (від 28.11.1914 р.), що стосується В. Ковалевського.

«Через те, що учень довіреної Вам школи В. А. Ковалевський призначений кандидатом на Шевченківську стипендію, уклінно прошу Вас <...> повідомити, чи складається м. Ковалевський у числі учнів школи в цей час і за який строк не внесена ним плата за навчання». Більше листів на цю тему немає. Зі списку учнів школи за друге півріччя 1913–1914 навчального року вказується, що В. Ковалевському сімнадцять років, православний, селянин, має початкову освіту і що він включений правлінням Екатеринодарского художнього кружка в число восьми найбідніших учнів, звільнених від плати за навчання.

Наприкінці 1915 р. В. Ковалевський призначений Катеринодарською міською управою міським стипендіатом і за нього внесена плата в розмірі 30 рублів (за друге півріччя 1914-1915 навчального року). Таким чином, невідомо, чи був він призначений Шевченківським стипендіатом і чи відбувся взагалі цей задум.

Ім'я В. Ковалевського є в списку міських стипендіатів на перше півріччя 1916-1917 навчального року. Однак уже восени 1916-го він був покликаний у діючу армію. Документи замовчують про те, кому вдалося домогтися відстрочки для цього талановитого учня від військової служби. Можна припустити, що це зробив Ф. А. Коваленко, який користувався в місті авторитетом, або директор школи П. С. Краснов. Проте в «Свідченні про явку до виконання військової повинності» зазначено, що «козак села Крапивни Курмановичської волості Василь Андрійович Ковалевський з'явився до виконання військової повинності по виклику 1916 року. <...> постанова на службу відстрочен для закінчення навчання в Катеринодарській школі живопису й малювання Катеринодарського художнього гуртка, але не далі 1 червня 1917 р. Видано Новозибковським повітовим по військовій повинності присутністю 3 жовтня 1916 р. за № 15655».

22 жовтня того ж року директор школи живопису й малювання П. С. Краснов звертається в Катеринодарську повітову по військовій повинності присутність: «Настійно прошу повідомити місце призначення покликаного й відправленого у війська по наборі 21 або 22 жовтня цього року учня Катеринодарської школи живопису й малювання Ковалевського Василя для відправлення йому відстрочки, присланої Новозибковським повітовим по військовій повинності присутністю за № 15655 від 3 жовтня цього року при супровідному папері від 3 жовтня цього року для закінчення навчання до 1 червня 1917 р. для закінчення утворення до 1 червня 1917 р.».

Подальша доля В. Ковалевського невідома, як невідомо й те, чи одержав він документи про відстрочку, перебуваючи в діючій армії. Доля кандидата на Шевченківську стипендію, так само як і долі інших учнів першої на Кубані міської школи живопису й малювання – тема окремого дослідження.

Тетяна ФЕДІНА

На фото: Засновник Катеринодарської картинної галереї Ф. А. Коваленко

“Вісник Товариства українців Кубані”

№ (47) - 2006 р.

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.">Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка