Наталія Шаріна

Прокуратура зясувала, що п. Кононенко є «прибічником України, і є орієнтованим на Західний світ»

23 листопада Мєщанський районний суд російської столиці продовжив розгляд справи проти директора Бібліотеки української літератури Москви Наталії Шаріної.

Більше року тому російські правоохоронці у ході обшуку підкинули на полиці Бібліотеки так звані екстремістські книжки. З того часу директорка під домашнім арештом. Її звинувачують у розпалюванні ненависті та ворожнечі до росіян та у розтраті.

Друге засідання вже не викликало скаженого інтересу  у ЗМІ, хоча, окрім російських журналістів, були кореспонденти з України та Німеччини. Завітали на розгляд справ й дипломати з посольств США та Данії.

На засідання прийшло двоє співробітників Бібліотеки, щоб особисто підтримати пані Шаріну під час суду. Вони проходять свідками по справі, тому згідно з російським законодавством,  не можуть бути постійно присутніми на засіданнях. Наталія Шаріна, за умовами домашнього арешту, не має права спілкуватися з іншими напряму, винятково лише через свого адвоката, тому підтримка колишніх колег виявлялася в обміні співчутливими поглядами (поки що ця форма спілкування російськими законами не заборонена). Тут же  з’ясовується, що нова адміністрація Бібліотеки робить все можливе, щоб не відпускати співробітників з роботи до суду. Відгули ніхто не дає, вимагають присутності на робочому місці. Логіка зрозуміла – подалі від «екстремістки». Все це вкладається в загальну картину тотального тиску на гуманітарну сферу у Росії.

Під час нинішнього судового засідання допитали двох свідків: колишнього директора Бібліотеки української літератури у 2001-2007 роках паніВалентину Слюсарчук  та начальника управління розвитку культурних центрів Департаменту культури МосквиОлександра Бодрова.

Першою допитували Слюсарчук. Відповідаючи на питання прокурора, вона розповіла про історію створення Бібліотеки, про те, що ідея виникла ще у 1989 році, а пізніше на базі українського відділу була створена окрема Бібліотека української літератури.

-   Мені про це багато не відомо. У 1989 році московська громада виступала з ідеєю створити таку бібліотеку, - розповіла Слюсарчук.

Про те, що створення Бібліотеки просував Голова товариства української культури «Славутич», льотчик-космонавт, двічі герой Радянського СоюзуПавло Романович Попович, а також фактичний творець Бібліотеки Юрій Григорович Кононенконіхто не згадав. Хоча сайт «Кобза» досить давно опублікував детальнуісторію БУЛ.

Наступні питання прокурора були тісно пов’язані з представниками української діаспори Москви, які у різні роки отримали заборону на в’їзд на територію Росії або були змушені залишити Росію через переслідування властей.

Особливо прокурора цікавили робота колишнього  заступника директора Бібліотеки, який стояв коло витоків відкриття цього закладу культури Юрія Кононенка. Як відомо, його оголосилиперсоною нон-грата у Росіїще у 2009 році, знявши із потягу на російсько-українському кордоні з партією української літератури, яку він віз у Росію. Нині Юрій Кононенко працює на посаді директора департаменту Міносвіти та науки України, мешкає у Києві.

-   Кононенко вважав себе прибічником України, орієнтованим на Західний світ, чи був проросійського напрямку?, - конкретизувала свої запитання прокурор.

Слюсарчук свідомо політичних оцінок уникала, тому зауважила, що розмовляла з ним лише на робочі теми.

Цікавилось обвинувачення й багаторічним провідником української громади м. МосквиВалерієм Семененком, у якого є власна бібліотека, а також, БУЛ частково закуповувала свій фонд через нього. Пані Слюсарчук відповідала, що пан Семененко приходив до Бібліотеки на різні публічні заходи.  

-         Ви перевіряли зміст книг на предмет наявності антиросійських настанов?, - запитала прокурор.

Слюсарчук зауважила, що читачі нерідко дарували книги. Ці видання зберігалися в службовому приміщенні, недоступному для відвідувачів. Їх продивлялися співробітники відділу комплектування та вибирали, які книжки залишити в Бібліотеці. Самі книги працівники не читали, а вивчали лише назву і анотацію. Рекомендацій фільтрувати певні книги з України від органів влади не надходило, адже цензурування бібліотечних фондів заборонено законом.

Адвокат Наталії Шаріної п.Євген Смірновперерахував назви книг з екстремістським змістом, які, за версією слідства, поширювала його підзахисна. Проте п. Слюсарчук не змогла згадати, чи були ці книги в Бібліотеці в той час, коли вона керувала цією установою. Вона додала, що ніколи не закуповувала книжки, які «чорнять російську державу, чи представляють її в неправильному світлі з точки зору історичних фактів».

Відповіді свідка явно не задовольнили прокурора, тому замість того, щоб продовжувати допитувати п. Слючарчук, було вирішено зачитати її ж свідчення, які вже були вшиті у попередню судову (чи слідчу?) справу від 18 листопада 2015 року. У слідчій справі 2015 року містилася інформація, як про Юрія Кононенка (народився у Москві, зацікавився «українством», вивчив українську мову, цікавився політикою України), так і про вже згаданого Валерія Семененка.

Згідно інформації прокуратури, було з’ясовано, що п. Кононенко є «прибічником України, і був орієнтованим на Західний світ», хоча свої політичні погляди публічно не висловлював.

-   Я намагалась не допустити у бібліотечний фонд літературу з антиросійським змістом, а також літературу, яка прославляє діяльність ОУН-УПА та інших антиросійських формувань. Таку літературу я просто викидала на смітник,  - йдеться у письмових свідченнях п. Слюсарчук від 2015 року.

Із матеріалів справи 2015 року витікає, що п. Слюсарчук  виступала категорично проти публічних заходів в стінах Бібліотеки.

Допит п.Олександра Бодровазвівся до формальних питань та відповідей, оскільки він в Бібліотеці разом з Наталією Шаріною майже не працював - з моменту початку його роботи до звільнення Наталії Шаріної пройшло лише кілька місяців.

Аналізуючи результати засідання, адвокат екс-директора БУЛ Іван Павловнаголосив, що свідки обвинувачення насправді виявились свідками захисту, адже не сказали нічого проти його підзахисної.

-   Ми в «сухому залишку» вважаємо їх більше свідками захисту, виходячи із фактів, наданих цими свідками. Я не знаю, як звинувачення зможе використати слова цих свідків, щоб обґрунтувати провину Шаріної, - сказав пан адвокат Павлов.

Коментуючи питання прокурора про активістів української діаспори у Росії, які нібито були «прихильниками України, орієнтованими на Західний світ», він наголосив, що такі формулювання не мають нічого спільного з юриспруденцією.

-   Це питання до політологів, істориків, а не юристів. Ця справа занадто насичена політикою, і вона злетіла з правових рейок. Часом держзвинувачення створює певний фон у справі, який свідчить, що тут справа якась нечиста: подивіться, тут існують якісь проукраїнські сили, представники яких працюють у самій Бібліотеці або занадто близько до Бібліотеки, що є антиросійські настрої у цих колах,  але не вбачається жодного зв’язку між діяльністю цих осіб та діяльністю екс-директора бібліотеки Шаріної, - наголосив пан адвокат Павлов.

Наступне засідання в справі пані Шаріної призначено на 9 грудня, початок – о 14.00 за московським часом.

Роман Сурмило,

Москва

Додаткова інформація:

http://www.pravda.com.ua/news/2016/11/23/7127748/

http://kobza.com.ua/prava-ljudyny-i-gromadjanyna/5410-novitnya-sprava-moskovs-kikh-bibliotekariv.html

http://ukranews.com/news/461848-dyrektor-byblyoteky-ukraynskoy-lyteratury-na-sude-zayavyla-chto-khotela-vybrosyt-knygy-ob-upa  

http://ukranews.com/news/450334-yz-byblyoteky-ukraynskoy-lyteratury-v-moskve-vyvezut-bolshynstvo-knyg

http://kobza.com.ua/prava-ljudyny-i-gromadjanyna/5287-khronika-biblioteky-ukrainskoi-literatury-u-moskvi-druhyi-reliz-6-kvitnia-2016-r.html

 

На світлинах: Наталія Шаріна.Спеціальний кореспондент УНІАН в РФРоман Цимбалюк та Наталія Шаріна у Мєщанському суді Москви.Євгеній Смірнов, Наталія Шаріна та Іван Павлов під час судового засідання. Наталія Шаріна з адвокатами у залі суду. Адвокат Іван Павлов праворуч. Міщанський суд Москви. У Бібліотеці  української літератури.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Вхід

Останні коментарі

Обличчя української родини Росії

Обличчя української родини Росії

{nomultithumb}

Українські молодіжні організації Росії

Українські молодіжні організації Росії

Наша кнопка