«Історія українського козацтва»Про нові видання з поля кубанської україники

Коли я прошу своїх київських друзів надіслати що-небудь з книг, що вийшли на Україні і у яких є хоч щось про Кубань, вони безнадійно махають руками, запевняючи, що таких видань у них немає й не передбачається. Але це правда лише почасти.

Доказом тому двотомник «Історія українського козацтва», підготовлений Інститутом історії України за редакцією його директора, академіка НАН України Валерія Смолія. У вихідних даних 2007-й рік, Видавничий дім "Києво-Могилянська академія", наклад - 3000 примірників. Через сто років після появи ґрунтовних робіт з історії української козаччини Михайла Грушевського й Дмитра Яворницького сучасні українські історики на основі новознайдених документів і матеріалів та досягнень новітньої історичної науки створили узагальнений образ українського козацтва.

До першого тому ввійшли нариси, які охоплюють ґенезу й еволюцію козацтва, його цивілізаційну типологію, систему ціннісних орієнтацій та становлення політичної культури. Окрім того розглянуто питання соціальної, військової, політичної й державно-творчої діяльності українського козацтва від найдавніших часів до кінця XVIII сторіччя. У другому томі розглянуто етносоціальні аспекти феномена українського козацтва, козацьке право й судочинство, його православні й геральдичні традиції, специфіку козацького історіописання, сприйняття українського козацтва в західноєвропейському світі. Спеціальні нариси присвячені еволюції козацького стану після ліквідації козацької держави, переселенню Чорноморського козацького війська на Кубань, відродженню козацтва в сучасній Українській державі й на Кубані.

Тут треба додати, що главу „Козацьке військо на Кубані” для другого тому цього надзвичайно цікавого видання написали саме кубанці: історики Анатолій Авраменко (він виступив і як картограф), Борис Фролов і філолог-україніст Віктор Чумаченко. Видання з ентузіазмом зустрінуте освіченими кубанцями, адже в багатьох у них родові корені глибоко входять в історію українського козацтва. 

Ще пахне типографською фарбою й нова праця киянина Романа Коваля «Тернистий шлях кубанця Проходи». У книзі розповідається про долю кубанського українця Василя Проходи, його дитинство на хуторі біля станиці Павловської, навчання в Уманськії, служба в армії, участь у Першій світовій війні, перебування в австрійських і польських таборах для полонених, навчання в Українській господарській академії в Подебрадах, а також про випробування в Лук'янівській в'язниці в Києві й таборах смерті Воркути. Книга не просто повторює основні події життя героя, про що він і сам прекрасно розповів у тритомних спогадах «Записки Непокірливого» (1967–1996). Автору вдалося залучити безліч нових матеріалів, у тому числі з розсекречених фондів Подебрадської господарської академії, спогади сучасників і листування Василя Проходи з видатними українцями. Книга прочитується на єдиному подиху. До того ж вона багато ілюстрована. На її титульній сторінці значиться: «Присвячується книга кубанцям, які силою духу й зброї втілювали мрію про Соборну Україну”.

Останнім часом багато цікавого друкується і на Кубані, хоча автори часом і не акцентують увагу читачів на національній приналежності своїх героїв. До 210-річчя початку перського походу чорноморських козаків на чолі з Антоном Головатим присвячена книга «По долгу и верности к отчизне». Першу її частину становить перевидання відомого нарису про Головатого, написаного відомим дореволюційним історіографом П. Короленка й доповненого сучасним краєзнавцем Віктором Соловйовим новими фактами й коментарями. До цього додана оригінальна стаття Бориса Фролова «Персидский поход 1796 г.».

Борис Фролов є також автором ще одного примітного видання року, що йде, - невеликого монографічного дослідження «Атаман Захарий Чепега», присвяченого до 280-ліття від дня народження засновника кубанської столиці. Знаменно воно тим, що раніше доля першого на Кубані чорноморського отамана не була об'єктом настільки пильного вивчення. Талановитому вченому вдалося запропонувати цікаві версії багатьох нерозгаданих моментів біографії козачого проводиря.

Ми перелічили далеко ні всі видання, що заслуговують уваги кубанських українців. Про інші читайте у наступних числах.

Віктор ГОЛОЛОБ.

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.">Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

На світлині: Історія українського козацтва.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка