13 квітня в Краснодарському державному університеті культури і мистецтв відбулася конференція, присвячена 190-річчю з дня народження Т.Г. Шевченка. Її організовано викладачами кафедри літератури (зав. кафедрою В.К. Чумаченко) і працівниками наукової бібліотеки КДУКМ.

Великий співець України

13 квітня в Краснодарському державному університеті культури і мистецтв відбулася конференція, присвячена 190-річчю з дня народження Т.Г. Шевченка. Її організовано викладачами кафедри літератури (зав. кафедрою В.К. Чумаченко) і працівниками наукової бібліотеки КДУКМ.

Відкрив ювілейний вечір почесний гість, представник Товариства «Україна» на Кубані М.Г. Сергієнко. З доповідями, присвяченими творчості чудового діяча української культури, виступили студенти – майбутні бібліотекарі, культурологи, хореографи, фахівці у галузі реклами і традиційної культури. Хор студентів 2-го курсу виконав пісні на вірші поета. Бібліотекар С. Л. Величко підготувала виставку видань Т.Г. Шевченка і репродукцій його картин.

Зінаїда ВЄТОШКІНА,

кандидат філологічних наук

 

На хвилях радіоефіру

 

Кубанцям, що живуть в містах і районах краю, швидше за все, не призначено було довідатися про ювілей Кобзаря, якби не крайове радіо, що підготувало спеціальну 45-хвилинну програму з рубрики «Літературний хронограф». З розповіддю про дружбу Т. Шевченка з отаманом Я. Кухаренком, художником П. Шамраєм і академіками архітектури братами Іваном і Єлисеєм Черниками виступив голова Краснодарського відділення Наукового товариства ім. Шевченка Віктор Чумаченко. Далі він уперше повідав землякам про те, як вшановували пам'ять Кобзаря в різні роки як до, так і після революції. До революції, починаючи з 1895 р. у козачій столиці проводилося щорічне святкування шевченківських роковин. Улаштовувалися літературно-музичні вечори, виставки, продавалися або роздавали безкоштовно видання «Кобзаря». Традиційним було поминальне богослужіння в кафедральному соборі. Не було жодної газети, яка б не відгукувалася на цю подію. Під час громадянської війни в Катеринодарі вийшло біля десяти книг самого Шевченка і про його творчість, у тому числі повне видання «Кобзаря». У 20-і роки його творчість широко вивчалася у школах, тому що це входило в обов'язкову навчальну програму. Ім'я Шевченка було привласнено українському відділові крайової бібліотеки ім. О.С. Пушкіна. Великий портрет геніального поета прикрашав стіну читального залу. Де сьогодні той портрет? Немає ні його, ні самого відділу. У головній бібліотеці Кубані, де більше половини жителів ведуть свій родовід з України, навряд чи набереться десяток книг українською мовою, та й ті заховані подалі від читачів, а зведення про них вилучені з загальнодоступного бібліотечного каталогу. Підростаюче покоління козачат ніколи не чуло ні віршів, ні навіть імені співака козачої долі і волі. Але хочеться вірити, заявив учений, що слово Шевченка ще зазвучить на Кубані на повний голос.

Розповідь Віктора. Чумаченка була багато проілюстрованою піснями на вірші Т. Шевченка (музика В. Захарченка) у виконанні артистів Кубанського козачого хору. Вірші Тараса Григоровича українською мовою пролунали у виконанні заслуженого працівника культури України Миколи Сергієнка і його юних вихованців із Крайової дитячої експериментальної школи народного мистецтва (КДЕСЗШНМ).

Програма вперше пролунала в ефірі 12 березня і вже неодноразово повторена на прохання слухачів.

Віктор ГОЛОЛОБ,

українознавець

 

Кубанські діти читають Кобзаря

 

Одна з пожвавлених вулиць столиці Кубані – Краснодара носить ім’я Тараса Григоровича Шевченка. На її перехресті з магістральною вулицею Ставропольською, на знак визнання і вдячності, кубанці встановили прекрасний бюст Т.Г. Шевченка. В день 190-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка біля пам’ятника зібралися учні школи народного мистецтва, читали вірші і співали пісні на слова великого слов’янського Кобзаря.

А 21 квітня цього року в ознаменування ювілейної дати і перепоховання батька Тараса у землю Вітчизни був проведений конкурс на краще читання українською мовою (в КДЕСЗШНМ всі діти вивчають українську мову) віршів і уривків з поем Т.Г. Шевченка.

Очолив журі конкурсу Гурмаженко Віталій Вікторович, колишній директор Полтавського музичного училища ім. М. В. Лисенка. Члени журі: Прокопєва Тамара Вікторівна і Сергієнко Микола Григорович – голова Товариства української культури Кубані. Учасники конкурсу, учні м. Краснодара та інших районів краю, не тільки читали поезії, але й співали під бандуру пісні на слова Т. Г. Шевченка: “Садок вишневий коло хати”, “Ой, чого ти почорніло зеленеє поле?” та інші. Головний приз одержала Давидова Настя, яка з глибоким почуттям прочитала уривок з поеми “Катерина”. Призерами також стали Махова Юля (уривок з поеми “Відьма”) і Прокопєв Дмитро з селища Агроном, який досить поетично і глибоко осмислено прочитав уривок з поеми “Гайдамаки”. Учениця Ірини Базель з міста Анапа Аліна Даренська дуже виразно прочитала шевченківські твори, а до того ще й чудово виконала на його слова пісню “Нащо мені чорні брови”, музику до яких написав Віктор Гаврилович Захарченко.

Члени журі й присутні, яких цього року було досить багато і до того ж не тільки дітей, а й дорослих, прослухали 44 конкурсантів. Абсолютно всі учасники фіналу були нагороджені призами і пам’ятними подарунками, в яких не тільки яскраво була видною українська тематика, а й привезені вони були в Краснодар із самого Києва.

Велика подяка за можливість щорічних проведень подібних конкурсів кубанському козакові Віктору Пергату, який є громадянином Канади, але багато часу проводить і в український столиці, та дирекції школи народного мистецтва.

Кім ГОЛОВКО,

ветеран Великої Вітчизняної війни,

заслужений працівник культури Кубані

 

На світлинах:

 

В. Гурмаженко  вручає приз І. Кагадию

 

М. Сергієнко  на вечорі в КДУКИ

 

На вечорі в КДУКИ

 

“Вісник Товариства української культури Кубані”

№ 3 (38) – 2004

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.">Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка