Наказний отаман генерал-майор Яків КухаренкоПро експонат Музею імені Дмитра Антоновича Української вільної академії наук у США

 

В Архіві-музею імені Дмитра Антоновича Української вільної академії наук (УВАН) у США зберігається невідомий ширшому загалові портрет Якова Кухаренка незнаного автора. Портрет виконано чорним чорнилом на звороті відірваної частини канцелярського бланку форматом in 16o, на якому міститься напис (перші три слова друковані):

«[...]нція. [п]ослħ умершаго Пору[чика] Ага-Оглы Абдулъ».

Під портретом підпис (гатунок чорнила той самий, що й зображення): «Кошовий Яківъ Гарасимовичъ Кухаренко 1862 року, березіль».

Вірогідно, що портрет виконано з натури, експромтом – за це промовляє певний схематизм ліній, особливо у зображенні одягу. Дата, найімовірніше, вказує на час його створення. Тоді Кухаренко перебував (з 18 жовтня 1861 р.) у Петербурзі, звідки 9 березня 1862 р. виїхав до Москви (1).

У Петербурзі він зустрічався з українською Громадою, зокрема її членами Миколою Костомаровим, Василем Білозерським, Пантелеймоном Кулішем, Семеном Гулаком-Артемовським. Про ці зустрічі маємо просторий спогад Зосима Недоборовського, який описав і прощання Кухаренка з петербурзькими українцями: «Перед отъездом он заехал в громаду проститься. Мы все окружили своего милого отамана и спели ему песню на мотив “Ой Морозе-Морозенку”, заменяя Морозенка Кухаренкой: “Ой Якове Кухаренку, ой ти славний козаче, за тобою, Кухаренку, чорноморське військо – плаче” и т. д. Яков Герасимович, сидя на почетном месте, глубоко был тронут нашим сердечным к нему расположением и со слезами на глазах со всеми нами простился» (2).

Джерело надходження портрету до архіву-музею наразі не відоме. Ймовірно, він потрапив до УВАНу разом із матеріалами, які під час війни вивіз до Америки колишній директор будинку-музею Тараса Шевченка на Козиному болоті в Києві Андрій Терещенко (3). Це питання потребує ще довивчення.

Примітки:

1. Федина А. И. Поездки Я. Г. Кухаренко в столицы // Вторые Кухаренковские чтения. – Краснодар, 1996. С. 1.

2. Недоборовский З. Мои воспоминания // Киевская старина. 1893. Февр. С. 194.

3.Див.: [Скрипка Т.]. Будинкові-музею Тараса Шевченка – 75 років // Віра. 2003. Ч. 3. С. 12.

Портрет кошового отамана Чорноморського козачого війська Якова Кухаренка, 1862, березіль

На світлині: Генерал-майор Яків Кухаренко. Портрет кошового отамана Чорноморського козачого війська Якова Кухаренка, 1862, березіль. УВАН.США. 

Олесь ФЕДОРУК. 

“Вісник” №51

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

Довідка: Яков Герасимович Кухаренко — наказной атаман Черноморского (Кубанского) войска, генерал-майор, украинский писатель.

Воспитывался в Харькове и здесь познакомился с Н. И. Костомаровым; дружил с Т. Г. Шевченко. Потомок запорожцев, Кухаренко служил на родине в Черномории; стал генерал-майором. В 1862 Кухаренко был захвачен абадзехами и умер в плену. Из статей Кухаренко, напечатанных в «Основе», две — «Пластуны» и «Вивци и чабаны в Черномории» — имеют этнографический характер. В оперетте «Черноморський побитъ» Кухаренко обрисовал быт кубанских казаков в конце XVIII века. Оперетта эта была переделана и приспособлена к сцене Старицким в 1878, под заглавием «Черноморцы», с музыкой Лысенка; продолжительное время она ставилась на украинской сцене. Собрание сочинений Кухаренко было издано в Киеве в 1880.

Материал из Википедии — свободной энциклопедии

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/84/Yakiv_Kuxarenko.jpg 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка